Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Tonița Manea a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Reamintim că fermierii ialomițeni au lansat numeroase semnale de alarmă în acest sens, avertizând că, în cazul în care nu plouă până la jumătatea lunii aprilie, culturile de păioase ale județului vor fi compromise. Responsabilitatea centralizării datelor revine Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

#totulvafibine. Sau nu! Conform procedurii stabilite la nivel guvernamental, deținătorii de terenuri agricole ale căror suprafețe cu culturi agricole au fost afectate în procent de peste 30% vor putea depune înștiințări scrise la unitatea administrativ teritorială pe a căror rază teritorială se află terenul, în format fizic sau prin mijloace electronice de transmitere la distanță, în termen de 3 zile de la producerea distrugerii sau vătămării culturilor agricole deținute. Promovarea și finanțarea acțiunilor și măsurilor de intervenție în vederea înlăturării efectelor manifestării fenomenului de secetă pedologică vor avea la bază procesele-verbale pentru constatarea și evaluarea pagubelor la culturile agricole.

12 Aprilie 2020, 09:10 (2595 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate
Ialomița: Peste 16 mii de hectare de terenuri agricole sunt afectate de secetă
Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole
Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

Comentariile cititorilor:


@Fermier:
(12 Aprilie 2020, 18:23)
"Sa(s-a) emancipat","cai(ca-i) liber" etc. Bai, ne lasi cu scoala facuta la fara frecventa? Si mai vrei sa fii luat in serios. Apropo de puscarie, vezi ca anul asta detinutii de la Slobozia manaca salata boeuf cu Mazare. Poate-i faci o vizita, asa, ca prieten de partid..
Fermier:
(12 Aprilie 2020, 11:46)
Coana Mița stie să dea ordine, băi mă leși cu pupăza voastră. Etete ciorbareasa sa emancipat... Face coana Mița, ce... liste cu prietenii si slugoii politici să le platesca ceva pomeni.... Hai coană Mițoo dăi drumul la furaciune, ca nu se pune in perioada de pandedie. Fa ce facea jiji batranul, hai ciorbareasoo intra la rupere, cai liber de la padurar putere si ordonanță militară data de lăutar. Puscăria va mănâncă coană Mițoo.