Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Autoritățile din Sfântu Gheorghe reușesc să gestioneze situația de risc generată de apariția COVID-19. Comuna Sfântu Gheorghe are 3 sate și 1800 de locuitori…

Măsurile de siguranță sunt respectate Comuna Sfântu Gheorghe are 6 persoane aflate în izolare la domiciliu. Pentru a anula orice risc de extindere a COVID-19, autoritățile locale au cerut locuitorilor respectarea cu strictețe a măsurilor recomandate. Și, susține primarul Mădălin Teculescu, oamenii au înțeles. «Au înțeles că avem o situație specială generată de o ordonanță militară... Nu este o decizie arbitrară a autorităților! Iar pentru mine această comunitate este cea mai importantă dintre toate... Treaba mea este să mă asigur că oamenilor nu li se întâmplă nimic rău. Iar oamenii au înțeles!» declară primarul comunei, Mădălin Teculescu.

Cartonașe colorate la ferestre La nivelul comunei Sfântu Gheorghe există 750 de persoane cu vârste peste 65 de ani, 144 cu probleme de sănătate, 22 care necesită îngrijire permanentă și 8 care nu se pot deplasa. Pentru a limita posibila contaminare, angajații Primăriei au impus locuitorilor adoptarea unui cartonaș colorat. Fiecare dintre locuitorii aflați în atenția autorităților au primit 3 cartonașe colorate pe care sunt obligați să le afișeze zilnic la geam. Cel verde presupune că nu au nevoie de ajutor, cel galben că au nevoie de hrană și medicamente, iar cel roșu că e nevoie de o intervenție urgentă. «Suntem cam 10 oameni implicați în acest proces de monitorizare... Adică cei 6 angajați ai primăriei, eu, viceprimarul și polițiștii locali. Nu cred că e nevoie de mai mult pentru siguranța oamenilor din Sfântu Gheorghe!» explică Mădălin Teculescu.

Probleme mari, soluții imediate Pentru siguranța locuitorilor comunei, Mădălin Teculescu a încercat să elimine toate riscurile potențiale din localitate. În opinia edilului, unul dintre aceste riscuri este reprezentat de șoferii care fac curse internaționale și care nu sunt monitorizați. «DSP nu are o bază de date cu ei… Iar în Sfântu Gheorghe sunt vreo 10! I-am identificat, îi monitorizăm și purtăm o corespondență permanentă cu firmele angajatoare pentru a fi informați cu privire la locul unde se află. Iar numele lor au fost furnizate reprezentanților DSP pentru a decide, acolo unde este cazul, izolarea acestora, singuri sau împreună cu familiile…» a mai declarat Mădălin Teculescu. Primarul comunei Sfântu Gheorghe crede că aceste măsuri, aparent extreme, și comunicarea permanentă cu autoritățile județene pot preveni răspândirea COVID-19.

3 Aprilie 2020, 08:20 (3547 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ansamblul Folcloric de la Sfântu Gheorghe
Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița
Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comentariile cititorilor:


Fabrica de primari::
(7 Aprilie 2020, 21:41)
Pe d-nul Primar în funcție de la Sfântul Gheorghe cum îl cheamă, de fapt: Mădălin Teculescu, Mădălin Rădulescu sau Mădălin Rădulescu Teculescu? Am aflat acum de la „Un om” că a existat o fabrică de Primari, unde a fost „fabricat” actualul Primar al comunei cu nume de sfânt. Eu știu că oamenii sunt „fabricați” tot de oameni, dar nu în fabrici ci pe la maternități! „Un om” care este om după cum singur spune, are o altă părere, cum că în comuna Sfântul Gheorghe ar fi existat o fabrică minune care l-a făcut pe d-nul Teculescu Primar! L-a făcut Primar nu chiar decând l-au „ fabricat” părinții lui ci pe la vârsta de 24 - 26 de ani! Este un om providențial,și un politician onest al județului plin de inițiative, un exemplu de urmat care știe ce înseamnă primăria, demn de tot respectul etc.Probabil în comuna pe care o conduce, nu prea se moare, iar puținii oameni care își dau duhul, trec la cele veșnice fără să fie bolnavi de Covid19. Este mare păcat că fabrica invocată nu mai există, dar să ne rugăm la Dumnezeu poate va fi pusă din nou în funcțiune pentru a trece la producția în serie. Am glumit un pic, însă la modul serios doresc atât d-nului Primar cât și locuitorilor comunei multă sănătate și un Paște liniștit. Probabil nu se va supăra nici cel care m-a inspirat să fac acest comentariu! Omule... cred că ai vrut să spui ceva în genul: „un om ca Primarul Mădălin Teculescu, rar se va naște!”- ceea ce este cu totul altceva. 

Adrian Ghetu:
(7 Aprilie 2020, 02:02)
Respectul meu , dle primar!
T.B.:
(5 Aprilie 2020, 11:51)
D-l Teculescu e unul din foarte putinii politicieni onesti ai judetului nostru.
Un om:
(4 Aprilie 2020, 17:42)
Nu se mai fabrica primari ca dl Rădulescu. S-pierdut matrita
Grigore :
(3 Aprilie 2020, 21:07)
Felicitari , am fi departe daca mai multi primari ar avea initiative gen Teculescu .
x:
(3 Aprilie 2020, 15:11)
poate cate unul invata asa ce inseamna primaria.
ce inseamna sa fie primar.
Andrei:
(3 Aprilie 2020, 13:20)
Pe vremea ciumei se facea un X pe usa
cetatean:
(3 Aprilie 2020, 12:46)
Bravooo!! Felicitari!!
TONY:
(3 Aprilie 2020, 09:49)
Un exemplu de urmat!