Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Amendă cu Ordonanța Militară la Supermarket

Cum se combate COVID-19 la Slobozia (Ialomița, România)

Amendă cu Ordonanța Militară la Supermarket

Jandarmeria anunță cu mândrie că a aplicat peste 400 de amenzi în tot județul Ialomița. Poliția a trecut și ea de 2000. Toate pentru încălcarea Ordonanțelor Militare 1-4. Dar mai ales Ordonanța Militară 3... 1644 sancțiuni în valoare de 3,4 milioane de lei. Așa că sâmbătă, 4 aprilie a.c., la vremea prânzului, am vrut sa aflăm cum se face.

Mix de organe publice E sâmbătă, 4 aprilie 2020, către prânz, în față la supermarketul din Slobozia. Primii doi care sosesc sunt comunitarii. Unul are mască, celălalt nu. Dar amândoi au mănuși. Duba jandarmilor e peste drum. Sunt patru toți, înalți cât brazii. Unul își ridică nădragii, altul își face freza, ceilalți doi niște acte. Și ei poartă mască și asta îi face să pară mai amenințători... Ah, uite și un echipaj de Poliție! E clar, e o acțiune mixtă. Polițistul oprește mașinile în trafic, comunitarul verifică actele, iar jandarmii opresc pietonii. Numai că pregătirile se tărăgănează… Cine are chef să muncească sâmbăta la prânz? Noi credem că polițistul, că el oprește prima mașină. Ah, nu! Doar salută șoferul. Se cunosc. A doua mașină nu, a treia e un BMW… Doamne, ce oraș mic, toată lumea cunoaște pe toată lumea, nu poți să dai o amendă decentă. În sfârșit, o femeie. Ghinion, are hârtie! Apoi un șofer cu numere de Călărași, rătăcit de oraș. Arată și el hârtia pe telefon… Comunitarul o acceptă. Apoi îl pierdem din ochi din cauza jandarmilor. Este evident că s-au hotărât să muncească. Oamenii trec, intră și ies din supermarket, câte 5, să aibă suficientă distanță socială între ei… Se salută vecinii, se empatizează politicos, se fac schimburi de informații. O pereche de mănuși 3 lei la Pod, o declarație 1,50 lei la Conte, masca 6 lei peste tot, dar nu e bună, ai nevoie de alea de 10 lei cu care fac speculă țiganii...

Jandarmul e cu noi Primul oprit de jandarmi e slab și prost îmbrăcat. Spune că se duce până la non-stop-ul din colț și scapă. Al doilea e un domn între două vârste care iese din supermarket... Întinde binevoitor hârtia cu declarația, dar jandarmii sunt instruiți. N-o ating, că nu degeaba vorbim de 3 săptămâni despre sfârșitul lumii. Fac profesional semn cu capul, că barbatul poate să plece. Bărbatul se conformează, iar ei hotărăsc să se despartă. Înteleg cumva că patru sunt prea mulți pentru a verifica o declarație. Doi rămân, doi fac promenadă... Trec pe lângă un cuplu de romi opriți la bancomat. El are la gură un șal de-al ei și țipă prin el să-l audă strada că banca nu e deschisă sâmbăta. Jandarmii care fac promenadă, aleg să nu-l audă. Opresc un amărât pe bicicletă și-l întreabă de hârtie... Sărmanul scapă, că Dumnezeu e mare. Mare trebuie să fie și ăla care coboară dintr-un Porsche Cayenne, că prea îl salută jandarmii până la pământ. Oamenii încep să înțeleagă rostul promenadei și devin atenți... Cine n-are hârtie se răsucește brusc pe câlcâie, cine are, o scoate și taie data de ieri ca să o pună pe asta de azi. Cine e îndeajuns de bătrân ca sa nu-i mai pese de deșertăciunea vanităților omenești trece indiferent, fără să se uite. Iar indiferența îi intimidează pe jandarmii de promenadă. Ori poate au și ei bunicii acasă și de-aia… Ori poate bătrânii sunt surzi, grei de cap și nu înțeleg când li se dă amendă?!

Despre amenzi și fete Cealaltă patrulă de jandarmi n-are probleme existențiale de genul ăsta. Au rămas pe loc doi și opresc la rând, că pietonii n-au Porsche. Cine are declarație, bine, cine nu, plătește! Primele care plătesc sunt niște copile cu gleznele goale. Victime sigure, nici nu înțeleg ce li se întâmplă... Una dintre ele pare minoră. Ce mai contează, Ordonanța e Ordonanță! Să se învețe minte, că de-aia e plină țara de COVID. Una dintre fete explică că are copil mic și nevoie de lapte praf de la supermarket. Jandarmului nu-i pasă, are Ordonanța Militară de partea lui... În disperare de cauză, fata invocă un motiv plauzibil: are tatăl bolnav și îi cumpără de mâncare. Jandarmul rânjește sardonic, a mai auzit minciuna asta. Fetele primesc 1000 de lei de căciulă, fără explicații se și opresc anesteziate în coada siguranță de la intrarea în Supermarket: «Stăm pe Ianache, la două străzi distanță... Unde era să ne ducem după lapte praf, că nu se găsește la magazinul din colț?!». Una dintre ele e chemată discret, înapoi. Îi înflorește speranța pe față, poate scapă de amendă. Se întoarce după un minut ca lovită de tramvai, cu umerii căzuți și privirea goală: «Mi-a zis: „Tac-tu e bolnav la pat și tu te plimbi prin oraș?!“. Cum adică „tu”?! Înțeleg că trebuie să plătesc amenda, dar are voie să mă tutuiască? Și de ce să mă umilească așa?». Nimeni nu empatizează cu ea, că nu te pui cu mintea odihnită a jandarmilor. Și cu Ordonanța. Și cu Coronavirusu’...

5 Aprilie 2020, 12:10 (8120 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus
Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia
COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Comentariile cititorilor:


Proasta'n târg :
(12 Aprilie 2020, 03:00)
Pe mamele iresponsabile cu carucioare care bat bulevardul de la Central la Ialomita nu le vede nimeni? Își bifeaza majoritatea rubricilor își trec așa-zise cumpărături la Kaufland si dau ture ca retardatele. Păi când o vezi trecând de 5 ori prin același loc sa o si amendezi. Nu zice nimeni sa nu iasă dar sa iasă in apropierea locuinței nu sa umple bulevardul.
Parepa Reloaded:
(12 Aprilie 2020, 02:50)
Jan, lucrati așa pt ca la Jandarmeria Slobozia nu se respecta ordinul ministrului de interne ca si cei din birouri sa iasă in strada. La fel si cei de la pază, deși s-au restrans activitățile, îi ține Nicușor in brațe.
organ flask:
(9 Aprilie 2020, 14:19)
https://www.antena3.ro/actualitate/locale/petrecere-manele-craiova-politisti-jandarmi-barbat-inarmat-566104.html?utm_source=Libertatea.ro&;utm_medium=referral&utm_campaign=Libertatea%20interior

Te pupa Jan (darmu)! Ia si studiaza manualul de interventie al organului. In fata unor ciori mizerabile care fac galagie, scandal, muzica si injuraturi dintre cele mai obscene nu aveti curaj sa interveniti. Ba mai mult, se aude clar cum ciorusca femela ii intreaba pe politisti si jandarm cine a reclamat, probabil ca sa-l scurteze de cap (tot era barbasu cu doua cutite in maini).
Asa ca, mai baieti, luati un gat de tarie inainte de interventii, poate va faceti curaj; pana acum v-ati dat cocosi doar la oameni amarati (baba care vinde leustean).
Jan:
(6 Aprilie 2020, 14:38)
Toți sunt pricepuți să arunce cu piatra,chiar nu a văzut nimeni jandarm care explică persoanelor în vârstă și nu numai,necesitatea respectării măsurilor impuse prin Ordonanțele Militare ,chiar nu a văzut articolul și nu a reacționat nici o persoană cel puțin dintre acelea cărora eu personal le-am distribuit tipizate cu declarația pe propria răspundere cu recomandarea de a le multiplica și a le împărții mai departe cunoscuților său cărora le-am explicat cum să întocmească o declarație scrisă de mână ?!! Știe careva că se lucrează câte 14,15,17 sau chiar 21 de ore în tură la Bărbulești ,Tăndărei și chiar și în mediul rural ?! A lucrat careva program de 14 cu 10 ore din 24 ?!!? Nuuuu.....???!!Atunci eu zic ,mai bine.........,,STAȚI ACASĂ !!! "
Om care respectă legea:
(6 Aprilie 2020, 13:40)
Oamenii legii trebuie să-și facă datoria... Punct. Daca nu își fac datoria sunt incapabili daca și-o fac .. iarăși nu e bine... Stați in casa mai bine..
Roxana:
(6 Aprilie 2020, 12:03)
Da.declaratia pe propria raspundere o aveam ,nu era o plimbare ! Un scurt si direct drum de acasă pana la supermarket. Nesimțirea si nonșalanța jandarmilor e sub orice critica iar lucrurile nu vor ramane așa!
Dreptate!:
(6 Aprilie 2020, 10:43)
Acesti indivizi nu au pic de caracter. (ma refer la organele statului cu atributiuni de control)!!.
Daca ai nevoie sa mergi intr-o comuna limitrofa orasului  crezi ca nu vei vi oprit/verificat te inseli un politist al comunei te opreste numai daca vede ca nu esti localnic, pe cei localnici ii saluta ii lasa sa treaca , sa nu mai zic ca 99,9 % dintre localnici nu au declaratie/adeverinta si se plimba nestingheriti la magazin, la vecina, etc.Nu ma intelegieti gresit nu am nimic cu respectivi cetatini, cu organul care cel putin ,putea sa faca unele recomandari preventive!!
Halal organe!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine !!
Ionel:
(6 Aprilie 2020, 09:36)
Alo,Jandarmeria,Locala etc.mai treceti cand aveti timp si prin zona 500 in special dupa masa...sunt o serie de ciudati fara creier care se strang gramada cate 6-7 sparg seminte si vorbesc de zici ca sunt pe stadion....nu-i deranjeaza nimeni....care Ordonanta Militara???????.
@oana:
(6 Aprilie 2020, 08:53)
Problema consta in judecata celor ce dau amenzi.Adica in"bombardier"e lasat sa stea de vorba,cafea si tigari cu restul planoarelor(7-8 la numar) iar cei ce au reale nevoi de acoperit nu sunt intelesi.Da o tura prin cart 500 sau zona UGIRA.Adica nu sti sa faci diferenta intre unul care ttaieste doar in oras,participand la viata orasului si"premiantii ioropei,cu frezoane si diabeturi"?? Stim doar sa dam amenzi?Recomandari cu vorba buna,nu gasim?Repet:facand diferente de motivul iesirii din locuinta.Exista si mustrarea,avertismentul scris ca forme de sanctionare....
Ana :
(6 Aprilie 2020, 08:15)
Foarte bine ca si-au luat amendă!Toti trebuie sa fim responsabili!Familia mea sta in casa de 3 săptămâni,respectam ordonanța intocmai.Daca vrei sa fii corect nu trebuie sa mergi la Conte sa cumperi Declaratia aia,o poti scrie frumușel acasa...daca vrei sa fii om!!!Daca nu... Amendă! Jandarmii fac o treaba foarte bună!Textul dumneavoastră imi pare putin ironic....mai mult! Asta -i problema acum in Romania.... arătatul cu degetul!De pe margine toti ne dam deștepți.
@Oana si V Tepes:
(6 Aprilie 2020, 07:49)
Voi ati citit articolul integral, sau doar printre randuri? Este clar ca trebuie sa respecte aceste masuri TOATA LUMEA, dar... amenzile se dau doar preferential, celor mai amarati, pe principiul "Baba care vinde patrunjel" marea evazionista a tarii! Reporterul relateaza faptul ca persoanele mai importante - cu marci de masini pretioase sunt salutate cu respect si NEVERIFICATE! De asemeni, familia de tigani aflata la bancomat care striga in gura mare este ignorata de organele de ordine. Poate aveau declaratie (scrisa in tiganeste) sau poate NU, insa jandarmii i-au lasat in pace, dar au amendat doua pustoaice. Faptul ca aplici legea preferential nu este OK. Probabilitatea ca tiganii sa fie virusati - pe motiv ca majoritatea au venit de la furat din occident - este mai mare decat la fetele tinere. Noi romanii, nu vom scapa niciodata de "sindromul barierei". Bariera este obiectul in care se opresc "prostii" (a se citi oamenii corecti care respecta legea) si tot bariera este locul peste care sar desteptii, smecherii, sau aia care au influenta asupra organelor vigilente care "opereaza bariera".
Lasand filozofia la o parte, treaba poate fi clarificata daca se vrea. Exista un comandament de urgenta format din "capu la fiecare" institutie de forta. Mai exista si camere de supraveghere ale politiei comunitare (mai ales inspre bancomate). Verificati-va organele daca aplica legea egal sau preferential si sanctionati-i, dupa caz!
Online :
(5 Aprilie 2020, 23:41)
Declarația se poate întocmi aici:
https://formular.sts.ro/
Vlad Tepes: