Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

Dezastru si haos în agricultura ialomițeană

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

bonus: Vlădeni-studiu de caz

Ialomița are 100000 de hectare de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică severă. Până la acest moment, comisiile de constatare și evaluare au verificat mai puțin de 50% din suprafețele raportate. Metodologia de evaluare a pagubelor este neclară și generează aprecieri arbitrare. În unele dintre localitățile județului, primarii stabilesc din birou gradul de calamitare al suprafețelor agricole...

Secetă pedologică severă si haos legislativ
În noiembrie anul trecut, Daniel Alexandru, directorul Laboratorului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie, confirma oficial faptul că România se confruntă cu o secetă pedologică severă. Conform estimărilor oficiale, deficitul de apă din sol pe perioada iernii 2019-2020 a fost de 300 de litri/mp. Situația a rămas neschimbată până în luna martie 2020. Media precipitațiilor în ultimele două luni, la nivelul județului Ialomița, nu a depășit 10 litri/mp. În aceste condiții, despăgubirile acordate de stat pentru suprafețele calamitate ar fi trebuit să fie de 100%. Ordinul pentru despăgubirea fermierilor publicat în 16 aprilie a.c. este ambiguu și generează confuzii. În plus, stabilirea componenței comisiei de evaluare și constatare a pagubelor este una mixtă, formată din oameni fără experiență în domeniu. Din cadrul comisiei de constatare și evaluare a pagubelor la culturile agricole fac parte reprezentanți ai administrației publice județene, un reprezentant al centrului județean/local al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură și un reprezentant al Direcției pentru Agricultură Județene și un reprezentant al ISU. Teoretic, aceștia evaluează «la fața locului» fiecare parcelă de teren și stabilesc nivelul de calamitate al culturilor agricole. În Ialomița există 5 astfel de comisii, care au acoperit până în acest moment 40% din suprafețele pentru care sunt solicitate despăgubiri.

Două săptămâni până la finalizarea controalelor
La nivelul județului Ialomița au fost raportate peste 100000 de  hectare de suprafețele calamitate. Până la acest moment, conform informațiilor oficiale, comisiile de evaluare au efectuat controale numai pentru 40% din aceste suprafețe. Mărioara Năsui, directorul Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susține că la nivelul instituției se lucrează zi lumină, fără sâmbete, fără duminici. „Avem 5 comisii care lucrează permanent, fără sâmbete, fără duminici. Știm că este o perioadă grea pentru toată lumea. Dar trebuie să verificăm fiecare dintre parcelele raportate. Știu că fermierii sunt nemulțumiți și toată lumea așteaptă să fie despăgubită. Dar acesta este cadrul legal și trebuie să îl respectăm. Estimăm că în maximum 2 săptămâni vom acoperi toate suprafețele raportate.” ne-a declarat Mărioara Năsui. În pofida declarațiilor riscul ca aceste controale să ni fie finalizate până la începutul verii rămâne unul major. Întârzierile paralizează activitatea agricolă din această perioadă și blochează eforturile de reînființarea a culturilor, acolo unde este posibil. Speriați și confuzi, fermierii refuză să își asume riscuri suplimentare. „Dacă întorc cultura, nu mai primesc despăgubiri.  Dacă semăn în grâu, cheltuiesc banii degeaba. Niciodată nu s-a mai semănat în grâul neîntors. Și cum să semăn altceva, dacă ei nu despăgubesc în proporție de 100%. trebuie să culegi grâul care se va face, dacă se va face.” ne explică unul din dintre fermierii intervievați.

Reclamații și abuzuri confirmate
Confuzia agricultorilor este dublată de abuzurile autorităților locale și metodologia de stabilire gradului de calamitare a suprafețelor verificate până în prezent. Deși știu că seceta pedologică a afectat în proporție de 100% culturile de păioase, membrii comisiei stabilesc «la ochi» și în funcție de «cât de verde a rămas grâul» care este valoarea despăgubirilor. Este deja de notorietate aprecierea unui reprezentant al ISU adresată unuia dintre fermieri în fața unei culturi de... rapiță! «Da, e grav... Eu zic că orzul ăsta e calamitat în proporție de 80%. Mai mult nu putem să vă dăm!» ar fi spus acesta fermierului, rămas perplex. Ignoranța membrilor comisiilor este dublată de presiunile exercitate de către primarii unora dintre localitățile deja controlate. Conform informațiilor noastre, la Vlădeni, Giurgeni, Miloșești, Reviga și Ciochina primarii au făcut presiuni pentru ca suprafețele pe care fie le dețin în arendă , fie aparțin clientelei administrative locale, să fie declarate calamitate în proporție de 100%. Nițu Barbu, primarul comunei Reviga, susține că situația este diferită: «Când a venit comisia, ploua... Normal că nu a putut intra prin tot câmpul, a intrat acolo unde se putea! Dar va reveni și o să constate pentru toți fermierii. Nu trebuie să reclame nimeni nimic, că toată lumea va benefica de aceste despăgubiri... Unii, dacă n-au fost primii, se țin de reclamații. Așa sunt oamenii, mereu nemulțumiți!».

Vlădeni-studiu de caz
O situație particulară a fost reclamată la Vlădeni. Acolo, primarul Marian Dinu ar fi stabilit împeună cu membrii comisiei valoarea despăgubirilor... la el în birou. Presat de către fermieri să explice mecanismul stabilirii procentelor suprafețelor calamitate, el l-a făcut pe unul dintre agricultorii prezenți «retardat». Solicitat să ofere un punct de vedere cu privire la incident, primarul Marian Dinu a negat orice conflict și a susținut că evaluările s-au făcut în câmp: «Eu am fost ieri (n.red.: duminică, 10 mai 2020) de la 8,30 la 6 seara în câmp... Nici apă nu am băut! Nu am stabilit eu procentele... Eu am vrut să fiu în mijlocul fermierilor să să mă asigur că toți vor fi despăgubiți după cum stabilește comisia!». Marian Dinu a admis însă că are și el în arendă teren agricol și că, pentru o suprafața de 3,3 hectare, comisia de evaluare a stabilit că gradul de calamitare al culturilor este de 100%. La nivelul județului Ialomița, peste jumătate dintre edilii locali dețin în proprietate sau arendă suprafețe de teren agricol... Multe dintre aceste suprafețe sunt de ordinul sutelor de hectare, iar declararea 100% calamitate reprezintă o miză majoră în condițiile în care despăgubirile acordate de către stat nu acoperă decât jumătate din valoare cheltuielilor efectuate pentru înființarea culturilor.

11 Mai 2020, 15:20 (936 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Ialomița: Peste 16 mii de hectare de terenuri agricole sunt afectate de secetă
Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița
Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole
Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

Comentariile cititorilor:


Nam:
(11 Mai 2020, 22:32)
Rezerva de grâu a României sa vândut pe ascuns in timpul cât am fost in carantină forțată, la iarnă ne ghiftuim de mămăligă și terci. Buna afacere facu guvernul, dă grâul nostru pe 1 leu kilu s-ă ingrășăm occidentul și la iarnă îl aduc înapoi pe 10 lei kilu. Ce-i mai doare sufletul de ce ce va fii. Au trecuut 6 luni de la preluarea puterii de către PNL și au pus pe brânci intreaga agricultură si economie. Sute de mii de hectare compromise până acum 100% la 100% Dății bătaie înainte măi băieti cu jos PSD și cu greaua moștenire să vedeți ce bine o sa ne fie. Ați vrut guvernul meu, premieul meu ați ieșit cu plăcuțe suedeze, e iaca că acum vă dă din fața să nu stați la coadă. Bravo eu voi vota numai PNL ca s-o duceți voi bine! Adunați frunze și iarba puneți-la la sare, ca vorba lui mamaia Rădița, iarna-i lungî mamaie. Hai gata, masca pe bot că de vineri nu mai ieșiti afară cu declarații.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 03 Iun 2020
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Un bătrân de 75 de ani a murit din cauza COVID-19

Ialomița înregistrează încă un deces din cauza COVID-19. Este vorba despre un bătrân de 75 de ani, diganosticat în data de 18 mai 2020 și decedat marți, 2 iunie 2020. Acesta suferea de hipertensiune arterială ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 20:00
(202 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

2 Iunie 2020, 17:50


IPJ Ialomița: 32 de permise reținute, amenzi de peste 290000 de lei

În minivacanța prilejuită de ziua de 1 Iunie, polițiștii din Ialomița au fost prezenți la datorie și au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. În urma neregulilor descoperite ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:15
(143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și cinci răniți

Pe parcursul minivacanței prilejuită de ziua de 1 Iunie, polițiștii ialomițeni au intervenit la 4 accidente de circulație, soldate cu rănirea a cinci persoane și decesul unui biciclist. Primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:10
(112 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Permise «false» de Italia și Marea Britanie

Sâmbătă, 30 mai a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Platonești au oprit în trafic, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat, de 48 de ani. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 16:05
(141 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 365 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 2 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 365 de cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 13:05
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la un rezervor de motorină

Duminică, 31 mai a.c., în jurul orei 4,40, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un rezervor cu motorină la o societate din localitatea Ion Roată. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2020, 11:05
(96 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 364 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 01 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 364 de cazuri de COVID-19. Totodată, Spitalul Municipal Urziceni a fost declarat spital suport ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2020, 13:00
(232 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19

Potrivit grupului de Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița a fost raportat doar un singur caz nou de COVID-19. Astfel, duminică, 31 mai 2020, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 13:00
(337 vizualizări - 0 comentarii)


9

Malu Roșu: Femeie căzută în fântână

Pompierii din Urziceni au intervenit duminică, 31 mai 2020, pentru scoaterea unei femei, de 49 de ani, din localitatea Malu Roșu, care a căzut într-o fântână. Victima a fost scoasă de pompieri și transportată ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 12:30
(234 vizualizări - 0 comentarii)


10

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

29 Mai 2020, 18:10


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Joi, 28 mai a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii Serviciului Rutier au depistat pe raza municipiului Slobozia un șofer cu domiciliul în Amara, în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 15:00
(290 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 28 mai a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii pandemiei Coronavirus, precum și ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 14:55
(186 vizualizări - 0 comentarii)


13

Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 29 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 360 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 13:05
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: S-a izbit cu mașina de un pom

Joi, 28 mai, a.c., în jurul orelor 22,30, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs în localitatea Ion Roată, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit de un pom de pe ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:55
(187 vizualizări - 0 comentarii)


 Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Vineri, 29 mai 2020, în jurul orei 9,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Glodeanu Sărat, satul Căldărușanca, județul Buzău, din raionul de intervenție ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:50
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 iunie 2020

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în data 1 iunie 2020, activitățile societății se desfășoară în regim de foc continuu. În continuare, sute de angajați au ca misiune principală producția, distribuția, calitatea apei și epurarea acesteia, îndeplinind sarcinile specifice în condiții de izolare la locul de muncă, pentru a preveni disfuncționalitățile majore ce ar putea perturba asigurarea serviciilor esențiale. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 11:25
(166 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție, la ceas aniversar-15 ani de activitate

30 Mai 2020-Ziua Aniversară a Direcției Generale Anticorupție (DGA) coincide în mod fericit în acest an cu împlinirea a 15 ani de activitate. Direcția Generală Anticorupție este o structură tânără a Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 08:45
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr rănit într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs miercuri, 27 mai 2020, în sensul giratoriu de la breteaua către Autostrada Soarelui. În timp ce un bărbat, de 24 de ani, din Făcăeni, conducea un autoturism dinspre breteaua ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:25
(292 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


IPJ Ialomița: Programul ghișeelor de eliberare a certificatelor de cazier judiciar/integritate comportamentală

IPJ Ialomița informează cu privire la programul hișeelor de  eliberare a certificatelor de  cazier judiciar/integritate comportamentală. Acesta este:
-Ghișeu POLIȚIA MUNICIPIULUI SLOBOZIA ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:20
(221 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Campanie de donații pentru copiii nevoiași

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, în parteneriat cu voluntarii Crucii Roșii-filiala Ialomița, dă startul unei campanii de sprijin a copiilor nevoiași, denumită «Cutiuța cu surprize». «Cutiuța ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:15
(220 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 359 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 28 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 359 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 13:05
(246 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 355 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 27 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 355 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 13:10
(285 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Arestat pentru «refuz de prelevare a mostrelor biologice»

Polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:40
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat, de 30 de ani, din București. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:35
(174 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au confiscat 1,3 metri cubi de material lemnos, transportat fără documente legale de un tânăr, de 31 de ani, din județul Vrancea. Acesta a fost identificat pe raza localității Bucu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:30
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Joi, 28 mai 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători hramul de primăvară al Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 14:05
(1357 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 25 mai 2020, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. În urma activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:30
(1186 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la decesul unui bătrân, de 87 de ani, din județul Ialomița, din cauza infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Acesta a fost confirmat pozitiv pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:20
(1460 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 354 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 26 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 354 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:10