Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!»

Peste 160 de polițiști din Ialomița au efectuat o razie de amploare pe raza comunei Bărbulești în ziua de vineri, 3 aprilie 2020.  Forțele de ordine au acționat pentru ca situația de la Bărbulești să nu escaladeze așa cum s-a întâmplat la Țăndărei și Căzănești. Deși autoritățile susțin că totul este sub control, cele două orașe sunt în continuare puncte nevralgice în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19 în județul Ialomița. Totodată, surse avizate susțin că și romii din Fetești sfidează măsurile privind izolarea la domiciliu și se plimbă nestingheriți pe străzi.

Măsuri fără efect Vestea că Țăndăreiul ar putea fi carantinat din cauza romilor veniți din toată Europa care refuză să se autoizoleze, i-a făcut pe șefii Poliției să adopte măsuri. Astfel, vineri, 2 aprilie 2020, aceștia au organizat o razie de amploare în zona municipiului Urziceni și în comuna Bărbulești, localitatea cu cel mai mare număr de etnici romi din județul Ialomița. Fără detalii suplimentare, acțiunea a fost intens popularizată pe rețelele de socializare, fiind prezentate imagini video în care apăreau mașini de poliție, cu girofarele aprinse, ca și când ar fi încercat să asedieze Bărbuleștiul. Într-un comunicat de presă remis publicității se arată că au fost aplicate 151 de sancțiuni pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare, în valoare de 22 mii de lei. Ceea ce oficialii Poliției ialomițene au omis să precizeze este faptul că zonele cu adevărat fierbinți din Ialomița, în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19, rămân în continuare Țăndărei și Căzănești. Comunitățile rome din cele două orașe continuă să dea de furcă autorităților locale. Tot pe rețelele de socializare, locuitorii din Țăndărei reclamă faptul că romii care ar trebui să stea în case se plimbă pe stradă. În același timp, edilul din Căzănești, Alexandru Măchiță, face apeluri publice disperate în care cere sprijinul autorităților. «Cei mai mulți dintre ei s-au întors din Franța și câțiva din Germania... Suntem în contact permanent telefonic cu ei, atât eu, cât și viceprimarul, dar și expertul Primăriei pe probleme de romi... Nu prea au înțeles ei că trebuie să își asigure din venituri proprii cele necesare traiului. Au reclamat că Primăria trebuie să le dea alimente! Eu nu am cadrul legal să scot un leuț din buget pentru această situație. Ei spun că nu au niciun venit, asta ar fi pretenția pe care o au...» preciza edilul orașului Căzănești, în urmă cu o săptămână. Între timp, situația pare să escaladeze și în municipiul Fetești, în Cartierul Vlașca. Surse administrative susțin faptul că autoritățile locale nu reușesc să-i țină în case pe romii care ar trebui să stea în izolare la domiciliu. «Este greu să te înțelegi cu ei! Mai vin și cei de la Țăndărei care au rude aici la Fetești, să se viziteze... Ne descurcăm cu greu!» spun, sub protecția anonimatului, reprezentanți ai administrației locale.

47 de cazuri COVID-19 în Ialomița Conform datelor funizate vineri, 2 aprilie 2020, la orele 13,00, de către Grupul de Comunicare Strategică,  numărul cazurilor confirmate de COVID-19 a ajuns la 47. În ceea ce privește decesele, în Ialomița, au murit 5 persoane din cauza afecțiunilor respiratorii provocate de infecția cu noul Coronavirus. Cele mai multe decese au fost constatate în focarul existend în orașul Țăndărei.

UPDATE: Comunicat oficial IPJ Ialomița În cursul zilei de vineri, 3 aprilie a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată pe raza municipiului Urziceni și a comunei Bărbulești, peste 160 de polițiști au acționat pentru verificarea modului de respectare a reglementărilor legale instituite în perioada stării de urgență. Astfel, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cu sprijinul efectivelor Direcțiilor din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, au acționat atât în filtre rutiere cât și în patrule de ordine și siguranță publică în vederea respectării interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau carantină precum și a celor impuse pe timpul stării de urgentă. Urmare a neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 151 de sancțiuni contravenționale, cele mai multe pentru pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare privind circulația pe drumurile publice, valoarea totală a acestora fiind de peste 22000 de lei. Au fost controlate în trafic 944 de autovehicule și legitimate peste 1000 de persoane. Un bărbat din comuna Bărbulești, care nu a respectat măsura izolării, a fost depistat de polițiști la volanul unui autoturism, fiind condus la un Centru de carantină obligatorie pe raza județului Ialomița. De asemenea, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au acționat pentru prevenirea si combaterea faptelor de evaziune fiscală și protejarea populației împotriva unor activități de producție, comerț sau prestări servicii ilicite. Aceștia au sancționat 12 operatori economici și au confiscat bunuri în valoare de peste 2700 de lei, respectiv clor, alcool sanitar, produse alimentare și țigarete. Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare pe raza județului Ialomița, echipajele de polițiști acționând permanent în sistem integrat pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, prevenirea și limitarea răspândirii virusului COVID-19, dar și pentru a preveni și combate ilegalitățile de orice fel.

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!» În același timp, Nelu Tătaru, noul ministru al Sănătății, a declarat în cadrul unei conferințe de presă faptul că nu exclude propunerea făcută de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița cu privire la carantinarea orașului Țăndărei. «Fiecare focar, mare sau mic, este evaluat particular... Avem în acest moment 3 focare mari, sunt mai multe focare mici... În contextul evoluției locale de la Țăndărei, al creșterii numărului de cazuri, al nerespectării izolării, se poate ajunge la un moment dat și la o carantinare!» a afirmat Nelu Tătaru în cadrul conferinței de presă.

3 Aprilie 2020, 15:05 (4038 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Acțiune preventivă a polițiștilor la Bărbulești și Urziceni
Razie a polițiștilor în zona Urziceni
Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești
Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă
Direcția de Sănătate Publică Ialomița a respins solicitarea privind carantinarea localității Bărbulești

Comentariile cititorilor:


Haristotel:
(6 Aprilie 2020, 14:59)
Nasol ca prostia naste pui anual, precum spui. Dar, ca sa ridici piatra, arata tu ca esti imaculat. Poti face asta incercand sa scrii cat de cat corect (si eu am mai baut din cerneala pe la scoala, asa de curiozitate). Si bascalia face parte din cotidian. Ce, nu este o realitate faptul ca etnia face bascalie de noi? (sau mishto, cum s-ar spune). Dar motiveaza-ti rogu-te frumos si ideile, nu ma lasa asa in intuneric. Iar daca te straduiesti, dar nu reusesti, promit sa renunt la dreptul meu de vot (pe berzele calatoare nu vreau si nu este legal sa le pot influenta).
Sper ca "Ti si aia ca tone" sa va exercitati in continuare toate drepturile constitutionale si sa nu ajungi (ajungeti) asa "slan mobilat" ca tone ca mine, scuze, m-am molipsit.
Aristotel:
(5 Aprilie 2020, 22:56)
@Gheorghe esti atat de slan mobilat incat nu faci diferenta intre bascalie si realitate. Nasol ca prostia naste pui anual. Ti si aia ca tone va meritati soarta, pacat ca tu si berzele calatoare aveti drept de vot.
Gore dân Chitila :
(5 Aprilie 2020, 13:50)
Plimbările si nesimtirea"reveniților"in socialul de la UGIRA,nu se prea vede,ca e ascuns de comisariat blocul de "bombardieri" si printese?Plimbarile celor intorsi din tari cu cod rosu nu se vad pe camerele de supraveghere a "localilor"?De ce nu stau izolati?Cine a mai inventariat locatarii din UGIRA?Nu prezinta pericol?Sunt cel putin 10 persoane"pesti"si fetite,in blocurile UGIRA.De ce nu sunt monitorizati?Cea mai simpla dovada sunt masinile de lux,parcate departe de blocul lor,sa nu se prinda autoritatile.Ce sectorist avem in zona?Habar nu are cine locuieste in UGIRA.Are cineva tupeu sa ii testeze,ca in izolare nu a stat nici unul.Stau cate 8 pe balcoane si scuipa seminte,fumeaza,canta...Dupa 3-4decese si 10-15 imbolnaviri,carantinam zona? Sa ii auziti cum tusesc si flegmeaza de pe balcoane!Aia nu e mizerie!
@Gheorghe:
(5 Aprilie 2020, 12:30)
Intr-adevar, grotesc "sportul" asta cu sirene, girofaruri si imn. Mai bine nu ar mai "juca la imagine" autoritatile noastre anemice si ar fi bine sa fie mult mai eficiente, facandusi treaba la pas, "pe teren". Ar trebui ca patrule mixte politie, jandarmi sa umble pe strazile din cartierele rau famate, din orasele si localitatile unde sunt majoritari tiganii. Sa le arda vreo cateva bulane pe spinare tiganilor smecheri care fac live cu telefonul chiar in sectia de politie. La mitinguri pasnice jandarmii sunt foarte violenti si au arsenal de razboi. Ia secerati cateva pasari din astea migratoare ca sa vedeti cum se potolesc. 
Gheorghe, daca esti asa milos, iai tu acasa prietene daca mori de grija lor si cumpara-le tu tot ce "vrea muschii lor" S-au invatat sa fie intretinuti din banii celor care muncesc, iar majoritatea cetatenilor cinstiti nu sunt de acord cu asta. Familii numeroase de tigani care au facut cate 10 puradei numai cu scopul de a-i exploata, cersind ajutoare sociale, alocatii, trimitandu-i la furat, cersit si talharit. O sa vedem pe pielea noastra ce ne vor face dupa ridicarea starii de urgenta/carantina. Va trebui sa ne pazim viata, casele, portofelele, copiii. Daca ar fi cinstiti si civilizati, harnici, fara sa fie niste paraziti needucati, am trai in pace cu ei; dar astia nu se vor schimba in bine niciodata! Vor profita de prostia, frica, nepasarea si toleranta noastra. Daca ceea ce ne fac tiganii ti se pare normal, Gheorghe intretine-i tu, noi si asa intretinem destui paraziti (tiganii ramasi in tara, asistatii social, politicienii si fostii securisti cu pensii speciale nu vreau sa mai intretin si alti hoti care pana acum au furat de prin strainatate. Trebuiau inchise granitele si lasati acolo in strainatate, sa manance ceea ce muncesc, adica nimic!
Nicu miraj:
(4 Aprilie 2020, 16:56)
Sunt de 20 de ani plecat afara,nu ma intorc pt a mi proteja familia ,aș propune guvernului ca tot are evindenta celor care au intrat in țară sa li se  interzica  iesirea pe 5 ani din tara,(atunci vom  vedea câți vor mai revenii)
Mihai:
(4 Aprilie 2020, 14:39)
Acum se vede ca poliția este ineficienta la nivelul judetului Ialomita. Barbulestiul scapat din mână la fel si Tandareiul. A fost nevoie de o nenorocire sa vedem ca politia nu ii poate controla. In toate judetele există comunități de romi, si comunitati mult mai mari. Acolo de ce sunt controlati de politie. Nu au fost niciodata intrebati de Poliție sau ANAF de provenienta banilor pt vile si mașini. Politistii sunt mână in mână cu romii infractori si poarta ceasuri si haine de lux de la ei. Comanda stie dar poarta aceleasi ceasuri si haine.
Izolet:
(4 Aprilie 2020, 05:51)
Nu vreau izolarea Tandareiului, știu eu pentru ce. Mă simt bine.
Gheorghe:
(3 Aprilie 2020, 22:21)
Grotesc sportul asta cu sirene si cardul de betoniere ragaind a paguba. Ba da mancare le-ati dus, o mahoarca la bulibasu, o bere de caciula le-ati dat si voi ca sau intors vestitorii primaverii. Urat ordinul dat de perfecta lui Tinel. Oribil ce am vazut la tv, imi aminteste de filmele cu ghetourile Poloneze. Doamna perfecta asta-i inceputul, vedem cu ce se hranesc peste 2, 3 luni, berzele, barzoii si pui de barza reveniti la cuiburi. Din statistiaca facuta de INS inainte de revenirea berzelor rezulta ca 40% din copii Romaniei traiesc sub pragul saraciei. Cat o sa le ajunga banii pentru hrana celor intorsi acasa? Bai (C) tu esti sanatos la cutia cu maimute? Sunt oameni chiar daca sunt romi.
Jilaveanu:
(3 Aprilie 2020, 21:03)
Baaaiii ti doari capul ai...Tara arde si uni dau lectii di gramatica ai!!?Da lasa ai oamenii in pacii mai.Sii vriea s a hiim tati o tara di ...dottoranti ..bre!?
@(C)oita:
(3 Aprilie 2020, 18:31)
Citeste mai intai ce spune legea in caz de necesitate, apoi pune mana pe o carte de gramatica. De abia apoi incearca sa te exprimi (cat de cat) inteligibil,in scris. Succes!
Tandarean:
(3 Aprilie 2020, 18:29)
Au plecat ptr.a le fi bine. Stiti cum vin cand sunt alegerile? stiti ca se fpoosesc de ei la alegeri? de ce isi permit sa faca ce vor? vati intrebat? cine ia invatat sa faca ce vor? ghiciti?
 - conducerea psd din tandarei. DCum de vin in masa cu miile cand sunt alegerile? credeti ca vin pe banii lor? vin special ca sa voteze. mamaa ce de bani sunt aruncati va dati seama?ca nus aruncati. sin uite cum de ani si ani de zile la Tandarei aceeasi situatie. nave,m probleme aici zice dna primar. Acvum se vede ca e depasita. oameni slabi fac politica. 
ptr. a nu pierde voturile tigailor fac ca ei. or fi vanduti cine stie..
Ce o sa faca Romania cu miile de reveiti in tara? mii? sute de mii....
ca economie nu mai avem...au distrus Romania care a deveit o tara care nu mai ofera nimci copiilor si tinerilor.
Copii mei se chinuie prin tari straine ca aici nu au sansa sa aiba o munca in urma careia sa si ia o casa , masina sa traiasca normal.
Ne miram de ce sunt asa tiganii? cine ia invatat asa?
Tandarean:
(3 Aprilie 2020, 18:23)
Hai cu carantina...
Oita:
(3 Aprilie 2020, 17:51)
Atâtea mașini de poliție pentru ce nu știu, intimidare ori invazie ? Puteau bine mersi să trimită 2 mașini cu soldați care sa patruleze prin comuna și gata. Ce o să le facă, o să-i împuște ? Prostia nu poate fii împușcată !
Ăștia au votat primarul, primarul sa de spele per cap cu ei. Stai sa vedem când nu mai au bani de păpică, atunci belea. Diaspora aia care trimeteau acasa în anii trecuți la alegeri milioane de euro. 
O tâmpenie cu zgomot și tamtam aiurea care nu face decât iar ură între romi romani alte etnii.  Parca au invadat nemții Polonia în 39, băi ați luat-o. razna, ce prefect este asta de a dat ordinul asta? Ce frate este dictatură sau mâine poimâine le pune steag pe casa și insemne în piept. Există și alte metode nu cu teroare. Puteau să circule un auto cu trompeta cu care săi îndemne să stea în casă. 
Cât o săi țină așa ? Băi nene nu trebuie scânteie, sunt oameni care nu gândesc, prostie, așa sau născut așa au crescut nu ai cum săi mai educi. Ce faceți  îi omorâți ?  Că de fălesc cu turnulețe și BMW nu și ce să le faci, astia sunt. 
De ce ia-ți,  lăsat să intre în țară? De ce nu ia-ți carantină de la început?
Solidaritate:
(3 Aprilie 2020, 17:27)
Este foarte bine să asistăm social, medical întreaga comunitate din Tandarei.Ei sunt buni platitori de taxe și impozite, au asigurare medicală, sunt buni cetățeni. NU?
Răduță Aurelian-Constantin:
(3 Aprilie 2020, 16:23)
Nu trebuia să dea voie la absolut nimeni în perioada aceasta în România.