Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Autoritățile știu, dar nu fac nimic

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Ialomița are o duzină de firme de confecții care pot produce măști de protecție pentru populație și spitale. Autoritățile știu, dar nu fac nimic pentru a utiliza aceste resurse locale. Oficialii sistemului susțin că măștile produse la nivel local nu răspund standardelor de siguranță impuse de legislație. «Am donat 1500 de măști pentru spitalele din București, Suceava, Târgu Mureș... Chiar și pentru cel de la Slobozia!» explică reprezentantul unei firme locale. Printre autoritățile din Ialomița care au apelat la firmele locale pentru achiziția de măști de protecție se numără cele de la Fetești.

O realitate ignorată de autorități
În vreme ce autoritățile județene și locale așteaptă cu săptămânile măști de protecție comandate pe internet din UE sau chiar din China, firmele locale de confecții produc «pe stoc». Prețurile de producție la nivel local nu depășesc 4 lei per mască, iar produsele pot fi reutilizate după sterilizare. La nivelul județului Ialomița, potrivit estimărilor reprezentanților acestor firme, există cel puțin o duzină de fabrici de confecții care pot produce aceste măști. «Avem o capacitate de producție de 30 mii de măști lunar... Și, în condițiile în care există comenzi, putem extinde această capacitate! Avem oameni la lucru și producem aceste măști. Evident, nu sunt măști de unică folosință... Dar sunt măști care pot fi sterilizate și refolosite. Din punctul meu de vedere, este un avantaj față de măștile chinezești care, la aceleași prețuri, 6-8 lei, trebuie aruncate după 4 ore maxim...» declară repezentantul unei firme locale de confecții.  Măștile produse pe plan local sunt deja utilizate în sistemul medical românesc. De-a lungul ultimelor săptămâni, ne-a declarat, sub protecția anonimatului reprezentantul aceleiași firme, el a donat în nume personal peste 1500 de măști spitalelor din București, Suceava, Târgu Mureș... Și chiar Spitalului Județean Slobozia: «Șefa de la UPU a venit la mine și mi-a solicitat aceste măști... Sunt măști neomologate pentru că nimeni nu mai face asta acum, dar au aceleași caracteristici ca și măștile standard!».

Nimeni nu e vinovat, nimeni nu e responsabil
Daniela Cristea este reprezentanta firmei Colors Spirit SRL din Slobozia, o firmă cu 30 de angajați. O parte dintre angajați au ales să-și continue munca și au produs în ultimele săptămâni măști de protecție și combinezoane. Stocul existent a fost însă epuizat, iar o nouă comandă va fi onorată la sfârșitul lunii aprilie. «Problema nu este că s-au cumpărat măști din străinătate... Poate că așa era normal, poate că au un standard mai ridicat de protecție... Problema e că stocurile de materie primă pentru măștile produse de noi sunt orientate către firme mai mari care au deja contracte cu statul! Noi putem produce 2000 de măști zilnic, combinezoane și botoși impermeabili pentru spitale... Am făcut deja asta și vom relua ciclul de producție. Din păcate, autoritățile locale și județene ignoră potențialul pe care îl avem. Și, în ultimă instanță, cei afectați sunt oamenii care s-ar putea proteja cu măștile produse de noi, pe plan local!». În Slobozia există cel puțin 10 firme de confecții, cu 20-30 de angajați care pot produce măști de protecție și combinezoane pentru medicii din spitale. Autoritățile locale și județene susțin însă că aceste produse nu corespund standardelor impuse de legislație. Paradoxal însă, produsele confecționate de către aceste firme ajung atât la spitale, cât și la populație. Vânzarea lor prin intermediari ridică însă de cel puțin două ori prețurile de fabricație. «Noi vindem o mască cu 4 lei, în condițiile în care prețurile materiilor prime au crescut de 3-4 ori... Și avem un adaos de 3% pentru a putea plăti angajații și dările la stat. Iar pe piața aceleași măști sunt vândute cu 8-10 lei!» explică Daniela Cristea.

Primul semn de normalitate la Fetești
O situație care poate fi considerată normală există la Fetești. Acolo, autoritățile locale au achiziționat de la firma Cris Mara Construcții și Renovări SRL 1200 de măști de protecție tip TNT. Primarul Sorin Gafițoi explică cum a fost posibilă achiziția: «Am ales o firmă locală în speranța că vom obține mai repede măștile... Suntem foarte mulțumiți de ele și de colaborarea cu firma. Astăzi le-am făcut comanda, a doua zi am primit măștile! Iar acum intenționăm să achiziționam și combinezoane...». Reprezentanta firmei, Daniela Cernat recunoaște că echipamentele de protecție produse de firmă nu corespund standardelor medicale, însă nici nu este preocupată de acest lucru. «Noi producem măști și combinezoane și botoși din TNT pentru medici... Ne-au sunat medicii de la Spitalul din Fetești și ne-au rugat să le furnizăm acești botoși. Sunt impermeabili, sunt sterili... Ne-au spus că le sunt necesari și ca sunt la fel de buni ca cei pe care ar trebui să îi primească!». La acest moment, firma are un stoc de 6000 de măști care pot fi livrate oricând și produce combinezoane care ajung la Constanța și București.

2 Aprilie 2020, 08:10 (2201 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 368 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița
Ialomița: Un bătrân de 75 de ani a murit din cauza COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 365 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


ptr Gigi:
(3 Aprilie 2020, 13:16)
De unde cunoaste? Simplu, ce mare scofala. Este medic sau asistent. Visati numai conspiratii in loc sa respectati normele de igiena si sa nu behaiti pe strazi!
Claudia:
(3 Aprilie 2020, 12:31)
@Lamurire absolut necesara, @State
Perfect de acord. La fel si in cazul manusilor.
Gigi:
(3 Aprilie 2020, 11:10)
Pentru "Lamurire absolut necesara" ... de unde cunosti termenii dintre cele 2 tipuri de masti?! Lecrezi cumva cu statul ...Ai contract cu ei ?! :))
Pentru lamurire:
(3 Aprilie 2020, 10:35)
Daca are cineva date despre compozitia unei masti avizata de Ministerul Sanatatii va rog sa o postati aici. Oare cum au fost avizate mastiile produse de Braiconf? Un medic mi-a confirmat ca nici masca chirurgicala, din n straturi, nu ofera protectie 100% impotriva virusilor. 
ptr state:
(2 Aprilie 2020, 23:19)
Ti-e greu sa o speli?
foarte bună:
(2 Aprilie 2020, 13:21)
Cred că pentru populație și anumite sectoare din spitale (bucătărie, spălătorie, administratie) sunt bune. Eu folosesc o astfel de mască la birou și e OK. Uneori mă sufoc în ea, dar dacă aerul intră greu nici microbii nu pot intra. In masca omologată chiar dacă respiram bine, transpiram imediat și transpirația rămânea pe față pentru că nu avea bumbacul care să absoarbă. Eu cred că pentru populație sunt bune.
Lamurire absolut necesara:
(2 Aprilie 2020, 11:11)
Atentie! Este o mare deosebire intre o masca chirurgicala din 3 straturi cu protectie impotriva virusilor si  care trebuie sa fie avizata de Ministerul Sanatatii si una din panza textila care te protejeaza cel mult de praf,dar nu ofera nicio protectie impotriva virusilor.
Populatia trebuie sa stie ca o masca din bumbac NU ofera protectie la bacterii,virusi,praf fin ,picaturi din stranut.Este egala cu zero.
State:
(2 Aprilie 2020, 09:30)
Pot produce dar sunt sterile? Că dacă le porți infestate cu germani, având în vedere că se umezesc, nu te protejează ci te îmbolnăvesc.