Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Tichia de mărgăritar a administrației Mocioniu

Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Miercuri, 18 martie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract de 4 milioane de lei pentru realizarea unei rețele de piste pentru biciclete în Slobozia. Acesta este al treilea contract semnat de primarul Sloboziei de la începutul anului și până în prezent pentru proiecte care vizează modernizarea orașului. Finanțarea celor 3 proiecte se va face din fonduri europene, iar orizontul de așteptare pentru finalizarea investițiilor este anul 2023.

Încă o fantezie administrativă Primarul Adrian Mocioniu a semnat miercuri, 18 martie a.c., contractul de finanțare a proiectului «Rețea integrată de piste de biciclete pentru facilitarea mobilității alternative nepoluante», în valoare totală de 4 milioane de lei. Durata estimată de finalizare a proiectului este de 12 luni după semnarea contractului de execuție, incluzând o lună pentru încheierea testărilor și recepția sistemului. Concret, administrația locală își propune  realizarea unor piste de biciclete pe bulevardele Unirii și Cosminului, pe o lungime totală de 2371 m. Reamintim că rețeaua integrată de piste de biciclete pentru facilitarea mobilității alternative nepoluante este unul dintre obiectivele majore ale Planului de Mobilitate Urbană Durabilă al municipiului Slobozia. Contractul pentru finanțarea investiției pentru  piste de biciclete nu este singular. La jumătatea lunii februarie 2020,  Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Investiția, în valoare de 28 milioane de lei, va presupune resistematizarea bulevardelor Matei Basarab și Chimiei. Concret, pe cele două artere de circulație vor fi construite piste pentru biciclete, benzi delimitate fizic pentru transportul public, spații verzi, trotuare noi, infrastructură de comunicații. De asemenea, a mai fost semnat un contract pentru reabilitarea unei grădinițe în Cartierul Bora, în valoare de 2,5 milioane de lei.

Inițiative controversate
Conform informațiilor oficiale, numărul total de proiecte edilitare care urmează să fie realizate din fonduri europene se ridică la 11. Din păcate, semnarea contractelor nu reprezintă o garanție că aceste investiții vor fi demarate sau că se vor realiza în timpul estimat de autorități. Cel mai bun exemplu în acest sens îl reprezintă investiția din Piața Revoluției, rămasă nefinalizată și la acest moment. O altă problemă insurmontabilă pentru administrația Mocioniu o reprezintă cheltuielile legate de întreținerea ulterioară a acestor investiții. Solicitat de-a lungul mandatului să explice cum va gestiona administrația toate aceste probleme, Adrian Mocioniu a declarat de fiecare dată laconic: «Întotdeauna există soluții...». Valoarea totală a celor 11 proiecte finanțate din fonduri europene se ridică la 20 milioane de euro.

18 Martie 2020, 13:10 (1655 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

Comentariile cititorilor:


alt cetatean:
(21 Martie 2020, 15:31)
Sa mergem la (...) si peste directorii din primarie . peste (...) sa ii lom la goana din unitate. Pentru parandaraturile lor indatoreaza orasul peste 100 de ani fara a construi ceva util .
Răduță Aurelian-Constantin:
(18 Martie 2020, 22:18)
Oricum nu se face nimic pentru acest oraș mirobolant. Acesta este orașul lui Papură Vodă. Nu s-a făcut până acum și credeți că se v-a face acum!? NICIODATĂ! Oricine ar veni la conducerea acestui oraș, nu v-a face absolut nimeni nimic pentru tineret și pentru dezvoltarea tuturor ramurilor sportive și evoluția acestora. Ei nu au treabă cu cetățenii ai acestui municipiu, reședință de județ. Eu ca și cetățean, mă duc personal să vorbesc cu Dl primar și îmi spune în felul următor. Nu stau să accesez 200 de mii de euro pe fonduri europene pentru tine și încă 2,3 persoane care vă dați peste cap. Bine că nu aveam nevoie de 200 de mii de euro ai lui, aveam nevoie de 1-2 mii de euro și spațiu că de restul ne ocupam noi... sau măcar spațiu să îl amenajăm noi. Știți oameni buni ce mi-a spus? Că nu sunt spații și pentru noi. Dar în parc la catedrală, sau mai făcut două țarcuri pentru câini. și dacă te duci prin oraș, tot găsești rahați de câine pe trotuarele noastre circulabile. În fine. Primarul nostru nu este în slujba cetățeanului. Degeaba există voință și ambiție dacă practica ne omoară. De vorbit cu toți suntem buni, până la fapte! Aceștia vă spun că știu numai să fure și să ne bage în datorii, dar să facă ceva constructiv cu finalizare pentru absolut toată comunitatea din Slobozia, nu se v-a face și nu v-a exista niciodată fapte pentru cetășeni, acesta este marele adevăr, chiar dacă acesta doare.
Cetatean:
(18 Martie 2020, 21:18)
Daca este posibil ca banii sa fie folositi pentru alte prioritati, ar fi mult mai bine.
Vali:
(18 Martie 2020, 21:07)
Țara arde si baba se piaptănă! Asa retard,mai rar!
Gigi:
(18 Martie 2020, 20:21)
Bai om nebun,eu stau in noroaie in garii noi si tie iti trebuie pista de biciclete,ne mananca gunoiu si maidanezii si tu visezi prostii de genu,revin-o baiete cu picioarele pe pamantul Sloboziei,lasa levitatia ca avem destule probleme.
cetatean:
(18 Martie 2020, 15:48)
Trebuie sa mergem peste el toti cetatenii din oras si sa il dam jos de acolo altfel pina in toamna cind vor avea loc alegerile ne va baga in datorii ce nu le va achita populatia nici in 100 de ani.El semneaza contracte numai pentru parandarat .Ce aprobare are de la locuitori orasuluui pentru aceste fantazgorii ale lui si a celor careii sunt aproape.Orasul are de achitat credite pentru apa,groapa pe o perioada de 20-30 ani.
Răduță Aurelian-Constantin:
(18 Martie 2020, 15:46)
Dl. Primar Mocioniu Adrian. Dar contract pentru spațiu amenajat pentru noi Parkour-iști, nu ne faceți!? Doar sunteți în slujba cetățeanului!!! Să vă reamintesc că ați promis că ne faceți când au fost alegerile primare? Țineți-vă de cuvânt și veți fii ales din nou primar.
hau hau:
(18 Martie 2020, 15:36)
Veterinas esti intreg la minte? Asta ne trebuia noua acum ? Eu fac pariu pe ce vrei tu, ca nu mai castigi inca un mandat.
Uraaaaaaaaaa.....:
(18 Martie 2020, 15:23)
Pana acum ocoleam pe trotuare masinile ca nu aveam loc de ele, acum vor circula si bicicletele pe aceleasi trotuare.
Ce a gandit smecherul asta care se vede stapanul orasului, nicidecum slujbas vremelnic, daca masinile nu prea reusesc sa ii calce pe oameni sa mai scape de noi sa bage si biciclete ca poate asa cresc sansele lor sa mai scape de noi (prin spitale accidentati sau in cimitirele puse la dispozitia lui Paros tot de el).