Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile locale din Țăndărei solicită testarea în masă a populaței

Autoritățile locale din Țăndărei solicită testarea în masă a populaței

Reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență al Orașului Țăndărei au inițiat o solicitare către Direcția de Sănătate Publică în privința derulării unei campanii de testare în masă a cetățenilor localității. Ultimele date arată că la nivelul orașului Țăndărei se constată o scădere a numărului cazurilor de infecții COVID-19.

Campanie de testare la Țăndărei
Reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență al Orașului Țăndărei au organizat o ședință în care au supus dezbaterii demararea la nivelul orașului a unei campanii de testare în masă a populației, pentru depistarea persoanelor infectate cu noul Coronavirus. Astfel, oficialii Primăriei Țăndărei au transmis o solicitare către Direcția de Sănătate Publică Ialomița prin care au cerut aprobarea campaniei de testări. «Prin prezenta vă solicităm inițierea unei campanii de testare în masă a populației din Țăndărei, existând mai multe metode prin care se poate realiza, bazate pe protocoale internaționale ale Organizației Mondiale a Sănătății. La nivel național au fost demarate proiecte de testare prin metoda „pooling”, testarea grupurilor de persoane cu legătură epidemiologică sau testarea câte unui membru din fiecare familie de pe o anumită stradă. Inițierea unui astfel de proiect este necesară și ținând cont de faptul că din datele neoficiale pe care le avem, de 14 zile nu a mai fost confirmată infectată nicio persoană din orașul Țăndărei (...)» se arată în solicitarea pe care autoritățile locale din orașul Țăndărei au transmis-o către Direcția de Sănătate Publică.

Testări conform protocolului INSP
Oficial, la Țăndărei, numărul infecțiilor COVID-19 a cunoscut o scădere în ultimele săptămâni, așa cum se precizează și în solicitarea autorităților locale. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au explicat însă că testarea cetățenilor din județul nostru, indiferent dacă aceștia se află sau nu într-o zonă carantinată, se face conform protocoalelor în vigoare stabilite de Institutul Național de Sănătate Publică. «Suntem preocupați la rândul nostru de tot ceea ce se întâmplă la Țăndărei și în tot județul Ialomița. Înțelegem opiniile autorităților locale, însă trebuie explicat faptul că testarea populației se face în baza protocoalelor Institutului Național de Sănătate Publică» au explicat oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

1 Mai 2020, 12:10 (2453 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!
Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole
În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(4 Mai 2020, 09:01)
Covidenilor bruneti , stati acolo cu toti. Noi astia sanatosi vrem sa revenim si noi la viata normala. Din cauza voastra spatacusilor ,patiti ce patiti. Speram sa va tina in izolare si poate pe cei mai agitati sa ii mute direct la puscarie, astia cu grade si tupeu jegos, de se plimba cum ii doare p...  Pana nu va linistiti nu iese nimeni din carantina chiar daca sufera si altii nevinovati.
tratat cu tratament:
(4 Mai 2020, 08:12)
Io propui acilea ca la Tandarei sa se faca testarea in scaun caci trebuie putin respect fata de popuuatia ce a edificat o multime de vile cu gust si rafinament arhitectural. 
Tot eu:
(3 Mai 2020, 22:03)
Doamna Primar trebuia sa propună testarea tuturor cetățenilor orașului la momentul în care s a testat dumneaei și pericolul era în " floare", nu acum după ce s a diminuat din pericol! Nu ii este rușine ca s a testat înaintea cadrelor medicale angajate ale spitalului orășenesc Tandarei????
Alex:
(2 Mai 2020, 19:28)
Un postac pare a fi, după exprimare, un puscarias de Tandarei. Ii place sa intimideze mai ales cand i se amintește de condamnare.
'ți-ai dracu de tembeli :
(2 Mai 2020, 11:37)
Gandire profunda a autoritatilor.De 14 zile NU a crescut numarul infectatilor,dar ce bine ar fi sa mai provocam o situatie tampita,sa mai cheltuim niste bani,pe ceva inutil.Deci oamenii au fost tinuti in case exact cat cere carantinarea(daca erau bolnavi-se manifesta)si si acum se vrea testarea(care oricum are doar 40% eficacitate, 60%este interpretabil-pe baza intrebarilor).Mare e gradina Domnului si multa prostime a adunat in primarii si consilii(locale/judetene).
Tandarean:
(2 Mai 2020, 11:33)
Nu stim daca aceste observații sunt citite de primărita si prefecturita. E fb.ca au decis carantinarea. Dar, nebunilor care a ti ajuns pe functii in mod întâmplător ca faceti politica sibatat caci in rest nimic nu sunteti capabile , stiti ca sunt oameni care nu mai pot munci? sau oameni care nu sibpot lua medicamentele. Sunteti incapabili. cand se ia o masura de o asemenea anvergura mai trb.sa tineti5seama de aspecte ce țin de viata de zi cu zi a oamenilor. Dacă ați avutvin cap doar tiganii trebuia sa izolați străzile lor sau sa fiti cu băgare de seamă acolo. Da ce sa te faci si cu amorezata " totul e sub cobtrol" Mai oameni buni realizam oare ce nulități ne conduc.?
Tandarean:
(2 Mai 2020, 07:50)
O vrajeala ieftina. Chiar ne cred prosti aceasta autoritate publica care conduce orasul spre dezastru. Cine s-a opus ca tiganii din Barbulesti sa nu vina la spitalul Tandarei si noi vrem sa testam populatia? Acum se poarta echipament de protectie ? Am auzit o declaratie a ministrului sanatatii care a afirmat ca Suceava si Tandarei nu vor fi scoase din carantina ce ne puteti spune doamna primar de acest lucru? Vom putea sa muncim ? Ar fi foarte multe de spus dar ma opresc aici pentru a putea primi raspunsuri.
Rrr:
(1 Mai 2020, 18:15)
Cu subiect si predicat mă Valentine, ce firmă de la ce partid a importat testele si cine vinde testele ? Risipim orzul pe gâște in sceneta asta de 1 mai cand 36.000 politisti au iesit cu caini sa miroasa gratarele. Ardeti-o in continuare ci dezbinarea si ura.
AAA:
(1 Mai 2020, 17:11)
Exact asta trebuie,testati ciorile.Si medicii cand solicita sa fie testati li se raspunde sec ca trebuie sa respectam protocolul. Rusine!
“Sorry, I call you back”:
(1 Mai 2020, 16:46)
Si ce daca e a lu .....?!!! Face omu treaba? Face plata? Ce e corect e corect, ce daca e de la alt partid? Tot ai nostri sunt ....
test, test, test:
(1 Mai 2020, 14:02)
La fix! cineva se freaca pa maini, o grmada de teste-o gramada de bani! A cui o fi laboratorul desemnat judetului? pa pariu ca e cineva cunoscut ?!!!
Somnorosul:
(1 Mai 2020, 13:55)
Pai bine, stimate autoritati locale, vreti sa stricati somnul de frumusete al dlui Noel? Testare? ancheta epidi..medio, pardon!  epidimi.... :) ce e aia?

Probabil, nu stiti care este rezistenta la propuneri de genul asta a lui don director DSP!
OK, testari conform protocol INSP, dar pentru "bomba" biologica - cum a fost descris Tandareiul! - pina acum trebuiau testate citeva sute de persoane! DSP ofera vreo cifra? dar reala, nu din pix - ca intra la fals in acte publice!

Ptr. doamna primar Toma: doamna, daca vedeti ca nu merge cu vorba buna, incercati si cu oarece amenintari! Mia ales ca acum se justifica! Actiune in instanta impotriva conducerii DSP pentru neglijenta in serviciu, abuz de functie... mai gasiti d-voastra ceva!

Incercati sa aveti o intilnire cu reprezentantii din  mediul de afaceri local, pe romaneste, cu sefii de asociatii agricole, ca sa discutati pe problema asta, cu datul in judecata a persoanelor din conducerea institutiilor statului, pentru mentinerea in carantina, in mod nejustificat, a Tandareiului!

Sigur o sa  gasiti sponsori!


Tandarean:
(1 Mai 2020, 12:49)
Confirmat..scuze..
Tandarean: