Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

Moda scrisorilor se întoarce

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

După modelul patentat de Ionașcu la Slobozia și preluat până și de cătunele din fundul județului, primarul din Amara a trimis contribuabililor o scrisoare de... gratitudine. Scrisoarea e printată cam sărăcăcios, pe foaie velină, și vorbește, în buna tradiție a înaintașilor, despre realizările administrației Măiță. Am aruncat un ochi pe ea și vă oferim o altă perspectivă. Nu de alta, dar ar fi păcat ca primarul Ion Măiță să ajungă să creadă singur în brașoavele pe care le printează.

Limba de lemn a administrației
Fascinant la fiecare scrisoare administrativă pe care o citim de 20 de ani încoace este limbajul de lemn în care este redactată. În cazul primarului Măiță, standardul este depășit. Vă oferim o singură mostră, din respect pentru timpul dumneavoastră: «Îmi exprim gratitudinea față de dumneavoastră pentru buna cooperare și înțelegere de care ați dat dovadă în relația puternică pe care o avem (...)». Nu-i așa că-i fabulos? Nu-i așa că simțiți și dumneavoastră un fior de repuls? Nu? De ce?! Ah, am înțeles! Pentru că domnul Măiță este și el om... Și încă unul sensibil și unul educat, care a venit la Primărie pentru a-și ajuta concetățenii... Ce spuneți? Că n-are a face scrisoarea Primăriei cu frustrările noastre. Da, aveți dreptate! De aceea ne repliem și reluăm lectura, deși n-am vrea. «(...) Fiindcă ați înțeles că schimbarea în bine se bazează pe o colaborare sănătoasă între cetățean și primărie pot să afirm că problemele nu mai reprezintă obstacole greu de depășit, ci doar o chestiune de timp (...)» mai spune Ion Măiță. Ei, acum v-ați convins? Și dacă da, și dacă nu, noi mai departe nu citim nici picați cu ceară, că ne sângerează ochii! Și nici nu ținem musai să vă convingem.

De la brașoave la realitate
Veți spune, iarăși, că exagerăm și că un primar nu e profesor de retorică. Și iarăși veți avea dreptate! Atunci să ne concentrăm pe cifre. În scrisoarea domnului Măiță sunt bifate 12 proiecte edilitare menite să aducă mai binele cetățenilor orașului-stațiune. Jumătate din cele 12 proiecte sunt însă «în curs de implementare» sau «depuse spre finanțare». Există însă și realizări declarate finalizate. Ele vizează canalizarea menajeră, modernizarea unei alei turistice, reabilitarea și modernizarea Grădinii de Vară, a plajelor, a sistemului de tratare a apei, etc. Realitatea însă este infinit mai nuanțată. Apa din Amara e potabilă doar în probele trimise Direcției de Sănătate Publică, lucrările la Grădina de Vară de-abia au început, amenajarea plajelor se va face (n.red.: dacă se va face!) la prețuri exorbitante, iar străzile orașului deja au nevoie de reparații. Adaugați la această înșiruire problema gropii de gunoi a localității, nerezolvată de zeci de ani și ignorată de autoritățile județene responsabile, conflictele deschise din cadrul Consiliului local și faptul că sensibilitatea edilitară a primarul Măiță n-a mai putut suporta duhoarea politică a PSD, iar acesta a ales să se mute în barca PRO România unde l-au atras proiectele revoluționare ale filialei, «oamenii extraordinari» și... Și aveți o imagine mai aproape de realitate a localității. Punct!

Întrebări fără răspuns Și-atunci, de ce apare această dorință disperată de a cosmetiza realitatea la toți edilii în funcție și de fiecare dată? De ce nu există un minimum de decență, măsură, bun simț, moralitate? Cui folosesc aceste minciuni sfruntate în condițiile în care contribuabilii care primesc scrisorile știu mai bine decât primarul însuși cu ce se confruntă? Ei, bine, la toate aceste întrebări nu știm să răspundem. Dar sperăm că fiecare dintre noi se va lămuri până la alegerile din iarnă. În fond, COVID-19 ne-a mai dat, celor care vom supraviețui, 6 luni de grație pentru a vota responsabil...

12 Mai 2020, 12:10 (2311 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori
Șantierul din Grădina de Vară de la Amara
Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Comentariile cititorilor:


Cetatean al Amarei:
(14 Mai 2020, 22:57)
Domnule Cetatean,este clar ca sunteti un sustinator la dlui Maita,probabil bine platit,dar stiti bine ca realitatea este alta..fostului primar nu am ce socoteala sa ii cer,a facut muuuult mai multe(apa,canalizare) decat actualul primar..nu are de ce sa imi fie mie rusine,l-am votat pe dl Maita,tocmai pentru ca a fost sustinut de dl Moraru,a umblat pe strazi cu el in campanie,asta a fost motivul pentru care multa lume l-a votat,am avut incredere ca va continua ceea ce a fost inceput de fosta conducere...nu cred ca are rost sa intram in vreo polemica,imi voi sustine punctul de vedere,nu s-a facut nimic din ce a promis,cel putin in cazul nostru, a mintit frumos..orice veti spune,nu imi va schimba parerea..referitor la gaze,mai e muuuuult de asteptat,asa ca si strada va "dansa" in continuare in gropi si praf si noi pe langa ea..
Cetatean:
(14 Mai 2020, 15:45)
Imi pare rau si mie d-le cetatean al orasului statiune,pentru faptul ca nu sunteti bine informat in legatura cu asa zisele mariri de taxe si impozite in orasul AMARA.,acestea au fost majorate cu indicii privind rata inflatiei pe anul 2019 ,stabiliti de Institutul National de Statistica,aprobati de MINISTERUL de FINANTE ,care au devenit OBLIGATORII pentru toate PRIMARIILE de pe teritoriul ROMANIEI conform CODULUI FISCAL.( deci obligatoriu )  In legatura cu extinderea retelei de GAZE aceasta este deja in desfasurare pe mai multe strazi din localitate (numai daca nu vreti sa vedeti acest lucru ). Iar in legatura cu asfaltarea strazilor,aceasta se va intampla dupa ce toate celelalte utilitati se vor realiza (gaze,apa,canalizare). Credeti ca toate acestea se pot face intr-un mandat de 2 ani si 8 luni ? Parerea mea ,si cred ca a majoritatii cetatenilor,pentru NEASFALTAREA strazilor,trebuie sa -i cereti socoteala EX Primarului (...) si clanului sau ((...) administrator public si fratiorului acesteia (...) care impreuna au tocat fondurile Primariei AMARA timp de 16 Ani dupa bunul piac).SI eu iti spun la fel .RUSINE SA ITI FIE......
Pinocchio:
(14 Mai 2020, 13:05)
Pinocchio e mic copil pe langa Muaita. Acum ne e limpede ca minciuna a fost inventata de el.
Cetatean al Amarei:
(14 Mai 2020, 12:15)
Imi pare nespus de rau,dar dl Maita este mult depasit de functia de primar..nu a facut nimic in localitate,nu a fost nici macar in stare sa intretina ce a fost realizat pana acum..in plina pandemie,s-a gandit sa mareasca impozitele,pe deasupra mai trimite si o scrisoare de "gratitudine"..strada noastra este neasfaltata,nu avem gaze,lucruri care ni s-au promis in campania electorala..si strada este in centrul Amarei,sa ii fie rusine pentru acea scrisoare...pentru ce maresti impozitele? Ce ai facut in localitate ca sa justifici marirea lor? RUSINE sa iti fie..
cetatean:
(14 Mai 2020, 09:52)
Pentru domnul SCARBIT. La-ti intrebat si pe d-l de la COSILIUL JUDETEAN cum e sa foloseasca autoturismul achizitionat cu  mii de euro din banii cetetenilor judetului ialomita,deci si din banii dati pe taxe si impozite ai cetatenilor din Amara,in interes personal,si pe care il parcheaza cu nonsalanta in fata apartamentului proprietate, din orasul in care se vrea STAPAN .
scarbit:
(13 Mai 2020, 15:40)
Nu am vazut in viata mea un om mai mincinos si fara viziune . Se vaita ca nu la ajutat Moraru dar el nu este in stare sa faca un proiect sal sustina a uitat cand anul trecut PRIMARIA AMARA mai avea  700 lei in cont si a fost salvat de Consiiul Judetean pentru ca punea lacatul pe primarie. Domnule Primar si Viceprimar Tinta Nicolae si catelarul sef  Sandru puneti mana la treaba ca stati cate o ora in Primarie pe urma nu mai da nimeni de voi va faceti treburile exemplu Domnul Primar la firma, Domnul Vice La ferma si Domnul catelar sef face aprovizionarea la magazinul lui,apropo Domnule Vice nu va mai duceti cu masina Primariei la ferma.
Investitii plaje de tratament:
(13 Mai 2020, 09:00)
Intreb pentru un prieten:De ce se numeste "statiune" Pentru ce a fost...probabil..?Unde sunt renumitele plaje ce permiteau relaxare fara a face un drum pana pe litoral? De ce sunt lasate in paragina?Statiunea este/era renumita prin namolul sapropelic.De ce acest primar continua metoda"moraru-presedinte"?Amara se poate dezvolta prin redarea plajelor catre turisti.Prin consum,cazare,turismul terapeutic ar putea anual aduce bani oraselului abandonat ontentionat de actialul preș al CJ. Lacul este"muls"de namol de cativa smecheri dar oferit turistilor poate aduce reale beneficii sanatatii combinand expunerea solara cu ungerea,pe plaja.
Arabela:
(13 Mai 2020, 08:16)
Scrisori din ciclu Moraru, as spune, pentru ca acolo este elogiat Tovarasu, ei ce daca a preluat si el. Avind in vedere ca clanul Moraru este elogiat peste tot, adica a trecut la al prag, dar trage cu dinti de a acapara cumva Primaria. Da un gust amar ne poate lasa acesti oameni in speta Moraru. Probabil daca se baga cineva mai competent si acela era facut de cacao de clanul Moraru. Urit dar acesti mizerabili care nu fac nimic deci sa critice nu au ce cauta printre noi.Daca se spun miciuni este pentru faptrul ca cu minciuni se cladesc partidele politice si acesti oameni care au tupeu.
Tamara:
(13 Mai 2020, 07:54)
Masoni sunt la putere...
Dacă se face mason, mai sta 25 ani la primărie și fără scrisori de gratitudine, susținut de miliție și procuratura.
Te faci mason ești ținut în brate, furi și jefuiesti cetățeanul și ești protejat. 
Mai Itzic:
(13 Mai 2020, 07:46)
Gura bate...recordul. Florin Piersic este mic copil pe langa vorbaretul asta. Este in stare sa vorbeasca non-stop cativa ani, fara pauza. Asta-i reteta succesului in politica. Logoree, promisiuni si gogosi. Pentru nerealizari sau inactivitate se da vina pe dusmanul administrativ care inseamna, ba consiliul local, ba fostul partid. Apoi se face traseism politic si se repeta reteta succesului. Dupa modelul aluia de la Slobozia. Ce m-as tavali de ras sa vad ca partidul asta de buzunar Pro stia Romania este absorbit de pesedeu. Ne mai "desteptam" si noi.."din somnul cel de moarte"? 
Amara :
(12 Mai 2020, 22:25)
Nu trebuie învinovățit dl primar, nu dumnealui este vinovat de toate nerealizarile din Amara, ci clona dânsului. Dansul se cloneaza de mai multe ori pe zi, pentru binele tuturor cetățenilor din Amara.
Marin Ene:
(12 Mai 2020, 16:55)
Statiunea cat si asezarea arata foarte, foarte rau...Primarul cauta sa convinga locuitorii ca este bine...Poate votantii au vazut localitati intr-adevar bine gospodarite si nu gogosi ale primarului in apropiere de alegeri. Unde mai pui ca este si statiune turistica, pai asa arata o statiune? Probabil ca este foarte, foarte bine sa fii primar, folosind resursele pentru familia ta si apropiati ,;oamenii din acea asezare chiar asa de naivi sunt? Pai aproape la sfarsitul mandatului spui ca "ai depus documentatia:? pai un PRIMAR CE A FACUT! Pai acest primar nu a facut nimic!
Scrisori :
(12 Mai 2020, 14:51)
Scrisori din ciclul: nu e adevarat ce vedeti voi, e adevarat doar ce va spun eu..