Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

Din cauza carantinei

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

În cursul zilei de luni 4 mai 2020, președintele României, Klaus Iohannis, a făcut noi declarații de presă. Acesta a făcut publice noile măsuri de stopare a pademiei provocată de noul Coronavirus, începând cu data de 15 mai 2020, când starea de urgență va fi înlocuită cu starea de alertă. Deși președintele a vorbit despre unele măsuri de relaxare, mai ales în ceea ce privește restricțiile de circulație, acestea nu vor viza însă localitățile aflate în carantină. În Ialomița, în urmă cu o lună, s-a dispus măsura carantinării localității Țăndărei. La data respectivă, jumătate din cazurile de COVID-19 înregistrate la nivelul județului proveneau din orașul Țăndărei.

Carantina se menține Orașul Țăndărei a intrat în carantină în baza Ordonanței Militare Nr. 7. Decizia a fost luată la solicitarea reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, ca urmare a exploziei de cazuri de COVID-19 pe raza orașului. Luni 4 mai 2020, într-o declarație de presă, președintele Klaus Iohannis a vorbit public despre noile măsuri care vor fi implementate de autoritățile din România pentru stoparea pandemiei provocată de noul Coronavirus. Președintele a precizat faptul că starea de urgență va fi înlocuită cu starea de alertă, iar această decizie aduce cu ea și unele măsuri de relaxare. Astfel, vor fi deschise frizeriile, cabinetele stomatologice și muzeele. De asemenea, în interiorul localităților se va putea circula fără declarații pe proprie răspundere. Documentele vor fi însă necesare pentru circulația în afara localităților și doar pentru motive justificate precum deplasarea la serviciu sau în scop medical. Noile măsuri, mai ales cele referitoare la circulație, nu se aplică însă în cazul localităților carantinate așa cum este orașul Țăndărei. «Măsurile de relaxare de mișcare mai liberă, atenție, nu se aplică în localitățile care sunt în carantină! Deci, acolo unde localitatea este declarată în carantină, această relaxare nu va avea loc decât atunci când ni se spune de la experți că pericolul este diminuat...» a precizat președintele Klaus Iohannis în declarația de presă pe care a susținut-o. De la debutul pandemiei și până în prezent, în județul Ialomița au fost confirmate 217 cazuri de infecții COVID-19.

Reacția autorităților din Țăndărei
Potrivit informațiilor oficiale, la nivelul orașului Țăndărei există 65 de cazuri de infecții COVID-19. Cu toate acestea, autoritățile sanitare susțin faptul că incidența cazurilor este în scădere. Autoritățile locale reacționază în spațiul public față de restricțiile care se vor menține în oraș, după data de 15 mai a.c., când România se va afla, potrivit lui Klaus Iohannis, în Stare de Alertă. «Nu înțelegem ce se întâmplă... Am respectat toate condițiile impuse de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița! Problema noastră nu este carantina, ci faptul că oamenii trebuie să meargă la muncă. Sunt angajați care deja nu mai au slujbe din cauza acestei măsuri... De asemenea, mulți se întreabă cum își vor păstra locurile de muncă?! Încercăm să asigurăm produsele alimentare pentru cele 300 de familii pe care le asistăm de la debutul carantinei. Nu ne plângem, dar resursele noastre sunt limitate și nimeni nu ne ajută. Este nedrept față de toți locuitorii orașului Țăndărei!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

4 Mai 2020, 14:30 (5500 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei
Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole
Primăria Sfântu Gheorghe a intrat în carantină!

Comentariile cititorilor:


Tandarean:
(6 Mai 2020, 15:49)
Domnule consiliwr local PNL din Tandarei MT ne puteti confirma ce ati postat pe facebook saptamana trecuta ca se vor ridica restrictiile? Asa cum ne aratati ca ati primit mesaj de la LO. Daca la inceputul pandemiei mai aveati un minim de sanse la functia de primar al orasului Tandarei, dombule MT acum cred ca cea mai buna alegere este sa nu mai candidati .
Nik G:
(6 Mai 2020, 12:38)
Încă o dată se dovedește că e doar un melanj bolnăvicios politic și nu altfel: nu carantinăm Bărbuleștiul pentru că acolo avem primar șmecher PNL iar la Țăndărei unde avem primar fraier PSD continuăm cu bătaia de joc. Nu credeam că apucăm astfel de vremuri! Chiar așa mult am decăzut?!
Tandarean:
(6 Mai 2020, 09:03)
Gata a fost hotarat in sedinta din 05.05.2020 a CJSU si CS, orasul Tandarei ramane in carantina, pana la 01.06.2020. Sa vedem daca se vor tine de cuvant cu privire la deplasarea in afara orasului in intetes profesional.
Puia :
(5 Mai 2020, 23:45)
Stai cuminte Jhon , in situatia curenta orasul vostru carantinat e tot in stare de urgenta. 
Jhon:
(5 Mai 2020, 19:22)
Acuma, teoretic, carantina s-a instituit prin ordonanță militară pentru perioada cât e stare de urgență. După 15 mai nemaifiind stare de urgență, dispare și carantina care nu poate fi instituită decât justificat printr-un raport epidemiologic si ordonanța militară care la randul ei nu mai poate fi dată de către ministrul de interne pentru că nu va mai fi stare de urgență sau asediu. Juridic e complicat și aproape imposibil având în vedere că nu mai sunt decese sau cazuri noi de infectare in orasul Țăndărei. Menținerea unor obligații privind circulația cetățenilor se poate face, dar nu mai mult decât în restul țării și fără a face o discriminare, pe criterii de boală sau etnie, a locuitorilor acestei comunități în raport cu restul populatiei din țară.
Borcan:
(5 Mai 2020, 18:07)
Tandarenilor ne pare rau de tot de voi  .Asa de rau ne pare ca o sa cinstim o bere in gandul vostru. Stati si va faceti bine, si sfatuiti-va maimutele si covidienii aia veniti din afara, aia tuciuri sa respecte legea. Ca de nu , cu parere de rau sau de bine, o sa stati pana la anul . 
Alex:
(5 Mai 2020, 15:30)
Multă golaneala din partea autorităților din Tandarei : milițienii se fac ca muncesc ( in realitate tiganii se plimba nestingheriți in carduri de cate 10-15 chiar in centru) , bătuta in cap "totul e sub control" ii pupa pe tigani in .... (ghiciti voi), iar pe noi ne doare de psd si pnl. Praful se alege de acest sat cu titlu de oras(nemeritat).
DETOX:
(5 Mai 2020, 14:23)
URAAAA!!!! CE BINE IMI PARE!!!! ramanem in carantina, mai stau acasa!!!!
Nicu Mur:
(5 Mai 2020, 10:59)
dar noi la muncă ( ciordeală) cînd avem dreptul să ieșim ?
Andrei:
(5 Mai 2020, 10:52)
Cititi va rog Art 1.al ordonantei nr 7 care spune ca se instituie, pe perioada starii de urgenta,masura de carantinare in orasul Tandarei, jud Ialomita.
Nik G:
(5 Mai 2020, 09:38)
În art. 1 din ordonanța militară 7/2020 zice că pe perioada stării de urgență este instituită carantină în Țăndărei. Acum că unii vor face alpinism și țăndărenii vor fi îngropați în praful verii, vom trăi și vom vedea!
Ura de ras, nu de rasa:
(5 Mai 2020, 08:55)
Probabil ca masura de carantinare a Orasului Tandarei o fi avut sens si posibil unele efecte pozitive in limitarea infectarilor...dar, o asistenta a decedat saraca din cauza faptului ca etnia care nu se supune regulilor a napustit la propriu peste spital. Masura de carantinare a venit totusi tarziu. Intreb: pentru Barbulesti - localitate cu foarte multe familii de rromi, de ce nu se instaleaza carantina? Pe la stiri auzim ca un interlop (rrom) din Barbulesti a infectat 200 de oameni in Buzau! Cum drq a ajuns acolo? Etnia are voie sa faca ce vrea in Romania, dincolo de toate restrictiile? Recent la Barbulesti 200 de tigani au fost lasati la o inmormantare (cu tot ritualul), ba chiar au fost asistati de fortele de ordine! Pai la inmormantare nu era vorba de maximum 8 persoane cu popa cu tot?...bine, popa ramanea pe marginea gropii (ca-n banc). Se asteapta ca sa explodeze si acolo focarul de covid si apoi se iau masuri? Ca s-o mai lungim iar cu restrictiile? Sau acolo spre Urziceni este fieful politic al PNLasilor si nu trebuie sa supere etnia. La Tandarei, cu pesedeaua se poate. Ceva nu e in regula! Macar sa fi lasat oamenii (romanii) sa poata sa mearga la munca (tiganii oricum nu muncesc). Pe campuri e jale, deci agricultura e la pamant, macar alea cateva firme sa poata supravietui. Sau, s-a dorit o criza financiara mult mai grava decat cea din 2008? Pandemia asta a venit "manusa" (si masca)  pentru instalarea noii crize financiare...apropo` de TATUCI...
Pentru Independent:
(4 Mai 2020, 23:06)
Nu aveți curiozitatea gazetărească vizavi de ce se mai întâmplă în acest moment în Țăndărei? Și anume , să întrebati autoritățile în drept , prefectura ,în speță CJSU Ialomita, DSP-ul de situația epidemiologică din Țăndărei ? Ar fi interesante interviuri cu șefii instituțiilor amintite în condițiile în care de 30 zile nimeni nu dau nicio informație. Pentru informarea dumneavoastră, de 14 zile nu a mai fost niciun caz de infectare cu noul coronavirus.
diacritice::
(4 Mai 2020, 21:22)
Foarte interesant comentariul făcut de cel/cea care semnează „Tătucu”! Eu am înțeles ce-a vrut să spună în comentariul său și sunt de acord cu toate observațiile făcute. Pentru cei care gândesc cu adevărat, fără să se lase manipulați, observațiile „Tătucului” sunt foarte corecte, logice, critice, scrise fără asprime, fapt ce mă face să cred că „Tătucu” este un om cult, civilizat, cu o gândire sănătoasă și prevăzătoare. După această pandemie mondială (dacă ea va trece!) eu cred că în lume vor avea loc niște schimbări majore și aproape NIMIC nu va mai fii ca înainte! Doamne, ce comentarii veninoase au fost făcute în acest ziar referitoare la situația social-politică și epidemiologică a cetățenilor din orașul Țăndărei în urmă cu 2-3 săptămâni!? Orice s-ar spune, în orașul Țăndărei sunt tot oameni care nu pot fii „pedepsiți” fiindcă acolo există o minoritate care vrem, nu vrem, eate tolerată și trebuie să convețuim cu ea. Da, privind spre situația politică există acei „tătuci” care vor profita atunci când vor fi ALEGERI. Este dreptul unora care comentează pe aici să atace P.S.D.-ul și implicit pe cei care reprezintă în teritoriu acest partid. Lăsați oamenii să aleagă liberi ceea ce consideră că-i reprezintă și merită a fi aleși! S-a explicat aici că s-au folosit „diacritice” pentru a înțelege mai bine încotro ne îndreptăm după PANDEMIE; Dacă după eforturile pe care le fac unii în comentariile lor în a înțelege că este posibil să avem un SISTEM POLITIC unde DEMOCRAȚIA ACTUALĂ va dispărea, NOI ne vom lăsa seduși de a vota „tătuci” atunci să nu regretăm amarnic mai târziu! 
Ciozvarta:
(4 Mai 2020, 20:50)
Aoleo cat ma bucur, o sa stati izolalati pana faceti ciorba de pietre si terci de stir dupa marginea santului si ala pisat de caini. Dracu sa ne ia o sa mancam lavabila dupa pereti in loc de cartofi prajiti cu guvernul pnl.Stati in casa ca iei va da din fata sa nu muriti de foame in timp ce ei isi fac mendrele, stati in casa nu circulati pina nu se sterg toate urmele de ciordeala. Hai tu pnl arde ce mai ai de ars din putinul care mai era, fa praf nimic sa nu ramana firicel de iarba in urma ta. Am auzit o chestie se da drumul la frizeri, iti sufla frizerul in gura cant te tunde, cand te barbiereste dar nu se ia covidu, se deschid cabinetele ce stoatologie trebui sa I masca ori cum facem, suflam in gura la doctor el iti sufa in nass si nul ia pe covidu. Dar barul din sat nu se deschide ca se ia covidu din litr de tuica sau dupa capacul de bere. Stati ma dezteptilor in casa c asa a zis ala de fura proprietati cu acte false cofectionate la botul calului de secretar. Hai pnl cu mai multa carantina pana dispare dupa fata pamantului din ialomita covidu graul porumbul gogosaru si vanata