Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Reprezentanții Spitalului Județean de  Urgență Slobozia au dispus în dimineața zilei de marți, 24 martie 2020, ca 15 medici și asistente din cadrul unității medicale să fie izolați la domiciliu, după ce aceștia au luat contact cu o pacientă depistată pozitiv la testul COVID-19. Informația a fost confirmată de surse medicale din cadrul instituției.

14 zile de izolare Din informațiile obținute, se pare că pacienta, o femeie în vârstă de 70 de ani, s-a prezentat duminică, 22 martie a.c., la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, iar apoi a fost transferată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În urma investigațiilor medicale care i-au fost făcute la Slobozia, medicii au observat că  starea sa de sănătate se depreciază, motiv pentru ca a fost nevoie ca pacienta să fie transportată, în cursul aceleiași zile, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Aici i-au fost recoltate probe, iar rezultatul a confirmat faptul că aceasta este pozitivă pentru COVID-19. Rezultatul testului a venit însă abia în dimineața zilei de marți, 24 martie 2020. Astfel, toate cadrele medicale care au intrat în contact cu femeia au fost trimise acasă, în autoizolare. În total este vorba despre 15 medici și asistente, care vor rămâne în izolare la domiciliu pentru 14 zile. În tot acest timp, starea lor de sănătate va fi monitorizată permanent. Surse medicale din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au precizat faptul că pacienta nu era un caz definit conform procedurilor stabilite de Ministerul Sănătății. Ea nu călătorise în străinătate în niciuna din țările aflate în zona roșie sau zona galbenă. În schimb, aceasta a intrat în legătură cu câteva rude venite din Anglia la Țăndărei, cu câteva săptămâni înainte ca epidemia provocată de noul Coronavirus să izbucnească în această țară. Estimativ, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 8 cazuri de infecție cu CODIV-19, iar o pacientă a fost declarată vindecată.

24 Martie 2020, 16:20 (10351 vizualizări - 29 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nicu miraj:
(4 Aprilie 2020, 17:07)
As vrea sa se faca un control i
n tandarei sa se vada cite amenzi sunt date cetațenilor români si cite au fost date cetațenilor rromi(atunci con vedea eficiența politiei si conducerii primariei)
Vio:
(31 Martie 2020, 14:12)
In cazul hidroxiclorochină , dozajul este foarte important, si depinde de la pacient la pacient. Deci sub supravegherea medicilor competenti, avem o sansa in plus la viata. Nu este recomand sa se ia fara recomandarea medicului, efectele adverse sunt foarte puternice.
Marian:
(31 Martie 2020, 14:10)
EXISTA TRATAMENT IMPOTRIVA LUI COVID 19 Hidroxiclorochină,tratamentul impotriva malariei, are rata de recuperare de peste 80%. Poate folosesc si autoritatile medicale, si nu mai lasati oameni sa moara ca prostii.
Cornea:
(27 Martie 2020, 16:28)
Scoateți polițistele din birouri să vadă cum e pe strada că murim aici
Gagu:
(26 Martie 2020, 16:24)
De la conducerea Spitalului in sus niste incompetenti. Cum sa trimiti in familie cadrele pt izolare? Cum sa refuzi (...) camerele la hotel pt cadrele medicale. D na (...) crezi ca toate infirmierele locuiesc intr o vila cu piscina ca dumneata si pot convietui cu membrii familiei fara sa foloseasca aceeasi baie, bucatarie.. dezamagire. (...) Pacat. Pareai inteligenta. Doar pareai.
Paraschiva:
(25 Martie 2020, 21:11)
Stați liniștiți : dacă nu s-au îmbolnăvit cei de la Pasapoarte Ialomita care vin în contact zilnic cu Diaspora , cei de la spital au șanse mult mai mici !!!! 
Alt țăndărean:
(25 Martie 2020, 19:21)
Această criză era un prilej pentru toate autoritățile locale și centrale să arate că își merită salariile și toate privilegiile de nababi.De autoritățile din Țăndărei ,doar atât, bani aruncați pe apa sâmbetei.Se cunosc toate problemele la nivelul acestui "oraș" dar nimeni nu mișcă un deget.
Nelu:
(25 Martie 2020, 17:34)
Trebuiesc obligatoriu investigati medical si mebrii familiilor din care fac parte medicii si asistentele respective.Chiar si rudele lor.
PSD ist:
(25 Martie 2020, 16:58)
Pai la ce aleși avem mai emitem pretenții? Fiti seriosi. C.rve si c.rvari care ne conduc. Puterea li s a urcat la cap. aratati mi la Tandarei si Slobozia si desigur la CJ daca e vreunul sau vreuna cu familie.oameni așezați.la casa lor. Pai da de unde. Alegem numai golani si panarame. Niste incapabili. Dacă se știa că vine boala prostii aleși nu s au preocupat de nimic. Avem o tara condusă de incapabili. Incotro o luam fraților. ????
Gfdryy:
(25 Martie 2020, 16:32)
Au venit,, valorile,, autentice:cioroi, c.rve, hoți, badande, etc....,, MAREA DIASPORA,,
Alesii vostri:
(25 Martie 2020, 15:38)
Alesilor, ce paziti?? De ce nu cumparati teste??
Cine are grija de noi??
E suficient sa avem un singur infestat, ca se raspandeste in tot orasul..
Gigel:
(25 Martie 2020, 12:57)
@inconstienta - nu exista teste pentru coronavirus la Slobozia. Cu atat mai putin la Tandarei. Teste se fac doar in cateva spitale mari din tara. In rest, se iau dupa simptome. Totul depinde de cat de repede vor reusi autoritatile din fiecare judet sa cumpere aparate de testare. Repet, in Ialomita nu avem asa ceva.
Vasile:
(25 Martie 2020, 12:44)
Urmărirea penală cu privire la săvârșirea infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, prev. de art. 352 alin. (1) din Codul penal",pentru cei ce nu au aplicat si respectat protocolul impus de ministrul sanatatii.
@Jilava.:
(25 Martie 2020, 12:14)
M-ai speri intr-un pasaj ...la Drajna???vise taica ...vise!!.Sa-u poate cine stie in noua era care v a veni!!??
inconstienta:
(25 Martie 2020, 11:06)
Cum adica au transferat-o la Slobozia???De ce nu i-au facut un test acolo pentru Coronavirus??
Asta s-a vrut. Ca acest virus sa fie adus si in acest spital.Ar trebui ca cei care au internat-o fara sa-i faca testul sa fie dati afara.Ce fel de protocoale aveti in aceasta pandemie???
Oricine poate sa intre in spital fara sa fie in prealabil testat,  sau macar izolat??
Si personalul medical nu poarta costum de protectie??
Umblati tot cu fuste pana la c--- si cu unghii lungi care va sparg manusile???
D-na manager, va faceti vinovata pentru ca ati admis infiltrarea in spital a unui bolnav  purtator de  Coronavirus!