Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

COVID-19 la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

Testele de laborator efectuate în județul Ialomița au scos la iveală faptul că doi militari din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița sunt infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că deși șefii instituției cunoșteau situația, angajații ar fi fost chemați la muncă, intrând în contact cu alți colegi care, în prezent, sunt testați pentru a se stabili dacă sunt infectați la rândul lor. Totodată, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au precizat faptul că subofițerii depistați pozitiv vor fi transferați în cursul zilei de marți, 7 aprilie 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Infectat în familie Cei doi subofițeri făceau parte din Detașamentul Mobil și erau angrenați în activitățile de supraveghere a ordinii publice. Unul dintre cei doi militari s-ar fi infectat în urma contactului pe care l-a avut cu mama sa. Femeia a fost internată în același salon cu fiica uneia dintre pacientele confirmate cu COVID-19 din orașul Țăndărei. Mai grav este faptul că deși șefii Jandarmeriei ialomițene cunoșteau situația, i-ar fi chemat la serviciu pe cei doi subofițeri infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că ambii au intrat în contact cu alți colegi care, în prezent, ar fi la rândul lor suspecți și care sunt testați pentru a se stabili dacă au contactat boala. Reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au explicat faptul că militarii infectați au stat în izolare la domiciliu. Unul dintre ei prezenta simptome de boală, iar celălalt nu. Rezultatul testelor în cazul celor doi subofițeri ai Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au venit în cursul zilei de luni, 6 aprilie 2020. În momentul de față, ambii vor fi transferați la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea medicală desemnată de Ministerul Sănătății să asigure tratarea cazurilor de COVID-19 pe teritoriul județului Ialomița. Potrivit ultimei raportări făcută de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost confirmate 63 de cazuri de infecție COVID-19.

COMUNICAT DE PRESĂ
Cu privire la informațiile apărute în spațiul public privind depistarea a doi jandarmi ca fiind infectați cu COVID-19, facem următoarele precizări:
Un subofițer din cadrul Detașamentului Mobil a raportat cu celeritate despre faptul că mama acestuia a primit rezultatul pozitiv pentru infectarea cu SARS CoV2. La nivelul unității au fost luate, de urgență, toate măsurile necesare pentru izolarea atât a jandarmului în cauză cât și a celor cu care a intrat în contact în ultimele 96 de ore (4 zile), conform procedurii anchetei epidemiologice.
Unul din colegii aflați în izolare la domiciliu a avut simptome specifice, iar în urma testului, acesta a fost declarat pozitiv pentru COVID-19.
De asemenea, la nivelul unității au fost luate măsuri de igienizare și dezinfecție preventive care să asigure condițiile optime de exercitare a atribuțiilor tuturor cadrelor militare. (Instituția Prefectului Ialomița)

7 Aprilie 2020, 11:40 (4993 vizualizări - 16 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Sarpee:
(8 Aprilie 2020, 23:37)
Polițiștii și jandarmii se tem de așa intitulații bombardierii și interloape. Ei și-au ales meseria asta și trebuie sa respecte jurământul depus. Exista și posibilitatea ca unii dintre aceștia care îmbracă haina statului sa fi luat parte la infracțiunile comise de acești bombardieri ,și se tem sa nu fie anchetați !
Cheltuieli cu spor :
(8 Aprilie 2020, 08:44)
Cine are teste pentru Covid? Bau Bau! Asta e o forma de gripa,noua,asa cum parcurgem cam in fiecare primavara de prin 2016.Doar ca pleaca la"groapa cu furnici"cei cu imunitatea scazuta.E mai simplu insa sa prostesti.Murim,panica,panica...Serios?Au murit pana acum cei cu complicatii medicale,cel sinucis prin spanzurare la Suceava si...Cam atat.Te buseste trenul - ai avut Covid. Avem poate cea mai mare rata de morti la AVC din UE,nu scrie nimeni,ca la moda e coronavirusul.Se fac niste golanii cu banii in starea de urgenta,cu atribuiri directe,e cel mai usor de ciordit.E ciudat ca nu mai avem raciti,gripati,toti prezinta direct simptome de Covid.Brusc.Cum naiba?Bine,cu forme usoare sau asimptomatici,cum se zice mai nou...Ce porcarie...
Angajat:
(7 Aprilie 2020, 23:17)
La pușcăria slobozia un subofițer a fost bătut de (...) pentru că a avut curajul să intre în clădirea administrativ unde are el biroul. Așa că despre ce discutăm? Le este frică la șobolani.
cititor:
(7 Aprilie 2020, 23:05)
Si la puscaria din Slobozia personalul din operativ nu primeste echipament de protectie.
Miky:
(7 Aprilie 2020, 20:54)
Vreau sa fac si eu o remarcă....dl.cdt a trecut printr-o situație gravă de sănătate....Si acum este inconștient de soarta subofiterilor si ar trebui să-i fie frica de Dumnezeu....sanatate tuturor din cadrul IJJ ialomița
MIHAILA:
(7 Aprilie 2020, 18:47)
O situatie similara este si la Politia Ialomita, conducatorii nu au organizat nicio masura de protectie pentru prevenirea raspandirii virusului. Singura masura luata de sefii IPJ Ialomita a fost sa incuie o usa... Cam atat au putut face ei, nu ii intereseaza de sanatatea politistilor
Viva :
(7 Aprilie 2020, 17:02)
Ha ha ha !! Și pe noi cine ne mai oprește sa ne întrebe de Adeverințe ?! Sa se infecteze toți...de la încadrați direct, la cei cu un an de scoala ! Acum iese excesul de zel din ei! Cred ca au putere ! Doar li se pare !
Jandarmul :
(7 Aprilie 2020, 16:53)
Parchetul militar de ce nu se autosesizeaza pt cea ce se întâmplă la Jandarmeria Slobozia? Ce se întâmplă aici se încadrează perfect la "Zadarnicirea combaterii bolilor". Înțeleg ca jandarmul raportase sefilor dar a fost chemat la servici. DGA, SIPI ce fac in timpu ăsta? ei de ce nu se sesizeaza sau nu informeaza Parchetul Militar? Se acoperă unii pe alții?
Parepa XS:
(7 Aprilie 2020, 16:42)
Mint cu nerusinare cei din comanda IJJ Ialomița. Subofiterul infectat a cărui mamă era la acel moment suspecta a raportat conducerii, dar a fost chemat la serviciu încă 3 ture. De abia după ce a sosit rezultatul mamei sale a fost lăsat acasă si el si colegii, dar tardiv pt ca deja își infectase un coleg si posibil si pe altii.
Anonim:
(7 Aprilie 2020, 16:21)
Despre situația aceasta, efectiv nu am cuvinte... Sunt complet dezamăgită de masurile luate în acest moment cu Jandarmeria Ialomița!! Dacă deja sunt infectați 2 oameni, alții așteaptă răspunsul testelor cum puteți sa chemați la serviciu cu atâta ușurință restul jandarmilor?? Chiar vreți sa se infecteze toți??? Unii au familii, copii mici, neveste însărcinate,părinți bolnavi, părinți bătrâni... Nu este de joaca.. Luați masurile cu cap, nu cu picioarele....Sunt curioasa de atitudinea șefilor de insistutie ce masuri or sa ia!
Observator:
(7 Aprilie 2020, 16:11)
In oras am vazut cativa uitati la soare, tatuati, parcenati, figuranti, marca anglea, etalea, spanea. La plimbare, ca le era si lor de tara....de satra, de mahala...
off:
(7 Aprilie 2020, 15:51)
la noi pe strada se plimba negrii ca la ei acasa,betivii zonei la fel...peste toate astea au aparut si figuri noi ...si nu au nici o treaba...dubele de bulgaria se plimba linistite...deci...
de pe margine!!!!!!:
(7 Aprilie 2020, 13:17)
testatii pe toti daca vreti sa mai scape parte din ei. aceeasi situatie este si la casa de pensii
cetatean:
(7 Aprilie 2020, 13:14)
Ce se intimpla ca este plin orasul Slobozia de ciori de citeva zile si nu vede nici un organ competent .
Albert:
(7 Aprilie 2020, 12:17)
Si ca de obicei nimeni nu a stiut, nimeni nu a auzit,nu? Si noi trebuie sa credem ce ni se spune ,nu? Mi se pare un mod umil si lipsit de respect , ca fiind oameni ai legii sa nu fie dusi imediat la Bucuresti, numai  unii sunt considerati in linia intai?Sper sa se ia masuri directe si urgente de catre DSP si conducerea unitatii, sunt in joc vietile lor si ale oamenilor cu care intra in contact, fie ei familii , copii si colegi.Nu va mai faceti ca nu stiti nimic la unitate si nu mai spuneti ca s militari si asta este..ca nu e chiar asa!Echipati i corespunzator, transportati i corect, nu ca pe animale, in aceiasi masina nedezinfectata decat verbal , mai devreme sau mai tarziu, vor iesi toate acestea la suprafata, nu credeti domnilor?!!!!!! SI SOLICITATI TESTAREA TUTUROR, NUMAI ASA VA PUTETI APARA, NU ASCUNZAND SUB PRES, CA SA DATI BINE, NU CREDETI?