Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Valentin Dorobanțu, Florea Stoian și Gigi Manea

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Agenția de Plăți și Inter­venție pentru Agricultură, Direcția pentru Agricultură Județeană și Agenția Națio­nală de Îmbunătățiri Funciare au, în­cepând cu această săptămână, directori noi. Numi­rile au substrat politic și reprezintă încă o dovadă că PNL încearcă să epureze la vârf instituțiile descentra­lizate din Ialomița.

Stoian urcă la DAJ Ajuns la APIA prin 2014, Florea Stoian a ocupat timp de 6 ani funcția fără emoții și fără bătăi de cap. Obișnuit să-și aprobe șefii ierarhici și nărăvit la scaunul confortabil de director, el spune bogdaproste și, pariem, va continua să doarmă în papucii statului în timp ce subalternii îi fac treaba. Sigur, o să ofteze când și când după ușa din dulapul lui de director APIA; dar apoi o să uite, că și uitarea-i scrisă în legile omenești... Le recomandăm noilor subalterni să nu îl lase singur în fața calculatorului pentru că acesta e un obiect și nu se poate apăra.

Dorobanțu sună adunarea Valentin Dorobanțu îi ia locul lui Florea Stoian din poziția de director adjunct al instituției. Con­­siderat un radical al sistemului administrativ, el va fi obligat să se ridice la înălțimea renumelui într-un an în care schimbările nu sunt privite cu ochi buni. Întâi de către subordonații APIA, obiș­nuiți cu slujbele lor calde, și-apoi de către fermierii sătui de ghini­oanele de până acum. Dacă ne-ar întreba cineva pe noi, am spune că instituția și-a găsit nașul. Dar nimeni nu ne întreabă și, oricum, schimbarea-i rezolvată.

Manea e director. Din nou! Președinte al PNL Slobozia și șef la «ITP» într-o viață anterioară, când PD-L visa să facă legea în Ialomița, Gigi Manea repre­zintă singura surpriză a acestor numiri de ultimă oră. El a fost uns șef la Agenția Națio­nală de Îmbunătățiri Funciare, instituție cu doi directori adjuncți și un director plin (l-am numit aici pe fostul director, Ionuț Po­pescu), ascuns acum sub unul dintre birourile de pe etaj, susțin martorii oculari. La cât îl cu­noaș­tem noi, Gigi Manea îl va ierta pe Ionuț Popescu că e pesedist (cu adeziune liberală). Nu și pentru că a tăiat frunză la câini timp de 7 ani și mai bine...
(foto stânga: Valentin Dorobanțu, director APIA Ialomița; foto dreapta: Florea Stoian, director DAJ Ialomița)

19 Mai 2020, 08:20 (3201 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marian:
(21 Mai 2020, 09:04)
Trebuia pus cineva la AniF.Si cum cine imparte,parte-si face,toarășa prefect a numit in grabă propriul soț.Pă cumnatu'?Nu ii gaseste ceva?Pă edilitare,ceva,că ăluia nu ii șade ghini cu cravata.Si musai sa fie o sala dă pariuri aproape,ca nu stie cu onlainu". Tinem pumnii toarășei in numiri!
comp(re)petentu:
(20 Mai 2020, 11:13)
Unii se nasc directori vere. Membru de partid (indiferent la ce partid, doar sa fie la guvernare), buzele lipite de dosul sefului politic si il pune director. Ce dreq atata scoala? Trebuie sa stii "dacat" tabla inmultirii (sa inmultesti banii pentru partid) si tabla impartirii (sa imparti la aia de te-au cocotat in functie). Numiri politice, fara concurs, sau cu concurs aranjat, ca oricum nu trebuie sa stii meserie, ci sa asculti de telefonul de la partid si sa favorizezi firmele de casa. PSD=(PNL+PDL+PMP), aceeasi mizerie. Apoi, directorul pus politic isi angajeaza lipitorii de afise (tot politic) si bineinteles, fiind pile, nu muncesc si nu se atinge nimeni de ei; Dupa 1 an, tot politicienii se vaita ca sunt multi bugetari care taie frunza la caini, pusi pe criterii politice. Ne uitam mai sus? la cati secretari de stat si consilieri ai consilierilor au angajat si astia de la ciuma galbena? La fel sau mai multi decat pesedeii, sau i-au luat in partidul lor si au ramas pe functii. Vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca pr*stii! Nu ne mai trezeste nimeni din "somnul cel de moarte"; d`aia or fi renuntat la imnul pus in megafoane?
P.S. Daca un director pus politic (sa zicem la ANIF, intamplator) si ai si firma de constructii, oi fi incompatibil? intreb si eu ca pr*stu`.
Vulpita:
(20 Mai 2020, 11:06)
Vulpita, nu mai este director????? Nici cel putin adjunct? Ca ea este foarte capabila, are potential. A ramas DAJ-ul fara vulpita?
Si eu:
(20 Mai 2020, 10:53)
Vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca prostii!
@Impartial:
(20 Mai 2020, 09:20)
"Ie" impartial dar nu are cum "sal"ajute ca deja "ie" incorect gramatical, ignorant, incapabil, inept etc..
Prea bun,prea ca la tara:
(20 Mai 2020, 08:17)
Ce s ar fi facut judetul fără ca sotul dnei prefect sa"aive"un post de director?Nici nu era corect!S-a facut dreptate,tara isi pastreaza traditiile,se putea si mai bine dar Gigi trebuie sa exerseze nitelus cu aritmetica si gramatica,ca asa sta bine omului.E bine!Dragi cetateni,lasati invatatura scolara,ca nu veti promova profesional prin munca.Cotizarea politica, linguseala,prosteala,pozitia"ghiocel"dar si alte abordari libidinoase va pot propulsa pe scaune manageriale.Ca sa fie clar,nu o dati cu"experienta profesionala a celor numiti", ca e deja prea democratic.
Impartial:
(19 Mai 2020, 23:14)
Lu giovi cica nu ie frica ca a cotizat la nea titel. Manea nu mai are cum sal ajute ca deja dom director plin nu mai face fata in cate comisii disciplinare da socoteala la bucale.... Cine stie poate in curand si in alta parte:) tic tac am grait