Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu este acuzat că își face campanie electorală profitând de pandemia Coronavirusului. El folosește aparatul administrativ local și așa-zișii voluntari ai Primăriei special în acest scop, sloganul «campaniei» declanșate în urmă cu 2 săptămâni fiind: «Facem cumpărăturile pentru dumneavoastră!». În proiect sunt implicate apoximativ 50 de persoane, voluntari, membri de partid sau angajați ai Primăriei Slobozia...

Campanie cu «măști» În urmă cu două săptămâni, Primăria Slobozia a declanșat o amplă campanie de informare și sprijinire a populației Sloboziei, în condițiile declanșării pandemiei de COVID-19. În cadrul campaniei, primarul Adrian Mocioniu a folosit angajații Direcției de Asistență Socială și voluntari cooptați prin intermediul filialei locale a PRO România. Aceștia au promis în numele primarului Adrian Mocioniu sprijin necondiționat pentru toate nevoile celor interesați. «Aveți peste 65 de ani, suferiți de afecțiuni cronice sau sunteți un părinte singur? FACEM CUMPĂRĂTURILE PENTRU DUMNEAVOASTRĂ!» este precizat în afișul lipit pe toate ușile blocurilor din oraș. De asemenea, primarul Adrian Mocioniu preia solicitările slobozenilor pe pagina sa de socializare și le distribuie voluntarilor și subordonaților din aparatul propriu, spre soluționare. Conform estimărilor oficiale, în cadrul acestei campanii sunt implicate 50 de persoane.

COVID-19 a devenit trambulină electorală În principiu, campania declanșată de primarul Adrian Mocioniu este una lăudabilă, dată fiind situația. Și legitimă, în condițiile în care există un proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local Slobozia pentru împărțirea a 120-150 de pachete saptămânal pentru persoanele aflate în categoriile de risc menționate mai sus. Din păcate, primarul Adrian Mocioniu a transformat acest efort public într-o campanie electorală proprie. După cum se poate observa în fotografia alăturată, el împarte demonstrativ pachetele cu alimente, încălcând toate portocoalele și măsurile de siguranță adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență Slobozia. Campania lui electorală este dublată, aproape zilnic, de o emisiune live pe Facebook, organizată de postul local de televiziune și plătită din fonduri publice. La emisiune, Adrian Mocioniu participă alături de unul dintre angajații Primăriei, membru în staff-ul de campanie al PRO România și binecunoscut în ultimele luni în cadrul instituției pentru eforturile sale de a racola noi membri.

Drumul spre Iad e pavat cu bune intenții În pofida evidenței, niciunul dintre reprezentanții partidelor politice locale nu a protestat public în fața acestui abuz legitimat administativ. De asemenea, nici reprezentanții societății civile sau vreo altă persoană, fie ea publică sau simplu contribuabil. Deși intolerabilă, în condițiile în care campania lui Adrian Mocioniu exploatează teama populației vulnerabile din oraș, poziția primarulului Mocioniu este îngăduită și chiar încurajată. Conform informațiilor oficiale furnizate de către administrația locală, în cadrul campaniei electorale mascate organizate de Adrian Mocioniu au fost «verificați» 410 vârstnici și au fost identificate 50 de persoane care «au nevoie de ajutor la cumpărături». De asemenea, deja celebrii de-acum «voluntari» au plasat zeci de pachete... Comunicatul mai precizează că alte 150 de persoane defavorizate vor beneficia de ajutorul sponsorilor identificați de voluntari. Pe de altă parte, nimeni nu știe care sunt criteriile de alocare a acestor ajutoare alimentare oferite de sponsori și autorități, în contextul în care la nivelul orașului Slobozia sunt peste 2500 de persoane aflate în situații limită...

6 Aprilie 2020, 08:10 (2403 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Primarul Adrian Mocioniu a dat în mintea copiilor!
Slobozia: «Capcane» edilitare pentru cetățeni în Cartierul Gării Noi
Slobozia: Sensul giratoriu de la ieșire blochează activitatea unei firme

Comentariile cititorilor:


abuzul limbii:
(8 Aprilie 2020, 14:19)
Abuzeaza si el ca nu are alti asi in maneca. Daca tot vorbim de abuzuri:
<propriu zis> cu cratima
<Dar până la urmă nu-l vor vota să iasă Primar virusul cu pricina> nu-l va vota virusul...il vor vota locuitorii
<dar mai sti> i
Abuz legitim...::
(8 Aprilie 2020, 10:54)
Există o precizare în articol prin care ni se spune că ceea ce face Primarul Mocioniu profitând de pandemia Coronavirusului, este un „abuz legitimat administrativ” și implicit campanie electorală mascată. Stricto-senso se înțelege că ar fi două feluri de abuzuri: abuzul propiu zis și abuzul legal! Autorii articolului probabil intenționat au introdus această „subtilitate” pentru a ridica mingea la fileu celor care vor comenta și aceștia s-au năpustit cu observațiile lor cu precădere într-o anumită direcție. Toate bune până aici, dar mă gândesc că dacă este „băgat în seamă” excesiv de mult (vai, ce pleonasm!) Primarul Mocioniu, s-ar putea ca efectul luărilor de poziții ale celor care comentează să ducă la un nou mandat de Primar! Personal nu vreau să se întâmple așa, dar mai ști...Deocamdată, are un „susținător” destul de puternic și pervers în acest virus Covid19. Dar până la urmă nu-l vor vota să iasă Primar virusul cu pricina ci locuitorii acestui oraș, manipulați sau nu.
Gică Contra:
(7 Aprilie 2020, 17:19)
Cum să protesteze PNL, ei au aceleași metode. Nu au acum acces la cașcaval, dar dacă îi votează prostimea se va schimba situația.
V I R U S A T:
(7 Aprilie 2020, 16:25)
EXcelent articolul.Plin de atitudine și fapte reale. Asta e munca acestui primar cu care ne-am procopsit. Există un Serviciu de Protecție și Asistență Socială la primărie care se ocupă de așa ceva cu salariați plătiți. Paralel, vine Mocioniu cu gașca de la PRo România și o fac pe voluntarii. Acest individ care e șef la cantina săracilor , mai alaltăieri învârtea micii pe grătar la chiulabalele pensionarilor invitați pe sprânceană iar acum o face și pe voluntarul plătit din banii noștri. Apare la televiziunea aservită și dă din cap tot timpul  precum cățelul -bibelou și se screme să lege trei cuvinte   Pe 1 aprilie la ora 15 ne-a păcălit stând acasă și făcând duplex într-o emisiune de trei lei . Vountari din toate colțurile uimiți-vă !„Am auzit multe, gargară cu lămâie  ” sau„ N-o să învățăm niciodată, și Ebola și HIV-ul, e și ... ” Pe lângă incultura medicală mai face și propagandă de a racola salariați la PRO ..grătare sau PRO..piste de biciclete su PRO  locuri de joacă . Și dacă e voluntar  plătit îi dau un ultim sfat : nu mai da din cap tot timpul-afirmativ și nu mai ridica degetul arătător în sus.Revezi emisiunea unde te-ai făcut de  voluntarul mamii. Și mai schimbă blugii  că stau prea strâmt pe tine.
cetatean:
(7 Aprilie 2020, 10:52)
ce face Mocioniu se numeste campanie electorala.NU o face ca ii pasa de oameni ci pt ca e an electoral si nu a facut nimic in mandatul asta,doar proiecte....realizari 0!!!!RUSINE !!!
CETATEAN:
(6 Aprilie 2020, 14:59)
Primarul sa cumpere pachete din parandaratul de la contractele incheiat cu locurile de joaca ale copiilor ,al pistelor de biciclete etc.
ION:
(6 Aprilie 2020, 14:52)
Sef de echipa este seful de cantina de la spas care este considerat unul dintre slugile devotate ale primarului  iar sotia este la fel de devotata directorului economic de la primarie .
are declaratie ??:
(6 Aprilie 2020, 14:06)
pe el si slugile care sint platite tot din banii nostrii nu ii opreste politia, jandarmeria, armata sa vada daca au declaratii completate ? ei sint mai presus de lege ? ca nu sint in exercitiul sarcinilor de serviciu ci fac o actiune electorala/politica sub masca caritatii !  
ce scirba imi e de astfel de oameni, daca se pot numi oameni ! sint niste gunoaie, scursuri ale societatii idioate in care am fost impinsi tot de acesti needucati.
Nini:
(6 Aprilie 2020, 13:28)
Deci acesti voluntari nu fac bine oamenilor si ,in plus,au o treaba cu primarul.....Ma lasati...poate chiar fac totul din omenie.Faceti si voi sau alti politicieni care nu i am mai vazut de cand cu necazul asta picat pe capul nostru!!
Gigel:
(6 Aprilie 2020, 13:14)
@Haiduc - răspunsul este simplu. Pentru că face pe banii noștri, ai tuturor! Aceasta este problema. Nu face pe banii lui, nici ai partidului. Aceasta este problema. Profită de situație și își face campanie pe banii noștri. Fii sigur, dacă nu era campanie, nu se ducea și el - îi lăsa pe voluntari singuri.
BRISCU:
(6 Aprilie 2020, 12:28)
Ce ar fi  trebuit sa faca,,,par egzamplu ''?Dumnealui, primarele  ! Spune tu, scoate-ne  din  ceata !
Nenciu Tudorel:
(6 Aprilie 2020, 12:16)
tudorelnenciu@yahoo.com
În scara A,Bl.27 ,nr.6,str Matei Basarab (intersecția Nisipurii si Matei Basarab-deasupra Admiral ) exista o persoană (Cristescu ) căruia Urban i-a tăiat apa,patronul l-a concediat ,POATE ADMINISTRAȚIA LOCALĂ SĂ ÎL AJUTE MĂCAR CU MÂNCARE?
@Haiduc:
(6 Aprilie 2020, 10:03)
iar nu imi place cum prezentati. Daca nu facea nimeni, nimic... nu era bine...daca face, face campanie... Sincer nu il simpatizez pe dl.Primar, dar daca face lucrurile astea, eu zic ca in primul rand ajuta cativa oameni, care chiar au nevoie. De ce nu fac si ceilalti candidati chestia asta ? PSD-ul are o droaie de lipitori de afise, de supusi, de lachei, de ce nu fac nimic sa ajute ? 
Un votant:
(6 Aprilie 2020, 09:03)
Nu l mai voteaza nici rudele !! Catastrofa !! Sa i fie rusine ca se foloseste de aceste vremuri grele! Daca vroia sa ajute el nici nu trebuia sa apara , se duceau doar voluntari!!