Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD și PNL se acuză reciproc

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD Ialomița îi acuză pe deputații Mihăiță Găină (actual PNL, fost PSD) și Gheorghe Tinel (PNL) că au votat împotriva proiectului de lege care permite amânarea ratelor la bănci. În context, deputatul PSD Andrei Pop susține că «liberalii pleacă de la o prezumție aberantă, cum că 100% dintre posibilii beneficiari vor solicita aceste suspendări și înțeleg la fel de greșit solidaritatea, nevăzând cât de importantă este ea acum. PNL preferă să joace orbește un joc politic, forțând o sumă nulă, iar de pierdut nu pot pierde decât oamenii care au mare nevoie de sprijin acum!». În replică la aceste acuzații, deputatul PNL Gheorghe Tinel apreciază că «măsurile care asigură funcționarea statului, chiar și nepopuliste, sunt de preferat cu orice risc...».

O situație paradoxală
Vineri, 3 aprilie a.c., Camera Deputaților a votat cu 214 voturi «pentru», din 327 exprimate, Legea pentru amânarea ratelor bancare. Textul de lege precizează că «obligația de plată a ratelor scadente, dobânzilor și comisioanelor aferente împrumuturilor acordate debitorilor de către creditori, până la data intrării în vigoare a prezentei legi intră sub incidența moratoriului și se suspendă, la cererea debitorului, până la 30.09.2020, prin prelungirea corespunzătoare a maturității creditului». Aprobarea acestei măsuri legislative concurează o Ordonanță de Guvern cu un conținut similar, în vigoare din 30 martie 2020. PNL a depus luni, 6 aprilie a.c., o sesizare la Curtea Constituțională privind proiectul de lege aprobat de PSD. În mijlocul acestui conflict politic în desfășurare, parlamentarii ialomițeni ai PSD și PNL nu pierd prilejul de a-și consolida pozițiile publice și se acuză reciproc. «În această perioadă, conform Ministerului Muncii și Protecției Sociale, aproximativ 863000 de angajați au avut contractele de muncă suspendate și alți 174000 au avut contractele încetate, fapt ce are implicații majore la nivel moral, social și financiar. Fiecare român care se confruntă cu această situație are nevoie de sprijin pentru a se putea reîntoarce la locul de muncă o dată cu ridicarea stării de urgență!» și-a justificat votul deputatul PSD Ștefan Mușoiu.

A înviat Andrei Pop!
Cel mai vehement contestatar al deputaților PNL care au votat împotriva legii rămâne însă deputatul PSD Andrei Pop. Acesta a declarat pe pagina de socializare că parlamentarii PNL nu sunt conștienți de criza pe care o traversăm: «Cele două proiecte ce vizează utilitățile și amânarea unor rate la bănci nu fac decât să ușureze poverile fără sens din această perioadă și să îi ajute pe cei aflați în dificultate. Liberalii pleacă de la o prezumție aberantă, cum că 100% dintre posibilii beneficiari vor solicita aceste suspendări și înțeleg la fel de greșit solidaritatea, nevăzând cât de importantă este ea acum. PNL preferă să joace orbește un joc politic, forțând o sumă nulă, iar de pierdut nu pot pierde decât oamenii care au mare nevoie de sprijin acum. Am mai asistat, acum peste 10 ani, la un episod de socializare a pierderilor și a fost depășit cu greu. Cetățenii, ca și acum, nu aveau nici măcar o vină morală. Trebuie să decidem colectiv că prioritatea noastră este viața cât mai ușoară a cetățenilor, dar liberalii nici în al 13-lea ceas nu vor să priceapă asta. Deși PNL invocă faptul că astfel de măsuri ar fi populiste și ar pune economia în pericol, în realitate mai multe state au luat măsuri identice!».

Viitorul nu mai sună deloc
În replică la toate acuzațiile care i se aduc, deputatul PNL Gheorghe Tinel susține că votul său (și al deputatului Mihăiță Găină, fost parlamentar PSD până anul trecut) este rezultatul unor decizii corecte: «Nu am votat împotriva legii. Am votat împotriva modificărilor aduse de PSD! Legea, în forma aprobată, e profund neconstituțională. Permiteți-mi să vă ofer niște cifre. În luna martie, veniturile statului s-au diminuat cu 40%, iar cheltuielile au crescut cu 20%... În aprilie, se estimează că veniturile vor fi cu 60% mai mici, iar cheltuielile cu 40% mai mari! În aceste condiții, PSD manifestă o lipsă de responsabilitate incalificabilă cerând să nu mai plătească nimeni nimic. Este un exces de populism, nu o soluție! Ei nu sunt la guvernare și sunt dispuși să facă orice pentru a crește în sondaje. Eu cred însă că trebuie să gândim logic și fără părtinire. Noi trebuie să plătim pentru toate aceste cheltuieli, altfel vom intra în colaps... De aceea măsurile care asigură funcționarea statului, chiar și nepopuliste, sunt de preferat cu orice risc. Înainte de a ne gândi la voturi, trebuie să salvăm oamenii. Și, printre altele, pentru asta trebuie să existe și fonduri!».

9 Aprilie 2020, 08:10 (1791 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap
PRIMARI «DE FURAT»!
Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență

Comentariile cititorilor:


Ialomitean:
(11 Aprilie 2020, 10:29)
Mai copii, lasati juvetii astia. Sa ne spuna Marean priceputul o parere de al treilea om in stat, cum ii place lui sa-si spuna. Ori va da niste arginti pentru tacere?
@giovani:
(10 Aprilie 2020, 09:52)
Ai dreptate. Dar sa transmita redactia daca mai sunt si alti pareristi, oameni de stat nu alta...
giovani:
(9 Aprilie 2020, 21:08)
acest copil care a incetat sa ajunga la maturitate  nu intelege ce a invatat pe de rost si repeta mecanic pentu cine are timp de pierdut .
pensionarul special:
(9 Aprilie 2020, 11:29)
Taiati pensiile speciale uriase, nelegale si nejustificate, dar la toti, nu doar celor 3% dintre privilegiati. Poporul poate intelege o pensie de 1000-1200 euro pentru un magistrat care a avut o responsabilitate pe umeri si a impartit corect dreptatea (in cele mai multe cazuri, sa speram). Dar o pensie uriasa pentru tortionari gen Visinescu, Ficior si alti nenorociti care s-au distrat torturand si omorand oameni, securisti care-i erau caini credinciosi dictatorului, pentru primari cu 4 clase care au tinut in subdezvoltare localitatile lor, pentru parlamentari care au nenorocit tara asta de 30 de ani si o fac in continuare - dupa cum vedem - pentru astia nu ar trebui nicio pensie speciala, doar cea normala bazata pe contributie. Tot felul de sefi de structuri militare (unii proveniti din fosta secu) si-au acordat sporuri maxime, salarii de merit si au iesit la pensie (la 50 de ani) cu pensia dubla fata de salariul obisnuit. 
De acolo luati banii ca sa facem fata acestei crize (provocata intentionat, sau nu). Si mai luati banii din averile nejustificate ale politicienilor corupti si ale interlopilor. Nu aruncati povara tot pe umerii amaratilor. Vedem toti ca sistemul bancar este cel mai mare camatar. Economia se poate relansa si cu ajutor mai putin din sistemul bancar; impozitati mai putin munca, firmele si furati mai putin, interziceti prin lege vanzarea pe nimic a lemnului si a materiilor prime, dezvoltati in tara industria care sa le transforme in produs finit si atunci o sa ne mearga mai bine. Ati facut o colonie din tara asta, o pradati in continuare, mai ales acum prin atribuiri directe la preturi umflate!