Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de 31 martie 2020, aceasta s-a prezentat în biroul managerului și a declarat faptul că vrea să demisioneze. Motivul pe care l-a invocat este reprezentat de faptul că medicul s-a simțit depășit de întreaga situație generată de pandemia COVID-19, dar și de imensa presiune care se pune acum pe medici. Realitatea din spitale este că multe unități medicale își trimit doctorii să lupte cu infecția fără a fi luate vreo măsură de protecție. «Doamna doctor a precizat faptul că nu mai poate face față acestei situații, motiv pentru care și-a înaintat demisia... Încercăm acum să ne mobilizăm așa cum putem cu personalul medical pe care îl avem la dispoziție!» a declarat Daniela Ianuș, managerul Spitalul Municipal Urziceni. Între timp, funcția de director medical al unității i-a fost atribuită medicului chirug Lucian Achim. Demisia medicului  Suhad Elawi nu este unică la nivelul spitalului din Urziceni. La începutul lunii martie, epidemiologul pensionar cu care instituția se afla în colaborare a decis să-și încheie activitatea. Acum depistarea infecțiilor COVID-19 și raportarea lor se va face doar cu ajutorul inspectorilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, iar timpul alocat îndeplinirii acestor proceduri se va mări. Din fericire, la spitalul din Urziceni nu s-a depistat până în prezent niciun caz de infecție COVID-19, însă unitatea medicală a tratat 12 suspecți. Ultimii 4 s-au prezentat la spital în ultimele 24 de ore.

2 Aprilie 2020, 11:05 (4404 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nu prea pare:
(3 Aprilie 2020, 17:07)
Dar a studiat in Romania si are cetatenie romana. Orice strain care solicita cetatenie trebuie sa faca dovada(in urma unor examene) ca poseda cunostinte despre tara, limba, istoria si cultura noastra. Postarea mea se refera la zecile de medici romani care acum dezerteaza din linia 'frontului'impotriva Covid19..
catre alt razboi, alti romani:
(3 Aprilie 2020, 13:11)
Dupa nume individul respectiv nu prea pare roman neaos...
Alt razboi, alti romani:
(2 Aprilie 2020, 18:25)
Cand te gandesti ca la Marasesti, taranul roman s-a luptat in izmene la baioneta cu dusmanul invadator chiar daca nu avea armele si echipamentul modern...
Vremuri grele:
(2 Aprilie 2020, 18:02)
Se pare ca nici un bolnav de covid19 nu este 'dotat' cu plicul de rigoare..
Locuitor Slobozia:
(2 Aprilie 2020, 17:26)
Corect
Adriana:
(2 Aprilie 2020, 16:33)
Cei care demisioneaza, care parasesc vaporul in timpul furtunii ca niste sobolani, ministerul sanatatii sau cei care sunt in masura,  ar trebui sa le retraga dreptul de practica. Sa nu mai aiba dreptul de a practica medicina. Nici la stat, nici la privat. S-au pregatit si au facut un juramant. Doar pentru a baga in buzunar spagile??????