Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

După 3 săptămâni de carantină

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

La 3 săptămâni de la instituirea carantinei, orașul Țăndărei rămâne punctul fierbinte al pandemiei de COVID-19 în Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale oferite de reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică, jumătate din cazurile de îmbolnăvire înregistrate la nivelul județului sunt la Țăndărei. Reprezentanții Ministerului Sănătății au precizat faptul că, pentru a stinge acest focar, este importantă menținerea măsurilor de carantinare.

Ministerul Sănătății recomandă testarea personalului medical Ultimele cifre ale Grupului  de Comunicare Strategică referitoare la situația cazurilor de infecție COVID-19 din Țăndărei au fost făcute publice în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie 2020. La această dată, la nivelul județului Ialomița au existat 141 de cazuri de îmbolnăvire, 64 dintre acestea provenind din orașul Țăndărei. Cifrele publice evidențiază foarte clar faptul că focarul de la Țăndărei este încă activ și creează probleme autorităților. Tocmai de aceea, oficialii Ministerului Sănătății fac o serie de recomandări pentru a scădea numărul îmbolnăvirilor la nivelul orașului. Cea mai importantă dintre acestea este legată de testarea tuturor cadrelor medicale care își desfășoară activitatea la nivelul Spitalului Orășenesc Țăndărei. De asemenea, Ministerul Sănătății recomandă menținerea carantinei și respingerea tuturor solicitărilor de relaxare a stării de carantină. Reamintim faptul că autoritățile locale au făcut numeroase demersuri publice pe lângă oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în vederea modificării unora dintre prevederile Ordonanței Militare Nr. 7, din 4 aprilie 2020, prin care s-a instituit starea de carantină la Țăndărei.

23 Aprilie 2020, 14:10 (6292 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!
Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole
În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

Comentariile cititorilor:


pentru CSJU Ialomita:
(24 Aprilie 2020, 14:05)
Nu va mai bateti joc de oamenii corecti din Tandarei care au locuri de munca in alte localitati ! Nu mai asupriti pe toata lumea, din cauza unei minoritati care isi bate joc de toate eforturile de intrare in normalitate !
litera S:
(24 Aprilie 2020, 13:57)
praleo, daca te crezi fun haiduc modern, esti pe drumul gresit! 
stai departe de Tandarei, du-te in munti, in padure, unde vrei tu, ca mult trai nu o sa mai traiesti ca pina acum.

crezi ca te uita bulibasa si staboru' ca le-ai facut pocinogu' , sa te dai tu pe sticla la TV?
Literika, fugi cit mai poti,  ca - covidu a fost de nimic; io ma rog pina si de sanatatea ta, da' sa stii ca Dumnezeu mai da si dupa inima omului.
Daniela:
(24 Aprilie 2020, 13:29)
Foc sa luați toți țiganii Și toți care țineți cu ei!! Faceți umbra degeaba pe pământ! Voi credeți ca sunteți legea?? Nu!! Voi sunteți doar niște analfabeți!!!nu știți ce este munca,omenia,etc!Sper sa se dea legea ,care iese din casa,sa facă pușcărie ! Stați in case ciorilor!!! Ca mor oameni nevinovați din vina voastră! Dacă voi vreți sa muriți ,atunci aveți frâu liber!!! Nu va plânge nimeni ! Sunteți doar niște hoți de buzunare !!
Cosmin :
(24 Aprilie 2020, 11:13)
Maslinii care mai provoaca politia, s-ar putea sa aibe aceasi soarta ca Spartacus. Aveti grija ca nu mai faceti voi legea,o sa primiti pulane .  Pana acum credeati ca voi sunteti legea, e uite ca daca mai faceti live-uri si provocati autoritatile , s-au sariti la bataie, sunteti pusi la punct in stilul vostru, familiar.
@Mariana:
(24 Aprilie 2020, 10:28)
Orasul "sa"carantinat conform legii. Chiar daca n-ar fi multe cazuri(desi jumate din imbolnavirile si decesele din judet sunt din Tandarei), fiind vorba de coetnicii nostri maslinii care nu respecta legea de felul lor, ar fi transformat Ialomita in "Suceava" Baraganului.
Mariana:
(24 Aprilie 2020, 09:51)
Primarita este vinocata ca sa carantinat orasul ??? Nu cred ,ea lupta pentru ca orasul sa fie scos de sub carantina,dar nu este ascultata si nu cred ca avem in oras asa multe cazuri de corona.
Tu:
(24 Aprilie 2020, 09:45)
Ghici ce ,dupa 15 mai voi astia din Tandarei tot o sa ramaneti in carantina,deoarece aveti focare. Legat de munca, adresati-va  autoritatilor compentente pentru ajutoare . Faceti cereri scrise,catre ele si sunt obligate sa va ajute. Daca vreti sa gasiti vinovati, uitati-va la astia de au venit din afara cu Covid-ul dupa ei ,pe ei sa ii urati. Ca tot cu ei o sa traiti in comunitate. 
Noe:
(24 Aprilie 2020, 08:39)
Este o vrajeala de notat in manualele manipularii in masa.Celelalte abordari cu conflicte armate sunt pentru gradinita.Asta a fost o exersare reusita a altor situatii ce se vor repeta pe viitor,probabil anual.Economia moderna mondiala se corecteaza cel mai simplu fara banci si mecanisme financiare.Chiar si repatrierea"de buna voie"(se buluceau ca nebunii in avioane),a fost smecherie de inchis prostitutia,cersetoria si ciordeala.Cea mai reusita abordare de modificare a starii de fapt a unui moment.Avem tara plina ochi de scursura europei?(cetățeni romani,cu drepturi) Sa ii purtam sanatosi!
litiera s:
(24 Aprilie 2020, 08:35)
@literas de unde ai atata tupeu? de la faptul ca esti discriminat? ca nu ai educatie? nu te-a lasat vreun roman sa mergi la scoala? Nu te-a lasat vreun roman sa mergi la un interviu de angajare si sa muncesti cinstit? Normal ca NU, dar nu vrei sa te civilizezi. Eu nu am vazut niciun roman care sa iasa din casa, fara motiv, fara declaratie asupra lui, care sa mearga intr-o sectie de politie si sa faca scandal. Apoi, fiindca potrivit proverbului: prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul, ai postat live pe internet, ca sa vada o tara intreaga cum va comportati voi rromii! Te plangeai ca nu aveai bani de mancare, dar erai cu tigara in gura (de tigari ai avut bani), probabil erai si in stare de ebrietate (sau ceva prafuri pe nas, faina desigur) si te laudai ca te-ai intors de la Venetia. Ce lucrai stimabile pe acolo? Mai fa un live pe net cu contractul tau de munca legal, pune un clip din Italia cand munceai legal, ai asa ceva? Sau ai fost doar la cules de portofele? Si daca s-au aplicat restrictiile nu ai mai avut ce sa culegi? Daca vrei sa-ti repari imaginea de "erou" (asa ca Spartacus ala al vostru), mai pune un clip pe net, in care esti civilizat, in care iti ceri scuze ca ai oripilat mare parte din cei care te-au vazut, un clip in care ne arati cum mergi sa te angajezi si sa castigi un ban cinstit din munca legala. Iar apoi, obosit de munca, nu iti mai arde sa fii smecher. Treziti-va bai baieti, nu va discrimineaza nimeni, nu va uraste nimeni, dar schimbati-va, civilizati-va, munciti legal, nu mai furati, nu mai faceti circ si panarama, ca ati stricat imaginea asta pe toata planeta (mai putin prin Rusia si UAE. Stiti de ce nu ajungeti pe la arabii aia bogati? pentru ca aia aplica legea fara sa stea la discutie cu infractorii. Ai ciordit un portofel, te-a scurtat de mana.
ana:
(24 Aprilie 2020, 08:30)
Cu toata carantina, in Tandarei umbla  "fiecare" cum vrea, chefurile nu au disparut, dar nimeni nu vede nimic ,degeaba umbla politia si jandarmii pe strazi
Eu:
(23 Aprilie 2020, 22:22)
Literas, daca nu faceai tu live pe Facebook, poate nu eram in carantina asta nejustificata si puteam merge linistiti la munca. Iar astia din presa nu mai spuneau toate tampeniile despre Tandarei.
ioana:
(23 Aprilie 2020, 22:14)
Tandareiul nu scapa asa usor de corona,cu toata carantina.Chiar astazi mi-a spus cineva ca in tiganie e haos,umbla tiganii de la unii la altii.
Paula:
(23 Aprilie 2020, 21:52)
Dacă nu testează personalul SMURD și în special pe cel din Tandarei, care a venit în contact cu personalul medical de la Ambulanta Tandarei, în câteva zile exista riscul contaminării cetățenilor cu care aceștia vin în contact, în special familiile lor ! Trezeste-te DSP !!!! Nu mai juca ping-pong cu virusul !!!! 
OpinieNYSREB:
(23 Aprilie 2020, 20:42)
Tăndărei a pierdut statutul de oras !Este doar o alcătuire cu pretentii de oras sau un oras , RYGLBIdoar in mintea celor, care îl "conduc".
Ella:
(23 Aprilie 2020, 20:29)
Eu, sunt acasă de o luna de zile si soțul de 3 săptămâni. Lucrează (dak o mai tine carantina fără derogare, o sa zic LUCRA) în alt județ, și cu adeverință de la servici, cu legitimație, a tot încercat sa meargă le servici și nu i s-a permis!Am o întrebare către toți cei care au hotărât să-și bata joc de cei care muncesc, CU CE VOM PLĂTI FACTURILE ȘI CU CE VOM ASIGURA HRANA COPIILOR? Forte multe familii din oraș sunt în aceasta situație! Vreți sa facem educație copiilor cu ajutorul internetului? Bun! Cu ce plătim? Aveți soluții? Era normal, ca dacă tot ați hotărât carantina totala sa țineți cont și de cei care muncesc și cărora le distrugeți liniște și siguranța familiei! Cunoaștem situația fermierilor, o mai mare bătaie de joc, la adresa dumnealor, nici ca se putea! Sa facă agricultura prin telefon??? Hrana noastră?? Neinteresant pentru voi cei ce ați făcut abuz de putere!