Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Adrian Mocioniu a dat în mintea copiilor!

Primarul Adrian Mocioniu a dat în mintea copiilor!

În vreme ce toată suflarea națională se pregătește să iasă la iarbă verde, mici, bere și locurile de muncă lăsate de izbeliște timp de două luni (dacă le-om mai găsi), primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, raportează cu mândrie pe pagina sa de socializare că a reabilitat 28 de locuri de joacă pentru copii. La ele se va adăuga, curând, și locul de joacă de 200 mii de euro din Bora, probabil cel mai scump loc de joacă în aer liber din toată România. Îl aplaudăm și noi public pe această cale și îl încurajăm să nu se oprească aici. El ar putea, de exemplu, după modelul omologului său de la Urziceni, să reabiliteze și ștrandul municipal, lăsat în paragină încă de pe vremea predecesorului său, Alexandru Stoica. Sau ar putea investi banii publici în reabilitarea stadionului de la marginea orașului. Sau într-o nouă aulă publică «mult mai luminoasă/și mult mai frumoasă». Și exemplele ar putea continua! De ce ar face asta? Pentru că a fost cuprins de sârg electoral? Nu fiți obraznici, că domnul primar e sensibil la aluzii de-astea deplasate. Și-atunci?... N-o să ghiciți niciodată și tocmai de aceea ne permitem să vă explicăm noi. Pentru că, doctor veterinar și participant activ la «combaterea a peste 15 focare de epizootie», primarul Adrian Mocioniu știe mai bine decât noi toți că nu poți scăpa de COVID-19 decât imunizându-te. Și-atunci, așa cum a jurat la învestire, face tot ce-i stă în puteri pentru a-i ajuta pe slobozeni să trăiască mai bine. Adică, în cazul de față, să se imunizeze mai ușor prin contaminare directă. Locurile de joacă pentru copii sunt doar prima etapă a acestei strategii. Urmează cele 10 investiții din fonduri europene și naționale, de la transportul public european la Sala Polivalentă cu 3 etaje. Și dacă nici cu investițiile astea nu ne imunizăm la pandemia asta de promisiuni, atunci suntem incurabili și ne merităm soarta!

13 Mai 2020, 09:05 (2250 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache
Primarul Adrian Mocioniu îngroapă echipa de handbal a Sloboziei
Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

Comentariile cititorilor:


#vă-ngurăcubaniaruncaț:
(16 Mai 2020, 10:56)
Vezi cum esti Adriene! Si pă ăștia mici dân UGIRA?Ii lași tu fără un părculeț,ceva? Că s au împuiat astea de la"ajutor"de zici că-s trase din Fecioara Maria!Astea toate îs virgine, dar nasc 2 bucăți /an!Fă ț'milă primare și la așa minuni dă mămici,bagî 2-300.000 dă euro!Cu locuri pentru "benveuri" să iși facă fala cu muzica la boxe,cu dozatoare dă "cafia"si saci cu semințe bonus! Că e și ele minorități cu bărbații pân pușcării și le e greu!Hai,trăiț-ar mă-tă de chipeș, ptiu!
Zoie:
(15 Mai 2020, 08:52)
Loc de joaca pentru adulti,poate cu asa costuri! Si alea cu sectiune de sado maso.. Cum? 200.ooo euro, nisip si galetuse?Are leagane si balansoare refuzate de Burj Al Arab?Va deveni cartierul Bora resedinta regala?Este o suma fabuloasa! Nici autobuzul IL 15 CJI nu a costat atatia bani!!
@vaidenoi:
(14 Mai 2020, 21:34)
strada ai sa o asfalteze ai de baga camioane de 40 T ca si cum ar fi taxiuri, lasa-ne frate cu banii de comunitate pentru companii private.Stiu ca si ele platesc taxe dar sa plateasca ce distrug
discremenatu:
(14 Mai 2020, 08:52)
Rumani rai si rasisti. Pai etnia are valoare mo, trebe sa face parc din haur la puradei nostri, ce-i la noi 200.000 da euro? Un porșe Panaramera, sau cum ii zice. Pai o nimica toata, puradei mei sta in porse si fumeaza de arde cu tigara fotolile da pele si nu zic nimica. Banii aia ii fur muncesc intro noapte la Anglea, la cules de portofele si bancomate. Ios sefu la bani. Auzi tu la rumunii saraci, sa plange da 200.000 da coco, naveti valoare mo. Don premare stie ca noi havem valoare si talentt (mai ales la vot) si daia ne face parc din haur. Si ne mai da si socialu` ca sa muriti voi da ciuda invidiosilor. Hai la munca cu voi rumanilor rai si platitiva empozitele la primar ca sa are bani sa ne face de toate la Bora. Premarele face din Bora metropola heuropeana ca sa se intrateste cu Anglea, Spanea, Italea. Ajutam si noi cum putem ... furam esperienta dacolo si aducem acilea.
Hai ca i tare! :
(14 Mai 2020, 07:38)
200 ooo euro investitie intr un parc cu nisipuș,legănele și tobogan?Dar ce dracului?Au pus nisip din clepsidra lui Keops? Adica 10 miliarde lei vechi pentru loc de joaca pentru copii,in cart Bora?Le monteaza bancomate sa isi formeze mana la montat"maimute"?Simulatoare de zbor cosmic?Cum..10 miliarde..?
vaidenoi:
(14 Mai 2020, 07:14)
Bucata de drum între șoseaua Amarei și Diami, pe strada Filaturii, arată ca după bombardament!!! De ani de zile! Mulți!!!! Dacă nu se pot asfalta 1-2 km de drum, ce pretenții să mai avem???? E atât praf, vara, cum nici nu vă puteți imagina! De nimic sunteți!!! 
Votant:
(13 Mai 2020, 21:24)
Mai bine ar asfalta strazile din Slobozia Noua, ca arata ca niste ulite dintr-un catun uitat de lume.
Halal cartier al Sloboziei.
platitor:
(13 Mai 2020, 14:29)
Adriane directorul de la DADP linga care tu est este un sarpe si este omul directorului economic de la primarie iar amindoi trag spaga pe turta acestui oras iar tu est un simplu respondent .Amindoi te flateaza si i-ti trimet in fata femei care sa te flateza ceace i-ti place tie ,
sala pulivalenta:
(13 Mai 2020, 11:54)
Sala de sport de pe Nordului zace in boala si cu lacate multiple pe usi iar el vrea sala pulivanta !!!
Totusi, cea mai frumoasa si bengoasa investitie ramana groapa din fata CJ umpluta cu beton, caci e facuta de ...Anton. Peste 2000 ani, arheologii vor scoate la lumina fierul beton....facut tot de nea Anton. Alta frumusete fara seaman sunt si bordurile vopsite in alb-rosu alternativ precum AC / DC.
Just me:
(13 Mai 2020, 11:24)
Stiti cat de ”frumos” miroase acel covor din cauciuc dupa ce bate soarele pe el? O incantare sa scoti copiii la joaca.... 
e diliu pe iarba:
(13 Mai 2020, 11:10)
Alooo, despre ce iarba se vorbeste pe aici? Daca este vorba despre gazon/spatii verzi/pomi (nu alt fel de iarba...de inspiratie profunda) luati orasul de la moara pan` la gara si, in afara de pavele si pamant golit, de pe care vegetatia a fost rasa, nu mai gasiti altceva. Arata jalnic. Intreb si eu primarul: locurile de joaca pentru copii si in general zonele concepute pentru relaxarea populatiei, nu trebuie sa fie protejate de umbra copacilor? Ce fac prichindeii in lunile iulie/august in miezul zilei la un loc de joaca incins de soare? insolatie, nu? asta daca nu le ramane pielea lipita de plasticul/metalul ansamblului de joaca! Luam exemplul locului de joaca din parcul de la Ialomita, fara pic de umbra atat pentru copii, cat si pentru adultii care stau in apropierea lor sa-i supravegheze. Dar bazinul ala betonat din Piata Revolutiei? cum sa stai pe soarele arzator cu fundul pe betonul gol care are poate 50-60 grade? Romanul nu mai "este frate cu codrul" de mult. Daca crima asta cu taiatul padurilor tarii vine de sus si tine de politic, mizeria asta cu taiatul si defrisatul spatiilor verzi din Slobozia de la cine vine? ce minte diabolica da asemenea dispozitii? Ia zi onor primarule! Aloo, suntem in mijlocul baraganului, canicula, temperaturi extreme, seceta, pastrati si pretuiti natura! vreti desertificarea totala a zonei? Cum asiguri calitatea vietii in oras? Ne-ai furnizat praf de la groapa lui stoica, un buchet de substante dubioase de la apa lui ionascu, poluarea si lipsa vegetatiei pe care o razi cu spor, la ce crezi ca ne va duce? concurezi cu covidul ca sa vezi cine va face mai multe victime?
P.S. Pariu ca locul de joaca supraevaluat din Bora va fi furat si dus la "fiara veche" a doua zi dupa inaugurare.