Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia dezinfectează arterele de circulație

Slobozia dezinfectează arterele de circulație

Miercuri, 18 martie 2020, administrația din Slobozia a pus în aplicare primele măsuri de prevenire a riscului apariției COVID-19. Conform informațiilor oficiale, în zilele următoare vor fi dezinfectate toate arterele principale ale orașului.

Prevenția este cuvântul de ordine Printre măsurile de prevenție adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență Slobozia se numără și dezinfecția străzilor municipiului Slobozia. Campania a fost anunțată încă de la începutul acestei săptămâni de către primarul Adrian Mocioniu. Miercuri, 18 martie a.c., în cursul dimineții, a fost dezinfectat carosabilul de pe bulevardul Matei Basarab. «Vom acționa peste tot acolo unde este posibil!» a declarat primarul Adrian Mocioniu cu privire la această inițiativa. Campania de dezinfecție este dublată de o campanie de informare derulată cu ajutorul voluntarilor Crucii Roșii Ialomița. Astfel, speră autoritățile, slobozenii vor fi informați corect c privire la situația existentă și măsurile care se impun pentru prevenirea răspândirii COVID-19.

18 Martie 2020, 13:50 (1793 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Comentariile cititorilor:


Răduță Aurelian-Constantin:
(31 Martie 2020, 01:16)
Învață să scrii corect, apoi învață să vorbești și după să comentezi pe site-uri. La câtă școală ai, cred că nici să vorbești nu ști, dar să și scrii. În fine, prostu până nu se dă în petic, nu se lasă... Mai în glumă, mai în serios, faceți treabă bună cu dezinfectatul șoselelor. :-)
Contextul si respectul:
(25 Martie 2020, 16:22)
Buei, Raduta, tu iti bati joc de limba romana precum si de ceilati comentatori, facandu-i "tarani, nesimtiti, lipsiti de bun simt". Si pt asta tu vrei respect? Bru-ha-ha-ha!..
Răduță Aurelian-Constantin:
(25 Martie 2020, 10:11)
Sfatul meu este să vă dezinfectați la creieri. Lipsă de bun simț și respect. Sunteți niște nesimțiți. Am comentat în cea ce privește contextul, nu din alt context, dar țărani sunteți, țărani veți rămâne. Am încheiat orice subiect de discuție.
gramaticul:
(24 Martie 2020, 18:06)
Cum conjuga Raduta A.C verbul 'a lua': eu i-au, tu i-ei, el(ea) i-a... Apoi, pluralul la baterie este baterii, nu 'bateri'. Poti sa te exprimi cat vrei, Raduta,dar incearca sa ne scutesti de macelarirea limbii romane.
Răduță Aurelian-Constantin:
(23 Martie 2020, 19:40)
Doamna Nica, apreciez interacțiunea dumneavoastră la comentariile lăsate la adresa mea, în primul rând nu băgați vorbe în gură precum că mă duc eu la centre și i-au bateri uzate etc... am destui banii cât să pot să îmi permit baterii noi, dacă vreodată aș avea nevoie. În cel de al doilea rând sunt doar cu Parkour-ul, nu și cu crosul. Vedeți să nu faceți vreo confuzie între mine și alți practicanți ai acestei discipline sportive. În cel de al treilea rând, este și dreptul meu la libera exprimare ca și dumneavoastră și restul care sunt liberi să își exprime opinile. Aș dori din partea dumneavoastră ca sfat din partea mea să nu mai vorbiți în necunoștința de cauză...
Nica:
(23 Martie 2020, 08:20)
Mă Raduta,daca esti ala cu parkourul si crosul,care strange baterii uzate pe la centrele comerciale,mai lasa-ne,ca te stim.Bravo pentru atitudinea sportiva dar in rest,lasa oamenii sa isi scrie parerea.
Răduță Aurelian-Constantin:
(22 Martie 2020, 20:01)
Am mai întâlnit persoane ca tine nebunule ieșit din porumb.:-))
@Raduta AIURELIAN:
(22 Martie 2020, 14:31)
Nu esti prieten nici cu mine nici cu gramatica. Vorbesti(in scris) mult si prost. Ex: "sa sti"vs. sa stii; "sa fi"vs. sa fii; "alaturate" vs. alatura-te; nu mai zic de semnele de punctuatie pe care le folosesti aiurea, Aiureliene. Deci te-ai ingrasat din propria prostie. Nu-i o rusine nici la 29 de ani sa mai pui mana pe o carte de lb. romana sau macar sa dai un click pe DEX-online, daca nu te descurci cu exprimarea. Altfel o sa fii tot mai penibil.
Răduță Aurelian-Constantin:
(22 Martie 2020, 08:54)
Prietene, eu mă îngraș de atâta prostie omenească. :-)) în primul rând am doar 29 de ani, nu am peste 50-60 de ani să îmi spui cuvântul bree. Dar îți înțeleg prostia, așa sunteți voi aștia din clanul lui (...)... În cel de al doilea rând spre cultura ta generală, nu trebuie să fi pastor ca să poți vorbi liber. Dar na, te înțeleg. Să ști că este loc și pentru tine la măturat după ce dă cu clor pe asfalt. Așa că alăturăte grupului (...) și (...). Succes în noua voastră misiune de pastorație. ;-)
@Raduta AIURELIAN:
(21 Martie 2020, 22:53)
Bre, nu prea ai ce face acasa si "dai comenturi" aiurea de parca ai fi pastor la secta. Mai slabeste-ne!
Răduță Aurelian-Constantin:
(21 Martie 2020, 07:02)
Uitasem să menționez, îmi cer scuze pentru cel de al doilea comentariu dat. Este loc și pentru prietenul meu Roșca, el este specializat în acest domeniu. Așa că la mătura cu voi. ;-)
Răduță Aurelian-Constantin:
(21 Martie 2020, 06:59)
Nu stimată doamnă, eu stau în casă, dacă nu aveți ce face, duceți-vă dumneavoastră doamna Geta. Este loc și pentru dumneavoastră deoarece observ că nu aveți ce face acasă și stați să dați comenturi libere. DADP Slobozia au nevoie de personal, eu fiindcă sunt cuminte stau în casă, dar dumneavoastra puteți să vă duceți să împraștiați clorul pe stradă cu mătura. Treabă grea nu este, este treaba de femei, dumneavoastră sunteți femeie. Vă doresc succes în noua muncă!!! :-)
Geta:
(20 Martie 2020, 08:04)
De ce nu sunt folositi hidrantii orasului la spalat?Asa se intelege spalatul - cu apa din belgus,nu 20 litri plimbati cu maturoaiele!Raduta A,. C -de luni vei unul cu maturoiul,pe cel putin o strada ,sa imprasti clorul!
Dă-i cu detergent ca iese:
(20 Martie 2020, 08:00)
Nu stiam.Sa rad,sa plang?In 2020 sa nu ai pistoale cu presiune,cisterne dotate cu furtune cu presiune,maturi/aspiratoare automate...?Marea"spalatura"era efectuata de doi chinuiti,cu maturoaie,ce erau in spatele unei cisterne.Cat sa reziste doi oameni sa dea din brate?Au cheltuit banii pe"subterane",lumini portocalii,dar nu au cumparat orasului cisterna(ideala in orice anotimp) +sisteme de spalat trotuare,sosele,bazine montate pe atv,alte masinarii mici care sa spele efectiv sau sa pulverizere substante dezinfectante.Intreb pentru un prieten: cei doi sunt prizonieri de razboi,cu ce au gresit sa dea din maini pentru ideea tampita a unora?Sunteti tembeli primarule+echipa daca asa se face spalarea asfaltului! In calendarele noastre anul este 2020, nu 1924!Nesimtitilor!
Valeriu:
(19 Martie 2020, 23:07)
Cu siguranță, orice măsuri pentru prevenirea îmbolnăvirii populației cu noul coronavirus sunt binevenite, dar ceea ce face primarul în funcție, profitând de această situație de urgență este total imoral și dovedește încă o dată, dacă mai era nevoie, bagajul intelectual redus al acestui politician local.
Mai precis, defilarea prin oraș a unui autoturism aparținând Poliției Locale Slobozia, care pur și simplu, prin portavoce, asocia numele primarului Adrian Mocioniu cu măsurile dispuse, în realitate, de Comitetul local pentru situații de urgență, este sfidătoare la adresa bunului simț și a oricăror norme de decență și diplomație politică, mai ales că individul în cauză este candidatul unui partiduleț politic la Primria Slobozia.
Rușine să-ți fie Adrian Mocioniu, rușine să vă fie politicieni locali pentru lipsa voastră de reacție!!!