Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Secetă extremă în Ialomița

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Constatarea pagubelor produse pe câmpurile din Ialomița de secetă și îngheț nu se poate realiza. Demersul este blocat din cauza faptului că, la momentul de față, nu există o bază legală prin care să fie constituite Comisiile de constatare și evaluare a calamităților în agricultură. Astfel, reprezentanții Alianței pentru Agricultură și Cooperare fac un apel public către Ministerul Agriculturii să adopte acte normative prin care să se prevadă procedura de evaluare și constatare a pagubelor pe care fenomenele meteorologice nefavorabile le-au produs culturilor agricole.

Un demers blocat Conform inițiatorilor acestei petiții, actele de evaluare și constatare a pagubelor produse de secetă și îngheț le sunt necesare fermierilor pentru a-și obține certificatele de forță majoră. Cu aceste documente, agricultorii pot depune documente justificative la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, bănci sau furnizorii de inputuri astfel încât să beneficieze de protecția Codului Civil, care are prevederi clare în cazurile de forță majoră. Totodată, în baza documentelor de evaluare și constatare a pagubelor, fermierii pot aduce jusitificări temeinice organelor fiscale de control cu privire la efectuarea cheltuielilor necesare înființării și întreținerilor agricole. În opinia Alianței pentru Agricultură și Cooperare, Comisia care trebuie să emită aceste documente trebuie alcătuită din reprezentanți ai Direcției pentru Agricultură Județeană, Agenției pentru Plăți și Intervenție pentru Agricultură și ai primăriilor pe raza cărora se află terenurile pe care fermierii le exploatează. Membrii Alianței pentru Agricultură și Cooperare atrag atenția cu privire la faptul că deși la nivel european există o legislație unitară cu privire la calamitățile asupra culturilor agricole, la nivel național se constată o lipsă totală a acestor reglementări.

Seceta pedologică, pericol major pentru culturi O estimare oficială a autorităților cu privire la impactul fenomenelor meteorologice asupra culturilor agricole, realizată în ianuarie 2020, arăta o diminuare considerabilă a cantităților de apă din sol. Fenomenul denumit de specialiști secetă pedologică creează probleme majore pe câmpuri. Ultimul buletin agrometeorologic publicat de Administrația Națională de Meteorologie arată că nivelul de apă înregistrat la nivelul solului continuă să fie scăzut. «Conținutul de apă pe adâncimea de sol 0-100 cm, în cultura grâului de toamnă, se va situa în limite scăzute și deosebit de scăzute, seceta pedologică fiind moderată, puternicăși extremă, în Moldova, Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei, local în Nordul și Nord-Vestul Banatului, Sudul, Estul, Nord-Vestul și izolat în centrul Transilvaniei» susțin specialiștii ANM.

4 Aprilie 2020, 10:40 (1781 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice
Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Comentariile cititorilor:


gogu :
(6 Aprilie 2020, 16:52)
Pana aici numai comentarii facute de niste inculti care nu cunosc nici legile tarii si nici nu stiu carte.Habar nu au cum se produce mancarea pe care o pun zi de zi pe masa beneficiind de preturi pentru a vota clasa politica pe care o avem de 30 ani.
Irigatii:
(6 Aprilie 2020, 09:17)
Mai baeti, in loc sa platiti un sobor de preoti care sa invoce ploaia si sa va sfinteasca utilajele agricole (si gipanele alea scumpe) mai bine platiti si voi apa aia care cu chiu cu vai ajunge pe unele canale de irigatii. Da, costa ceva curentul ala care pune in miscare pompele de aduc apa, dar nimic nu e gratis, nu-i asa? Ce voi cand prestati servicii vreunui taran, nu-l taxati la greu pe lucrari? Asa si cu apa. Sau daca nu sunteti in zona apropiata sistemelor de irigatii, de ce nu va faceti puturi subterane si aspersoare. A, costa si apa subterana!. Pai costa, dar mai diminuati si voi putin profitul in anii secetosi. Mai investiti si voi in perdele de protectie pe alea sute de hectare pe care le-ati cumparat "pa persoana fizica". Capitalism = profit, eficienta, corect, dar si in occident marile averi s-au facut in generatii intregi, nu in cativa ani ca la noi. Pe afara exista conceptul ca daca iti ramane 1 dolar profit dupa ce ti-ai platit toate obligatiile, esti rentabil; la noi nu e cazul, aici trebe dat tun ca sa te asiguri pe zece generatii. Hai, mana la treaba, nu mai asteptati sa va pice din cer (ploaia sau despagubirea).
Bee, bee!:
(5 Aprilie 2020, 22:21)
Agricultorii astia au toate facilitatile din lume, stranse la un loc. Nu platesc tva, nu platesc cas, impozitul este un fleac, iar arenda acordata este putin peste nivelul subventiei cuvenita de proprietarii de terenuri. Cat despre averile dobandite in foarte scurt timp, ce să mai vorbim!!! Cerem măsuri fiscale mai drastice. Poate dupa ce vom depasi ce traim acum nimic nu va mai fi la fel. Sperăm!
Contribuabim:
(5 Aprilie 2020, 16:30)
Si daca ei primesc bani pt calamitati de la stat noi o sa sa avem ce manca,scapam de orezul din plastic?
Crd:
(5 Aprilie 2020, 16:22)
Daca sunt asigurate atunci ce dracu mai vor de la noi?!....pt ca statul sunntem noi
Pont (A) :
(5 Aprilie 2020, 13:24)
Culturile probabil ca sunt asigurate. Ideea e ce mananci la toamna daca nu se face graul. Orez chinezesc din plastic???
Un taran:
(5 Aprilie 2020, 10:12)
Numai pomeni vor!!!daca nu mai pot face fata sa vanda pamanturile strainilor, care fac investitii...sau la bogatani nu le convine sa se afla in situatia in care au fost cei de la care au cumparat ei....sa isi asume...nu sa le dea statul!!!
Cici:
(4 Aprilie 2020, 11:04)
Am cam obosit cu agricultorii astia care au niste averi incomensurabile....e importanta agricultura dar totusi...numai spun de timpurile pe care le traim...
Mimi: