Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

Situația de la Centrul de Dializă privat «Fresenius», sub control?

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial mai multe cazuri de infecții cu COVID-19 printre pacienții Centrului de Dializă privat «Fresenius» din Slobozia. În prezent, primarii comunelor Munteni Buău și Gheorghe Goja confirmă că «pacienții Centrului de Dializă nu au fost izolați la domiciliu» în așteptarea rezultatelor. La nivelul județului Ialomița există 160 de pacienți dependenți care beneficiază de dializă în cadrul Centrului...

O altfel de realitate În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial existența mai multor cazuri de infecții cu COVID-19 printre pacienții Centrului de Dializă privat «Fresenius» din Slobozia. La momentul respectiv, atât reprezentanții Centrului, cât și oficialii, au susținut că situația este sub control și că cei 160 de pacienți dependenți de procedura de dializă nu sunt în pericol. Informațiile publice sunt însă infirmate de realitatea din teren... La o săptămână distanță, primarii localităților din care provin pacienții confirmați pozitiv cu COVID-19 susțin că nu au fost informați cu privire la pericolul potențial. Un exemplu în acest sens este localitatea Munteni Buzău unde unul dintre pacienți, în așteptarea rezultatelor testului, nu a fost izolat la domiciliu. Martori oculari susțin că acesta intrat în sediul unei bănci din localitate, și-a vizitat rudele, intrând în contact cu membrii familiei, desfășurându-și activitățile zilnice normal. O situație similară a fost raportată la Gheorghe Doja unde o pacientă de 86 de ani a așteptat timp de două zile rezultatele testului fără a fi izolată. Și exemplele pot continua...

Primarii sunt revoltați Lipsa unor măsuri coerente, susțin primarii localităților ialomițene, face aproape imposibilă adoptarea unor măsuri de siguranță eficiente. Primarul comunei Munteni Buzău, Stan Florin, consideră că lipsa de informare creează haos: «Totul e la voia întâmplării! Noi nu știm dacă apar cazuri în localitate, indiferent de motiv... Aflăm doar când vedem ambulanța și întrebăm pe cine a luat. Nu există proceduri, nu există responsabili cu care să luăm legătura... Iar dacă se întâmplă ceva, devenim țapi ispășitori. Ajungem să fim vinovați de toate!». Aflat într-o situație similară, primarul localității Gheorghe Doja, Ion Mihai, explică cu ce se confruntă: «În urma bătrânei au rămas soțul și băiatul... Nu au fost testați, nu li s-a cerut să rămână în izolare! Le-am impus noi și le asigurăm zilnic alimente de strictă necesitate. De două zile sun la DSP și cer să fie testați, ca să știm cum stăm... Și nu primesc decât promisiuni. Poate azi (n.red.: marți, 14 martie 2020) să se întâmple ceva. Din punctul meu de vedere, soluția o reprezintă testele! Dacă se fac, știm și noi cum să procedăm după aceea...».

Tăcerea care acuză Cei doi pacienți confirmați pozitiv din Munteni Buzău și Gheorghe Doja se află acum la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Ei sunt transportați la fiecare două zile la Centrul de Dializă privat «Fresenius» din Slobozia, conform procedurii. Surse medicale confirmă faptul că, pentru eliminarea oricăror riscuri, pacienții diagnosticați pozitiv au fost grupați într-un singur schimb. Autoritățile județene refuză însă să ofere precizări legate de situația din acest moment. De asemenea, nu există informații privitoare la situația șoferilor care transportă acești pacienți sau a celor cu care au intrat în contact. Ultima informație oficială legată de această unitate medicală privată precizează doar că ancheta epidemiologică este în curs... Excluși din lanțul de decizie administrativă, primarii ialomițeni cer insistent să li se ofere accesul la informații. «Am și eu doi consăteni care fac dializă la Fresenius. Întreb de zile întregi ce e de făcut... Nimeni nu spune nimic, nimeni nu ne oferă răspunsuri. Iar riscul rămâne unul major! Nu ne putem juca așa cu viețile oamenilor...» apreciază primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu.

15 Aprilie 2020, 09:50 (2520 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Comentariile cititorilor:


???:
(16 Aprilie 2020, 19:27)
Eminentele, ca sunt mai multe, vor da socoteala odată. Sa nu-si închipuie că vor scapa. Se va termina si cu acest virus.
Logistic guru:
(15 Aprilie 2020, 16:51)
Cine o fi eminenta cenusie din spatele deciziei de a transporta pacienti dializati la Fetesti pt internare, apoi, sculati noaptea, si trimisi la dializa, adusi inapoi etc?
Cate institutii sunt implicate? doua unitati medicale si una de trasport? pe bune? De ce nu stau in spital la izolare acolo unde au si aparatura de dializa????????????
ce le spunem celor ce se vor infecta datorita riscului triplu?
Cetățean revoltat:
(15 Aprilie 2020, 15:17)
Se rezolvă. Totul este la secret. Adică crasă incompetentă ascunsă. Dar cu prețul unor oameni.
AN:
(15 Aprilie 2020, 11:07)
In acest moment cel putin un sofer este confirmat pozitiv. Este din Slobozia Noua. A fost luat de la domiciliu sambata, parca.
Organigrama DSP:
(15 Aprilie 2020, 10:48)
Persoana care ar trebui sa rezolve macar o parte a problemelor prezentate in articol nu prea exista!

Postul e vacant:
http://www.dspialomita.ro/conducere.html