Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu  produse dezinfectante pentru fiecare gospădărie. Măsura a fost adoptată la nivelul Consiliului Local și aplicată de către primarul Adrian Merlea: «Am vrut să asigurăm toate condițiile pentru limitarea efectelor Coronavirusului... Am împărțit spirt, clor și săpun tuturor. Avem 15 izolați la domiciliu, împreună cu aparținătorii, și sperăm ca numărul acestora să nu crească... De fapt, acesta este rostul rețelei de voluntari pe care am înființat-o!».

Viața de voluntar e grea Numărul voluntarilor din Perieți se ridică la 80 de persoane. Mirela Militaru este unul dintre voluntari. Are 26 de ani și doi copii acasă, unul de 2 și altul de 4 ani... «Am ales să fac lucrul ăsta tocmai pentru că am copii acasă... Vreau ca ei să aibă bunici când vor crește și vreau ca bătrânii din Perieți să nu fie infectați!» ne explică ea. Majoritatea voluntarilor din Perieți sunt oameni tineri, unii dintre ei adolescenți. De-a lungul ultimelor două săptămâni, au răspuns tuturor solicitărilor din comună, punându-se permanent la dispoziția celor care au solicitat sprijin. «Pare ușor, dar nu e... Oamenii sunt greu de mulțumit. Dacă le dai, spun că faci campanie electorală... Dacă nu le dai, te înjură că nu primesc! Noi nu vrem decât să îi ajutăm. Dar unii dintre ei nici nu-ti răspund la salut, de dincolo de gard... Se uită la tine și te ignoră!» adaugă Mirela Militaru.

O lumină de Paște
Cei 80 de voluntari din Perieți vor fi la datorie și în noaptea de Paște. Ei fac deja liste cu familie care doresc să primească «pască și lumină» în noaptea de Înviere. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea. Inițiativa voluntarilor este apreciată în special de oamenii în vârstă, care au copiii departe sau nu mai au aparținători. La Perieți, o treime dintre vârstnicii satelor aparținătoare se află în această situație... De asemenea, cu ajutorul acelorași voluntari, autoritățile din Perieți împart săptămânal 50 de pachete cu alimente pentru familiile care nu-și pot asigura în această perioadă strictul necesar pentru traiul zilnic.

9 Aprilie 2020, 15:15 (1700 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
«Împreună pentru Educație» la Perieți
Internet în două instituții școlare
Viitorul copiilor sună bine!

Comentariile cititorilor:


Nelu:
(14 Aprilie 2020, 21:04)
Eu locuiesc pe strada cu dl primar.E cea mai proastă din toata comuna. Numai minciuni spune Jiji
Stela:
(14 Aprilie 2020, 19:11)
Numai minciuni spune Jiji.primarul nu a facut strada lui că este lumea rea și vorbește aiurea
Draga jiji:
(14 Aprilie 2020, 19:09)
Primarul tocmai pe strada lui nu are piatră. Se vede că dezinformezi. Vino sa vezi! Dacă aduni străzile asfaltate din cele 5 date = asfalt străzi o singură localitate. Pune zeci de km de trotuare, instituții publice reabilitare etc etc
Draga jiji:
(14 Aprilie 2020, 16:27)
Eu locuiesc în satul Păltiniș pe aceeași stradă cu primarul. Pe strada noastră nu a facut nimic tocmai să nu iasă discuții de la cetățeni...Cu toate că nu este strada lui și a tuturor. Merlea a reabilitat toate instituțiile publice, a facut serviciu de salubritate, zeci de kilometri de trotuare, camere de supraveghere, asfalt, sute de metri de gard la școli, primarie, dispensar, cimitire. A scos comuna din mizerie si din întuneric. A dat la elevi masă, a facut locuitori de joacă la școli etc
Jiji:
(14 Aprilie 2020, 11:43)
Asta e campanie electorala, clar! Luati aminte la cei care sunt voluntari, nu cumva sunt tot din cei care-l sustin pe primar si apar pe la votari in comisii? Chiar credeti ca facea acest lucru pentru comunitate din generozitate si empatie? Dar ce nu face omul pentru un post bine platit pe o perioada de 4 ani? Chiar credeti ca a facut atat de multe lucruri de cand este primar? Uitati-va la comunele din jur, care au asfalt  pe toate strazile, nu ca el, care-si pune mereu piatra numai pe starada lui. Dar este sustinut mai mult de cei care nu au prea multa carte. Si vad ca are sustinere de la ziar!
Anonim:
(11 Aprilie 2020, 12:18)
nu contest ca ați fost pe Caramidari, dar s-au făcut diferențe și afirmații ca babele nu au nevoie ... nu am intenția sa dezinformez pe nimeni, chiar va multumesc ca am posibilitatea sa îmi exprim nemulțumirea reala !! Sărbători cu bine tuturor !!
Voluntar2:
(10 Aprilie 2020, 23:21)
Ma bucur că sunt voluntar să ajut lumea necăjită în această perioadă. Multumesc frumos domnul primar!
Cristi :
(10 Aprilie 2020, 22:00)
Adrian Merlea este unul dintre cei mai buni primari din județul nostru. De ce nu ia si alții acest model de edil .E rusinos ca după 3 -4 mandate cum au alții comuna lor sa arate jalnic iar lumea să voteze de frica.Hai Perieti! Doamne ajută să fie bine și să trecem peste această perioadă!Merlea ești tareeeee
Voluntar:
(10 Aprilie 2020, 21:25)
Eu personal am mers în zona Caramidari. Ați scris doar să dezinformati. Noi suntem puțin iar gospodării în Stejaru, Păltiniș, Perieti,Misleanu,Fundata sunt 1300.Sărbători binecuvântate!
Anonim:
(10 Aprilie 2020, 17:48)
Poate ajungeți și pe str. Cărămidari că de 8 Martie cu un mărțișor și un bilet pentru tombola organizata la căminul cultural nu ați ajuns că ați considerat că babele nu au nevoie de mărțișor, iar produsele pentru coronavirus s-au pierdut pe drum. Sunt lăudabile acțiunile Primăriei dar pacat că nu sunt pentru toți locuitorii.
Daniela :
(10 Aprilie 2020, 14:51)
Merlea se implica. Merită promovat. Respect!
Vee Gee Lent:
(10 Aprilie 2020, 13:32)
Super articol, din ciclul ,,Nici o lună fără Merlea''. Independent, vă așteptăm și în alte localități!
P.S. Sper că-mi publicați comentariul.
Zoro:
(10 Aprilie 2020, 13:22)
Bombardierii din Tandarei care se plimba ,,la valoare" si pe ,,jmecherie" cu declaratii false de voluntari, sa invete de la Perieti cum se respecta legea daca vrei sa faci bine. Sau poate ei se cred prea ,,pe sistem" ca sa stea in casa. Isi iau complice autoritati locale corupte si se plimba cu o hartie pe unde vor. Asta e Romania dublei masuri.
Parvu:
(10 Aprilie 2020, 12:26)
Nu...cineva se folosește de numele meu. Eu Nicolae Pârvu vă spun că avem cel mai bun primar din județ.
Ionela:
(10 Aprilie 2020, 12:22)
Domnul Pârvu primarul a fost alături de cei nevoiași din anul 2016.Unitate și responsabilitate!