Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Reprezentanții Uniunii Salvați România au demarat un proiect prin care încearcă să transparentizeze și să digitalizeze administrația publică locală. Așa a apărut «Harta transpa­ren­ței», o inițiativă care evidențiază modul în care pri­măriile oferă cetățenilor acces la informațiile și actele admi­nistrative pe care le emit. Trecută la rându-i pe această hartă, Ialomița are probleme în ceea ce pri­vește transparența decizională. 25 de administrații locale nu au mai făcut publice Hotărârile de Consiliu Local de aproximativ 2 ani. Edilii ialomițeni caută scuze și dau vina pe lipsa de personal specializat care să ofere accesul cetățenilor la actele pe care le-au emis.

Administrație fără transparență
Transparența decizională este un concept potrivit căruia instituțiile publice trebuie să ofere cetățenilor acces la activi­tatea pe care o întreprind prin actele emise. În România, ea este reglementată prin Legea 53/2003, privind transparența decizională în administrația publică. Deși, teoretic, administrațiile publice locale ar trebui să fie mai transparente, având în vedere faptul că sunt obligate de lege, în realitate situația este total opusă. Uniunea Salvați România a demarat o inițiativă civică prin care de­monstrează gradul scăzut de transparență al primăriilor din întreaga țară. Astfel, a fost creată «Harta transparenței», proiect prin care cei care o accesează pot vedea cât de mult sunt interesate admi­nistrațiile publice locale să dezvăluie ce­tățenilor activitatea pe care o desfășoară. Ialomița se regăsește la rândul său pe «Harta transparenței». Potrivit infor­ma­țiilor, gradul de transparență al primăriilor ialomițene este scăzut. Din cele 66 de administrații publice locale, 25 dintre acestea nu au publicat Hotărârile Consi­liilor Locale sau proiectele de Hotărâri. Toate acestea în condițiile în care dispun de toare resursele tehnologice pentru a le face publice. «Harta transparenței» a evidențiat faptul că toate primăriile din Ialomița au pagini de internet, însă neactualizate cu anii. Au fost situații în care actele administrative emise nu au mai fost publicate de 2 ani...

Scuzele edililor
Verificarea legalității actelor administrative emise de primării și, implicit a transparenței decizionale, cade în sarcina Prefecturii Ialomița. Până la schimbarea platformei informatice pe care își desfă­șura activitatea, toate ilegalitățile constatate în actele administrațiilor locale erau făcute publice. De mai bine de un an, Prefectura Ialomița nu mai are posibilitatea de a prezenta publicului ceea ce a constatat în urma controalelor de lega­litate. Funcționarii instituției susțin că «noua platformă nu mai permite acest lucru...». Cei interesați cu privire la lega­litatea și transparența actelor administrative verificate de Prefectura Ialomița trebuie să facă o cerere în baza Legii 544/2001, privind liberul acces la informațiile de interes public, și să aștepte 30 de zile pentru un răspuns. Între timp, primarii ialomițeni încearcă să caute scuze cu privire la gradul scăzut al transparenței pe care o au față de cetățenii care i-au confirmat în funcții. În comuna Bărcănești, de exemplu, Hotărârile Consiliului Local Bărcănești nu au mai fost prezentate public de 1 an și jumătate. Primarul Daniel Popa are și o explicație: «Noi nu avem secretar și nu are cine să se ocupe de treaba asta cu transparența decizională în cadrul primăriei noastre... Știu că este obligatoriu, dar nu avem cu cine să facem! O să le rog pe fetele astea pe care le am la birou să le publice de acum înainte... Chiar o să vorbesc cu ele și să le explic cum trebuie să procedeze. Așa este, oamenii trebuie să știe ce facem noi aici!». Primăria co­munei Andrășești are un contract încheiat cu o firmă care postează pe pagina de internet Hotărârile Consiliului Local Andrășești. Administrației îi lipsește însă o persoană care să ofere actele respecti­vei firme pentru ca documentele să ajungă în spațiul public. «Este foarte ușor să atragi atenția că nu suntem transparenți... Noi emitem foarte multe acte administrative! Ar trebui să existe o persoană care să le transmită firmei, iar cei de acolo să le posteze pe internet, pentru că avem o pagină de internet... Noi am angaja-o, dar nu ne permite organigrama după care funcționăm!» a explicat situ­ația Adrian Vasile, primarul comunei Andrășești.

30 Martie 2020, 08:05 (1539 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


giovani:
(30 Martie 2020, 21:19)
aveti salarii foarte mari ,sa te plangi acum este de prost gust mai d-le primar.cat ati fost saraci mai mergea .acum trebuie sa aveti si voi clasa totusi ...
Calatis:
(30 Martie 2020, 21:13)
Transparenta la furaciune ?  Bă nauzi,  fura ciumă roșie și se imbogateste ciuma galbenă și viceversa. Ei primari aștia care de cred imuni nu răspund la o cerere și de vrea transparenta. Ăștia bsi in brate cu coviddupă și capul în punga și tot își ascund ghiorhanelile
Prrrrrr:
(30 Martie 2020, 20:21)
Cum sa se vrea transparenta cand primarii isi ascund furaciunile cu ajutorul lingatoarelor de clanta angajate chiar de ei. Stiu femeile de incredere despre transparenta, vreti sa afle si sotii lor. Divorturi si mardeala al fii zilnic. Cum sa puna pe pagina de primariei giumbuslucurile lor, ce ati luat-o razma. Vreti sai alerge lumea cu topoarele prin comune ? Eu sunt curioasa sa stiu, cu ce si din ce bani isi alimenteaza masina de 2000 cm. cubi, un primar care face naveta circa 130 km zilnic ? Ca in declaratia de avere figureaza cu casa de locuit la o distanta de 60 km. Ia zii bai burta plina. Hai fii transparent macar acu de corona virus spovedestete ca cine stie.
Adrian:
(30 Martie 2020, 15:12)
Dacă ar fi transparență am vedea prostiile pe care le fac aleșii. Prostimea nu trebuie să știe nimic. M-ați votat, fac ce vreau.