Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Cutremur în administrația ialomițeană

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea solicită ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela, să îi demită pe comisarul șef Cristian Ivan și locotenent-colonelul Marius Costel Dobre, șefii Poliției Județene și Jandarmeriei. Prefectul Tonița Manea și-a motivat solicitarea susținând că cei doi au refuzat implicarea în gestionarea măsurilor anti Covid-19 la nivelul localităților Țăndărei și Bărbulești pe perioada Stării de Urgență. «Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior» se arată în adresa remisă ministrului Marcel Vela.

Un fel de dreptate Instituția Prefectului Ialomița a identificat responsabilii vinovați de gestionarea defectuoasă a situațiilor de criză apărute la Țăndărei și Bărbulești în perioada Stării de Urgență, implicit a Carantinei impuse la nivelul orașului Țăndărei. Conform unei adrese remisă ministrului Afacerilor Interne Marcel Vela, prefectul Tonița Manea îi consideră vinovați pe șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Cristian Ivan și pe șeful Inspectoratului de Jandarmi, locotenent-colonelul Marius Costel Dobre. «Astfel, au fost dispuse măsuri prin care șeful IPJ Ialomița și IJJ Ialomița urmau sa aibă responsabilități directe în monitorizarea și gestionarea problematicii deosebite privind răspândirea virusului Covid-19 pe raza celor două localități mai sus-amintite. Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior. Această atitudine de insubordonare, de iresponsabilitate față de atribuțiile și competențele ce decurg din conducerea directă a unor misiuni, mă îndreptățesc să solicit demiterea din funcție atât a șefului IPJ Ialomița, cât și a șefului IJJ Ialomița. (...) Nu pot accepta refuzul neimplicării la nivel de conducere a șefului Poliției Județene și a șefului Jandarmeriei, mai ales atunci când în discuție sunt măsuri de diminuare a răspândirii virusului pe raza celor două localități, deci când vorbim de vieți omenești» precizează Tonița Manea în adresa remisă ministrului Vela. Reamintim că lipsa implicării forțelor de ordine la nivelul localității Țăndărei a obligat Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița să solicite intrarea în carantină a orașului pentru 40 de zile. În cazul localității Bărbulești, aceeași atitudine a generat creșterea exponențială a numărului de contaminați în comună, dar și transmiterea virusului în orașele Urziceni și chiar Buzău.

20 Mai 2020, 18:05 (7218 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pandemie cu mușchi! :
(25 Mai 2020, 08:51)
Comandantul de la armata e fanul tau? Sau cum transezi situatia? Ca pari usor subiectiva.Tandareiul are "locala".Sau si ăla e preșul tau?Deci in Romania,prefectul(ce pregatire are?)demite comandanti ce au experienta si pregatire in ordine publica,studii de specialitate.Clar:paznicul ia temperatura,contabilul demite profesionisti.Pasul doi va fi eliberarea de retete de catre paznici,cu bilete de tratament,iar contabila sa dea decrete,legi...sa organizeze armata..sa mumeasca la ANIF.. tot felul de "fac ce vrea mușchii mei!"Militarii au examinari psihologice anuale.Prefectii, nu??
Fidel Castro:
(23 Mai 2020, 11:20)
I-a destituit prin promovare, ăsta e metodă psd-istă.
FOARTE BINE:
(22 Mai 2020, 22:05)
multumit ......... bravo....... copii lui Dragnea ha ..ha .ha ...
O3:
(22 Mai 2020, 14:19)
@ eu.
saru-mana, vecina elena.
eu :
(22 Mai 2020, 09:49)
intreb si eu retoric? cine ii apara atunci pe cetatenii Ialomitei de abuzuri gen :fiecare face ce vrea in apartament,distruge rezistenta blocului ca politia locala nu are decat dreptul de informare si strangere de maini ptr acesti "agresori" dar pe mamaia de la colt o "salta" repede si o duce la sediu,sa nu mai vb de fetele de pe centura,,,,,atata pot.
im partial:
(22 Mai 2020, 08:31)
1. Focarul de infectie numit Barbulesti, din vina cui nu este in carantina? In competenta cui era sa instituie legal carantina? Prefectura, DSP, Comitetul de situatii de urgenta? S-a pasat raspundere de colo colo si nu s-a facut nimic. Trebuia procedat ca in cazul Tandareiului, desi si acolo masura carantinarii a fost luata mai tarziu decat trebuia; s-a anuntat cu surle si trambite la tv si abia dupa vreo 3 zile s-a impus carantina. In cele 3 zile cate pasari si-or fi luat zborul?
2. Politia nu ne pazeste de rromii care fac tot ce vor nesocotind legile si regulile; de la furturile din rau famata zona Sinesti, pana la virusii raspanditi liber din Barbulesti. Cum le-au permis sa se stranga 200 la o inmormantare si i-au mai si insotit (politisti/jandarmi). Am vazut cu totii imaginile cu cele 2 persoane care au refuzat scanarea temperaturii la market; au venit cu sirene 3, 4 masini de politie intervenind brutal pentru un cuplu de seniori. In cazul unor tigani politia nu intervine, de ce? Sa ne raspunda sustinatorii lor!
Este clar ca in tara asta totul este politic, chiar daca la instalarea unora in functii se da un iz de legalitate, numit concurs (aranjat). Posibil ca si acum sa se foloseasca acest prilej pentru o alta garnitura. Obiectiv vorbind, daca se constata ca situatia a fost gestionata prost, se impune demiterea tuturor celor implicati, nu doar a militarilor!
P.S. Ce bine s-au mobili(ga)zat si "implicat" fortele de ordine la mitingul din 10 august...
ICH:
(21 Mai 2020, 19:34)
Sa inteleg ca orasul Tandarei a intrat in carantintina, vinovati fiind jandarmii si politistii, care au refuzat...implicarea in actiunile de monitorizarea și gestionarea problematicii deosebite privind răspândirea virusului Covid-19 pe raza orasului Tandarei. Spalarea pe maini a Prefecturii ...nu cu apa si sapun, ci  cu IPJ si IJJ. Pai si cei care  sau implicat  MONITORIZAT/pazit orasul din ce structuri sunt??? Asta inseamna ca Tandareiul a fost PAZIT, MONOTORIZAT, problemele au fost gestionate de  PREFECTURA??? Spune-ti ca din cauza IPJ si IJJ a fost transmis virusul ,, chiar,, si in orasul Buzau. Daca aveti stiinta de asta consider ca stiti si din ce oras a fost transmis virusul si la noi in judet. De curiozitate .....din ce oras a aparut la noi?
Stanciu:
(21 Mai 2020, 18:47)
Băi frate,trebuie luată atitudine publică și schimbate reglementările astea prin care ajunge unu cu diplomă de bucatar-ospătar să conducă un județ. Nu se mai poate să ajungi senator,deputat, prefect, presedinte de consiliu judetean sau primar, fără un concurs, fără o testare psihologică sau cu IQ de 150. Selectia șefilor prin vot liber nu duce întotdeauna la performantă, o organizație cu un șef incompetent este sortită eșecului.
RepublicaBarbulesti n-are lege:
(21 Mai 2020, 15:58)
Cererea de demisii a duoamnei prefect e la misto. De ce nu a avut sange-n pix sa ceara demisiile in timpul starii de urgenta? Oricum nu rezolva nimic, infectarea cu covid continua sub atentia si ingrijorarea lui (...), protectorul votantilor din Barbulesti.
Surprinzator!:
(21 Mai 2020, 15:16)
Ani de zile politia a fost criticata de ialomiteni pt (in)activitatea ei sau pt cardasia cu infractorii. Azi constatam cu surpriza cate rude si prieteni binevoitori au pe forum politistii nostri..Vorba aia, altii moare si-asa n-are!
Respect Sefilor IJJ IPJ:
(21 Mai 2020, 14:33)
De curiozitate..cei doi sefi ai institutiilor fac parte din partidul in care sunteti?  Ne convingem in urmatoarea perioada. Prefecturii nu-i place legalitatea??? Nu este normal sa se ia niste masuri fara sa fie evaluate de un corp de control al Ministerului de Interne al Romaniei, la fata locului,  nu din hartiile pe care le inaintati, in urma caruia sa se ia decizia corecta.  Nu este posibil sa profitam de o situatie dezastruoasa la nivel mondial pentru a face campanie electorala si afaceri.  Datorita cui sunteti in acele functii si in momentul de fata in prefectura in perioada asta de 3 luni?  Sunteti acolo ....CU RESPECT SI ONOARE, CELOR DIN INSTITUTIILE SUBORDONATE, oamenilor constiinciosi care isi fac treaba, care stiu ce au de facut fara sa le dictati aberatii!  Ei stiu  cum sa-si coordoneze activitatile si oamenii... lucruri pe care dumeavoastra nu le stiti si nu stiti sa le apreciati....la cei care isi dau interesul ca totul sa functioneze. Ba din contra ii demiteti.
Mary:
(21 Mai 2020, 13:16)
Dați-le pensiile speciale de când sunt angajați. Ce e-n mână,nu-i minciună!!
garcea:
(21 Mai 2020, 12:10)
Vi tu sa ceri schimbări când tu ești pusa acolo de ști tu cine. Lăturile statului paralel te mai tin în functie duduie. Cojile portocalelor din statul paralel ramase in DNA.
Asta da tupeu. 
demisul :
(21 Mai 2020, 11:54)
Multi parlamentari, prefecti sau alti sefi solicita foarte des demisia cuiva sau demiterea cuiva.
Io i-as pune pe cei care au asemenea solicitari in locul celor carora li se cere demisia sau demiterea, sa vedem ce fac dansii in posturile repective . Caci daca soliciti demiterea cuiva insemneaza caci esti mai bun ca el. 
citizen:
(21 Mai 2020, 11:30)
Doamna prefect Tonița Manea cere schimbarea militienilor corupti. Cere inlaturatea procurorilor de carton. Cere inlocuirea judecatorilor care ignora Deciziile ICCJ care judeca dupa indicatiile primite. Dupa care cere lui (...) sa plecati amandoi in luna de miere dupa Mazare si Dragnea.