Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

La 6 luni de la achitarea definitivă a inculpaților din dosarul traficului de copii din Țăndărei, reprezentanții organizației județene a USR Ialomița atrag atenția cu privire la modul în care s-a desfășurat procesul. În opinia acestora, sentința dată de magistrații Tribunalului Harghita și menținută de cei ai Curții de Apel Târgu Mureș reprezintă o palmă dată întregului sistem de justiție din România.

«Avem judecători capabili de corectitudine?» Se întreabă retoric reprezentanții USR Ialomița într-o postare pe rețelele de socializare. Aceștia critică public modul în care s-a judecat cazul traficanților de copii din orașul Țăndărei. Reamintim faptul că, în decembrie 2019, Curtea de Apel Târgu Mureș i-a achitat definitiv pe toți cei 25 de inculpați ai cauzei, invocând faptul că nu există indicii temeinice cu privire la faptul că aceștia ar fi comis faptele de care sunt acuzați. «Justiția română este fără apărare pentru că a permis să i se pună la îndoială faptele și rezultatele, a permis infractorilor să îi dicteze rezolvarea faptelor. Cazul Țăndărei a făcut posibilă scoaterea la lumină a infractorilor și a mai făcut posibilă pălmuirea publică a justiției române, a umilit-o public, a îngenunchiat-o. Traficul de copii, cu punctul de lucru în cartierul Strachina, al Țăndăreiului, ignorat cu bună știință și acoperit de angajații MAI, dar și de angajați ai Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului, prin mită și fals în acte, a reușit cu multă muncă și perseverență să fie condamnat în Marea Britanie. (...)  Cazul Țăndărei este rezultatul manipulării și lipsei de educație a comunităților sărace, dar și al acceptării tacite a corupției din partea celor ce ar fi trebuit să o condamne. Oare ce verdict final va fi? Avem judecători capabili de corectitudine?» se arată în mesajul postat pe rețelele de socializare de către reprezentanții USR Ialomița. Ancheta în dosarul traficanților a început în anul 2002 în Marea Britanie, în momentul în care polițiștii britanici au observat faptul că infracționalitatea stradală în marile metropole a crescut semnificativ. În 2010, autoritățile judiciare din Anglia, alături de cele din România, au organizat o razie de amploare la Țăndărei, ocazie cu care au arestat 25 de suspecți, considerați capii unei rețele infracționale, specializată în trafic internațional de minori. Copiii erau obligați să fure și să cerșească pe străzile orașelor importante din Marea Britanie.

12 Mai 2020, 07:55 (1330 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!
Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Pingu:
(15 Mai 2020, 20:33)
Mai @Liege pe cumatra aia cu nume de haiduc o cerceteaza prieteni vostri, sri si frati cu portocala si paraditoru. Cardeala asta de manglitor o stim. Spune de ce sunteti SUZE cum se zice pe la Tandarei curve cu 2 fete ? Prin ziar o aburiti cu ceva in parlament cu alceva. De ce va este frica de sectia care investigheaza pungasiile facute de procurori si judecatori? Voi astia alesi de servicii cine va votat din tablete....
@Liege:
(13 Mai 2020, 08:03)
Asta-i tare, e de Oscar! citez:
"Voi, USR si cu PNL va opuneti ca, judecatorii si procurorii va opuneți ca judecatorii și procurorii sa nu poata da socoteală pentru faptele lor, voi vă opuneti ca să fii cercetați si judecați pentru faptele lor. Perverșilor cu două fețe, voi USR si PNL"
Pai stimabile fan pesedeu, sangele lui Ilici de pe mainile patate in Revolutie cine i l-a sters de 30 de ani? tot copchii astia de la usr? sau justitia asta politizata de Ilici, Stanoiu, de CCRistii peceristi? Adica chiar ne prostesti cu fenta ca o sectie de investigare a magistratilor, care este subordonata tot politic, direct la indicatiile pretioase ale ministrului justitiei (cum a fost cu Gargamel) va fi impartiala? Hai sa vedem, daca zici tu. Dar sa inceapa cu dosarele alea grele musamalizate. Iar SIJ astia, ce au facut pana in prezent? Vin de pe alta planeta? Nu or fi albit si ei pe nimeni pana in prezent? Tocmai au inchis ochii la furtul ministresei cu nume de haiduc; de ce nu s-au autosesizat? Dar in cazul accidentului lui Chitoiu, care a omorat un om dar este nevinovat? Pesedeaua a vandut pe bucati tot ce s-a putut din tara asta acoperind toate faradelegile dar postacii arunca vina pe altii. Lasa-ne cu manipularea ca nu mai tine, fanii lui Ilici si ai flausatului s-au cam imputinat.
Liege:
(12 Mai 2020, 15:24)
Cât de curvă ești mă partidule USR, pe deoparte ceri in presă și parlament desființarea secției de investigare a infracțiunilor din justiție și pe de alta parte, reclami judecătorii! Păi cone să le facă bă ceva, când aproape toate sențintele sunt date pe cumetri, ori bani. Asta in penal, dar in civil este si mai rău. Ce partid de c. U. R. V. e sunteți! Cum incercati voi sa prostiți, prostimea. Voi, USR si cu PNL va opuneti ca, judecatorii si procurorii va opuneți ca judecatorii și procurorii sa nu poata da socoteală pentru faptele lor, voi vă opuneti ca să fii cercetați si judecați pentru faptele lor. Perverșilor cu două fețe, voi USR si PNL
mi-am luat izoleta noua:
(12 Mai 2020, 11:24)
Ar fi bine (ca sa nu fie rau) ca acesti magraoni sa fie despagubiti de statul roman ca cate un RR fiindca au fost stresati si plimbati la ''trebunale'' mooo !!!
Petre:
(12 Mai 2020, 10:16)
La vama s au platit 400 euro/microbuz,la cine trebuia in tribunal s a achitat probabil 4.ooo euro/microbuz,ca sa fie bine,sa nu fie rau.Trebuie sa"manancă"gura la toata lumea,ca banii nu au gura sa strige.Ne transformam in tara bananiera,dupa placul celor cu pensii speciale,indiferent ce presteaza ei.Romulandezii le au gasit punctul slab si au rezolvat treaba.
Co Ruptu:
(12 Mai 2020, 08:45)
"Coruptia ne-a facut mari mai nene" ... citat dintr-un politician roman...pesedist, Ni Colici ea. Asa ca, vedem coruptia cum a pus stapanire pe toata tara de zeci de ani, dar nu avem condamnati pentru marea coruptie. Marii corupti au fost albiti de catre justitie si au devenit gainari: Unu` care avea tara la degetul mic din (im)postura de prim-sinistru a fost bagat o scurta perioada la bulau pentru niste tablouri, grosul banilor = de la matusa Tamara, flausatul cu delapidari de fonduri de milioane de euro, a fost ascuns temporar pentru doua angajate fictive. In general toti baronii astia au fost "pedepsiti" de judecatori pentru cele mai mici gainarii facute. Oare de ce asa?Va iesi public vreodata vreun ministru al justitiei ca sa ne spuna adevarul?? Normal ca NU! Ni-l inchipuim pe unul ca Gargamel fiind altceva decat un "avocat al infractorilor"?
Asa ca si etnia (mare parte interlopi, infractori de toate categoriile) are conexiuni atat in politica (Bercea mondial cuscrul presedintelui tarii Basescu), in randul magistratilor (inrudiri cu judecatorii de la Craiova), in randul politistilor cu fonctii (Aurelian Soric - ala care plangea si spunea case closed), dar si pe plan local, ce, am uitat repede cazul adjunctului sefului politiei Iosif Chirica, beat mort la masa interlopilor din Bora? Clanurile interlope au influenta la toate autoritatile, deci si prin justitie; asa ca, sa nu ne mire ca le sunt sterse cu buretele toate infractiunile. Facand haz de necaz, e mishto si sa inveti carte, ajungi magistrat, salariu baban, daca inchizi ochii si te dai cu baietii destepti se mai rotunjeste si contul, iar la pensie...esti mai mult decat special! Las-o drq de dreptate, coruptia ne-a facut mari, chiar parlamen tari, as zice, n`asa tovarase Ni colici ea?
tratat cu tratament:
(12 Mai 2020, 08:35)
Io crez ca judecatorii care au dat aceste decizii sunt deja kaka pe ei de frica USR Ialomita. Mai baieti si fete, acilea e vorba de bani multi care au derapat si la judecatori, nu e clar.
PS. Cand un ungur tine de ''pix'' un ardelean, se cheama Tinutul Secuiesc.
lucian:
(12 Mai 2020, 08:01)
Judecatorii judeca in functie de ce documente are in dosar cei care pun aceste documente sunt procurorii. Asa ca nu stim cine sunt vinovatii