Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Se revine la veche organigramă

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Guvernul României a decis în cadrul ședinței de joi, 21 mai 2020, să ocupe cea de-a doua funcție vacantă de subprefect al județului Ialomița. Conform deciziei Guvernului României, această funcție i-a fost atribuită Tudoriței Ionescu, actualul secretar al comunei Mihail Kogălniceanu.

Experiență de 17 ani în administrație
Decizia Guvernului României de joi, 21 mai 2020, este susținută de Codul Administrativ, potrivit căruia fiecare Instituție a Prefectului are în organigramă două funcții de subprefect. În Ialomița, prima funcție a fost ocupată de Emilian Barbu, iar pentru cea de-a doua a fost desemnată Tudorița Ionescu, secretarul comunei Mihail Kogălniceanu. Aceasta are o experiență de 17 ani în administrația publică și a absolvit Facultatea de Administrație Publică din cadrul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative. «Este o funcție care mă onorează și voi face totul pentru binele locuitorilor județului Ialomița! Aștept preluarea funcției și abia apoi voi putea explica pe larg care sunt atribuțiile de serviciu pe care le voi avea...» a declarat Tudorița Ionescu, viitorul subprefect al județului Ialomița. Potrivit Toniței Manea, prefectul județului Ialomița, noul subprefect va avea atribuții în domeniul juridic. «În prezent, domnul subprefect are în coordonare activitatea Serviciului Regim Permise și Înmatriculări și a Serviciului de Pașapoarte... Doamna subprefect are o vastă experiență administrativă și juridică, iar dânsa ne va fi utilă în ceea ce privește Serviciul Juridic al Instituției Prefectului!» a precizat Tonița Manea, prefectul județului Ialomița. Tudorița Ionescu își va prelua funcția de drept abia după ce decizia de numire va fi publicată în Monitorul Oficial. Potrivit aceleași decizii a Guvernului României, aceasta își va exercita funcția temporar, pe o perioadă de 6 luni.

22 Mai 2020, 09:55 (5333 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


un cotean:
(17 Iunie 2020, 19:53)
Primaria a ajuns feuda primarului.Nu avem secretar,nu avem ofiter de stare civila,oameni esentiali pentru deservirea cetatenilor.Avem in schimb sofer pentru primar,consilier personal pentru primar si taxe dublate.
liviu:
(29 Mai 2020, 18:45)
emil pt tine sunt dl liviu costea, pricepi?ca si pt restul.in rest,stai linistit,nu fac jocul nimănui asta asa ca idee...
Ialomitean:
(29 Mai 2020, 15:56)
Vorbiti din invidie!In loc sa munciti stati si nascociti!Asa e daca aveti timp liber!
Viorel:
(29 Mai 2020, 13:12)
  Tendinte de expansionism  catre  functii  si  privilegii.Ramificatii   pe axa  Mihail  Kogalniceanu -Slobozia -Tandarei  -Valea  Ciorii  (  cu o  sora de aceeasi  teapa).Deh,este greu sa scapam de acest flagel!?!
Axinte:
(27 Mai 2020, 17:07)
S-a   rupt  cuiul de la  caruta cu aceasta numire .Insa nu este nicio anomalie  in zilele  noastre ca  astfel de parasute ,nule si  neavenite ,bantuitoare prin alcovurile  si odaile politienilor potentati ai  zilei ,sa ajunga  in functii pe care ,chipurile ,le-au  ocupat pe ,,merit".!?!De  fapt ,acest neam de adevarati conducatori  si-a  facut  un  adevarat tel din a parveni ,indiferent prin ce metode ,mai mult sau  mai putin ortodoxe,chiar  cu pretul distrugerii unor famiilii! A se vedea  si  cazul  surorii  care functioneaza intr-o primarie  din judet(cunoscatorii  stiu de ce) !!!!
SILLY:
(27 Mai 2020, 09:37)
Functiile astea (a)politice au devenit derizorii. Orice baron local, ca e de la ciuma rosie, sau mai nou de la a galbena, fac trafic de influenta la nivel inalt ca sa numeasca tot politic oamenii lor (marionete) in functii publice.  Unul si acum e in parnaie ca a angajat doua lipitoare de afise la dgaspc (videle?). Astfel, sa ne aducem aminte de costici, silly(ci), militieni si alte specimene competente, angajate repede ca functionari publici o zi in vreo primarie, ca a doua zi sa fie pusi sub(prefect). Unii scriu supt in loc de sub, poate asa e corect in acest caz, nu stiu.
In alta ordine de idei, este mai competent un secretar de primarie, uns subprefect (la apelul bocancilor) decat tot serviciul juridic al prefecturii? Pai pana mai ieri, serv juridic verifica si indruma/corecta legalitatea prin primarii (si o groaza de primari/secratari au dat hotarari ilegale); iar acum un secretar (de fapt doi secretari) a(u) ajuns sa "coordoneze" tot juridicul? Competenti bre si astia galbeni, la fel ca aia rosii! Exact ca pe vremea PCR-ului...Traiasca partidul!
coteanul:
(26 Mai 2020, 14:11)
cineva rade de prefecta ...in loc sa-i dea un ajutor ii afuce o belea ! urat ce se intampla in sat ...cand primarul uraste preotul , toti enoriasii sunt obligati sa faca la fel ! Parinte , mergi inainte !! Kogalniceanu nu inseamna numai primarul si clica lui ...sunt nesemnificativi !!!
Observator:
(26 Mai 2020, 00:57)
Observ că poliția ialomițeană a pierdut mulți polițiști aceștia plecând la pensie ori demisie. Dar acest mustăcios are cei mai mulți fani, văd că e cel mai înjurat de civili și foștii colegi. Stau și mă întreb cum de a reușit să fie pe locul 1 in ochii fanilor când colegii sai au dat chef că au scăpat de el iar civilii s au bucurat că nu mai este militian.
Romi :
(25 Mai 2020, 22:27)
Si pt mine tot jeg rămâi militeanule!
Emil:
(25 Mai 2020, 09:01)
Bai cici 3, bai petrica123 bai hal de preot si preoteasa....se vede baaaa frustratilor ...noroc cu jilava
ciumatu:
(25 Mai 2020, 08:15)
Fara numar, fara numar! angajati smecheri la stat, nu va faceti griji de costuri, platim noi! Ciumatii galbeni ii acuzau pe ciumatii rosii (pe buna dreptate) ca angajeaza masiv la stat, sefi si sefuleti; La fel faceti si voi ba! Angajati in institutiile de stat 20 de sefi incompetenti (care nu fac nimic fiindca au pile) peste 3 amarati care sa munceasca efectiv (astia n-au pile si nici culoare politica). #penele, pesede aceeasi mizerie!
Cici 3:
(25 Mai 2020, 06:36)
Nu știe primari ce o sa l lovească. Nu știe ce creste la san.acest individ a săpat toți colegii, i a dat in gat, i a lucrat pe la spate. Acest individ a făcut mult rău la viață lui, a fost prieten cu țiganii, a făcut evaziune, a lucrat toți prietenii de familie iar acum urmează o lucrare frumoasa cu primari care ne spune cum a șters datoria vânzătorului care a vândut brutaria către mustăcios.
Petrică 2:
(23 Mai 2020, 15:33)
Bravo mai mustacila!CICI 2
Cici 2:
(23 Mai 2020, 13:25)
Bai jilava, se vede de dupa gratii jargoane acumulate in ,, facultatea,, pe care ai facut-o. Atata timp cat primesti bonusuri de consum dela cici, pino,frumusetu, sfintelu etc traiesti binisor, sa vedem cand se termina ancheta cu Marculesti. Tic tac. Prastia pentru chiftele e pregatita pt Jilava, dute naibii de nebun.....pfiu...na !
Petrică 2:
(23 Mai 2020, 12:33)
Bai ialomitean!mai mustacila, Tu crezi ca ca daca scrii sub pseudonim nu mirosi a prost?ca voi ăștia care ati avut uniforma si ati fost spagari si hoti,mirositi bai nene!Arabii si jandarmii ti-au lucrat pământul înaintea ta,Tu doar sa tipi găurile cu mustata!Te iubesc du-te naibii de simpatic!Hai ca te pune secretar acum,si ajungi la beciul domnesc repede,ca la cat de prost esti nu iti dai seama ca primarul te pune săgeata!vezi sa nu tarasca vreunul piciorul...sa ajungi in groapa mustacila!Eu te iubesc de aia te pun in garda prostut mic si mustăcios,ca daca te pierd nu mai am cu cine ma distra!ți-am zis eu luna mai...am avut dreptate,nu?