Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița Aparatul se află la Dispensarul TBC din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a fost achiziționat în anul 2014. Echipamentul poate fi folosit și pentru testarea pacienților suspecți de COVID-19, însă nu dispune de kit-urile necesare acestui tip de analiză. De altfel, aceste kit-uri nu se găsesc în niciun spital din România, urmând a fi aduse din Statele Unite ale Americii. Cel mai devreme, la Slobozia ar putea ajunge abia după data de 15 aprilie 2020. «Într-adevăr, avem un astfel de aparat, dar la fel ca în toată țara nu avem kit-uri pentru el... Când le vom avea, îl vom pune în funcțiune! Am primit asigurări că vor ajunge kit-uri și la Slobozia...» a precizat Mariana Iancu, managerul unității medicale. Totodată, cu banii primiți de la Consiliul Județean Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va achiziționa un aparat similar, pentru a crește numărul testărilor. «Cu echipametul pe care îl avem acum și cu cel pe care urmează să-l cumpărăm, am putea realiza între 40 și 60 de testări pe zi... Astfel, nu vom mai fi nevoiți să trimitem probele pentru analize la București!» a mai spus Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Între timă, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au atras atenția cu privire la faptul că punerea în funcțiune a aparatului din cadrul Dispensarului TBC trebuie să se facă în baza unor aprobări speciale. «Mutarea aparatului dintr-un loc în altul nu se poate face pur și simplu... DSP trebuia înștiințat cu privire la această intenție, pentru a verifica dacă spațiul în care va fi așezat este corespunzător, abia pe urmă putând fi pus în funcțiune!» a precizat Dan Noel, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Numărul cazurilor de COVID-19 înregistrează o creștere semnificativă la nivelul județului Ialomița. Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 79. Totodată și numărul deceselor a crescut, ajungând la 9. Ultimul caz este al unui bărbat, de 60 de ani, din orașul Țăndărei.

8 Aprilie 2020, 13:10 (1697 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Petrecere cu baloane colorate în curtea Spitalului Slobozia
Pacienți în stare gravă din cauza noului Coronavirus, tratați cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 35 de cazuri de COVID-19

Comentariile cititorilor:


@@2014:
(9 Aprilie 2020, 14:02)
Am gresit, am vrut sa scriu Pinter...Un om cu adevarat valoros pentru municipiul nostru, un bun gospodar si administrator!
Da, buna remarca cu sirenele..la ce ne folosesc?? Ce trebuie sa se intample ca sa stim ca suntem in real pericol??Sa vina rusii peste noi, ungurii, americanii??Si daca suna ce trebuie sa facem, sa iesim afara din case,  si unde ne ducem??
Toti politicienii sunteti interesat doar de voi...ca si medicii, nu va intereseaza decat cum sa faceti bani, pe langa salariile babane, cum sa luati spaga si cum sa furati de pe unde puteti..
Iar criza asta o suporta toata lumea, oriunde s-ar afla, fara sa ceara mariri de salarii si pensii speciale..La voi criza e pe bani multi, la unii e pe somaj, sau saracie..
@2014:
(9 Aprilie 2020, 11:43)
Cred ca ai vrut sa scrii PINTER, Domnul Ioan Pinter, cel care a fost un bun primar pentru Slobozia (si singurul!).
PINTEA, este sorina, ministra shpagara, care s-a dat bolnava ca sa scape de puscarie, dupa ce a furat din sistemul asta medical, sistem pentru care ne cer nemernicii de politicieni sa fim "solidari" si sa donam bani. Nu ca pana acum nu am platit lunar sume uriase, din care o parte au furat managerii astia pusi de politicieni, iar o parte s-a dus pe asistenta sociala a putorilor (romani si tigani) care nu muncesc dar se impuiaza in draci.
Referitor la subiectul in cauza, chiar asa duamna menajera a spitalului (ca numai manager nu e) nu a consultat nici macar inventarul spitalului, ca sa vada ca aveau prin garaj un tester aruncat? A vazut toata planeta ca din decembrie a izbucnit focarul in China si timp de 4 luni nu au facut demersuri sa cumpere teste? Strategii astia la nivel national/local nu iau in calcul astfel de riscuri? epidemie, pandemie? sa fie cat de cat pregatiti? Altfel ne-au omorat cu sirenele saptamanal la ora 10, alea ce reprezentau, pregatirea populatiei pentru ce? Puneti imnul la ora 6 ca le-ati rezolvat pe toate!
2014:
(9 Aprilie 2020, 10:21)
In 2014 cine era director??Si daca l-a cumparat ce a facut cu el?Bine c a dat peste el acum, in vreun cotlon plin de praf.Daca vrei sa iei atitudine, lucrurile incep sa se miste in favoarea pacientilor si vom beneficia si noi ca marile centre din tara de asemenea testari.Politicienii ar trebui sa inteleaga prin ce trecem acum si sa nu-si mai faca campanie electorala.
Totusi intreb si eu, mai avem primar???!!!
Daca mai traia dl Pintea si era primar, lucrurille ar fi stat cu totul altfel..
New :
(9 Aprilie 2020, 09:21)
Aparatul este cumparat din 2014,sa justifice niste cheltuieli,ca pe ei de fapt i-a starnit pretul aparatului.Era ieftin si au putut"pune căciulă"zdravănă.Habar nu aveau la ce foloseste. In 2020aprilie devine functional...Buna stirea.Mai aveti asemenea achizitii?
Valentin:
(8 Aprilie 2020, 18:51)
Tinel striga la antena 3 duminica ca avem aparatura dar nu vrea conducerea spitalului sa facă testele la Slobozia. Ca trebuie doar o aprobare de la DSP. Nu mai faceți politica la TV pe sănătatea noastră. Veniți cu investiții în județ dacă sunteți deputați și ne reprezentați județul. Nu mai faceți campanie electorala măcar pana scăpăm de nenorocirea asta.