Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Slobozia pune carul înaintea boilor. Ne scuzați, depoul înaintea autobuzelor!

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Administrația Mocioniu a anunțat joi, 23 aprilie 2020, semnarea unui contact de 36 milioane de lei pentru «Modernizarea transportului public din Municipiul Slobozia». Banii vor fi utilizați pentru construirea unei baze auto pentru cele 13 autobuze ecologice pe care Primăria Slobozia le promite orașului de 2 ani... Autobuzele însă lipsesc, iar șansele ca ele să fie achiziționate rămân infime!

Administrația  locală e consecventă
Primarul Adrian Mocioniu continuă, cu consecvență, seria investițiilor mai mult sau mai puțin utile Sloboziei. După investiția de 28 milioane de lei care vizează «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public», cea de 4 milioane de lei pentru «pistele de biciclete» și «locul de joacă pentru copii din Cartierul Bora» de 200 mii de euro, a venit rândul unei baze auto pentru autobuzele ecologice pe care încă nu le avem. Contractele de finanțare a fost semnate joi, 23 aprilie a.c., și au o valoare de 50 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru construirea unui depou pentru autobuzele ecologice care vor asigura transportul public la Slobozia și achiziția de... noi autobuze ecologice! Autoritățile locale susțin că «autobaza pentru vehiculele de transport public va fi situată pe Șoseaua Amara și va asigura atât spațiul de garare a 13 autovehicule de transport public și parcare a acestora, cât și posibilitatea de încărcare/alimentare a vehiculelor de transport public electrice».

Ia autobuzele de unde nu-s
Admirabile în teorie, investițiile administrației locale se dovedesc inutile în practică. Primele 7 autobuze ecologice, așteptate de mai bine de un an, au fost înlocuite de 5 autobuze second-hand, închiriate, care costă anual peste 2 milioane de lei. Situația a fost cauzată de blocarea licitației pentru achiziția acestor autobuze la nivelul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Celelalte 6, conform informațiilor oficiale, vor fi achiziționate în următoarele 18 luni, urmând a intra în exploatare după finalizarea bazei auto. Potrivit  declarațiilor primarului Adrian Mocioniu, «în următorul an și jumătate, Slobozia va implementa un sistem inteligent de management al traficului și monitorizare bazat pe soluții inovative». «Arhitectura fizică a sistemului va cuprinde mai multe subsisteme, precum trafic management, monitorizare video, prioritizare a vehiculelor de transport public, identificare automată a numerelor de înmatriculare, un centru de control integrat și o rețea de comunicații...» a mai precizat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu.

27 Aprilie 2020, 08:05 (1648 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache
Primarul Adrian Mocioniu îngroapă echipa de handbal a Sloboziei
Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

Comentariile cititorilor:


paliu:
(27 Aprilie 2020, 21:24)
Guvidu modernizarea statiei CFR a fost facuta de regionala CFR Constanta iar primaria nu-i da autorizatie de functionare nici in prezent din diferite motive cauzate tot de primarie .
gogu:
(27 Aprilie 2020, 18:41)
NU STIU CINE MAI PUNE BOTU 
guvidu:
(27 Aprilie 2020, 17:57)
Cele mai bengoase investitii din Slobozia sunt :
1.Groapa din fata CJ umpluta cu beton. Unii spun ca ar fi parcare subterana altii ca r fi arhiva. Numai Dumnezeu poate sti ce este acolo.
2.Consolidarea spitalului judetean, chipurile pentru seism. In realitate, stalpii aia din fier nu au niciun rol in afara de a face umbra spitalului.
3. Modernizare statie CRF pentru 5-6 calatori / zi si 2-3 trenuri/zi.
Daca mai adaugam aceasta baza auto care va ajunge o paragina fiindca treaba nu este fezabila avem imaginea politicenilor care au condus acest judet de peste 30 ani (adica PSD sub toate denumirile sale).
@Stefan T:
(27 Aprilie 2020, 13:41)
Da stimate comentator Stefan T, ar fi ok sa se faca pe fonduri europene, doar ca, surpriza, in buna traditie a   e diliilor   din Slobozia, fondurile se vor pierde din "n" motive (cel mai plauzibil ar fi faptul ca din banii europeni nu prea poti sa furi prin supraevaluarea investitiei; de aceea fondurile UE "se pierd" si apoi se deschide linie de credit la banca...fara numar, fara numar!). Daca ar iesi public sa spuna ca investitia x se va face din bugetul propriu oamenii ar fi revoltati, pentru ca pe buna dreptate, prioritatile sunt altele (apa, parcarea, cartier tineri, etc.). Insa ne amageste cu fondurile UE si "ne inchide gura". Poti sa zici ceva cand auzi ca vine ditamai TIR-ul si descarca milioane de euro (din fonduri UE) de umple la refuz groapa lui stoica? Nu poti sa te opui, asta-i fenta; dupa care, omul zice: am incercat, nu s-a putut, deci sa imprumutam iar de la banca! Faliment scrie pe noi cu asta (si cu cei de dinaintea lui).
Stefan T:
(27 Aprilie 2020, 12:36)
Este o investitie buna, pe fonduri europene, de viitor. Nu a facut nimeni nimic 30 de ani, acum cand se misca ceva, nu vreti. Nu este vorba de sifoneli de partid, de asta sare lumea. Eu ma intreb cu Cartierul Tinerilor, daca se mai face ceva....
Slobozean:
(27 Aprilie 2020, 12:11)
Domnilor ziariști, habar n-aveți de limba română. Pentru autobuze avem GARAJE(la fel și pentru troleibuze), depoul este pentru locomotive și tramvaie!(eventual vagoane)...
cetatean:
(27 Aprilie 2020, 11:03)
Nemernicul asta aduce locuitori din oras ,prin tupeup manifestat in sapa de lemn  ,scapam de virue de criza economica dar de datoriile create de acest nebun nu mai scpam ,.Cine il opreste pe acest nemernic .
SF-science fiction:
(27 Aprilie 2020, 10:45)
SF-uri la greu, in teorie - studii de fezabilitate, in practica...science fiction. Pare anormal sa construiesti intai baza si apoi sa incerci sa vezi daca poti lua si autobuzele, doar sa nu fie vreo conditie la aprobarea finantarii autobuzelor  ca sa ai deja statia de incarcare.  Dar statia de incarcare poti sa o faci si separat in parcarea din fata garii, acolo unde oricum parcheaza si stationeaza autobuzele. Statia in sine nu poate sa coste o avere (pentru un privat, vreo mie de euro), dar pentru institutiile care supraevalueaza toate investitiile cred ca va fi de 10 ori pretul ei. Garajul/baza se puteau face si mai tarziu, eventual dupa ce se cumparau boii (adica autobuzele, ca boy...exista). Raman la ideea ca miza studiilor de fezabilitate o reprezinta banii platiti in prezent pe aceste studii, bani care se intorc sub forma unui procent prin unele buzunare, doar este an electoral, iar money rezolva tot, n`asa? De aceea a comandat 20 de proiecte de investitii, cu SF-urile aferente (platite acum) si executia la pastele cailor!
Cu apa (ne)potabila ai rezolvat problema? dar cu groapa lui stoica? Lasa bre pe altul, poate o fi cinstit si bine-intentionat.
Bor Duri:
(27 Aprilie 2020, 08:57)
Gulere albe.In ciment si asfalt bamii se"ciupesc"mai simplu.Autobuzele sunt vizibile,cum sa ciordesti?Pui la oglinzi braduti odorizanti?Bravo mă primarule,ai inceput sa deprinzi niste manevre,bravo!Sa nu te bage astia pe Garii,langa Mazare,ca ai multi"prienteni".