Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

COVID-19 declanșează pulsiuni politice

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

După o lună de tăcere, politicienii locali reacționează în spațiul public. PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că susține o echipă politică și administrativă incapabilă să gestioneze criza declanșată de apariția COVID-19: «Ar fi foarte bine ca, dacă nu poate să ajute, domnul deputat Tinel Gheorghe să nu încurce. Să înceteze cu atitudinea de prim-secretar PCR care trage pe toată lumea la răspundere!». Deși nu este semnat, comunicatul ii este atribuit președintelul PSD Ialomița, Marian Pavel.

Dumnezeu cu mila, politicienii cu gâlceava
Un comunicat semnat «PSD Ialomița», dar atribuit senatorului social-democrat Marian Pavel inflamează mediul politic local. Adresat deputatul PNL Gheorge Tinel, comunicatul trage un semnal de alarmă cu privire la activitatea defectuoasă a Instituției Prefectului și Direcției de Sănătate Publică Ialomița, instituții susținute la nivel politic de către Gheorghe Tinel. «Consider că înainte de a cere socoteală altora, domnul deputat ar trebui să dea o dare de seamă cu privire la activitatea sa și măsurile pe care le-a propus Guvernului pentru minimizarea pandemiei. (...) Din păcate, domnul deputat n-a găsit decât servitori incompetenți de partid care fac praf instituțiile publice. Mă refer aici, în principal, la Prefectul Județului și la directorul DSP, cei care refuză să primească de la aleșii locali listele cu persoanele întoarse din străinătate și care trebuie trimiși în izolare la domiciliu. Primarul orașului Țăndărei, doamna Nicoleta Toma cerea de două săptămâni introducerea unor măsuri de carantină la Țăndărei. Trimite liste cu persoane ce ar trebui izolate pe care prefectul și directorul DSP nu le iau în considerare. La fel se întâmplă și în localitățile cu primari PNL sau PSD care țipă după ajutor iar Prefectura și DSP îi ignoră. Guvernul nu numai că nu-i sprijină dar le mai ascunde și date relevante despre situația reală a persoanelor îmbolnăvite sau depistate pozitiv. Cum să ia autoritățile locale măsuri eficiente dacă nu au acces la informații esențială?» susține comunicatul PSD Ialomița, atribuit senatorului Marian Pavel, președintele PSD Ialomița.

PSD cere demisia prefectului Tonița Manea
Dincolo de acuzații, senatorul Marian Pavel avansează și o primă soluție politică pentru deblocarea situației la nivelul județului Ialomița. El sugerează că atât conducerea Prefecturii, cât și cea a DSP, ar putea demisiona. «Ar fi foarte bine ca, dacă nu poate să ajute, domnul deputat Tinel Gheorghe să nu încurce. Să înceteze cu atitudinea de prim-secretar PCR care trage pe toată lumea la răspundere și să pună osul (sau mintea?) la contribuție pentru a da o mână de ajutor. Iar dacă tot vrea să tragă la răspundere pe cineva să înceapă cu doamna prefect și cu domnul director DSP, persoane care nu pricep că epidemia nu se combate cu ordine de la partid, ci cu acțiuni concrete, planuri și măsuri implementate rapid și cu profesionalism. Sau cu demisii dacă situația, după cum se vede, vă depășește. Nu de alta, dar mor oameni nevinovați și este păcat!» se mai arată în comunicat. Resortul  acestui conflict public declanșat de senatorul Maran Pavel îl reprezintă propunerea prefectului Tonița Manea de a declara carantină la Țăndărei. Conform unei opinii general împărtășite în PSD, măsura putea fi evitată dacă prefectul Tonița Manea ar fi sprijinit eforturile administrației locale de a limita riscul răspândirii COVID-19 la nivelul întregii comunități.

7 Aprilie 2020, 10:05 (2691 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Parlamentarii PSD au inițiat un proiect de lege pentru despăgubirea fermierilor
«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»
Apa din puțurile subterane poate fi utilizată gratuit de către fermieri

Comentariile cititorilor:


Mary:
(8 Aprilie 2020, 17:46)
Mai bine o atitudine de prim-secretar, decât un comportament de țăran prost!
Pt..lingaul psd:
(8 Aprilie 2020, 09:24)
Pentru ce sa vorbeasca psd-ul, mai boule(vorba ta). Au facut jaf psd-istii in atatea ani si acum, dupa 3 luni de cand a cazut guvernul psd, trebuie sa se schimbe totul in superbine, n-asa? Si unde sa se schimbe,  in CJ condus de Moraru-psd,in Slobozia, Tandarei etc, orase conduse de psd-isti? Ha!
Votant nedumerit:
(7 Aprilie 2020, 23:35)
Sfârșitul vă este aproape, penali, îmbuibați, muiști, hoți la drumul mare! Strigați ultimul cântec de lebădă!
Marcel:
(7 Aprilie 2020, 21:59)
A guitat el dupa ce a supt pasta din pix...golurile din trecut nu ti le umpli decat cu balegar sefule
Ptr Lingai pnl:
(7 Aprilie 2020, 21:57)
Pai de ce sa taca mai boilor?! Acum a venit PDL-ul la putere si trebuie pusi in functii oameni mai incompententi ca cei de vremea PSD-ului?! Asa se face treaba? Sa nu mai vorbim deloc , sa nu mai zica nimeni nimic, ca au venit salvatorii care au rupt 10 ani pe vremea lu taticu bas.
Adrian :
(7 Aprilie 2020, 21:25)
Președintele (...) este zugrav, meseria menegerului de la spital este ospătar. Cu cine vrei să-l înlocuiești tarane pe Tinel? Cu vreunul dintre cei care și-au cumpărat diplome de la duduia din primărie?
Cetățean al României :
(7 Aprilie 2020, 16:57)
Sunteți niște penali, și la propriu și la figurat. Am impresia ca ne considerați hârtia igienica a voastră. În loc sa va ocupați de ceea ce trebuie va fu.... Unu pe altu. Rog toți cei ce sunt capabili sa punem capăt acestei nesimțirii și ar face bine și cei din politie armata jandarmerie sa realizeze ce salariu au aceste jeguri din parlament și ce salariu au ei, chiar sunteți mulțumiți
plătitor de taxe:
(7 Aprilie 2020, 16:20)
ce sa spun...nu mai poate de grija noastră...habar n are...îl interesează orice altceva, putere, bani, numai cetățenii acestui județ NU. IPOCRIT
plm:
(7 Aprilie 2020, 15:18)
Jeguri ordinare,nici in perioada de criza nu va abtineti.In loc sa va implicati in aceasta lupta va arde de declaratii politice,leprelor,huuuuo!
ciuma rosie:
(7 Aprilie 2020, 14:46)
Prim-secaturile din ciuma rosie isi amintesc cu melancolie de vremea cand faceau ce voia muschiul lor("pentru ca putem"-vorba marelui infractor, Dragnea)..
mocioniu:
(7 Aprilie 2020, 13:20)
S-a trezit si Marean e suparat ca au fost inchise salile de pacanele si se plictiseste .
soi mumu patriei:
(7 Aprilie 2020, 12:50)
Asta cu secretarul de partid...e adanca tare, chiar din putzul gandirii. Dincolo de realitate, aceste critici sa fie aduse de cineva care a avut (si are inca) in partid astfel de tovarasi de nadejde scoliti la pcr-ul original este de noaptea mintii. Nu e ca si cum astia de acum de la putere ar fi mai breji, doamne fereste, dar daca ne uitam la fostele eminente cenusii de la varful unor institutii locale si centrale (de la revolutie si pana acum), este grotesc. Nu dau exemple cu nume (si "pronume") ca oricum le cenzureaza ziarul, dar haideti sa ne aducem aminte de anii anteriori. Pana acum vreun an era unul pe la DSP, un secretar d`asta pcr pus de psd; nu mai conteneau sesizarile la minister cu privire la mizeriile pe care le facea, dar partidul-stat il tinea acolo pe functie, desi isi batea joc de oameni. Acum la spitalul Slobozia avem (inca) acelasi tip de conducere, secretar pcr sustinut de celalalt ("celalant") secretar pcr de la CJ (apropo, se simte mai bine angajatul consiliului judetean care facuse infarct parca din cauza atitudinii de... manager european din cj?). Dar despre astia nu zice nimic dnul din imagine! Nu este specific unui secretar PCR limbajul asta: "firati ale drq fa doctoritelor de pro*ste" ce rasuna pe holurile spitalului? Daca taceai musiu...aveam impresia ca ai fi fost filosof...asa, nu ne-ai lasat nicio sansa.
P.S. cum i-ati incolonat pe migratori sa va voteze partideaua, tot asa sa-i incolonati si de pe strazi catre case (de preferat inapoi in occident), ca autoritatili astea competente nu pot.