Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»

Senatorul PSD Marian Pavel acuză

«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»

Senatorul PSD Marian Pavel susține că autoritățile județene folosesc un standard dublu în adoptarea deciziilor legate de pandemie. «Eu nu doresc carantinarea localității Bărbulești... Dar este inadmisibil să folosești un standard dublu atunci când ești responsabil de viața concetățenilor tăi!» a declarat senatorul Pavel.

La Țăndărei da, la Bărbulești ba Modul în care autoritățile județene au gestionat propunerea de carantinare a localității Bărbulești este contestat de către senatorul PSD Marian Pavel. Acesta declară că este inadmisibil să tratezi pericolul reprezentat de extinderea pandemiei cu standarde duble: «Eu nu doresc carantinarea localității Bărbulești... Dar este inadmisibil să folosești un standard dublu atunci când ești responsabil de viața concetățenilor tăi! Doamna prefect Manea a vorbit despre necesitatea instituirii carantinei la Țăndărei și imediat s-a instituit carantina. În cazul localității Bărbulești, deși numărul celor infectați crește în fiecare zi, a declarat că nu este cazul! Cât de iresponsabil poți fi încât să te joci cu viețile oamenilor în felul ăsta?». Reamintim că numărul persoanelor infectate în localitățile Bărbulești și Urziceni se apropie de 100. În urmă cu două săptămâni, primarul orașului Urziceni a cerut public carantinarea localității Bărbulești, însă solicitarea a fost respinsă «în baza unei anchete epidemiologice».

Haos și interese economice Senatorul PSD Marian Pavel consideră că la acest moment situația este scăpată de sub control și că autoritățile ascund informații vitale pentru sănătatea cetățenilor: «Informațiile legate de numărul de bolnavi au devenit secrete de stat! Cetățenii nu se pot informa, ziariștii nu se pot informa... Mai grav este însă că nici autoritățile locale nu sunt informate cu privire la situație. Primarul de la Țăndărei a informat DSP că sunt persoane care s-au întors în localitate și ar trebui izolați... Iar DSP a răspuns săptămâni în șir că acești oameni nu sunt pe listele lor!». Marian Pavel consideră că declarațiile sale nu trebuie taxate drept declarații politice în condițiile date: «Ca politician, tentația e de a taxa greșelile adversarilor politici. Dar când aceste greșeli afectează viitorul societății, al tău și al copiilor tăi, nu mai putem vorbi de politică! E un haos orchestrat la nivel național, și în spatele căruia eu cred că există interese economice uriașe...».

6 Mai 2020, 15:20 (2928 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»
Parlamentarii PSD au inițiat un proiect de lege pentru despăgubirea fermierilor
Apa din puțurile subterane poate fi utilizată gratuit de către fermieri
«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Comentariile cititorilor:


@ilie:
(7 Mai 2020, 23:32)
Dupa nume se vede ca esti de la fundu vacii. Atat ai putut intelege tu din ideea articolului si din comentariul meu.
Dublu standard::
(7 Mai 2020, 15:52)
-continuare- Mai sus am făcut un fel de sinteză a comentariilor și după părerea mea din exemplele date se poate trage concluzia că s-a comentat tot în „dublu standard”. D-astră, domnule senator și toți cei care dețin funcții de conducere importante în P.S.D.,sunteți blamați în așa fel, încât parcă ați fi niște „genii” ale răului absolut. Dacă nu faceți ceva remarcabil și spectaculos, veți fi victime politice mai devreme sau mai târziu! Lovitura fatală poate venii tocmai din modul cum ați înțeles d-astră P.S.D.-iști să reacționați și să interpretați acest „dublu standard”. Citiți cu multă atenție la spusele celui care semnează „Nopolitik” care poate fără să vrea, comentariul său are „dublu standard”! Paradoxal, tocmai existența virusului Covid-19 vă ajută să mai existați! Când acesta va dispărea este posibil să vedeți numai dublu în fața ochilor amețiți de loviturile primite!
@Dublu standard:
(7 Mai 2020, 15:50)
De unde stiu?Vicepresedintele Colegiului Medicilor Veterinari ,Adrian Oros, a declarat pt publicatia"Reporter Global" ca pierderile provocate de pesta porcina se ridica la cel putin 3-4 miliarde de euro. N-ai decat sa cauti pe net si alte aprecieri. "Mediafax" a facut aprecierea ca e"cea mai mare catastrofa economica de dupa al doilea rzboi mondial".Oricum din catastrofa asta sunt doi insi care au iesit in castig: fi-su lui Dragnea(si-a vandut 13000 de porci cu o zi inainte de declararea infectiei) si nasu-sau(care a obtinut fara licitatie dreptul de a vinde dezinfectantul pt focare. Traiasca psd si politica lui pt oameni(oamenii lui)!
@Nopolitik:
(7 Mai 2020, 15:36)
Nene esti varza! Sa iei apararea psd(fsn-pdsr-psd) este un act sinucigas: Iliescu, mortii la revolutie,morti si schiloditi la mineriade, privatizare cu un leu, capitalism de cumetrie, vanzarea bogatiilor patriei pe nimic(Nastase A.), improprietaririle pe spranceana cu terenuri si paduri, legi pt infractori, modificari in justitie pt salvarea de puscarie a puscariabililor psd-isti, institutii ale statului pline cu psd-isti, pesta porcina rezolvata catastrofal, analfabeti in functii ministru si prim ministru(care nu stia niciodata in ce capitala e in vizita) etc, etc. Ultima rusine:Romania condamnata de CEDO pt magaria facuta de CCR(psdi-stii lui Dragnea) lui LCKovesi. Orce statistica ai lua, toate iti arata ca psd este cel mai mare furnizor de materie prima pt puscariile din tara.
ilie:
(7 Mai 2020, 15:29)
@ cetatean ,mare pupincurist esti al lui Marean .
Dublu standard::
(7 Mai 2020, 15:24)
Observațiile d-lui senator Marian Pavel sunt corecte și adevărate, dar există o problemă; senatorul face parte din P.S.D.iar spusele sale sunt taxate imediat, fiindcă cineva deține adevărul absolut: P.S.D-ul „în Ialomița de 30 de ani nu a făcut nimic”. Altcineva dezgroapă „porcii morți”, acuzându-l pe fiul lui Dragnea de afaceri oneroase, ceva nemaiântâlnit în România după război (care război?), încât „fermierii și populația au pierdut 3 miliarde euro...” (de unde știi?). P.S.D.-ul este ciuma roșie care de la Ilici încoace sunt făuritorii și deținătorii tuturor relelor din țară, politice, sociale, și economice. Firește că se vorbește și despre P.N.L. care sunt tot niște ciumați „care-și dau cu stângu-n dreptu” numai când sunt la guvernare, fără să-și dea seama că „e pălăria prea mare pentru ei”. Mai mult, se speră că „P.N.L. se va desființa într-un final”, iar ca să se facă dreptate, trebuie judecați și condamnați „până la ultimul ciumat galben”, soluția dată de judecători, „închisoare pentru rele tratamente aplicate cetățenilor României”. După ce senatorul Marian Pavel acuză „Dublu standard pentru Covid-19 în Ialomița”, conform părerii autorilor articolului din ziar, bate în retragere spunând că „nu mai putem vorbi de politică” când greșelile făcute au creat „un haos orchestrat la nivel național, și în spatele căruia eu cred că există interese economice uriașe...”. Nu, domnule senator, tocmai de politică e vorba...! În politică nu trebuie să ai o poziție ambiguă, fiindcă te distruge adversarul! Acest „dublu standard” este folosit cu perseverență și succes acolo unde se poate! Organismele U.E. folosesc „dublu standard” pentru unele țări membre și îndeosebi cu un succes garantat și aplicabilitate imediată în România. Dacă semnalul dat de forurile U.E. privind folosirea dublului standard, inspiră pe conducătorii României să se conformeze ca atare, concluziile sunt clare. 
Stefan T:
(7 Mai 2020, 13:38)
Va rog, nu il mai aratati pe acest domn, ma faceti sa plang. Aceste specimene care conduc judetul de 30 ani trebuie sa se retraga, impreuna cu partidul care il reprezinta. Trebuie sa ne fie rusine ca nu ne-am implicat mai mult in viata politica si am lasat sa se ridice aceste buruieni.
Nopolitik:
(7 Mai 2020, 11:19)
Pentru @un om, te rog uitate bine si vezi cum au fost impartite guvernele din 1990 pana in 2020, vezi cati ani a fost PSD la putere si cati ani a fost PNL la guvernare. Dar impreuna ? PontaVictor+Cacarau actual Antonescu Crin.Dupa care dicscutam de furat si cum sa furat. Sa zicem prin absurd ca ai deloc dreptate si te intreb, vis a vis de furat, ce faci si ce crezi tu de primarii aia care au fost 15 ani PSDisti, dupa care a venit regele plopilor si la trecut in barca PNListilor. Pe aia cum ii numesti hoti de la PSD ori hoti de la PNL cine a creat raiul infractorilor, stimabile, de ce nu au fost pedepsiti si unii si altii. Cautand cu un singur clik pe gogal vom gasii un procent mult mai mare de PNListi de la primari la parlamentari condamnati pentru furt, dar si pentru coruptie. Mizeriile au fost si sunt facute atat de PSD cat si de PNL, sau impreuna la impartirea ciolanului. Nu pot sa nu remarc ca in cele 6 luni de mandat PNL au schimbat pe criteri de nepotism, obedienta, servilism si slugarnicie majoritatea sefilor din institutiile bugetare. Adevarat ca din ultimile 6 luni in coace, la intrarea in primarie si in institutiile statului esti primit cu oala de sarmale de coana Florica, sluga perfecta a sefului, adevarat se traieste mult mai bine, nu poti respira de binele primit, stai cu basca la coltul institutiei publice si blestemi a paguba. Inchei cu o intrebare, cand vreodata de la nascarea lor partidele de dreapta, PNL a facut ceva bun, pentru cetateanul amarat. Da un exemplu, o lege prin care a ajutat-o cu ceva pe bunica ta, a mea, pe amaratul ala de bea apa clocita dupa ce a prasit un rand de porumb. Acum cu covidu19 ce a facut bun, cu ce te simti tu mai protejat, in afara ca sa dat liber la abuzuri fara numar, amenzi, la somaj si falimente in masa. Ce ai auzit tu in afara de ciume, jos cutare, jos mamare, guvernul meu si alegeri anticipate.
ca pe vlasca:
(7 Mai 2020, 08:55)
Ieu crez caci cei mai bengosi parlamentari ai Romaniei sunt Marian Pavel si Mihaita Gaina. Mihaita a fost directoras la CJ si primea banii de salariu in plica acasa, el nu venea la servici nici in ziua de salariu.
@Un om:
(7 Mai 2020, 08:22)
Un om...pesedist as spune, dupa modul in care critici ciuma galbena. Sunt criticabile multe decizii luate de ciumatii actuali. Dar, maestre pesedist, exagerezi grosolan comparand cu perioada neagra a istoriei dominate de nazisti. Spala-te bine de covid si de faptul ca ai intrat calcat in pesedeu si dupa aia gandeste obiectiv; Acuza-l intai pe Ilici al vostru de miile de morti de la revolutia din 1989 si de la mineriadele orchestrate de comunisto-securistii de la ciuma rosie si abia apoi treci la ciumatii astia care-si dau cu stangu-n dreptu cand se grabesc la guvernare si e palaria prea mare pentru ei. Si in Italia de exemplu s-au dat amenzi, vreo 200 de euro/persoana, incomparabil mai mici decat cele date romanilor. In acelasi timp constatam ca pesedeul a creat raiul infractorilor in Romania: furi de 30 de ani o tara intreaga si nu patesti nimic rau, ba dimpotriva, te premiaza cu pensie speciala. Dar, completezi gresit declaratia, sau alergi porcul scapat din curte si iti dau tembelii astia o mega-amenda, nejustificat de mare! Oricum cred ca 90% din ele nu vor fi platite niciodata si se vor prescrie. E an electoral, nu o sa-i bage nimeni la puscarie ca nu a platit amenda de 2000 lei un pensionar de 70 de ani, care nu a vazut bine ce sa bifeze pe declaratie!
Referitor la subiectul judecat politicianist de catre D-l senator...sa intelegem ca domnia sa este atat de responsabil incat spune ca moare de grija ialomitenilor, critica dublul standard, spune ca nu doreste nici el carantinarea Barbulestiului. Deci, pe cale de consecinta, in logica sa nu trebuia carantinat nici Tandareiul! Cam asta se intelege, nu are o problema cu faptul ca etnia nu se supune regulilor si ne omoara, el critica dublul standard aplicat.
Carantinati bai iresponsabililor si Barbulestiul, dar permiteti celor care muncesc sa-si poata hrani familiile si angajatii!
mi-am luat izoleta noua:
(7 Mai 2020, 07:35)
Marian Pavel este politician de calibru iar in timpul liber om de afaceri. 
@cetatean:
(7 Mai 2020, 00:55)
Bai “cetateanule” aici nu e vorba cine pe cine alege, ca poate la tandarei aleg psd-ul si la barbulesti aleg pnl-ul ?! Aici e despre covid si minima logica in raspandirea bolii. Asa ca mars si pune mana pe carte , sa te mai cultivi putin si pe urma citesti articolul, in esenta lui.
Dublu standard psd:
(6 Mai 2020, 23:39)
Dublu standard psd:in vara lui 2018, fiul lui Dragnea isi vinde cei 13000 de porci din ferma proprie fix inainte de a se declara declansarea pestei porcina. A fost cel mai mare dezastru de dupa razboi in Romania, fermierii si populatia au piedut 3 miliarde de euro si multi asteapta inca despagubirile promise; intre timp nasul fiului lui Dragnea a facut o avere vanzand fara licitatie dezinfectantul folosit in focare. Nu te-am auzit, don senator, atunci tipand de dublu standard.
Adevarul:
(6 Mai 2020, 23:13)
Daca era PSD la conducere credeti ca facea ceva? In Ialomita de 30 de ani nu au facut nimic. In toate partidele din tara sunt numai hoti care nu fac absolut nimic pentru popor.
John:
(6 Mai 2020, 21:15)
Abordari politic9aniste si ca atare lipsa de obiectivitate. Cum sa faci carantina la Bărbulesti? de unde mai dle SENATOR resurse? Daca voi erați la putere, partid de dancilite făceați treaba mare praf.