Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Autoritățile nu au soluții concrete

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este propunerea autorităților din Ialomița în ceea ce privește transformarea în unitate medicală care să trateze cazurile de COVID-19 înregistrate în județ. Spitalul din Fetești se confruntă însă cu numeroase lipsuri, de la cele de ordin material, până la cele legate de medici sau asistente. Oficial, în județul Ialomița 24 de cadre medicale se află în izolare la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu noul Coronavirus și depistată pozitiv, la 3 zile după ce a fost investigată în cadrul a două unități sanitare...

Cazuri tratate doar pe hârtie
Surse administrative susțin faptul că reprezentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești au fost cei care au luat inițiativa de a transforma unitatea medicală într-una destinată tratării cazurilor de COVID-19. Propunerea a fost făcută în cadrul unei videoconferințe organizată la Prefectura Ialomița marți, 24 martie 2020, de către oficialii Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență. Această propunere s-a bazat pe faptul că spitalul din Fetești a fost în trecut singura unitate medicală din județ care avea o secție de Boli Infecțioase. Totuși, la momentul de față, Spitalul Municipal«Anghel Saligny» Fetești nu poate asigura tratarea cazurilor de COVID-19 pentru că duce lipsă atât de dotări materiale, cât și de cadre medicale. Unitatea dispune de un singur ventilator mecanic, urmând să achiziționeze alte 4 astfel de aparate cu banii pe care i-a primit de la Consiliul Județean Ialomița... La toate acestea se adaugă și numărul limitat de paturi, care nu depășește 150. Deși evidente toate aceste probleme, reprezentanții autorităților locale sunt optimiști că situația se poate regla din mers. «Este vorba doar de o propunere... Nu știm dacă va fi acceptată dar, dacă va fi, cu siguranță vom primi fonduri pentru dotări! Nu vom rămâne așa... În maxim 2 săptămâni s-ar putea amenaja corespunzător. Este nevoie de aparatură... În ceea ce privește medicii vom încheia colaborări cu cei din Constanța!» a precizat Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești.

9 cadre medicale în autoizolare, la Țăndărei
La Țăndărei, spitalul din localitate are activitatea aproape paralizată, după ce 9 medici și asistente au fost izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu noul Coronavirus. Autoritățile locale susțin însă că unitatea medicală nu este închisă și fac eforturi pentru a o pregăti corespunzător pentru a face față viitorilor pacienți suspecți de COVID-19. În curtea Spitalului Orășenesc Țăndărei va fi amenajat un cort de triaj, dar și un container sanitar. De asemenea, va fi achiziționat și un ventilator mecanic. Nu se știe însă când vor ajunge la Țăndărei toate aceste echipamente, având în vedere faptul că unele dintre ele sunt blocate la vamă. De exemplu, cortul pentru triaj trebuie adus din Germania și este blocat la ieșirea din această țară. «Noi am făcut demersuri pentru a ne pregăti corespunzător... Toate cazurile suspecte vor fi transferate la București! Acum sunt și situații care nu depind de noi. De exemplu, cortul de triaj trebuie să vină din Germania și e blocat în vamă...» a explicat situația Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Izolatoare la Spitalul Municipal Urziceni
O situație ceva mai realistă în ceea ce privește capacitatea unităților medicale din Ialomița de a lupta împotriva pandemiei provocată de noul Coronavirus este cea de la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității sanitare au declarat că spitalul nu poate trata cazurile de COVID-19, dar au pregătite izolatoare cu 12 paturi pentru pacienții suspecți de această boală. Conform protocolului, pentru toate cazurile suspecte se sesizează Direcția de Sănătate Publică Ialomița, urmând ca această instituție să dispună ce  urmează să se întâmple cu pacienții. «Suntem spital non COVID-19... Putem să consultăm cazurile suspecte, iar apoi le raportăm Direcției de Sănătate Publică. Reprezentanții DSP sunt cei care decid ce trebuie să facem cu pacienții și cum trebuie să îi tratăm!» a explicat Daniela Ianuș, managerul Spitalului Municipal Urziceni. Spital non COVID-19 a fost declarat și Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În ultimele zile, unele cadre medicale angajate ale instituției au reclamat pe rețele de socializare lipsa echipamentelor de protecție. Într-o raportare oficială transmisă Prefecturii Ialomița, Spitalul Slobozia a precizat faptul că are disponibile doar 8 paturi pentru tratarea pacienților bolnavi de COVID-19...

26 Martie 2020, 14:10 (5441 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
302 ialomițeni s-au vindecat de COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 368 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița
Ialomița: Un bătrân de 75 de ani a murit din cauza COVID-19
Cheltuieli de 7,3 milioane de lei pentru Centrele de Carantină și spitalele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Vio:
(26 Martie 2020, 16:33)
De ce nu se sesizeaza ministerul cu situatia spitalului de la Slobozia, cadrele infectate sunt chemate la serviciu. Cadrele medicale nu au fost testate pentru COVID 19 daca nu prezinta simptome. Acest virus nu da simptomatie in primele 7-14 zile. Trebuie de urgenta trimisa o comisie si sa testeze cadrele medicale si persoanele ce au luat contact , cu persoanele infectate pana nu e prea tarziu. 
Spitalul Slobozia va fi similar cu cel de la Suceava. 
https://www.youtube.com/watch?v=5rn3_6ZjK4U
Răduță Aurelian-Constantin:
(26 Martie 2020, 16:28)
Nu mă mai miră absolut nimic la acest spital. Aceștia mi-l au omorât pe tata în 2010. 
om:
(26 Martie 2020, 15:16)
Un dezastru; spitale cu nozocomiale , o capcana pentru cine. are de gand sa se inbolnaveasca de indiferent ce.