Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Drumul de la Luceafăr la Lucifer

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Alegerile Locale din Ialomița bat la ușă și cu și fără COVID-19. Iar supravie­țuirea politică e mai importantă decât o biată pandemie. Așa că în culisele filialelor locale ale partidelor se poartă, de la începutul anului încoace, o luptă pe viață și pe moarte. Iar cel care domină scena politicii la acest moment e Marian Neacșu, președintele filialei ialomițene a PRO România.

Unde ești tu, Țepeș, Doamne?! Rămas cel mai competitiv produs de export al mahalalei politice locale, Marian Neacșu s-a întors acasă călare pe calul troian al PRO România. A făcut ochii roată, a înțeles dintr-o privire că nimic nu s-a schimbat și a decis să își recâștige poziția de lider politic local. Nici nu e greu, dacă ne întrebați pe noi. PSD e în cădere liberă în ciuda pleiadei de lideri naționali cu care face paradă Marian Pavel prin campanii și conferințe de presă, PNL are agățat de gât piatra de moară numită Gheorghe Tinel și este gata să se înece ca țiganul, la malul alegerilor, iar restul partidelor ori sunt sub pragul electoral, ori nu știu ce să facă ca să înmulțească bruma de voturi obținută la Europarlamentare. În aceste condiții, județul e o pradă ușoară pentru Marian Neacșu. Și, cu complicitatea mercenarilor de sub stindardul său, nu lasă electoratului nicio alternativă politică sau administrativă. Primii care au căzut pradă promisiunilor lui luciferice au fost primarii. Mocioniu a fost primul, dar șirul lor e lung. Îl amintim, la repezeală, pe primarul de la Bărcănești, Daniel Popa sau pe nou intratul Ion Măiță de la Amara... Apoi pe Gigi Petre, devenit marioneta proprie și personală! Pe sărmanul Radu Paros, nenorocit pe viață de lăcomia politică, l-a găsit la partid.... Și câți alții, câtă frunză, candidați mai vechi sau mai noi care și-au vândut sufletele pentru o construcție politică găunoasă și imundă, vândută electoratului drept alternativă politică la actuala guvernare locală.

PSD și PNL își merită soarta. Noi nu! Nu plângem de mila nimănui. Dar merită remarcat, în context, faptul că cele 6 luni de activitate poli­tică subversivă ale lui Marian Neacșu încep să anuleze șansele pe care PSD le mai avea în Ialomița. Fără a reuși să reacționeze în timp real, președintele PSD, tizul Pavel, privește neputincios cum ex-președintele Neacșu îi decimează filialele, îi fură candidații și, cât de curând, va fi nevoit să elibereze jilțul social-demo­crației locale. Surse de la Centru susțin că după video-Congresul Național cele două filiale se vor încuscri sub comanda lui Marian Neacșu, ceea ce ar explica poziția pentru luptă în genunchi pe care senatorul Pavel a adoptat-o. Dar noi credem, totuși, că Pavel încă mai poate... Nu la fel putem spune despre Gheorghe Tinel, ajuns acum să depindă de mila primarilor PNL și bunăvoința machiavelică a aceluiași omniprezent Marian Neacșu. Veți spune, poate, că suntem precum câinele care moare de drum lung... Nu zicem nu! Dar înainte de a muri de grija altuia vom încerca să explicăm de ce tragem acest semnal de alarmă și de ce e Marian Neacșu un politician atât de toxic pentru Ialomița. Credem că este toxic pentru că activitatea lui politică condamnă electoratul ialomițean să aleagă dintre candidații impuși de el în multele dintre localitățile-cheie ale județului. Credem că este toxic pentru că, în fapt, deciziile sale politice și administrative au blocat și continuă să blocheze dezvoltarea județului. Și toate păcatele pot fi iertate, vorba domniei sale, numai răul făcut cu premeditare nu...

26 Martie 2020, 08:10 (2267 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ex-prefectul Gigi Petre s-a înscris în PRO România
OMG!

Comentariile cititorilor:


disoluție:
(29 Martie 2020, 17:45)
erată - personajul - NU - personsjul; sintagma - NU - sintacma ; funcțiile - NU - fubcțiile;                         variantă - NU - varantă  MII DE SCUZE PENTRU GREȘELILE DE MAI SUS!                          
??:
(29 Martie 2020, 15:10)
bun politician neacsu.
cel putin raportat la plan local. 
la ialomita.
ca ce politicieni din judet si-au dovedit valoarea in liga mare ?
aud ?
dar nu prea are mana buna la oameni.
pai adi ? 
adica doar la varianta asta l-au dus criteriile lui ?
sau asta e tot ce a putut convinge ?

disoluție:
(28 Martie 2020, 11:49)
-continuare- Fără o cultură politică adecvată, rezultatul votului poate fi altul decât cel așteptat de noi! Este imposibil de realizat un „boicot electoral” așa cum sugerează cineva în comentariul său! Varanta alegerii unor candidați independenți nu este imposibilă dar procentul de reușită este foarte mic. Oare este cazul să apelăm la „disoluție”? Adică să dizolvăm, desființăm, descompunem, stricăm etc. toate aceste reguli democratice existente! Care va fi câștigul comunităților din punct de vedere social, politic, administrativ? Dorim să fie câte-un „tătuc” de sus până jos care să „dicteze” după regulile lui iar noi să fim simpli executanți? Deja se vorbește că după această pandemie mondială vor exista schimbări majore din toate punctele de vedere. Până vor avea loc schimbări majore pe această planetă, eu spun că trebuie să învățăm A VOTA și după aceea vom ști pe cine să votăm. De aceea, vă rog pe toți care scrieți aici să vă spuneți părerile în așa fel încât cei care citesc să învețe ceva bun. Doresc să învăț de la dumneavoastră cei care scrieți și comentați, cum trebuie să votez principial și în cunoștință de cauză  „Soluția” prin „disoluție” nu duce la nimic bun!
disoluție:
(28 Martie 2020, 11:15)
Interesant articolul de la secțiunea POLITICĂ „dedicat” lui Marian Neacșu, fostul Președinte al filialei județene P.S.D. Ialomița și actualul Președinte al PRO România din același județ. Acest om politic al județului a fost un Luceafăr (în prima ipostază) iar acum este un Lucifer. Autorii articolului au folosit aceste atribute, probabil, să dea o formă stilistică și artistică fondului articolului, prin niște figuri de stil cam pretențioase pentru personsjul politic, Marian Neacșu. Acesta a strălucit când era Președinte la P.S.D. Ialomița, dar acum este un om politic „al dracului” de subversiv, pervers și în mod cert toxic pentru electoratul județului, condamnându-l să aleagă conform doleanțelor lui. După părerea mea a fost și trădător, chiar dacă a trădat un partid unde era Luceafăr! Am folosit și eu o figură de stil -- al dracului -- fiindcă în accepțiunea mai largă, cognitivă a poporului român, sintacma amintită are și sens pozitiv! Uneori un om poate fi lăudat spunându-i : „al dracului mai este ...”, dar nu știu dacă în cazul de față este vorba de așa ceva! Desigur, cetățenii județului Ialomița merită să fie informați prin intermediul ziarului Independent, îndeosebi cu subiecte politice, ca după aceea unii care citesc acest ziar să facă comentarii. În cazul de față s-au dat și soluții în ceea ce privește comportamentul electoral al celor care vor vota la Alegerile Locale din anul acesta. (dacă vor mai avea loc!) Pentru a alege și a decide pentru tine, este bine să fie o prezență la vot numeroasă, fiindcă dacă absentezi în mod voit lași pe alții să decidă pentru tine. Nu avem altă „soluție” de numire și validare în fubcțiile importante, decât pe calea democratică a votului.
@solutie:
(27 Martie 2020, 10:56)
Draga "solutie", poate nu ai inteles, caz in care iti repet: Votand doi sau mai multi (toti) candidati de pe buletinul de vot are ca efect anularea votului, deci nu inseamna ca votezi pe cineva astfel. Daca mergem la vot si lasam buletinul nestampilat, au grija cei din unele sectii de votare sa puna stampila pe candidatul cu muschii cei mai mari. Intelegi? De ce nu reprezinta o solutie buna statul acasa? Pentru faptul ca votul primarilor intr-un singur tur favorizeaza candidatul partidului cel mai mare, care trebuie sa depaseasca pragul minim de 5%. Partidul cel mai numeros (in cazul jud Ialomita si al Mun. Slobozia - psd)  isi va impune primarul. Deci, daca noi care vrem altceva, stam acasa in ziua alegerilor (observ ca asa ne sfatuiesti) partidul isi va mobiliza membrii si vor pune iar un stoica, ionascu, mocioniu. Am emis o parere personala conform careia daca "le-am da cu votul peste nas" candidatilor care si-au batut joc de noi, poate partidele ar fi nevoite sa vina cu oameni mai cinstiti si corecti. Solutia ideala ar fi un primar independent, care sa nu fi fost in vre-un partid politic.
solutie:
(27 Martie 2020, 07:50)
Sa-i votam?????!!!! Nici gand! Pe niciunul!!!! Ce fain ar fi sa nu iasa la vot nimeni, nici familiile lor, care-i cunosc cel mai bine! Cum sa votam tot pe cei ce ne-au nenorocit, care au mai fost, indiferent de partidul din care au facut parte? Stati acasa, oameni buni, exact ca acum, in ziua alegerilor! Sa-i vedem, atunci! Sa vina oameni destepti si seriosi, altfel......................niciunul!!!
@cetatean:
(26 Martie 2020, 10:38)
Vesnica dilema "eu cu cine votez"? Intrebarea mea pentru cei nehotarati: va obliga cineva sa-i votati tot pe astia? (facand abstractie de gastile de partid si hoarda celor mituiti electoral cu faina si ulei, sau mai nou...materiale dezinfectante). Sunt aceleasi personaje toxice care au schimbat partidul, precum lupul blana...dar naravul ba! Chiar nu vedem ca modelul asta il perpetueaza de 30 de ani incoa` si, culmea, chiar are succes pentru fripturisti. Treaba e simpla! Daca sunt aceeasi, mergem toti la vot si punem stampila pe toti candidatii anulandu-ne astfel votul (nu lasam buletinul nestampilat ca sa nu faca altii asta in locul nostru pentru candidatul partidului iubit). In felul asta vor intelege sa vina cu alti oameni nepatati...sper! (...) a executat un traseism politic de la psd la pro, (...) de la psd la pi, (...) de la psd la pmp. Sunt aceiasi oameni, deciziile lor "minunate" se vad in oras; am fost multumiti cu ei pana acum ca sa-i mai alegem inca o data??? Nu inteleg de ce "va da cu virgula" calcul asta! Alti candidati curati, sau deloc!
cetatean:
(26 Martie 2020, 09:03)
Neacsu intradevar este un politician peste nivelul celor existenti in ialomita dar cu catastrofele de viitori candidați (...), (...) la care se adauga seful de campanie (...) ce facem ?