Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

De luni, 18 mai 2020, se reia activitatea cu publicul

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia anunță reluarea activității cu publicul după 2 luni de pauză. Începând de luni, 18 mai 2020, contribuabilii sunt așteptați din nou la ghișeele instituției.

Bani publici pentru «distanțare socială» Un comunicat de presă remis publicității anunță că Primăria Slobozia își reia activitatea cu publicul. Pentru a evita pericolul contaminării, instituția dă asigurări că a adoptat toate măsurile de siguranță impuse de situație. «Pentru minimizarea interacțiunii directe și a riscului de răspândire a noului Coronavirus, precum și pentru îmbunatățirea securității zonei de încasare, am modificat mobilierul aferent ghișeelor, am montat ecrane de protecție, sertare de transfer numerar și acte, limitatoare de distanță și un sistem audio cu microfoane, boxe și amplificare, de tip interfon, pentru comunicare la ghișeu» se arată în comunicat. Valoarea investiției pentru amenajarea celor două spații, Casierie Impozite și Taxe și Relații cu publicul, se ridică la aproximativ 28 mii de lei. Accesul în zona de relații cu publicul va fi permis doar persoanelor care poartă mască. Instituția va funcționa conform programului normal dinaintea apariției pandemiei: luni-miercuri 8,00-16,30, joi 8,00-18,30, vineri 8,00-14,00. Oficialii instituției recomandă contribuabililor ca pentru efectuarea plaților, obținerea certificatelor de atestare fiscală, depunerea declarațiilor fiscale sau altor tipuri de cereri să utilizeze în continuare metodele alternative (on-line) și să evite deplasările la ghișeu.

16 Mai 2020, 13:40 (1347 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(21 Mai 2020, 09:13)
Oricum,la cata tencuiala isi dau angajatele la machiaj,ce dracu le mai trebuie masca?Merg pitzipoancele in primarie,de zici ca zilnic e parada modei.Toate discutiile sunt despre regim alimentar sau diete si ele arata ca Obelix!Nu conteaza varsta!Nuuuu...Ce numai alea tinere au voie?E batalie intre cele de 55 ani ani si prospaturile ce se fataie prin birouri,mai ales ca toate nu au timp decat in timpul programului sa isi rezolve problemele personale.Ca timpul e nemilos!
izolatu:
(20 Mai 2020, 11:30)
Nu mai era cazul sa mai cheltuie 28 de mii de lei ca sa se izoleze si sa pastram distanta sociala. Primarul s-a izolat de cetatenii orasului inca de la instalarea in functie. Oricum prostimea nu avea acces la el, decat pe la scurta ora de audiente, in rest...distantare sociala maxima de cetatenii orasului, non-stop. Usa principala a primariei nu e pentru lumea de rand, ci pentru persoane importante. Aia e o institutie publica bai "temporarilor", nu SRL-ul vostru, sau vorba lui Vanghelie primaria "pa persoana fizica". Sunt ministrii in tarile occidentale care merg pe jos, sau cu mijloacele de transport in comun si ii poti aborda oricand; la noi, daca esti un neica nimeni, consilier, viceprimar, primar, chiar si de comuna te crezi stapanul universului. Li s-a urcat puterea la cap.
Da, ok, ne protejam de covid, dar de apa nepotabila, cand ne protejeaza primaria? Sau de investitiile paguboase care ne-au adus in pragul falimentului, de alea cum ne protejam?
Grasănetele primariei :
(20 Mai 2020, 08:28)
Bietele angajate,ele sunt suferinde,chinuite,bolnave ca toti angajatii bugetari,de "aia castiga mai multi bani si nu fac nimic", de frisoane ca"pentru cati bani primim... ",nu le este usor,ca 1.ooo euro pusi pe card se duc prea usor,ce bani sunt aia?Astora le poate monta balansoare pentru ziua de munca,lenea si nesimtirea se abordeaza la momentul incadrarii pe post.In urma cu 10 ani,cele mai mici salarii se dădeau " la stat".Azi,la privat muncesti de te ia cu izoleta si venituri...Bataia se da pentru un post"la stat".Spagi,nebunie,invarteala,totul pentru ceva dar "la stat sa fie". Cum naiba??
andreea:
(19 Mai 2020, 15:37)
proasta organizare....vina nu este a celor bagati la inaintare,ci  a celor care au luat decizii proaste de organizare...se putea evita toata aceasta situatie,nu baricadati pe sus!!! ...deci? 
Mircea:
(19 Mai 2020, 08:27)
Băi frate,au astea angajate in primărie niște fețe si atitudini de tâmpe,ce nu ai pomenit!Neveste de fosti polițai,amante,plictisite,tute(!),aiurite,zici că sunt angajate doar să incurce lucrurile.Amețitele si incapabilele astea rezistau"la privat"3 zile.Ai impresia ca sunt date cu insecticid,abia vorbesc,abia se mișcă,e ceva de groază cu prefăcutele alea.Așa sunt născute?Bietele ființe au 2 viteze de mișcare :greoi(să treaca timpul) și atât pot(n-ai ce să-i ceri).
@Laura:
(19 Mai 2020, 07:52)
"Cum e posibil sa stai la coada de la 8.30 la 12.05 pentru înregistrare auto(cu toate actele pregatite)"
?
Raspuns: Stai la coada deoarece ai fost un cetatean corect, civilizat si nu ai dat shpaga lui Sandel Shpagantin. Ar fi fost mita cu numarul 55. Diferenta era ca te baga in fata oamenilor de rand, iar el tot liber ca pasarea cerului ar fi fost.
4 insi rezolvati in 4 ore??? Chiar si cu un singur angajat la ghiseu, cum sa iti ia 1 ora pentru o persoana? In mod normal s-ar fi rezolvat in cateva minute 5-10 maximum.
Laura:
(18 Mai 2020, 13:03)
Cum e posibil sa stai la coada de la 8.30 la 12.05 pentru înregistrare auto(cu toate actele pregatite).Mentionez ca in fata mea nu erau decât 4 persoane!
coadă la români:
(18 Mai 2020, 08:22)
da bine ca s-a deschis primaria! doamne, românu` este născut  să stea la coadă și culmea...să-i și placa. la fel ca și la bancomate, în zilele de pensii și salarii. in dimineata asta era coada de la scările de la taxe pana la curtea de conturi. nici nu poti trece de ei pe alee. unde e distantarea sociala? unde sunt cei 2 m, lume bună? da bine ca s-a terminat starea de urgență, că în rest, lumea nu a înțeles nimic, pe principiul: în ialomița nu au fost cazuri multe de corona! 
Haihui:
(17 Mai 2020, 17:07)
Da ce până acum nu au luat salariile intregi ? Au stat acasa si au luat bani ! Tot la mișto vin la munca si se fac ca fac.
Curaj gaina ca te tai:
(16 Mai 2020, 21:52)
Deci pentru evitarea contaminarii...Intelegem ca acest coronavirus nu are sezonalitate,nudispare prin masurile de igienizare suplimentara,e asa... un peperuum mobile...Adica o sursa inepuizabila de manipulare si cheltuieli discretionare.Ca asa se conduce prin putere.Hai ca i tare vrajeala.Zicea cineva ca in Romania avem 1 contaminat la cca 1200 persoane.Pe bune?De ce s a introdus secretomania cu cei bolnavi,fara date concrete?Spitalul judetean a avut 200 pacienti 8n toata perioada.Despre ce naiba vorbim?Testati angajatiibla revenirea in primarie,nu pot sa cred ca nu e macar 1 purtator asimptomatic.Nu se poate..cu atat virus in jur,cu raportul de 1 la 1200...Trebuie sa fie cel putin un purtator.Incercam?Sau va e teama fie ca vor iesi pozitivi 90%(teste neconcludente) fie sunt toti sanatosi..ca nu e nici un virus ci doar manipulare.Cum facem?
Vio:
(16 Mai 2020, 18:46)
De ce nu deschide primaria zona de picnic de la padure ?
platitor:
(16 Mai 2020, 16:09)
Pastrarea distantei pentru cetateni sursa de parandarat pentru directorul economic al primariei si a firmelorr de casa ale primariei .