Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că joi, 19 martie 2020, la nivelul județului a fost înregistrat al treilea caz de infecție COVID-19. Este vorba despre o tânără de 18 ani din județul Călărași, dar care locuia împreună cu prietenul său în satul ialomițean Rași. Tânăra a fost transportată la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București.

8 contacți, sub supraveghere medicală
Din primele informații, se pare că tânăra s-a întors în România, din Anglia, pe 15 martie 2020 și nu s-a autoizolat la domiciliu. La momentul sosirii în țară, ea nu prezenta simptome specifice infecției cu noul Coronavirus. Apoi, a plecat din județul Călărași și a ajuns la Rași, acolo unde locuia împreună cu prietenul său. La scurt timp a început să aibă simptome și a sunat la 112, acuzând dureri de cap, febră și tuse. În urma analizelor efectuate, joi, 19 martie 2020, s-a confirmat faptul că aceasta are infecție COVID-19. Tânăra a fost transportată la  Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În momentul de față, autoritățile sanitare din Ialomița monitorizează 8 persoane, contacți direcți ai tinerei. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița precizează că la nivelul județului sunt în izolare la domiciliu 447 persoane, iar alte 33 se află în Centrul de carantină.

19 Martie 2020, 17:35 (3354 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița
IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


Slobozean:
(20 Martie 2020, 22:30)
Ce armata? ce politie? Romania nu maibare resursele de alta data ca sa poata asigura protectiabcetatenilor. avem o clasa politica vândută.tara vândută.poporyl necăjit prin lume. tiganii asa cum sunt se datorează statului condus de infectiile astea.
Anonim...și nu prea!:
(20 Martie 2020, 17:56)
continuare - part.2 Ce te-a apucat să spui cu ură viscerală niște vorbe nelalocul lor în aceste momente teribile prin care trece țara noastră și aproape toată lumea? Tu ești foarte sigură că „blestemele” vor avea o singură direcție -- „vă știți voi care”-- existănd șanse ca cei din procentul de 20 la sută să supravețuiască? Esta cazul să vorbim de ură și moarte gândind și scriind în momentele acestea? Referitor la „Taxator”, te rog să comentezi dacă vrei, spunându-ți părerea în legătură cu cele spuse de Anelina în comentariul său. Îți mulțumesc că mi-ai dat o replică civilizată și chiar dacă pare că suntem pe poziții antagonice, eu despre tine fac următoarea remarcă; Ai capacitatea intelectuală de a înțelege ce am vrut să spun în comentariul meu, dar din motivele tale NU VREI să faci acest lucru! Cei care se întorc acasă în zilele acestea și fac parte evident din DIASPORA ROMÂNEASCĂ, au înțeles de-a lungul timpului, atât din interiorul țării, cât și din exterior, că ei sunt priviți ALTFEL, iar acum le vine foarte greu să înțeleagă ce li se întâmplă la venirea acasă! Deja s-a format un curent de opinie în toată țara în care ei sunt priviți ca VINOVAȚI PRINCIPALI în nenorocirea asta cu virusul ucigaș și blestemat și foarte greu de controlat. În comunitățile unde se întorc deja sunt prost primiți și imaginează-ți că dacă se întâmplă pe undeva să moară niște persoane (îndeosebi copii) prin virusare din vina lor, putem avea niște evenimente care vor fi controlate foarte greu.Istoria ne-a arătat că evenimentele nedorite își au originea în niște „scântei sociale” care firesc ar trebui să dispară instantaneu! P.S. Ptr. Anelina : cuvântul „parsivitate”-nu există! Se poate folosi : „parșivenie” sau „perversitate”.  
Anonim...și nu prea!:
(20 Martie 2020, 16:55)
Doar în câteva cuvinte, cel care a postat un comentariu semnând „Anonim”, a reușit să facă o constatare solidă, logică, bazată pe realitatea imediată, plină de adevăr fără doar și poate. În momentul acesta ar fi trebuit să pun pixul jos și să fac simbolic „gestul cu pălăria”! Dar citind toate comentariile, fac numai „gestul cu pălăria” iar pixul trebuie să lucreze. O să zăbovesc un pic asupra a două comentarii: cel semnat „Anelina” și cel de-al doilea semnat „Taxator”, „prietenul ” meu care a polemizat la alt articol, eu semnând „Cetățean de rangul doi, trei...” Asta nu înseamnă că celelalte comentarii nu sunt interesante! După părerea mea sunt ancorate în realitatea acestor zile, prezentând informații corecte din unele zone ale județului nostru. „Anelina” spui niște lucruri ilogice -- în procent de 80 la sută „prostia, pupincurismul, lașitatea, parsivitatea” sunt „lucruri de bază în Ialomița” și din deducția logică ce se degajă din remarca ta ulterioară -- „Poate COVID 19 să mai dea în ei...ș.a.m.d...”, înseamnă că a mai rămas numai un procent de 20 la sută care nu se încadrează în observația ta! Nu am înțeles cum ai ajuns la procentele amintite și cum ai făcut practic măsurătoarea respectivă! Ce mi se pare destul de anapoda este faptul că ai trecut la blesteme și ameninți ca o țață intuind că virusul COVID 19 va face DREPTATE, dar nu una juridică ci DIVINĂ, iar persoanele din procentul de 80 la sută, „o să crăpați” ca în operele lui Dante Alighieri, mai pe înțelesul tuturor, vor fi țârâți și aruncați în furcile dracilor și vor sfârși în flăcările IADULUI. De ce-ai făcut asta Anelina?
Elena:
(20 Martie 2020, 13:08)
PSD - istilor, asa cum stiti sa-i mobilitati la vot pe romi mergeti din casa in casa sa le explicati ca atitudinea lor este foarte grava, nu respecta legile si aduc prejudicii sanatatii populatiei. Trimiteti Politia locala, macar atat sa faca si ei. 
Conducerea orasului Tandarei nu ia nici o masura pentru prevenirea imbolnavarii populatiei cu COVID 19, dar Primaria a stiut sa ia din farmacii tot stocul de masti si manusi. Va protejati numai voi.
slobozean:
(20 Martie 2020, 13:05)
@Vali, nu imi dai niste nume? Vreau sa le dau o lectie de civilizatie acelor c.rve sa se intoarca la munca lor!
CORADO:
(20 Martie 2020, 11:59)
Aduc la cunostinta autoritatilor din orasul Tandarei,incepand cu d-na marioneta primarita (mi-e lehamite sa-i pronunt numele) si organele statului-politie,politie locala,jandarmerie,sanepid,sa ia masuri cu libera circulatie a "domnilor romi"care au impanzit orasul si care trebuiau sa fie izolati cel putin 14 zile,si testati ,in acelasi timp. In viitorul apropiat ,tot orasul va fi un focar de infectie,daca nu vor fi luate masuri radicale .Chiar nu pot fi blocate strazile,nu pot fi monitorizati? Cine trebuie sa urmareasca persoanele care nu au voie sa paraseasca domiciliul? Mai nou,saptamana aceasta s-a prezentat un domn rom la ghiseul de evidenta a populatiei,din cadrul primariei,avand asupra sa o declaratie de intrare in tara,iar politia locala si organele de politie,au afirmat ca nu este de datoria lor sa urmareasca persoanele care nu au voie sa paraseasca domiciliul,din cauza coronavirusului.Datorita nepasarii lor,eu le doresc,din toata inima,sa fie ei in prima linie de bataie! Succes domnilor! Poate va treziti odata !
Marian:
(20 Martie 2020, 10:33)
Lasa ca intra armata cat de curand pe strazi odata cu jandermeria. Sa vedem apoi  daca mai aveti chef de plimbari nejustificate batraneilor.
Vali:
(20 Martie 2020, 08:52)
O sa avem mii de infectați. Slobozia este plina de mașini de Italia, lumea sta la scara câte 8-10 la bârfă ca și pana acum, ciorditorii au revenit acasă ca dacă pe afara nu mai pot sa fure ca sta lumea acasă au revenit sa etaleze mașinile, curvele au revenit și ele și dau lecții pe la vecini ca"afara" nu este asa. Unde dracu este starea de urgenta?
Cetatean:
(20 Martie 2020, 08:50)
Sa intelegem ca se plimba in sate si in orase, pe strazi, liberi? Fara izolare, carantinare! Sa iasa armata, sa disciplineze! Nu putem sa stam sa ne uitam cum ne îmbolnăvesc! Si, nu inteleg, de ce oamenii care vad ca se plimba tampitii (inconstienti)si stiu ca au venit din strainatate, nu anunta Politia, DSP-ul? S -au marit pedepsele si ptr.cei care nu stau in izolare, carantina, si ptr.cei care stiu informatii despre persoanele resp.si nu le transmit! Draga Victor,Draga Tonita, Draga Adrian, Draga Nicoleta T, este timpul sa aratati ca puteti sa luati hotarari si sa activati organele autorizate care sa ii tina in casa pe dobitocii astia care se cred zei pe pamanat!Dati cu furtunul de apa pe strazi sa plece in casa! SI SA IASA ARMATA ca in Franta, Spania.Ca numai de bata stim!
Taxator:
(20 Martie 2020, 07:50)
Legislatie fara proceduri de aplicare,prosti fara responsabilitate,tara fara conducatori pregatiti.Asta e rezultatul promovarii pe relatii,al incadrarilor pe baza partidului,adica promovarea nulitatilor.Se face valva de revenirea"diasporei".De fapt revin si sunt fortati sa plece de acolo cei fara loc de munca contractual,pestisori,curvulite,amarati fara loc de munca/locuinta,cam despre asta vorbim.Revenita din Anglia pe caraghioasa asta a luat-o dorul de rude!Iar aia mai prosti! Au primit-o!
neinfectat:
(20 Martie 2020, 07:14)
Foarte multi inconstienti! Atat cei autohtoni, cat si cei care au ales sa vina inapoi in tara. Batranii nostri se plimba nestingheriti; pana in urma cu o zi erau gramada in parc la table, sunt pe strazi, prin magazine, peste tot. Apoi astia de au fost la furat si cersit prin tari straine umbla nestingheriti, nu au teama de nicio lege - logic, daca si pe afara furau de rupeau, avem pretentia sa se teama de autoritatile romane? Granitele inchise, iar astia de au venit, bagati in carantina si paziti de jandarmi.
Anelina:
(20 Martie 2020, 07:12)
La cata prostie, exista in ialomita nu ma astept la nimic bun. Prostia, pupicurismul, lasitatea, parsivitatea, lucruri de baza in ialomita, procentul trece de 80%. Poate COVID19 sa mai dea in ei, in slugile alea jegoase sa la mai extermine odata. In ialomita rar iti este dat sa vezi sau sa auzi de corectitudine. Slugilor o sa crapati de COVID19 de dragul de a pupa in dos. Puneti mana si osul la treaba nu ba mai ganditi la manevre ca nu scapati. Asa ca va ajung blestemele, va stiti voi care. Stati in case ca daca va gaseste va ia si de sub pat ca taraie si va arunca in lacul mare cu draci
Ivan:
(19 Martie 2020, 22:37)
Dar autoritățile ce fac? Bună întrebare, Anonim, foarte bună. De câteva zile în Țăndărei este un aflux de romi care sosesc în România venind din Spania și Italia, exact din focarele cu coronavirus. Nu numai că nu anunță faptul că vin din zone cu focare active, dar nici măcar nu se autoizolează la domiciliu. Sunt în grupuri peste tot, la benzinării, restaurante, cafenele, parcări.
Sunt pur și simplu focare ambulante și autoritățile dorm. Primărița din Țăndărei este depășită de evenimente și total decuplată de realitatea prevenției medicale, iar cel care ar trebui să reprezinte mâna forte de aplicare a legii, în speță comandantul Poliției Țăndărei, refuză să acționeze.
Cu toate că au fost semnalări repetate din partea cetățenilor urbei, comandantul Poliției Țăndărei a reacționat foarte târziu și anemic, informând cu o întârziere condamnabilă DSP-ul, dar fără a încerca vreun moment să documenteze acele cazuri de nerespectare a regulilor de preveție. De dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor nici vorbă, doar vorbim de Poliția Țăndărei!!!
@Jilava.:
(19 Martie 2020, 21:47)
Cerem interzicerea implementarii si dezvoltarii retelei 5G in Romania!
Anonim :
(19 Martie 2020, 18:27)
Simt civic nu avem, educația ne lipseste cu desăvârșire! Dar autoritățile ce fac? Cei ce au venit din afara nu au niciun stres, se plimba pe străzi, merg in magazine...ei spun ca nu au nimic! Autoizolarea lipseste cu desăvârșire ! Oare nu trebuiau monitorizați, verificată starea lor de sanatate?