Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Cutremur în administrația ialomițeană

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea solicită ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela, să îi demită pe comisarul șef Cristian Ivan și locotenent-colonelul Marius Costel Dobre, șefii Poliției Județene și Jandarmeriei. Prefectul Tonița Manea și-a motivat solicitarea susținând că cei doi au refuzat implicarea în gestionarea măsurilor anti Covid-19 la nivelul localităților Țăndărei și Bărbulești pe perioada Stării de Urgență. «Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior» se arată în adresa remisă ministrului Marcel Vela.

Un fel de dreptate Instituția Prefectului Ialomița a identificat responsabilii vinovați de gestionarea defectuoasă a situațiilor de criză apărute la Țăndărei și Bărbulești în perioada Stării de Urgență, implicit a Carantinei impuse la nivelul orașului Țăndărei. Conform unei adrese remisă ministrului Afacerilor Interne Marcel Vela, prefectul Tonița Manea îi consideră vinovați pe șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Cristian Ivan și pe șeful Inspectoratului de Jandarmi, locotenent-colonelul Marius Costel Dobre. «Astfel, au fost dispuse măsuri prin care șeful IPJ Ialomița și IJJ Ialomița urmau sa aibă responsabilități directe în monitorizarea și gestionarea problematicii deosebite privind răspândirea virusului Covid-19 pe raza celor două localități mai sus-amintite. Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior. Această atitudine de insubordonare, de iresponsabilitate față de atribuțiile și competențele ce decurg din conducerea directă a unor misiuni, mă îndreptățesc să solicit demiterea din funcție atât a șefului IPJ Ialomița, cât și a șefului IJJ Ialomița. (...) Nu pot accepta refuzul neimplicării la nivel de conducere a șefului Poliției Județene și a șefului Jandarmeriei, mai ales atunci când în discuție sunt măsuri de diminuare a răspândirii virusului pe raza celor două localități, deci când vorbim de vieți omenești» precizează Tonița Manea în adresa remisă ministrului Vela. Reamintim că lipsa implicării forțelor de ordine la nivelul localității Țăndărei a obligat Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița să solicite intrarea în carantină a orașului pentru 40 de zile. În cazul localității Bărbulești, aceeași atitudine a generat creșterea exponențială a numărului de contaminați în comună, dar și transmiterea virusului în orașele Urziceni și chiar Buzău.

20 Mai 2020, 18:05 (4753 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(21 Mai 2020, 10:33)
Baba si mitraliera... asa e cand un neica nimeni (d-na prefect) ajunge pe functie. Are si ea ceva in CV, vreo diploma la X si 0, ceva? Poate o avea. Dar grav e ca nu isi da seama de penibilul situatiei in care tocmai s-a bagat.
ATENTIE:
(21 Mai 2020, 08:21)
noua ne trebuie PROCURORI NE CORUPTI grabitiva doamna manea
statu parale u:
(21 Mai 2020, 08:00)
Despre ce implicare putem sa vorbim in cazul etniei? Dar in cazul BOR? Care dintre structuri s-au implicat si i-au amendat la fel ca pe restul populatiei? A facut etnia ce a vrut, a mers in grup organizat la inmormantari (200 de persoane plus forte de ordine), paranghelii, chefuri, cumetrii, etc. Zero amenzi! Popii au adunat multimea pe la biserici, servind virusul cu lingurita de impartasanie, pe principiul "veniti de luati tulpina". Amenzi? Zero! Asta inseamna ca aceste categorii privilegiate sunt "stat in stat", au PCR (pile, cunostinte, relatii) la nivel inalt si oricine s-ar da la ei, de a 2-a zi este degradat si trimis sa dirijeze circulatia...in vreo comuna uitata de lume.
Pe de alta parte, mosulica DeSePica de ce este pastrat in functie in aceste vremuri grele? O fii trecut de o anumita varsta (f inaintata) si in caz de ceva neglijenta in serviciu este scutit de zeghe? Cine trebuia sa ia decizia de carantinare a Barbulestiului, dar nu a luat-o? Incepeti de acolo cu demisiile! Incepeti de la varful piramidei si sa va opriti dupa ce i-ati demis si pe agentii (politie, jandarmi) care au "asigurat linistea" la inmormantarea cu 200 de persoane de la Barbulesti. Hai, puterea exemplului face minuni!
Lupu:
(20 Mai 2020, 20:36)
Doamna prefecta:nu poți sa demisioneze matale sau Vela Daravela oameni care au o cariera în spate.sa te pape lupu
Țapul ispășitor:
(20 Mai 2020, 20:29)
Păi ce sa știe doamna Prefect despre cum funcționează structurile militarizate. Ea crede că se merge tot le principiul politrucilor, așa că dânsa. Păi bre doamna, bre, in acest sistem există un lanț de subordonare, aici fiecare este cu pătratica lui, nu ca la matale unde Nea Vasile și Tanti Maria fac tot si, in fapt, nimic. Acum, sincer, ce doreai? Să pună mana comandanții unităților să oprească mașini și păsăroi? Breeeee!!! Ei sunt șefi, sunt militari, dar matale nu vei ajunge niciodată la nivelul lor, pentru că ești numită politic și faci totul doar pentru imagine, in vreme ce ei au venit prin concurs și îi cam doare in cot de politic și cine este pe la putere. In concluzie, lasă poliția și jandarmeria pentru specialiști și dă cu presupusul și cu părerea DOAR pe subiecte politice. Pace și prietenie.
Gica :
(20 Mai 2020, 19:55)
Pe Dl.Bacu de la pompieri l ati iertat?ca omu de atata stres a dat o in medical de ceva timp.
Dottore:
(20 Mai 2020, 19:27)
S-a trezit si asta sa gaseasca tapi ispasitori. DL. Bacu de la ISU a trecut la PNL de e lasat in pace ? Se aude ca nici cu dansul nu are o relatie prea buna...
Precautul:
(20 Mai 2020, 19:06)
Duamna "prefecta" se agita oleaca , cam tirziu pe aceasta problema; pe de alta parte, de ce crede duamna ca cei 2 comandanti s-au dat usor loviti in aripa si au refuzat elegant onoare de a coordona personal "gestionarea problematicii COVID" ? 

Pai uite d'aia:  sa-l intrebe pe somnoriciul de la DSP care sint situatiile alea epidemiologice pe baza carora s-a carantinat Tandareiul si nu s-a carantinat Barbulestiul: cite teste s-au facut, pe ce esantioane de populatie, ce rezultate au avut testele, etc.

Sa nu se mire nimeni daca aceste situatii epi... mai mult nu sint si daca sint... facute din birou!

Deci e foarte posibil ca vreun patron din Tandarei, de exemplu, sa dea - daca deja nu a dat - in judecata si pe duamna si pe somnoriciu'  pentru abuz in functie, ori neglijenta in serviciu.

Posibil ca cei doi comandanti sa fi avut vreun pont, de la vreun  procuror sa se dea asa, mai loviti in sentimente si sa lase pe altii sa dea cu subsemnatii.

Eventual, poate dl. Vela sa ii propuna duamnei sa mearga sa vada cum a mai crescut orhideea din biroul de la Casa de Pensii IL si sa corecteze deficitul de minerale.