Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a

Recomandarea Comisiei de Competiții a Federației Române de Fotbal a căpătat statut oficial. Întrunit pe 11 mai a.c., Comitetul de Urgență al forului condus de Răzvan Burleanu a decis înghețarea ediției curente a campionatului Ligii a III-a. Problema promovării în Liga a II-a a fost tranșată diferit, în funcție de diferența de puncte care desparte în acest moment locul 1 de locul 2, din fiecare serie.

Unirea se va confrunta cu Ulmu Astfel, dacă diferența dintre locul 1 și locul 2 este mai mare de 3 puncte, ocupanta primei poziții promovează direct în eșalonul secund. Astfel, se va întâmpla cu Aerostar Bacău și FC Universitatea Craiova, liderele din prima și a patra serie. În ceea ce privește celelalte 3 serii, primele două clasate vor juca meciuri de baraj tur-retur pentru a se stabili echipa promovată. Fiind la o distanță de 3 puncte față de locul 2, Mostiștea Ulmu, liderul seriei a 2-a, Unirea Slobozia se va duela cu echipa călărășeană. Meciurile de baraj se vor disputa, cel mai probabil, la sfârșitul lunii iulie 2020. Înainte de întrunirea Comitetului de Urgență a FRF, conducerea Unirii Slobozia, împreună cu alte 7 cluburi printre care și Mostiștea Ulmu, înaintaseră o propunere prin care primele două clasate din fiecare serie să promoveze automat în Liga a II-a. Această inițiativă a fost respinsă de diriguitorii Federației. Așadar, pentru a promova după 5 ani în Liga a II-a, Unirea va trebui să treacă de Mostiștea Ulmu. Cele două echipe s-au duelat o singură dată în turul acestui campionat, la Slobozia, meciul terminându-se nedecis, 0-0.

Gheorghe Doja rămâne în Liga a III-a Dacă la promovare lucrurile sunt puțin mai încâlcite, în subsolul clasamentului rezolvarea problemei a fost mult mai simplă: nicio echipă nu va retrograda în acest sezon din Liga a III-a. De acest aspect profită și reprezentanta județului Ialomița, Recolta Gheorghe Doja, aflată pe ultimul loc în seria a II-a, cu șanse infime de a evita retrogradarea pe teren. Un alt aspect care s-a decis în Comitetul de Urgență îl reprezintă barajul pentru promovarea din Liga a IV-a în Liga a III-a. Cele 42 de campioane județene vor fi fi împărțite în grupe de câte 3, câștigătoarele din aceste grupe urmând a promova în al treilea eșalon. Rămâne de văzut în ce condiții va desemna AJF Ialomița campioana județului nostru. În acest moment, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei sunt pe primele două locuri cu câte 38 de puncte, iar Înfrățirea Jilavele ocupă locul 3, cu 36 de puncte.

13 Mai 2020, 08:20 (1633 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Cu hotărâre spre Liga a II-a
Început de bun augur
S-au încurcat fruntașele

Comentariile cititorilor:


Viorel:
(18 Mai 2020, 22:36)
Bani obosiți de pomana: pe fotbal si handbal.putem sta bine-merci cu fotbalul în L3 si cu handbalul în L2 ca nu i Slobozia vreo scula de oraș care sa sustina fotbal si handbal de înaltă performanță.uitati va la handbal:o bataie de joc.au reușit să ia bataie si de la jucătoare de 16-18 ani!!!la fotbal se joacă cu echipe de la tara si nu vad bine barajul ce urmează să vină.sa presupunem prin absurd că se va trece de ulmu:ce vom face în L2?nu vreau sa jignesc pe nimeni,nu vreau sa fiu răutăcios,dar pur si simplu nu vad rostul!!!se vor cere mai mulți bani de la buget, nu va dori nimeni sa televizeze,bilete nu se vor vinde ,bani tocati,si ne vom întoarce cu coada intre picioare,iar,în mocirla rurală din L3.
Darius G:
(18 Mai 2020, 14:53)
Eu zic sa va vedeți de handbalul vostru , ca in scurt timp ve-ți fi nominalizați la premiul Nobel pt pace deoarece nu ați bătut pe nimeni sezonul asta. Și la handbal se toaca bani , și chiar mai mulți decât la fotbal , dar nu mai chelalaie nimeni. Stați fixativi la locul vostru și nu mai latrati aiurea pe aici , ca faceți “bătaie de joc la inima”:)))
Un Ialomitean :
(18 Mai 2020, 10:54)
Domnule Moraru, va rog sa analizați situatia de la club si sa nu treceti cu vederea faptul ca din 700.000 euro acele grupe de juniori n-au unde se antrena, părinții închiriază terenuri de la privați pt a putea face antrenamentele. Echipa de seniori are 3 antrenori dar defapt unul nu are licenta si este plătit ca jucător. Risipa de bani de la aceasta echipa ne costa pe noi, sunt scoli in ialomita care au tualete afara, sau elevi care nu au tablete pentru a sustine orele online... pentru ce atata cheltuiala cu băieții astia ?!?! Sa sustine sportul dar sa nu risipim banii !!!! Recolta Gheorghe Doja activeaza tot in liga a 3 a, pentru ei nu s-a găsit nimic pe fundul sacului?!?! Nu-i ajungea lui Ilie 30 de miliarde... consider ca trebuiau ajutati si ei. Daca vor ramane in liga a 3 a cei de la UNIREA județul a plătit nota si foarte scump. Pana atunci spiritul de Ialomitean ma face sa ma rog sa ajungem in liga a 3 a.
Darius G :
(15 Mai 2020, 14:03)
Au început hienele sa cânte prohodul.:))))))))MARȘ
gigi:
(15 Mai 2020, 13:35)
Nu intram , ne bate Ulmu si la Calarasi si la Slobozia
Ulmu!ulmu!ulmu!:
(14 Mai 2020, 15:43)
Va facem praf!sunteți o echipă de partid fără identitate si fara antrenor!!!
Om:
(14 Mai 2020, 14:22)
Se pare ca i-a dat putin cu virgula lui (...), crezand ca daca il voteaza pe Harry  Potter de burleanu, are pile la frf toata viata, si o sa isi vada si coplilul selectionat pana la nationala mare , dar cum targuiala de acasa nu se potiveste cu cea din targ, nici copilul nu a juacat mai mult de 3 meciuri pe la u18, nici decizie favorabila acum, ca de' nu are putere politica, s-a trezit ca trebuie sa dea baraj cu Ulmu, o echipa mica da sat, care in meciul tur i-a domibat pe Slobozia, ca M. City pe wcsf. Pe de lata parte, domnul (...) care se lauda in conferinte de presa pe la televizor ca baga bani in copii, copii care din auzite, ca doar este orasul mic, dau bani parintii din propriile puzunare pentreu a le oferii un amarat de teren pt a butea face miscare, ca de antrenamente nu poate fi vorba, cand de fapt el da salarii de mii de euro la toti acolitii care i-a refuzat toate echipele, cand el se lauda ca are 6 antrenori, pe care ii plateste, pai de ce il platesti pe (...)???, ca nu are nici scoala, sa nu mai zic de licienta de antrenor, unde ai mai vazut tu la liga a 3 a 3 antrenori??? pe bune, numai sa scape de intrebari reale precum ce mama dracu face cu 700000 de mii de euro intr un an. Nu am nimic cu (...), nici cu nimeni de acolo, dar sa stie toata lumea ca laptele si mierea care curg la club este cam pe sfarsite si daca nu promoveza s-a dus dracu tot, si sa mai știi (...) ca stai acolo pe bani nostri, ai judetului, nu pe bani tai si trebuia sa fi dracu la 15 pct cu bani astia de locul 2, nu sa stai cu morocvu ca Harry Potter te ajuta, sau sa faca pana pe drum echipa din Ulmu. Pacat de omul care ai fost, (...) ca ti-a luat mintile fotbalul asta cu echipe de comune.