Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Senatorul PSD Marian Pavel cere derogări pentru fermierii din Țăndărei

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Măsura de carantinare a orașului Țăndărei afectează activitatea fermierilor din oraș. Senatorul PSD Marian Pavel cere public ca «măsurile de carantinare să nu se aplice orbește!». Pentru a obține derogările necesare, Marian Pavel a făcut o interpelare către ministrul Internelor, Marcel Vela.

Reacții publice Senatorul PSD Marian Pavel a cerut public Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița să relaxeze măsurile de carantină de la Țăndărei pentru ca fermierii din zonă să poată efectua lucrări agricole: «Am cerut Comitetului Județean să analizeze solicitările depuse la Primăria Țăndărei și să identifice soluții în condițiile legii. Este un demers legal și posibil! Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare! Primesc zilnic telefoane de la fermieri care spun că sunt pregătiți să respecte tote măsurile care se impun. Au mănuși, combinezoane, măști... Vor doar să-și lucreze pământul! Tractoriștii, de exemplu, sunt singuri în câmp... Nu încalcă nicio regulă dacă se duc să muncească. Să nu fim absurzi!».

Până la ministrul Vela Demersurile senatorului PSD Marian Pavel nu au fost agreate de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgentă Ialomița. În pofida eforturilor sale, oficialii județeni au refuzat relaxarea condițiilor de carantină de la Țăndărei. Pentru deblocarea situației, senatorul PSD Marian Pavel a făcut o interpelare către ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, solicitându-i acestuia sprijinul. «Aștept răspunsul lui... Și sper să fie unul pozitiv, pentru că aici nu e vorba de politică, ci de noi toți! Dacă vom continua așa, riscăm să nu mai avem ce să punem pe masă. Fiecare dintre noi!» a adăugat Marian Pavel. Reamintim că orașul Țăndărei a intrat în carantină în urmă cu o săptămână, pe 6 aprilie 2020.

13 Aprilie 2020, 11:20 (2816 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»
Parlamentarii PSD au inițiat un proiect de lege pentru despăgubirea fermierilor
«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»

Comentariile cititorilor:


@Tase:
(14 Aprilie 2020, 14:21)
Tandareiul este cel mai mare focar de infectie al judetului Ialomita. Daca nu era carantinat orasul, acum eram toti infectati. Cat desore dom'senator, sa mai lase indicatiile ca nu va castiga niciun capital politic acum. Stim cum a decimat psd economia tarii cat a fost la putere si cum a tratat pesta porcina omorand toate animalele din gospodariile oamenilor.
Tase:
(14 Aprilie 2020, 06:08)
La sfârșitul carantinei din Țăndărei să vină autoritățile cu o analiză publică a celor făcute de armată în acest oraș. Să vedem și noi ce altceva au făcut militarii in afară de a consuma cafele și carburant aiurea. Și câți țigani nu au respectat ordonanțele militare și au fost sancționați, vă spun eu, câțiva și ăia nebunii orașului, de cate 5 ori pe zi.Pe țigani nu i-a speriat legea, ci morții dintre ei, asta îi tine in casă. Iar pe români îi sperie foamea. Țăndarei-ul nu este un focar de infecție mai mare decat celelalte localități, iar aici senatorul are dreptate, nu e normal să omori economic un oraș pentru niste reglări de conturi la nivel politic.
giovani:
(13 Aprilie 2020, 21:27)
cand esti pe margine spui ce te taie capul pentru ca nu dai socoteala faptelor nefiind decident. cei care iau hotarari raspund pentru actele lor si in cazul asta vor raspunde.astai diferenta d-le senatorule.e greu de inteles stiu.
#pasajladrajna:
(13 Aprilie 2020, 15:06)
Pariu ca toti tiganii se vor declara fermieri? Asa cu toate casele lor sun biserici!
@taranus:
(13 Aprilie 2020, 14:47)
Ai dreptate dar o mai iei si pe aratura: 1"sa-i trimita cu turma la munca in Germania". Nu statul i-a trimis(asa cum nici un roman din cei 5 milioane cati au fost plecati, n-au plecat trimisi de stat, ei singuri au hotarat asta). Nu s-a dat nici un ordin de la noi,Germania i-a chemat, i-a triat si transportat la aeroport. Si le va asigura inclusiv tratamentul medical daca vor contacta virusul. 2"Au adus zeci si sute de mii de rromi". Rromii au venit fara chemare, asa cum au plecat, dar legea carantinarii si izolarii era si pt ei. Insa tiganul nu stie de lege, asa ca s-a ajuns la  armata. Oricum se vor gasi solutii la toate problemele.
taranus:
(13 Aprilie 2020, 14:11)
Ei, aici are dreptate primul pepenar al giudetului. Daca sunt luate toate masurile de protectie, cum sa nu lasi agricultorii sa munceasca pamantul? Ca sa-i trimita cu turma la munca in Germania s-a putut, nerespectand nicio masura de protectie sanitara...2000 de oameni. S-a dat ordinul de sus si s-a executat intocM.A.I. . In contextul asta e la mintea gainii ca 1,2 agricultori pe kmp nu reprezinta nici pe de parte pericolul pe care l-a reprezentat marea de oameni de la aeroportul Cluj. Pe de alta parte, au adus zeci si sute de mii de rromi la gramada in tara si i-au lasat de capul lor, insa cativa oameni sa fie lasati la munca pe camp nu se poate. O fi doar prostie, sau rea-vointa din partea autoritatilor?
P.S. sa iesim la pepeni avem voie, sau ne scoateti voi (din pepeni)?
muncitor:
(13 Aprilie 2020, 14:04)
vai...ce se zbate...ca peștele pe uscat...înțeleg că trebuie aplicate corect măsurile...dar, derogări? ...as vrea sa cred că se gândește la ceea ce vom pune noi pe masa...dar nu mă convinge...prea ne a obișnuit doar cu interese care nu au legătură cu cetățenii obișnuiți...soluții dacă vor da muncească sunt...poate gresesc...as vrea fie asa