Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

O femeie de 60 de ani din județul Ialomița reprezintă al 70-lea deces înregistrat în țara noastră din cauza COVID-19. Conform Grupului de Comunicare Strategică, aceasta avea și alte afecțiuni precum insuficiență renală cronică, hipertensiune arterială și infecție cu virusul hepatic B. Primele simptome au apărut pe data de 23 martie 2020, iar pe 25 martie 2020 a fost internată pe Secția Nefrologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Rezultatul testului a venit pe data de 28 martie 2020, iar decesul a survenit marți, 31 martie 2020, în cadrul unității medicale. Se pare că femeia nu călătorise în străinătate și nu a avut contact cu niciun alt caz de infecție cu noul Coronavirus.

31 Martie 2020, 15:40 (3551 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 364 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


Virusul in lume:
(3 Aprilie 2020, 20:36)
Peste 80% din tarile lumii au instituit masuri drastice de carantina, inchiderea granitelor si starea de urgenta. Rodrigo Duterte, presedintele din Filipine, care a scos politia si armata pe strazi, ii asigura(acum 2 zile) pe eventualii amatori de nerespectare a ordinelor:"Mort. Daca imi faci probleme, te bag in mormant"..
Claudia:
(3 Aprilie 2020, 19:51)
O ultima interventie din parte-mi...Cunoaste cineva, personal, vreo persoana infectata cu coronavirus? Eu marturisesc ca nu.
O stire de ultima ora: " Președintele Iohannis a promulgat legea care impune educația sexuală pentru copii. Fetițele vor învăța la școală cum să se ferească de sarcini nedorite. " No comment!
Claudia:
(3 Aprilie 2020, 19:16)
@MMC Nu am pretentia ca le stiu pe toate. Am pus problema in niste termeni de bun-simt.
Uite, raspunde-mi tu la intrebarea asta: "Cum crezi ca se va rezolva situatia intr-un timp rezonabil daca autoritatile nu coroboreaza masura 'statului in casa' cu masuri reale aplicabile in teritoriu?" Li s-a permis tuturor tiganilor sa se intoarca acasa, fara a se lua nicio masura de carantinare a lor la granita. Asta ma indigneaza pe mine, duplicitatea autoritatilor care nu iau masuri concrete de lupta cu virusul, nu le-au luat de la inceput desi au fost anuntate de OMS inca din ianuarie de pericolul extinderii epidemiei. Robotul din fruntea tarii a tinut-o cu alegerile lui anticipate pana la jumatatea lunii martie ca apoi singura masura luata a fost starea de urgenta si izolarea tuturor in case. De aici intrebarea obsedanta: "Cat poti sa stai in casa?"   

Si un alt fapt pe care vreau sa-l aduc tuturor celor de aici in atentie: in aceasta perioada in care este decretata starea de urgenta, cei de la E-Distributie Dobrogea incep instalarea, de luni 6 aprilie 2020, in scarile de bloc, cel putin, in scara mea, de contoare inteligente de masurare a energiei electrice (nocive pentru sanatate); fara niciun aviz prealabil. Astept raspuns.
Seara buna.  
MMC:
(3 Aprilie 2020, 13:05)
Duamna Claudia observ cu stupoare ca dvs cunoasteti tot despre orice... Sunteti experta in epidemiologie, in medicina, in spiritualitate, in economie, in limbi si culturi straine...pacat ca nu aveti cei 7 ani de acasa... Va rog f mult sa mergeti pe strazile din Tandarei sa experimentati teoriile dvs, iar apoi sa ne comunicati si noua, muritorilor de rand, concluziile(daca o sa mai puteti)
Claudia:
(3 Aprilie 2020, 12:23)
@Pentru dl. inginer, pensionar!
Tot respectul pentru varsta dvs, dar varsta nu inseamna intotdeauna si un semn de intelepciune. Sincera sa fiu, am crezut ca stau de vorba cu un milenial. De aceea am folosit un ton mai agresiv, nicidecum nu v-am facut 'in tot felul' cum sustineti. Daca preferati, schimb termenul de 'prost' cu cel mult mai elevat de 'ignorant', insa sensul ramane acelasi.
Nu vreau sa fiu mai catolica decat papa, dar  daca nici pana la aceasta varsta nu ati realizat ca noi, oamenii, nu suntem doar un corp fizic, ci avem și o minte, avem emoții, iar la un nivel și mai profund suntem suflete, suntem conectați cu mediul și informațiile pe care le oferim și le primim, iar panica, stresul cauzat de aceasta, privarea de soare si, implicit, de vitamina D, inseamna condamnarea pentru cei mai multi dintre noi, ati trait degeaba. Probabil faceti parte din categoria celor care chiar credeti ca, in Italia, mor in fiecare zi 700 de oameni din cauza corona. Poate cu corona, dar nu din cauza corona. Big difference!
Va doresc si ne doresc tuturor sa iesim sanatosi si mai intelepti din criza asta chiar daca saraci lipiti. O zi buna!
Pandemie cu pandalia:
(2 Aprilie 2020, 18:17)
Eu nu ma cert cu nimeni dar vad ca sunt unii ca, @Claudia care afiseaza o superioritate de "noaptea mintii" si improasca cu invective de genul:"cat esti de prost", "scoate capul din tembelizor si pune neuronul la contributie", "doctule" "slugile globalistilor", "colonia Romania" etc.Apoi are pretentia sa fie luata in serios.
„Eu sunt pentru...PENTRU!”:
(2 Aprilie 2020, 16:46)
Eu nu mă cert cu nimeni din cei care fac comentarii, dar observ că sunt unii ( MMC, un pensionar inginer de 70 de ani, @Claudia) care afișează o superioritate de „noaptea minții” scriind câteva rânduri din care nu se înțelege mai nimic! Lapidari și încrezuți trag un fel de concluzie unanimă că ceilalți care spun lucruri evidente, sfidează realitatea acestor zile și îndeamnă oamenii să fie neascultători și să nu stea în case! înainte de a citi publicații străine în trei limbi, încercați să înțelegeți ce a vrut să spună Ion Creangă la o ședință literară, cu mult umor, la sfârșitul acesteia, când a fost rugat să-și dea cu părerea despre o creație literară a unui confrate al acelor timpuri; Concluzia sa a fost următoarea: „Eu sunt pentru...CONTRA!” Dacă nu înțelegeți tâlcul vorbelor Marelui Povestitor al poporului român, citiți de mai multe ori spusele Claudiei fiindcă ea a fost mai mult decât concisă în comentariul său. Ea nu îndeamnă pe nimeni să se opună regulilor impuse de Autorități și specialiști epidemiologi ci spune cu totul altceva foarte important după părerea mea. Numai NATURA este îndreptățită să-și ceară drepturile firești și să „repare„ tot ce omul a stricat pe acest pământ, ea este responsabilă de viața pe această planetă. Așa a fost întotdeauna și așa va fi și de data aceasta. Cu ce suntem noi vinovați că cei care conduc astăzi în lume, atât global cât și local, nesocotesc acest MARE ADEVĂR? Pot eu spune că „cetățeanul revoltat” bate câmpii în comentariul său? Are tot dreptul să fie revoltat fiindcă spune niște lucruri evidente și clare ca lumina zilei. Îmi permit să spun și eu așa: „Eu sunt pentru...PENTRU!”  
 
Cetățean revoltat:
(2 Aprilie 2020, 11:18)
Autoritățile au obligația de a face anchete epidemiologice, mai ales cand vezi de unde vine pacientul(Tandarei), dar nu faci nimic, mai si dezinformezi populația, cadrele medicale, comunicând că nu a avut contact cu persoane infectate.Urmarind evoluția ultimelor stiri, am citit mesajele oamenilor din Țăndărei,Cazanesti sau Urziceni, cum se plimba minoritarii, diasporezii sau cum vreti sa le zicem si nimeni nu-i opreste, după ce ai intrat prin vama Osi nimeni nu i-a oprit. Sper din tot sufletul sa traiesc ziua cand cei vinovati sa dea socoteala.
MMC :
(1 Aprilie 2020, 23:59)
Toata lumea se lupta cu acest virus ucigas... Iar romanii se cearta pe net si vad numai conspiratii mondiale. .. Foarte destepti sunteti... Cei mai destepti...o sa crapati de destepti ce sunteți
@Claudia:
(1 Aprilie 2020, 23:42)
Draga @Claudia, nu prea stau cu capul in 'tembelizor', mai degraba pe net. Ma descurc in vreo trei limbi straine si citesc publicatii ce apar pe diverse continente. Acum, ca te-ai racorit facandu-ma in tot felul(multumesc, ca inginer pensionar-am 70 de ani, sunt impresionat!), poti sfida toate interdictiile ca sa profiti de ultraviolete. Succes si multa sanatate!
Claudia:
(1 Aprilie 2020, 18:14)
@Pentru ignorantul care a nu si-a dat numele
Mesajul meu s-a adresat celor care au capacitatea intelectuala sa-l inteleaga. Ar fi trebuit sa taci pentru ca sa nu afle si ceilalti cat esti de prost. In baza manipularii ordinare a televizunilor, tradatorii de sus, slugile globalistilor straini care conduc colonia Romania, isi permit sa ia masuri care incalca drepturile fundamentale ale omului. "Stati in case, da?" Cat poti sa stai in casa? Noi stam in case iar ei lasa granitele larg deschise si aduc in tara mii de romani, purtatori ai virusului. Poti sa-mi explici, doctule, cum are grija statul de santatea mea?  Stai in casa pana cand se va termina papica...si pe urma?
In Franta si in Germania lumea se pregateste de revolta daca clanurile conducatoare vor prelungi carantina dincolo de sase saptamani, adica de mijlocul lui Aprilie ! In Italia a inceput deja. Carantina ne va baga in pamant pe toti! Aerul curat si soarele (Razele ultraviolete ucid virușii) fac bine tuturor, intaresc imunitatea organismului si ne ajuta sa luptam mai bine cu orice slabiciune fizica. Mai scoate capul din tembelizor si pune neuronul ala la contributie.
@Claudia:
(1 Aprilie 2020, 15:29)
Amenzile se maresc de maine: min.2000 - max. 20000 lei. Daca vrei sa verifici ca e manipulare, nu respecta statul in casa, Claudia. Cat despre economie, poate nu ti-ai dat seama dar toata economia mondiala e in declin si nu se intrevede nimic sigur deocamdata.
Proasta'n târg :
(1 Aprilie 2020, 12:32)
Persoana era de fapt o minoritară din Țăndărei a cărei fiica avea si ea virusul și venise din afară fără a intra in carantină. Intre timp a murit si fiica.
Claudia:
(1 Aprilie 2020, 12:20)
Informati-va si din alte surse, oameni buni!
Nu mai stati cu ochii in televizor care este o arma de manipulare in masa. Ne tin inchisi in casa iar ei fac ce vor cu tara asta. Masuri economice nema, ne paste anarhia daca o tinem ritmul asta.
Haideti sa fim rationali si sa vedem adevarul din spatele minciunii!
Sper sa mearga linkul de mai jos. De acolo, aprofundati si extindeti-va cercetarea  !

https://www.youtube.com/watch?v=THB7uwupQRs
S-a deranjat MMC:
(1 Aprilie 2020, 10:58)
Bre, @MMC,ropriile cuvinte iti vin manusa: tu doar crezi ca gandesti daca spui atatea prostii. O sa fie vai de capul tau . N-are rost sa intru in detalii deoarece este evident ca n-ai putea intelege. Stai in casa si abtine-te sa tastezi tampenii!