Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

Sistemul încă rezistă

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

În Ialomița, 371 de firme au solicitat Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița subvenționarea șomajului tehnic pentru angajați. Conform datelor oficiale, la acest moment beneficiază de acest sprijin financiar 1832 de persoane. Georgian Mocănescu, șeful AJOFM Ialomița, apreciază că în zilele următoare numărul angajaților care vor beneficia de acest tip de sprijin s-ar putea dubla...

1,1 milioane de lei înainte de Paște Firmele din Ialomița sunt direct afectate de efectele pandemiei de COVID-19. Conform datelor oficiale, 371 de agenți economici locali au solicitat sprijin din partea AJOFM Ialomița, conform Ordonanței de Urgență 30/2020, care reglementează subvenționarea șomajului tehnic pentru angajații din firmele afectate de situația economică provocată de pandemia noului Coronavirus. Vârful de sarcină a fost atins înainte de Paște, când instituția a onorat fondurile solicitate de 365 de firme. Valoarea totală a acestor alocări bugetare a fost de 1,12 milioane de lei. «A fost un volum de muncă mare, dar am reușit să onorăm aceste plați înainte de Paște... Ne-am gândit că atât firmele, cât și angajații au nevoie de acest sprijin pentru a reuși să funcționeze. Sperăm că ajutorul oferit a fost binevenit, în condițiile date...» a declarat Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.

Numărul solicitărilor s-ar putea dubla Deși ajutorul de stat pentru subvenționarea șomajului tehnic este acordat doar pe perioada Stării de Urgență, autoritățile apreciază că numărul beneficiarilor s-ar putea dubla. «Din informațiile noastre există peste 3000 de cereri înregistrate la Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița... Asta înseamnă că în perioada imediat următoare numărul angajaților care vor intra în șomaj tehnic s-ar putea dubla! Suntem pregătiți pentru a face față oricăror solicitări...» a adăugat Georgian Mocănescu. Potrivit Codului Muncii, valoarea indemnizației pentru șomajul tehnic este de cel puțin 75% din salariul brut pe care îl avea fiecare angajat pe postul ocupat înainte de trimiterea în șomaj tehnic. La nivelul județului Ialomița au fost alocate 5 milioane de lei, însă o parte din aceste fonduri au fost redirecționate către județe unde numărul de solicitări a fost mai mare.

23 Aprilie 2020, 10:20 (1112 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic
AJOFM Ialomița: Plăți pentru șomajul tehnic de peste 1,14 milioane de lei
AJOFM Ialomița: 1 mai, termen de depunere a documentelor pentru acordarea șomajului tehnic

Comentariile cititorilor:


Privat:
(23 Aprilie 2020, 18:02)
Tare bun ce a făcut guvernul meu, a instituit starea de urgență, zeci de mii de firme au trimis anjajații in șomaj tehnic, 75%, din salariu unii chiar au încetat total activitatea, practic in pragul falimentului, sau direct faliment. Firme care contribuiau efectiv la bugetul țarii, in schimb bugetarii care primesc banii de la buget fară să producă o gaura de covrig, primesc salariile intregi. Frumos sa nu mergi la serviciu sau ori mergi in reluare și să iei salariu intreg iei 5000 lei. Bravo guvernul meu, bravo organul bețiv ai dat incăodată dovadă că, nu ai urmărit decât să învrăjbești, românul contra român. Azi am fost la primarie si era pustiu, peșteră, secretara se plimba cu copii in masină si leafa intreagă. Bravo mai organu prim ministru Cât să vă mai țină dumnezeu nepadepsiți?
Johni:
(23 Aprilie 2020, 17:02)
Bugetarii cu lefuri nesimțite, fetili din primarii, prefectura, consiliu județean care stau acasă și se fac ca fac, de ce iau salarii întregi?  La ele nu se pune jmecheria cu 75%  sau au fustitele scurte și bigudiuri.
Ce manevra urata a făcut PNL asta de la guvernare