Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Numărul morților provocat de COVID - 19 în România a ajuns la 37. Ultimii trei români decedați sunt din județul Ialomița. Este vorba despre trei bărbați cu vârste cuprinse între 39 și 77 de ani. Conform Grupului de Comunicare Strategică, niciunul dintre pacienți nu a avut istoric de călătorie și nici contact cunoscut cu caz confirmat.

Bilanțul negru al autorităților
Primele două decese provocate de pandemia COVID-19 în județul Ialomița au fost înregistrate pe data de 25 martie 2020. Ambii pacienți, un bărbat de 60 de ani și un altul de 77 de ani, au murit la domiciliu. Trupurile lor au fost transportate la Serviciul de Medicină Legală, acolo unde le-au fost recoltate probe. Rezutatele analizelor au sosit sâmbătă, 28 martie 2020, și au confirmat faptul că aceștia au fost infectați cu noul Coronavirus. Ultimul deces este al unui bărbat de 39 de ani. Acesta și-a pierdut viața pe data de 26 martie 2020, în izolatorul Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Orășenesc Țăndărei. Tot sâmbătă, 28 martie 2020, a fost confirmată infecția cu noul Coronavirus și în cazul acestui pacient. Ancheta epidemiologică a scos la iveală faptul că niciunul dintre cei trei bărbați decedați nu a avut istoric de călătorie și nici contact cunoscut cu caz confirmat.

29 Martie 2020, 00:00 (5573 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 364 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița
Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19
Ialomița: Femeie de 69 de ani, moartă din cauza COVID-19

Comentariile cititorilor:


obiectiv:
(1 Aprilie 2020, 14:23)
@cetatean.Pentru ca nu au spus de unde vin , nu s-au autoizolat la domiciliu.Nu stau in casa cetatenii veniti din U.E..Daca va amintiti , primul caz de deces din Tandarei , a fost o femeie.Acum , sunt autoizolati la domiciul ,asistenta si soferul care au dus-o la Bucuresti.Acestea stau la bloc, Sunt verificati zilnic de politisti , dar nu stiu cine le aduce mancare, conform procedurii.Le dorec sanatate !Va rog frumos sa stati in casa prt ca romii sunt in tot orasul.Ma bucur ca am plecat din acest oras in 1984, dar , am rude de gradul 1.O sa fie bine!
Cetatean:
(31 Martie 2020, 20:37)
Oameni buni! Unde sunt ghicitoarele, prezicatoarele si tot neamul lor de vrajitoare? Stimati concetateni de etnie rroma, scoateti-le la treaba! Sa va ajute si pe voi si pe noi sa scapam de blestemul acestui virus psihopat, care nu se mai satura de carne de om!
Cetățean :
(31 Martie 2020, 17:25)
Toți cei care au ieșit pozitiv sunt din Țăndărei și Căzănești!!Cum va explicați acest lucru??
Radu:
(30 Martie 2020, 15:47)
S-a vrut sa se ajunga la această situație, altfel ii carantină si izola în corturi, la granița. Sper ca vom scapa din aceasta nenorocire si cei care au permis această bătaie de joc pentru români sa plateasca. Pe când ăștia se plimba si au libertate sa faca ce le trece prin cap, noi stam izolați în case ca la pușcărie izolați de copii, de nepoți. O bătaie de joc. Meritam sa stam noi in izolare (puscarie) ca sa ne salvăm? Ăștia de ce nu stau in pușcărie? Sa faca pușcării pentru ei sa nu mai iasa de acolo. Eventual sa fie închiși si cu câțiva din cei ce au decis această mizerie de tratament împotriva civic.NGIFT
test:
(30 Martie 2020, 13:32)
eu ma intreb de ce au mai stricat testele pe ei, mai ales dupa ce au murit....si asa nu avem...pai nu aduc decat nenorociri in tara, nu produc nimic decat infractiuni, se intorc, platim tot noi carantina, tratamentul etc si nu avem loc de ei la ventilator cand ne vine randul chiar daca platim taxe ca robii dintotdeauna aici.mai si pleaca din izolare ca s au plictisit-nu i entereseaza...dupa cum urla ala pe facebook...cand se va termina cu ei?/s a gandit cineva dupa ce criterii ne triaza la o adica??suntem la mana judetului, a spitalului deja depasit...ii lasam pe astia sa ne omoare sau ce facem???
Tandarean:
(30 Martie 2020, 11:31)
Ultima informatie la Spitalul Tandarei in dimineata zilei de 30.03.3020 sunt internati 27 de tigani caee au simptome de covid. Asa cum v-am spus si anterior la noi o sa fie un mare focar, cred ca mai mare decat la Bucuresti. Daca va scapa o pesoana aceea va fi norocoasa. Dumnezeu sa ne ajute ca in rest nu are cine.
Georgica:
(30 Martie 2020, 09:25)
Cad secerati cu sutele cei cu istoric medical cronic,la fel ca si la gripa de tip A.La fel ca acum 2 ani.Doi:deci se afla ca e problema in Italia(mijlocul februarie) dar la repatriee,nu pastrez in carantina,ordonat pe cei din Vest.Ii las sa se raspandeasca pe intreg teritoriu,apoi dupa 30 zile realizam si 14 zile ii carantinam ordonat,cum era cazul.De ce s-a asteptat asa mult?Pentru o raspandire temeinica?Trei:se stie/stia ca vorbim de o raceala/gripa(covid),ce nu se transmitea prin aer.Trebuia contact direct cu purtatorul,cel tanar rezistent nu prezenta simptomele,cel afectat,slabit de alte boli-cedand.Patru-vom scrie peste 30 zile si vei vedea ca vor muri/zilnic mai multi in accidente rutiere.Iar despre analiza Covid,sa luam in calcul populatia totala,procent pe vârste,bolnavii cronici(chiar si tineri) si densitatra locuitori/mp.Asasa scriem ca Italia are performanta in spitale dar au decese,e inutil.Au cedat in prima faza varstnicii cu complicatii.
patriot:
(30 Martie 2020, 08:20)
Singura masura care "produce efecte" din partea autoritatilor (sa le spunem organe) este ca ne pun imnul national. Asta dupa ce au vazut pe net prin alte tari cum fortele de ordine incearca sa incurajeze populatia, cantand.
Insa, eu mi-as dori ca masura mai eficienta, sa bage in carantina localitatile in care exista un numar mare de tigani (rromi, pe numele lor de scena). Sa fie paziti strict de catre jandarmi (sa-si ia si recipientii cu gaz, daca le-au mai ramas de la miting) si de catre armata. Multi dintre noi am vazut clipul postat pe net de un tigan (beat sau drogat?) care a intrat in sediul Politiei Tandarei ca la el acasa. Nu numai ca nu a fost imobilizat, amendat si dus intr-un centru de carantina (doar a venit de la furat de prin strainatate), dar a fost invitat calm sa iasa afara din sediul Politiei. Politia a procedat gresit, trebuia sa-i puna imnul, sa-i cumpere mancare, bautura si tigari si sa faca apel la "responsabilitatea" cetateanului european. Vai de mama noastra, autoritatile ne-au adus toti tiganii inapoi in tara si ii lasa sa-si faca de cap, inbolnavindu-ne in masa. Puneti partule mixte jandarmi-armata ca sa-i tina sub control pe salbatici si terminati cu fetitele astea pensate din politie care le spun sarut-mana tiganilor. Altfel, incepem sa credem in teoria conspiratiei. Iar faptul ca autoritatile decid sa nu ne spuna mai nimic...lasa loc de interpretari, inducand si mai multa panica! Ne simtim neprotejati de catre autoritati!
Ferguson:
(30 Martie 2020, 06:33)
Băieți constatați că noi atât putem,suntem un popor de nota 4, condus de băieți de nota 7 analfabeti functional. Ati facut femeile de serviciu asistente medicale și doctori la locuri cu bani si acum aveți pretenția să vă tratați medical? Ati încadrat polițiști fără școală și acum vreți să îi prindă pe hoții cu școală? Ati lăsat libere importurile de substanțe pentru agricultură și acum vreți să mâncati bio? V-ati distrus sistemul de informații și acum vreți să să aveti putere? Si multe, multe altele făcute și nefăcute, din lene, indolență și lașitate. COVID-ul e o mizerie, capac peste mizeria făcută chiar de voi.
@Georgica:
(29 Martie 2020, 23:43)
Nu zice hop pana n-ai sarit gardul: sunt tari cu o economie mult mai dezvoltata decat a noastra, cu sisteme medicale incomparabil mai bune si totusi oamenii cad secerati cu sutele zilnic. Ar trebui sa fim inconstienti sa nu luam niste masuri, atata vreme cat nu exista un vaccin, varful pandemiei e departe de a se sti clar cand va fi, in timp ce toate tarile incearca sa limiteze pierderile de vieti omenesti. S-ar putea ca peste o luna sa-ti revizuiesti profetia: nr de decese sa fie 90, dar zilnic!
vrem ancheta jurnalistică:
(29 Martie 2020, 22:56)
In folclorul local din Țăndărei, circulă o schiță de baladă a celui mort de 39 de ani  în care se spune că a fost un bun țigan care înainte de a se duce a dat o mare paranghelie cu 50 de țigani, discriminând încă o dată pe fațî pe românii care stăteau ca fraierii în casă. Poate că motivul oficial să fi fost o altă înmormântare a altui  bun țigan care a murit la fel de subit în casa lui împăcat cu toată familia, după ce cu o zi înainte fusese la spital.  Nu știm, de aceea vă rugăm anchetă jurnalistică. Că imunitatea țiganilor e o fake-news o dovedesc statisticile medicale care arată o populație plină de boli cronice și cu o rată a mortalității ridicată. Pe de altă parte, ar trebui să se facă o departajare a morților pe grupe etnice pentru a vedea ce preferințe are molima cu cunună. Asta spre binele tuturor!
Georgica :
(29 Martie 2020, 21:29)
"rasfoind" prin online,rapid am gasit ca la inceputul lui 2018 ,in Romania se inregiatrasera 1700 bolnavi gripa tip A, cu peste 70 de decese.Si autoritatile se temeau de cuvantul"epidemie".Va amintiti? Azi,traim pandemia:cam 50 de decese,restricții..Se pare ca nu mai avem un sistem bine reglat pe adevar.Grupa varsta-tinta a gripei de tip A? Ati ghicit.Aveau influenta complicatiile altor boli cronice?Ati ghicit.Deci :ce naiba se intampla?România nu poate arata sigur spre cei bolnavi de"covid 19"Romania nu are teste pentru confirmare.Ce este gripa de tip "coronavirus "? A fost el descoperita abia acum? NU! Intreaga economie(fragila oricum) e dirijata de interese,probabil,pentru ca daca la numarul de morti de gripa tip A,nu s-a alarmat tara noastra,nefiind PANDEMIE (!!),la momentul de varf(2020),sigur numarul de decese va fi cam pana in 90 persoane.Deci?
#pasajladrajna:
(29 Martie 2020, 16:20)
Propun schimbarea denumirii in Grupul de Dezinformare Strategică!
dottore:
(29 Martie 2020, 16:03)
@Ion ... Ion sa stii ca ai dreptate. Cel de 39 de ani, spun oamenii din Tandarei, a avut contact cu un alt pacient bolnav de COVID-19. S-au intalnit cu totii la o inmormantare, la care etnicii romi au participat dupa ce-au fugit din casa, in toiul noptii. S-au dus lupte aprige intre politisti si romi ca acestia din urma sa stea in casa. Deci ceea ce se spune ca n-a calatorit e adevarat, dar faptul ca n-a avut contact cu alt bolnav e FALS! toti cei cu care a intrat in contact au venit din Anglia.
tibi:
(29 Martie 2020, 15:44)
Informatii mai corecte, dar tot incomplete sunt aici :      https://barikada.ro/primul-localnic-din-urziceni-ucis-de-coronavirus-un-batran-de-77-de-ani-din-cartierul-posta-decedat-la-domiciliu-pe-25-martie/ ; Nimeni nu  spune ca batranul din Urziceni si familia lui erau in autoizolare la domicilu de peste o saptamana. Ar trebui sa completati stirea cu acest amanunt, pentru ca asa cum o prezentati reiese ca sursa infectarii e total necunoscuta. Si asta poate produce panica.