Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc, reprezentanții administrației locale din Slobozia au promovat intens acest demers în spațiul public. Dacă alte primării din țară au apelat la serviciile unor firme specializate, Primăria Slobozia a ales să facă dezinfecția cu angajații Direcției de Administrare a Domeniului Public. Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița a scos la iveală faptul că substanța folosită la Slobozia, deși figurează pe lista substanțelor biocide, are efect bactericid. De asemenea, acest produs are uz veterinar, fiind folosit pentru dezinfecția grajdurilor de animale. Verificarea inspectorilor DSP s-a făcut în baza unui control tematic dispus la nivelul întregii țări de către Institutul Național de Sănătate Publică al Ministerului Sănătății. În urma controlului, Direcția de Administrare a Domeniului Public a fost amendată de inspectorii DSP Ialomița cu suma de 500 de lei. Mai mult, la momentul de față operațiunea de dezinfecție a blocurilor din Slobozia a fost sistată până când se va achiziționa o substanță corespunzătoare.

Dosare penale la Craiova Nu doar la Slobozia scările de bloc s-au dezinfectate cu această substanță comercializată sub denumirea de Aldezin, ci și la Craiova. În reședința județului Dolj însă operațiunea de dezinfecție a adus un dosar penal. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova au deschis o anchetă in rem, sub acuzația de «abuz în serviciu». Anchetatorii au precizat într-un comunicat de presă că verifică modul în care doi funcționari ai Direcției de Sănătate Publică Dolj au eliberat autorizația de utilizare a biocidului Aldezin societății Salubritate Craiova SA, firma care a realizat dezinfecția în municipiul Craiova.

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia
Ca urmare a unui control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia se află, momentan, în imposibilitatea de a continua acțiunea de dezinfecție pe scările de bloc și pe străzile din oraș, pe motiv că produsul folosit nu este conform.
Soluția dezinfectantă pe care am folosit-o (Aldezin), fabricată la Institutul Pasteur și autorizată TP2 până în 2016, este autorizată TP3 (am atașat foto cu precizările producătorului) din motive comerciale.
În ultimele 3 săptămâni de intervenție, am notificat permanent DSP cu privire la produsul utilizat. Totodată, printr-o adresa înaintată doamnei prefect, am atras atenția asupra faptului că la ședințele de Comitet Local pentru Situații de Urgență Slobozia, reprezentantul DSP fie nu participă, fie nu este de specialitate, și am cerut recomandări în ceea ce privește dezinfecția. Adresa este fără răspuns până în momentul de față.
Recomandări privind dezinfectarea domeniului public au fost cerute și printr-o adresă înaintantă Guvernului României de către Asociația Municipiilor din România-structură din a cărei conducere face parte și primarul Adrian Mocioniu. Majoritatea primăriilor au folosit produse TP3, iar unele chiar TP4. În urma controlului efectuat de către DSP, am solicitat să ni se indice produsul pe care să îl folosim, însă nu am primit răspuns.
Primăria Slobozia fost printre primele autorități locale care au demarat această acțiune, eficientă în combaterea coronavirus și fără riscuri pentru cetățenii din Municipiul Slobozia. Cel mai bun argument în acest sens este că, după dezinfecțiile efectuate cu succes de către echipele DADP, nu au fost sesizări din partea cetățenilor. Din contră, acțiunile noastre au fost primite cu entuziasm și încredere din partea cetățenilor.
Menționăm faptul că dezinfecția domeniului public a fost efectuată cu costuri minime, datorită faptului că suntem printre puținele primării din țară care realizează dezinfecția în regim propriu, prin DADP, fiind autorizați ANRSC. Din discuțiile purtate cu reprezentanții producătorului de la Institutul Pasteur, am aflat că produsul Aldezin este în momentul de față în curs de autorizare TP2, iar produsele care conțin aceeași substanță activă sunt comercializate în toată Uniunea Europeană ca TP2. Mai exact, produsul care nu a fost conform din punctul de vedere al DSP până acum, va fi conform de săptămâna viitoare, dacă se va întruni comisia națională de biocide.
Produsele existente pe piața dezinfectanților și recomandate de către DSP au doar costuri enorme, fără acțiune virucidă (deci nu combat coronavirus). Inclusiv prin această adresă, îi întreb pe specialiștii DSP: cu ce produs dezinfectăm????
Ce rămâne pana acum? O dezinfecție făcută eficient și în siguranță pentru cetățeni din toate punctele de vedere.
Prioritară pentru administrația locală Slobozia este siguranța cetățenilor noștri pentru care am folosit un produs garantat de combatere a Coronavirus. Pe primul loc, sănătatea slobozenilor și măsuri eficiente de combatere a coronavirusului!

9 Aprilie 2020, 11:15 (2839 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Comentariile cititorilor:


@Valentin:
(13 Aprilie 2020, 08:15)
Este un scenariu plauzibil cel expus de tine. Maidanezii nu sunt eutanasiati cu substantele inscrise in facturi, ci asa crestineste, cu bata (parul) in cap. In rest, liber la profit! Intrebarea este: pe noi cum vrea sa ne eutanasieze, chimic, cu Aldezin? cu apa de la "puturile lui ionascu"? cred ca au aceeasi eficienta ambele substante otravitoare!
Valentin:
(12 Aprilie 2020, 02:33)
Voi vedeti doar suprafața. In fapt fenta e alta, iar primarul nu e chiar așa prost cum credeti. El nu a cumpărat nu întâmplător o substanță cu uz veterinar. El îi cunoaște pe cei care vând de când cumpăra substanțe pt tratat si eutanasiat maidanezi cand avea contracte cu primăriile din judet. La asa cantitate mare si parandaratul e mare. Iar a doua fenta e ca aldezinul ăla e doar in acte si a fost lungit cu apa. Ce credeti ca pe maidanezii ăia chiar îi trata sau eutanasia cu substanțele care apăreau in acte?
@george friptu:
(11 Aprilie 2020, 07:06)
Dar despre suprafete ai auzit  ?  Sau tot fente si astea..
Răduță Aurelian-Constantin:
(11 Aprilie 2020, 00:40)
Nenorocoți i-au amenzi, iar noi populația, ne intoxicăm cu substațele lor chimice și toxice pentru organismele noastre. Domnule primar! Pentru acțiunea dumneavoastră, noi poporul, vă rugăm să vă dați demisia în liniște.
Răduță Aurelian-Constantin:
(10 Aprilie 2020, 19:41)
Cariera domnului nostru primar se termină în acest mandat, fără discuții.
Gică:
(10 Aprilie 2020, 16:37)
Băi fratilor dar daca aveam primar ginecolog? Cu ce naiba dadea pe scarile de bloc? Dar patolog?Ăsta ne formoliza, nebunaticul!Aldezin a auzit si el,cu d'ăla a stropit,diliul!
gigi friptu:
(10 Aprilie 2020, 09:48)
Mie im place la nebunie fenta asta cu spalatul strazilor, de parca virusul umbla bagabont pe strazi.
Primar flaușat :
(10 Aprilie 2020, 07:50)
Dupa modelul Craiova a demarat psdul parcare subterana doar ca oltenilor le-a reusit.Acum cu Aldezinul.E clar ca pe ai nostri nu ii duce capul.Cum naiba ne-am captusit cu asa incapabili?Veterinarul si-a amintit de cursul de fito si crede ca suntem încorno-copitatele pe care le trata el.Esti nepregatit primarule si langa tine ai doar "da-da iști".Orice aberezi nu vei fi contrazis de nici unul ca ăia au coloanele vertebrale strâmbe de aplecăciuni!Dar de ce să sufere locuitorii orașului pentri tembelismul vostru? #vătaxam #tuvăngură!
@Oliviu:
(10 Aprilie 2020, 07:28)
 "Dnul primar" nici nu-ti va spune, dar mai ales, nici nu va face dezin frectie sau asfaltare. Dar iti spun eu ce va face: Inainte de alegeri, va veni iar cu partidul lui in cartier, cozile de topor vor aduna multimea sub pretextul ca a venit primarul ca sa intrebe cu ce probleme ne confruntam, ca el nu stie, dar vrea sa le rezolve. Alta intrebare? Mare om, mare caracter!
Oliviu:
(9 Aprilie 2020, 21:27)
Să ne spună dl primar cum dezinfectează străzile din Slobozia Nouă, când multe dintre ele nu sunt nici măcar asfaltate. Se face vinovat de imbolnăvirea multor oameni. 
dottore:
(9 Aprilie 2020, 16:24)
@Tandarean...stai linistit ca la Slobozia presurile au fost puse uscate si asa au ramas :D
Tandarean:
(9 Aprilie 2020, 13:59)
Dezinfectarea scarilor de bloc din Tandarei, se fac..doar din prag! Asa se raporteaza ca fac zilnic dezinfectarea blocurilor...Si ne mai miram ca s.a ajuns la carantinarea orasului... Astia care dezinfectati, ce faceti cu restul de solutii...duci acasa la ma.ta si.o dezinfectezi?
doctor:
(9 Aprilie 2020, 13:34)
Profesorul Streinu Cercel a spus simplu:cu clor...Cu clor sa spalati strazile, cu clor diluat in apa in proportie de 1:9, sa spalati in casa, ce e asa de greu de inteles...Iar daca nu aveti clor sa spalati strazile de dimineata pana seara in fiecare zi cu apa...este f simplu...dar de unde apa, de unde masini, de unde muncitori...costa, totul costa si primaria nu are bani pentru ca acorda salarii uriase la cei care stau degeaba..
veterinaru`:
(9 Aprilie 2020, 13:09)
Primul veterinar al orasului ne trateaza ca pe niste animale, logic, din moment ce ne administreaza tratamente de uz veterinar. Pai ce facusi bre, iti expira tomocsanu prin beci si te-ai gandit ca decat sa-l "bagi pe pierderi" mai bine sa faci profit cu el? Buna treaba, ii dai de munca si consiglierului tau pe probleme de morti. El le are cu ingropatul. Tu ne tratezi ba cu apa cu trihalometani, ba cu substante de uz veterinar, pai in ritmul asta ne cam raresti, pan` la toamna iti pierzi electoratul. Te iei la intrecere cu Covidul, care omoara mai multi? Tii neaparat sa pleci din fonctie cu bratari la membre, acuzat de genocid? MI-e mila de tine, baiat tanar sa ajungi intr-o celula cu mazare sau livache. Pai stii cum te fak aia? Mai ales acum ca te-ai dezis de pesedei si ai trecut la pro. Sa nu cumva sa fii in prim-plan la PROtv, la stirile de la ora 5!
știam deja:
(9 Aprilie 2020, 11:53)
toți din adminstrația Mocioniu sunt reduși mintal !