Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

În lipsa unei posibilități de testare la nivelul județului, toate unitățile medicale din Ialomița sunt obligate să transporte probele suspecților de COVID-19 la București. Reprezentanții spitalelor ialomițene susțin faptul că rezultatele analizelor sunt transmise cu dificultate. Estimativ, durează între 3 și 5 zile pentru ca un spital să primească rezultatul unui test. Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de aparatura necesară efecturării acestor analize specifice, însă așteaptă de aproximativ o lună kit-urile speciale care trebuie să sosească din Statele Unite ale Americii. Nimeni nu știe însă când aceste kit-uri vor ajunge și la Slobozia având în vedere că termenul a fost modificat de două ori până acum...

Rezultate în așteptare
De la debutul pandemiei și până în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a realizat aproximativ 1000 de teste pentru depistarea infecției cu COVID-19. Numărul mare de testări a crescut în ultimele săptămâni, când unitatea medicală a dispus ca toți pacienții care se internează să fie testați. Măsura este una preventivă și are ca scop limitarea răspândirii infecției. Cu toate acestea, reprezentanții Spitalului Slobozia susțin faptul că trebuie să aștepte chiar și până la 5 zile pentru a primi rezultatele analizelor probelor biologice recoltate de la pacienți. «Dacă nu este week-end așteptăm cam 2 zile... Dacă vine și week-end-ul, așteptăm 4-5 zile să vină rezultatele. Ar fi util să putem efectua aceste teste în cadrul unității noastre, mai ales că avem toată infrastructura necesară. Astfel nu vom mai putea fi obligați să așteptăm...» a declarat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Obligați să aștepte rezultatele testelor sunt și reprezentanții spitalului suport COVID-19 de la Fetești. Aici timpul de așteptare este cuprins între 1 și 3 zile. «Există o întreagă procedură cu privire la aceste testări. Probele pe care le recoltăm sunt preluate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și transmise la București alături de alte probe, care provin de la pacienți din tot județul... Ulterior, ne sunt transmise rezultatele. Într-adevăr, trebuie să așteptăm după aceste rezultate. Ar fi bine dacă s-ar realiza testări pe raza județului nostru!» explică situația Liviu Patrichi, managerul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești.

Spitalul Slobozia are nevoie de kit-uri
La nivelul județului Ialomița există infrastructura necesară efecturăii testelor pentru depistarea infecției COVID-19, însă nu și kit-urile speciale pe care le folosesc centrele de testare din țară. Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de echipamentele RT-PCR prin care poate efectua teste pentru COVID-19, însă nu are respectivele kit-uri. Ele erau așteptate încă de la sfârșitul lunii aprilie 2020 să ajungă în țară, tocmai din Statele Unite ale Americii. Până acum oficialii unității medicale nu au mai primit nicio informație cu privire la importul kit-urilor. «Am făcut toate eforturile necesare pentru a oferi condițiile necesare efectuării testelor în cadrul Spitalului Slobozia. Așteptăm însă aceste kit-uri pentru a putea testa pacienții ca se prezintă la unitatea noastră» a mai spus Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia.

7 Mai 2020, 13:50 (1981 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 1858 cazuri de COVID-19 în Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: 1808 cazuri de COVID-19 în Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: 1787 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


@Cata:
(8 Mai 2020, 11:44)
Fa-ti rezerve de colebil si uraste pe cine vrei, nu te impiedica de visele mele, dar schimba-ti tastatura calculatorului ca inventeaza cuvinte:"a rezidua" nu exista in DEX.
Cată:
(7 Mai 2020, 21:37)
@Luca. Nici in visele tale cele mai urâte nu ai să vezi, cât de MULT URĂSC PNL și tot ce reziduă din năpârcă.
un om:
(7 Mai 2020, 20:15)
Adică sâmbătă și duminică nu se lucrează să înțeleg
@Luca:
(7 Mai 2020, 15:17)
Da, domne, psd n-ar fi facut asa ceva. Pai cu testul pe care si l-a facut Flutur se putea testa toata populatia jud Suceava, n-asa, don' Luca? Ia sa ne spuna sefii tai cati parlamentari psd sau din administratia locala si-au facut peste rand testul, asteptand relaxati medicii la vila lor. Apoi vino cu cugetarea aia adanca de-ti rupe inima:"o fii bine dragi muritori de rand?"
Luca:
(7 Mai 2020, 14:31)
Pe capul capetelor lider de marca al PNL, Gheirge Flutur de la Suceava au chemat medici de acasa si l-au testat pe smecher la 11 noapte. O fii bine dragii nostrii muritori de rand? Tare frumos mai PNL. Tinel o fi fost testat, unde si cand?
tratat cu tratament:
(7 Mai 2020, 14:26)
Din cauza politicienilor locali ,a diversilor manageri de institutii publice si alti politruci , judetul Ialomita a ramas un judet marginal desi este la granita cu Ilfov-Bucuresti. D-na Iancu, daca faceati TOATE EFORTURILE necesare, treaba era rezolvata. N-ai cum sa faci TOATE EFORTURILE si sa ramai cu treaba nerezolvata, n-ai cum !!!!