Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Instituită prin Ordonanța Militară Nr. 7, carantina de la Țăndărei aruncă orașul într-un imens haos. Activitatea economică este blocată, iar oamenii care ar fi trebuit să ajungă la locurile de muncă pe care le au în alte localități nu au fost lăsați să iasă din oraș. De asemenea, nu au putut părăsi Țăndăreiul nici persoanele care administrează mici afaceri și care ar fi trebuit să ajungă la depozitele aflate în alte zone din județ pentru a se aproviziona cu marfă. Reprezentanții administrației locale au făcut demersuri pe lângă oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița pentru a impementa o serie de derogări de la textul Ordonanței Militare Nr. 7 însă nu au primit un răspuns la acest demers.

«Și noi suntem oameni la Țăndărei, vrem să trăim!»
Din cauza numărului mare de infecții provocate de noul Coronavirus, Ministerul Afacerilor Interne, la solicitarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, a dispus sâmbătă, 4 aprilie 2020, intrarea în carantină a orașului Țăndărei. Decizia a fost stabilită prin emiterea Ordonanței Militare Nr. 7, al cărei text a fost citit public de către Marcel Vela, ministrul Afacerilor Interne. Pe lângă restricții de circulație, carantina a adus cu ea și haos în orașul Țăndărei. Fără alte explicații suplimentare și amenințați că vor fi sancționați, zeci de oameni cu domiciliile în Țăndărei și care luni, 6 aprilie 2020, ar fi trebuit să ajungă la locurile de muncă nu au fost lăsați să iasă din oraș. «Tatăl meu lucrează într-o altă localitate și nu i-au dat voie să meargă la serviciu... I s-a spus clar că nu poate ieși din oraș! Nu înțeleg de ce nu se poate, de ce nu se dă o decizie prin care să ne putem continua activitatea... Și noi suntem oameni la Țăndărei, vrem să trăim!» a declarat, sub protecția anonimatului, un localnic din Țăndărei. De asemenea, nu au fost lăsați să iasă din oraș nici micii întreprinzători care ar fi trebuit să ajungă la depozitele aflate în alte localități pentru a se aproviziona cu marfă. Totodată, angajații instituțiilor publice din Slobozia care domiciliază la Țăndărei au primit înștiințări să nu se prezinte la serviciu pentru că provin din zona de carantină. De asemenea, nici fermierii din Țăndărei nu au fost lăsați să părăsească orașul pentru a-și lucra terenurile. «Orașul este practic blocat în momentul de față! Sunt oameni care stau și se întreabă cum vor putea supraviețui... Aceștia trebuie să ajungă la serviciu! Toate aceste aspecte trebuiau precizate în clar în textul Ordonanței Militare Nr. 7... Este un mare haos ce se întâmplă acum la Țăndărei!» atrage atenția Traian Mitrea, consilier local în cadrul Consiliului Local Țăndărei.

Demersuri fără răspuns
Duminică, 5 aprilie 2020, administrația locală a orașului Țăndărei a întrunit Comitetului Local pentru Situații de Urgență, ședință în cadrul căreia s-au stabilit o serie de derogări de la restricțiile Ordonanței Militare Nr. 7, ce au fost trimise spre analiză Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, din cadrul Prefecturii Ialomița. Oficialii Prefecturii nu au răspuns însă demersurilor făcute de autoritățile locale din Țăndărei. «Am trimis o serie de solicitări Comitetului Județean pentru Situații de Urgență și așteptăm aprobarea lor. Oamenii ne întreabă ce facem pentru ei și nu știm ce să le răspundem... Sperăm că totuși solicitările noastre vor fi luate în calcul!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

6 Aprilie 2020, 13:05 (3551 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei
Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comentariile cititorilor:


@bitdifender:
(7 Aprilie 2020, 15:08)
Fentele "e" urmatoarele: aia bogati, cu vile de 3 etaje cu turnulete de iti mai faci cate o vila mica in fiecare camera si cu mertzane da jdamii da ieuro, aia n`are case (sau casi), are biserici pa persoana fizica si e scutiti dupe lege, ca asa i-a invatat havocatu si primaru mancavas;
aia saraci (ca si aia bogati dealtfel) e asistati social, ca n`are bani, ca n`are servici, n`are nimica, le plange puradeii pe batatura haurita si da marmura da carrara. Pai daca ia socialu` ca e amarati, normal ca asta vine la pachet si cu asistenta medicala gratuita. Noi romanii miliardari suntem bogati acilea in Romania, achitam nota de plata complet, fara numar, fara numar, nu ca saracii aia de la america, anglea si germanea care nu da bani la oameni amaratii
Intrebare: bitdefender este eficient impotriva covid1.9?
@Zorro:
(7 Aprilie 2020, 14:56)
Padurea si uscaturile: padurea rromilor e cam uscata si cei cativa mugurasi verzi, care n-au nicio vina acum, vor creste mari si uscati sub atenta grija a celor cu experienta..Pana si Occidentul, care ne acuza de rasism si dezinteres pt conationalii maslinii, s-a lamurit ca reeducarea si integrarea sunt doar lozinci goale cand vine vorba de tigani.
bitdifender:
(7 Aprilie 2020, 12:50)
Cea mai tare fenta este ca tiganii astia nu contribuie cu nimic la bugetul de stat sau bugetul local (toti spun ca n-au bani sa achite impozitele pe teren si cladiri) dar beneficiaza de asistenta medicala gratuit. In USA, Germania sau Anglia daca n-ai asigurare de sanatate, ai belitoooo, In Romania tiganii primesc gratuit asistenta medicala. 
Zorro:
(7 Aprilie 2020, 11:10)
Acum, sincer, chiar dovediți că sunteți rasiști si invidioși, în mare parte. Trebuie să admiteți că fiecare pădure are uscaturile ei, dar nu poți să bagi la grămadă o întreagă comunitate datorită lui X si Y. Apropo, mai multi copii sunt schiloditi de sistemul asta idiot...vezi sutele de copii a caror adopție este viciată și chiar împiedicată de către instituția minune de teama de a nu rămâne fără obiectul muncii. Așa că stimabililor, chiar nu pot sa fiu de acord cu dvs. Referitor la arhitectură și plată impozitelor, avem instituții cu păpușați care sunt simpli slugarnici, lipsiți de etică și pregătire profesională, ce acționează trunchiat ( in opinia mea). Așa că lăsați ma cu adunătura aia de beliți din Țandarei, chiar sunt insesizabili ( in opinia mea) in raport cu nenorocirile si golaniile făcute de asa zisele "gulere albe". Vă doresc o zi bună tuturor si mai ales multă pace in suflet. P.S. Cu rău nu obții decât mai mult rău. Haideți să dăm dovadă de înțelepciune și să arătăm că suntem altfel decât cei oprimați.
Răduță Aurelian-Constantin:
(7 Aprilie 2020, 10:57)
Din cauza romilor. Țăndărei, Bărbulești, Suceava etc... ne-a prelungit cu înca 30 zile. Urât din partea lor. M-am săturat ca restul de această manipulare și bătaie de joc.
@zorro :
(7 Aprilie 2020, 08:58)
Nu mai jigniti"borbandierele",că toti rromii participa la schimbarea Tandareiului.In cate locuinte din judet mai gasiti 11 arme de asalt?Unde este arhitectura mai hidoasa decat pălătoaiele ridicate fara a se plati impozite la ele?Cati civilizati pot fi clienti la masa alaturata cu acesti bogaț ai orasului?Cate adolescente pot servi in liniste intr un bar ceva in Tandarei?Auzi: ura de rasă!Cine batjocoreste pe cine?Ca romani sunt 2-3 iar grupul de rromi numara pe strazi 10-12.Ca ziua intreaga taie frunza la caini,nu au ceva de facut,decat sa provoace,sa tipe,sa isi etaleze opulenta(si prostia).Romanii muncesc,nu pot schimba fata Tandareiului ca din 1.8oo lei net,ce sa faci mai intai?Sau poate din 3.500 net?Rromi,harnici(?) aduc sute de mii,milioane de euro,dar nu platesc statului roman nimic.Avocatii lor sunt cei mai castigati.Asa e @zorro?
Ura de ras, nu de rasa:
(7 Aprilie 2020, 08:37)
Ura de rasa ar fi atunci cand niste oameni foarte rai - romanii - se iau fara motiv de alti oameni foarte buni - rromii (sau tiganii, ca sa nu se confunde rom/roman). Singura "arma" a acestor romani rai este scrisul , pe aici prin comentarii si pe retelele de socializare. In rest, mucles, ca sa ma exprim "academic". Romanii = mamaligi, insa mamaliga fierbe la foc mic si e doar o chestiune de timp pana cand...e gata!
Ai dreptate partial, puscariile din Romania sunt pline cu romani, nu cu rromi - mai exact cu politicieni din aia de-i votati voi etnia ca sa fie la putere si sa fure, astfel va lasa si pe voi in pace, va da "socialu" si diverse scutiri de la plata taxelor contra voturi. In ceea ce priveste puscariile din strainatate...spui tu ca sunt pline tot cu romani? Pe la stirile de la ora 5 vedem altceva: retea de prostitutie, de camatarie, de hoti de bancomate, masini, bijuterii, talharii comise cu violenta, etc., iar dupa infatisare par a fi rromi, chiar daca in buletin la cetatenie scrie romana. Femeile alea cu fuste multe care furau de rupeau de prin supermarketuri, tot romance erau? da` alea cu copii in brate care cerseau non-stop; copiii aia cum reusesc sa doarma intr-una, le da ceva prafuri? Ce fiinta (desi e mult spus fiinta!) isi schilodeste copilul (ii rupe degete, dinti, suceste maini, picioare), pentru ca sa inspire mila si mai apoi sa-l exploateze la cersit? Iar apoi copilul ala schilodit pe viata aduce bani familiei, pentru ca familia sa chefuiasca pe manele in palate aurite (pardon, lacase de cult-scutite de impozit) si masini scumpe, ca sa-si arate "valoarea". `ti-ai drq de romani rasisti, lesinati saraci si invidiosi. Asa e bine barosane?
P.S. cu furtul de terenuri...intreaba pe la Barbulesti peste campurile cui si-a construit etnia palatele
Liliana:
(7 Aprilie 2020, 08:21)
Ordonanta militara nr.2 reglementeaza prin art.2 alin.b intrarea/iesirea din localitatea carantinata.Persoanelor care au domiciliul in Slobozia si lucreaza in unul din domeniile specificate in articol, in localitati situate dupa Tandarei,de ce nu li se permite tranzitarea orasului?
Zorro:
(7 Aprilie 2020, 07:54)
Dacă nu erau țiganii în Țăndărei, acest oraș ar fi arătat că unul lovit de ciuma sărăciei. Acesti"furaciosi" au adus banii aks, au investit acasa( atât cât au avut ei creier), au schimbat fața orașului. Acum, ce sa zic, ȚAGANU are mare dreptate. Deși sunt român, apreciez onestitatea lor care si o manifestă între ei. Noi suntem mai mare decât ei, suntem invidios, răutăciosi si mult mai furaciosi. Istoria ne o arată cu vârf și îndesat. Doar că noi spre deosebire de ei, vorbim frumos cu victimele noastre, îi privim în ochi și le zâmbim atunci când ne prăpădim semenii.In concluzie, totul e o gargara ieftină. Țară are nevoie de unitate si solidaritate, nu de manipulatori. O zi bună va doresc, tuturor!
Taganu:
(7 Aprilie 2020, 06:10)
Pnl a lu Iohanus cu acordeonistul Vela si cu prefectul, artista madame Tonita a blocat Tandareiul, nu tiganii care au venit de afara. Auziti ba astia care faceti ura de rasa, bai rasistilor, nu o lai dati cu tiganii, ca fura, ca cerseste, ca nu stiu mai ce. Ba lesinatilor, puscariile din tara si din strainatate sunt pline 90% cu romani si doar 10% cu tigani. Ia vedeti voi cine sunt coruptii de va conduc bine tara, tiganii sau romanii ? Ba noi furam si cersim in occident, voi va furati aici in Romania intre voi, va furati singuri unul pe altul, va vindeti pielea ietfin pe doi eurp, ora. Nu tiganii au jefuit Romania si a vandu-to strainilor, nu tiganii va furat terenuri si case. Nu tigani va umilesc cand sunteti batjocoriti prin fata primariilor de catre un hot, pe care tot voi l-ati ales. Va macina ura si invidia, exact asa sunteti si prin occident, va fuati intre voi, va dati singuri tepe, singuri va puneti slugi. Ce nu va comvine, dragi romani, manipulati de javrele care ca conduc? Ba si sa mai stii ca tiganul daca si-a facut o casa cu turnulete, a cumparat materialele din romania nu din occident, 19% tva, platit la stat. Am platit meseriasii, nu degeaba. Bai uitati-va la voi cum va sperie si osi bate joc de voi cate un lache de primar care mai alaltaieri manca din mila si stachina tiganilor. Ba stiti voi cum spun strainii de romani cand lucrati impreuna ???? Daca obtinetiblanga asa siguranta o sa fiti manipulati s o sa va umpleti de bani ca broasca de par.
Votant nedumerit:
(6 Aprilie 2020, 22:50)
Grea cumpănă pentru primăriță! Dacă apără rromii, își pune în cap românii, dacă protejează românii, îl supără pe prietenul care aduce oameni la vot, Bocioc, mai ales acum când numărul votanților rromi a crescut..numai în pielea ei să nu fii! Ultimul gând este..sănătatea populației orașului!
Costel:
(6 Aprilie 2020, 22:42)
Sa va fie rusine unora care scrieti sub anonimat si jigniti oameni cine sunteti vai sa judecati lumea.
sic:
(6 Aprilie 2020, 19:44)
Da, unii mai si lucreaza. Cata ura, rasism la romanii care uita ca si ei sunt o etnie in Europa.
Pentru Andrei :
(6 Aprilie 2020, 18:59)
Dacă toate autoritățile centrale și locale își făceau datoria nu se mai ajungea la această situație.Pentru știința ta Țăndăreiul nu înseamnă numai țigănie.Mai există încă oamenii onesti care își câștiga existența prin muncă cinstită.
obiectiv:
(6 Aprilie 2020, 18:38)
@Andrei . Ai perfecta dreptate.Nu trb sa se ajunga aici , dar alta solutie nu exista.D.P.V. psihologic nu poti schimba mentalitatea celor veniti din U.E.Mai grav este pentru cei care sunt onesti, respecta ordonantele militare , dar , risca sa fi fost contacti cu romii.Ma gandesc la magazine , farmacii si pe unde au mai umblat ei.Si fortele de ordine sunt in pericol , dar , ei sunt la datorie si-si fac treaba riscand.Sanatate va doresc tuturor!