Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfectarea scărilor de bloc pare a fi greu de dus la îndeplinire în orașele ialomițene în care există blocuri. Marea provocare o reprezintă achiziția dispozitivelor ce trebuie montate la intrarea în scară, care au devenit greu de găsit. Din cele 7 orașe ale județului doar 4 au blocuri, numărul estimativ al scărilor fiind de 1500. Conform Sistemului Informatic Colaborativ pentru Achiziții Publice (SICAP), primăriile orașelor ialomițene unde există blocuri au cheltuit până în prezent 120 mii de lei pentru achiziția de dezinfectanți, mănuși chirurgicale sau măști de protecție.

Marea dezinfecție de la Slobozia La Slobozia, în reședința județului, există 780 de scări de bloc, potrivit estimărilor făcute de administrația locală. Printr-un comunicat de presă, reprezentanții Primăriei Slobozia au anunțat public faptul că au început marea dezinfecție a blocurilor. 26 de angajați, înarmați cu 12 atomizoare, vor împrăștia substanțe dezinfectante în toate scările. După estimările primarului Adrian Mocioniu, întreaga operațiune ar putea dura aproximativ o săptămână. «Vom face în mod continuu această operațiune de dezinfecție a blocurilor și a străzilor... Cred că într-o săptămână vom acoperi toate scările de bloc!» a precizat Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei. Totodată, Primăria Slobozia a cheltuit peste 25 mii de lei pentru achiziția de măști chirurgicale de protecție, mănunși de unică folosință și dezinfectanți pentru mâini. Achiziția acestor produse a fost destul de dificilă, recunoaște edilul. «Noi am făcut demersuri, dar le-am achiziționat destul de greu, în sensul că produsele au venit mai greu... Mai aveam niște rezerve pe care acum le-am completat!» a mai spus Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei.

Fără recipiente la Țăndărei și Fetești Orașele Țăndărei și Fetești au împreună 391 de scări de bloc. Astăzi, edilii celor două localități au început de asemenea dezinfecția scărilor. Deși Ordonanța Militară Nr. 4 prevede montarea dispozitivelor pentru dezinfectanți, cele două localități nu reușesc să ducă la îndeplinire această obligație. Motivul îl reprezintă lipsa acestor dispozitive. «Pur și simplu nu se mai găsește nimic... Noi mai aveam pe stoc doar 27 de dispozitive, iar în loc de dezinfectant vom pune spirt. Am cumpărat spirtul din toate magazinele din oraș. Nu știm de unde să achiziționăm aceste dispozitive ca să completăm stocul!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. La Fetești, dispozitivele vor fi înlocuite cu bucăți de material îmbibat cu soluție dezinfectantă. «Vom așeza în fiecare scară bucăți de pâslă pe care vom pune soluție cu dezinfectant. Oamenii vor trece cu picioarele prin acea soluție. Vom încerca să găsim și acele dispozitivie, dar în ultima vreme achizițiile sunt tot mai dificile!» susține Sorin Gafițoi, primarul orașului Fetești. O situație similară se regăsește și la Urziceni, oraș unde există peste 300 de scări de bloc. Conform SICAP, orașele Țăndărei, Fetești și Urziceni au cheltuit împreună 95 mii de lei pentru achiziția mănușilor chirurgicale, dezinfectanților pentru mâini și pentru exterior sau a măștilor chirurgicale de protecție.

31 Martie 2020, 15:10 (2097 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Fugiti fratilor in padure :
(3 Aprilie 2020, 17:52)
Fugiti fratilor in padure !!!
Acasa  bate moartea la usa si noi ce facem? Doar o asteptam cu mana in san sa vina cu coasa sa ne secere? Daca ne e frica si nu ajutam ,ci doar injuram si suduim autoritatile (nu conteaza din ce partid, ca nu ma intereseza), ce rezolvam ? Hai sa punem si noi osu' la treaba si sa mai dam cu clor sau spirt pe la intrarea in casa sau bloc sau macar pe talpile de la incaltamintea cu care am fost afara.  Sa nu aducem moartea in casa .....
x:
(2 Aprilie 2020, 13:12)
De cate ori pe luna se face aceasta dezinfectie?
Om:
(1 Aprilie 2020, 06:47)
Rămâneți în case
@gmail :
(31 Martie 2020, 20:08)
Da, mulțumim celor ce au depus eforturi ptr că dezinfecția pe scară să se poată desfășura chiar azi. Mulțumim!
Cetățean :
(31 Martie 2020, 18:02)
Astăzi scara mea de bloc a fost dezinfectata , a fost amplasat la intrare in scara și un covoraș ! Felicitări Primăria Slobozia . La cât mai multe acțiuni !
Toni:
(31 Martie 2020, 18:01)
Din 7 orase /judet doar 4 au blocuri. Pai alea meritau statut de oras!Cazanesti,cu sub 3500 locuitori e oras?? Sau Fierbinti?Măgăriile ciumei rosii cu urbanizarea judetului pentru fonduri de ciordeala a dus la 7 orase!Maine-poimaine devine municipiu Buiestiul nu ne-am mira! Sau Malteziul!Iar cu scarile,mai da-i dracu de măgari:scuipa pe trepte, mucurile de tigari le arunca la intrarea in apartament! Niste tâmpiti cu ștaif! Ce sa spele femeile de servici? Nesimtirea? Nu ar lasa la usa locuintei nici un pachetel/pumn de detergent sa fie utilizat la spalat. Nici apa nu lasa unii. 2 litri de apa, sa spele amarata aia... Nuuuu....Ele de unde sa isi aducă apa?...?...