Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Ialomița înregistrează al șaselea caz de deces provocat de COVID-19. Este vorba despre o femeie de 69 de ani, din orașul Țăndărei. Aceasta fost internată pe 2 aprilie 2020 la Spitalul Slobozia și a fost confirmată pozitiv în aceeași zi. Decesul a survenit vineri, 3 aprilie 2020. Femeia provie din focarul COVID-19 de la Țăndărei și avea diabet zaharat, insuficiență renală și hipertensiune arterială. (deces 120)

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, un bărbat de 46 de ani a decedat după ce a fost internat în data de 31 martie 2020 pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. I-au fost recoltate probe pentru COVID-19 în data de 1 aprilie a.c., confirmate pozitiv în aceeași dată. A decedat vineri, 3 aprilie 2020. Bărbatul era din Țăndărei, contact direct cu celelalte cazuri. Acesta este al șaptelea caz de deces înregistrat în Ialomița provocat de infecția cu noul Coronavirus. (deces 127)

Ialomița înregistrează al optulea caz de deces provocat de COVID-19. Este vorba despre o femeie, de 62 de ani, din Țăndărei. Aceasta fost internată pe 31 martie 2020 la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia-Interne, fiind transferată pe ATI a doua zi. Recoltarea de probe pentru COVID-19 s-a făcut în aceeași zi, confirmarea pozitiv Coronavirus înregistrându-se pe data 2 aprilie 2020. Decesul a survenit vineri, 3 aprilie 2020. Femeia avea diabet zaharat, insuficiență renală cronică și hipertensiune arterială. (deces 133)

3 Aprilie 2020, 17:05 (3659 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița
Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

Comentariile cititorilor:


Londa color:
(6 Aprilie 2020, 09:06)
Cand tusesti si diareea este complicatie grozava!Fara a strange bucile,la a treia tuse...esti aranjat! Iar noi scriem si repetam ca avem decese cu Covid.Are 3-4 complicatii pe care le trateaza de peste 10 ani si virusandu-se,e clar ca intervin complicatii.Deci cum era cu tusea si flatulatia??Nu au legatură?Ne place noua drama,asa,in general!Fara Suceava,Tandarei si Constanta,nu am avea nici o pandemie!Izolarea( ca acum) celor veniti acasa din primul moment,nu permitea raspandirea virusului.
Flame :
(4 Aprilie 2020, 11:56)
Sa revedem.Moare de Covid 19 dar are 3 sau 4 boli cu istoric mai mare de 15 ani,toate cu repercursiuni asupra unei vieti normale.Renal,diabetic si bonus disfunctionalitati ale inimii.Dar pacientul e mort de coronavirus.Cum naiba?Ce comportament are acest virus asupra unei persoane ce nu are nici o alta problema de sanatate? E purtator"asimptomatic"?Adica daca se testeaza intreaga populatie,e posibil sa avem prezent virusul, in proportie de 90%.Dar sa nu prezentam simptome.Daca Doamne fereste ai un diabet,faci dializa si de doua ori/an te ia SMURD spre cardio,esti ghinionist!Care e logica la calculul prezentei acestei gripe noi,de tip coronavirus? Anii trecuți au fost tratati sute de mii de pacienti si sute de mii de decedati.Ăla a fost preludiul?
Ion:
(4 Aprilie 2020, 11:26)
Noi, bolnavii care suferim de alte boli, care necesitam internare urgenta,avem garantia ca nu luam virusul din spital? Vad ca majoritatea celor internati au covid-19. De ce nu ii directionati la Fetesti, daca le faceti testul? Nu ii mai bagati in toate spitalele sa infecteze bolnavii internati cu alte probleme. Acesti bolnavi au si ei dreptul la un tratament pe masura bolii.
Vasile:
(4 Aprilie 2020, 11:13)
Izolati Tandareiul ca acolo este focar. Spitalul Slobozia, aveti grija mare si testati tot ce intra. Nu ii internati pana nu vedeti care este rezultatul. Dna manager aveti grija.
rrom:
(4 Aprilie 2020, 07:57)
Lasati tiganii sa capete imunitate colectiva! Poate raman doar vreo 10 ....
Alegrua:
(4 Aprilie 2020, 06:07)
Băgați jandarmi la Țăndărei si in cursul săptămânii, nu numai sâmbătă și duminică că să fie plătiți cu spor de wechend. Jandarmii să termine cu lenea si cu risipa banului public și să treacă la treabă. Lăsati-o pe aia cu Armata cu 3 soldați în Duster de fațadă, că nu are niciun efect.
Răduță Aurelian-Constantin:
(3 Aprilie 2020, 21:43)
Au înebunit cu toți. Nu mai speriați poporul că au murit X și Y... Oameni buni, mai sunt persoane care mor și de alte probleme de sănătate și alte afecțiuni. Aud oameni care se sinucid, au murit din cauza la coronavirus. Au mulți probleme cu inima și le cedează, au murit de CORONAVIRUS!!! Ați înebunit cu toți, băgați frica în cetățeni, normal că se sperie de COVID-19... Sunt atâtea gripe și viroze, fie ele sezoniere, fie de moment și mor. Și ce credeți? Autoritățile române, ne bagă la COVID-19... Nu observați frațiilor că suntem prostiți și manipulați pe față!? Păcat. Cred că și aici tot COVID-19 își face apariția. :-))
Claudia:
(3 Aprilie 2020, 21:08)
@izoleta Am crezut ca doar eu sesizez asta...Se vrea raspandirea infectiei.
Pacient :
(3 Aprilie 2020, 20:42)
De ce nu au trimis bolnavii la Spital de boli infecțioase?
izoleta:
(3 Aprilie 2020, 20:27)
Mor tiganii de coronavirus si imbolnavesc deopotriva romani si tigani, dar desteptii de la bucuresti se mai gandesc daca inchid orasul Tandarei. S-au tot gandit de o luna incoace de cand tot umplu tara cu tigani adusi de la furat din occident. E ditai focarul si astia nu fac nimic; ma uit la CTP cum absolva de vina tiganii si ma gandesc la faptul ca au primit indicatii pretioase sa-i lase in pace. Deci, liber la covid! Ce rezolva cateva masini de politie cu fetite pensate si baietei cu glezne goale, care se vor ruga da magraoni sa stea izolati? Nimic! Parca se vrea sa fim cat mai multi infectati. Unde drq sunt namilele alea de jandarii care cotonogeau pe la mitinguri oameni nevinovati? Testoasele alea fioroase! Sunt tinuti in cazarma la un joc de table? Constat cu amaraciune ca libertatea asta lasata tiganilor vine la pachet cu legea penelistei care impune puscaria la domiciliu, asa ca facultatea la fara frecventa, sau la distanta. Magraonii o sa o respecte tot asa cum au respectat izolarea si carantina. Libertatea lor, incalca dreptul nostru la viata! Hazmocar ma, sau ceva de genul asta zic rromanii nostri pupati in...dos de autoritati. Mor 7 tigani, dar se nasc alte sute si vor lua numele de Izoleta, Carantina, Combinezon, Lucovid, etc.
@Jilava.:
(3 Aprilie 2020, 19:59)
De dinca m ai stie cineva..ceva..m ai lasati o dracu de corona ...Ne ati bombardat destul cu subectul asta..Ati uitat de dinca!!??Am inteles stam in casa...
A:
(3 Aprilie 2020, 19:55)
Nu l izolati ..va rugam frumosi
Locuitor Slobozia:
(3 Aprilie 2020, 19:36)
Bai fratilor izolati orasul pana nu e prea tarziu!!!