Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comisarul șef Mircea Ion Rus, noul șef al Poliției ialomițene

Șeful IPJ Cluj, transferat la IPJ Ialomița

Comisarul șef Mircea Ion Rus, noul șef al Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a decis vineri, 22 mai 2020, să schimbe comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Astfel, noul șef al instituției este comisarul șef Mircea Ion Rus, șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Cluj. În ceea ce îl privește pe Cristian Ivan, acesta a fost «promovat» într-o structură din cadrul IGPR.

Un nou șef la IPJ Ialomița În cadrul unei ședințe desfășurată vineri, 22 mai 2020, la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, reprezentanții instituției au decis să numească un nou șef în fruntea Poliției ialomițene. Este vorba despre comisarul șef Mircea Ion Rus, fostul comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Cluj. Acesta și-a început activitatea în cadrul IPJ Cluj în anul 2000, fiind ofițer de Poliție Judiciară în cadrul Biroului de Investigații Criminale a Poliției Municipiului Cluj-Napoca. Din iulie 2018, a fost numit șef al IPJ Cluj. Acesta își va prelua funcția de inspector șef al IPJ Ialomița începând de luni, 25 mai 2020. În ceea ce îl privește pe Cristian Ivan, oficialii IGPR au decis să-l «promoveze» într-una dintre structurile instituției. Acesta va fi director adjunct al Direcției de Ordine Publică. Decizia de numire în această funcție este surprinzătoare, având în vedere faptul că, în urmă cu o săptămână, Tonița Manea, prefectul județului Ialomița, a transmis către Ministerul Afacerilor Interne un Memoriu în care a solicitat demiterea lui Cristian Ivan din fruntea Poliției ialomițene, invocând faptul că nu și-ar fi exercitat funcția corespunzător în ceea ce privește aplicarea măsurilor anti COVID-19 la nivelul Ialomiței. Aceleași critici i-au fost aduse și comandantului Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița.

23 Mai 2020, 10:10 (7444 vizualizări - 24 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Zorel:
(10 Iunie 2020, 15:35)
...taticul interlopilor din Cluj NApoca, acest Rus...l au detasat la Ialomita, sa 'uite'putin clujenii de el
@Nutu:
(28 Mai 2020, 12:12)
Voiculescu, Mazare, Dragnea, Nicolae,N.Constantinescu, Nastase plus toti ceilalti infractorii de drept comun din psd, se cred detinuti politici. Fabulos! ar spune Banciu la B1Tv.
Nutu:
(26 Mai 2020, 00:14)
Mazăresi Dragnea sunt in pușcărie din condamnati  politic la la comanda statului paralel. Mizerie pusa la cale de PNL care încă de acum 145 ani când a fost înființat numai cu asa ceva sa ocupat. Vinzatori de neam și tara. Chiftele eu nu duc, mai bine dui tu poate îți tine un pat ocupat pana de duci tu definitiv lângă el, mai Valica. 
@Nu uita@@:
(25 Mai 2020, 17:15)
Apropo de hoti: pe cei mai multi ii gasesti in puscarii si sunt fosti psd-isti("guvernul psd din umbra"). Mazare e aproape, aici la Slobozia si scrie o carte in limba madagascareza. Poti sa-i duci niste chiftele ..
"asta e Johannis":
(25 Mai 2020, 17:09)
Ehei, daca era Iliescu, ce vremuri! Revolutii, mineriade, capitalism de cumetrie, uzine vandute pe 1 leu, comisioane de sute de milioane $ din vanzarea bogatiilor patriei(matusi Tamara putred de bogate traind in garsoniere confort 2), securisti si militieni ai vechiului regim cu pensii speciale, terenuri si paduri retrocedate pe spranceana,baroni si analfabeti conducand tara, ciuma rosie infloritoare. S-au dus, romanul s-a lamurit in 30 de ani, a vazut si ce-i afara, nu mai poate fi pacalit cu o sapca rosie si un litru de ulei. Bafta la alegeri!
Nu uita@@:
(25 Mai 2020, 16:20)
Voi sunteți niște gunoaie. Niște hoți ordinari. Uitați-vă la membrii Guvernului, îi luăm pe rând de pe listă. Grindă are 10 nume, 10 funcții, toată familia este pusă pe oriunde. Prietenul Berbece este prefect, socru-su așteaptă să fie numit la Electrica S.A. Vrancea, cumătru-su Mihăilescu la Regionala C.F. Galați, fiu-su e consilierul ministrului Agriculturii, verișoară-sa la APIA Vrancea. Tot neamul lui Grindă e în minister. Tătatu - verișoară-sa pusă la Antibiotice S.A. Iași. Frate-su se dorește la ISU pe țară, dar momentan la Vaslui. Doamna Anisie, un nimeni. Cercetați pe google concursurile măsluite prin care a trecut. Măsluite de cine? Cine a închis ochii la concursurile măsluite? Bărbatu-su, de la Direcția Generală Anticorupție, unde se vrea și șef. Fina lui Anisie este șefa DSP București, pusă acum două săptămâni. Orban are doi consilieri, acest Bitanu și cu Jicol, cel care mi-a trimis un mesaj de amenințare, cu înjurături de mamă. Invarte ochi si in Ialomita sa vezi cumetri in impartirea ciolanului, la OCPI cu Tanase, prefectura, acum in politie cu Ivan si putem continua pe la primariile conduse de PNL. El Orban ca prim-ministru, să accepți așa ceva? Ăla e în continuare acolo. V-ați pus să dați oamenii afară care erau de 20 de ani acolo. Noroc că nu s-a trezit Orban. Ăia nu au culoare politică. Sunt acolo pentru că sunt oameni de administrație. știu cum merg lucrurile. Ce să facă Curcan și cu alții? Nu vii tu ca idiotul și dai afară ca să poți tu să furi. Nici Cioloș, nici MISA ăla, nu a dat afară oameni cu experiență de 20 de ani. Acesta este 'Guvernul Meu', astia sunteti PNL asta este Iohannis" Sigur in maxim 6 luni avem cutremur, cancer generalizat si faliment total in Romania.
Marinela:
(25 Mai 2020, 15:47)
Cetatene de mai jos, @@stai cumite ca se reîntorc porci zburatori cu picioarele pe pamânt, sa vazut ce capabili sunteti voi crestini din pdl + pnl. Sau lamurit cetateni de iubirea voastra, la voi in urna numai STS si SRI va mai scoate cu maxim 15% si aia tragatori pe nas sau mancatori de leustean. Cunosc din aia care in 2016 si 2019 se dadeau dea berbeleacu pentru voi osteni pnl, amu va injura si ar rasuci penita in voi la fiecare 5 minute. Va duceti la garla pe zii ce trece. Sa desteptat taranul bai levantica. Soarta pnt cd o aveti cu tot cu mandolina tuicaru si wurst fdgr al vostru. Am vazut ca au inceput oameni sa va dea mardeala si sa va bage prin spitale. Noteza maxim 15% in ialomita si inlocuirea fripturistilor obedienti.
@Stanley:
(25 Mai 2020, 10:42)
Ma bucur ca esti optimist desi, pana la anul nou, sunt niste aleger(parlamentare si locale) Pana atunci sefii psd fac teste cu un soi de porc experimental care sa zboare si sa le sporeasca sansele de revenire la putere. Bafta!
@Stanley:
(24 Mai 2020, 18:42)
Stai linistit, o sa revine psd iar la guvernare. Cam pe cand o zbura porcu'. Acum porci nu prea mai sunt pt ca i-a omorat ciuma rosie porcina..
Marius B.:
(24 Mai 2020, 16:51)
In Politie, ca in orice alta institutie, sefii sunt pusi tot cu sprijinul politicului, din pacate. Dl.Ivan nu ajungea fara sprijin Rosu acolo, iar sprijinul, stiti ce inseamna : esti manipulat sa nu faci sau sa faci anumite chestii... asa ca nu il mai plangeti pe dl Ivan
Stanley:
(24 Mai 2020, 10:16)
Domnule deputat pnl T. G. am și eu o căruță cu nr. de înmatriculare IL 00 PNL ma ajuți sa o promovez la gradul de tractor. Foarte grav ce sa intamplat în ultimile 6 luni. 
În august 2019, în cadrul unui interviu acordat în presa locală, deputatul Tinel Gheorghe, președintele PNL Ialomița, afirma:
Eu am mare încredere în șeful IPJ Ialomița, domnul Ivan. El e tânăr și consider că nu are tarele celor de dinaintea lui. L-am girat și-l girez în continuare încă pe Ivan, gândind că acest băiat tânăr , bine pregătit profesional poate schimba ceva în comportamentul polițiștilor din Ialomița.
10200 de fapte penale cu autori necunoscuți și nevasta cu Spiru Haret la baza făcută șef peste noapte, aduce la destituire, prin avansare. Ma da toata lumea doarme în Ialomița, tare rău partidul asta. 
Axinte:
(23 Mai 2020, 20:52)
e detasat pentru 3 luni. nu o sa fie definitiv la IL
Tonita manelista:
(23 Mai 2020, 19:07)
Paidomnul Ivan chiar a fost promovat. Funcția pe care merge este superioara celei de inspector sef la Ialomița. Problema este cu cel de la Cluj. Este o retrogradare.... Vai de capul celui care a scris articolul.
@Radu:
(23 Mai 2020, 18:00)
Am doi copii si sincer pentru ei as pleca sa le fac un viitor mai bun in alta parte, in alt oras cel putin. M-am saturat de toti incultii si de toate nedreptatile care sunt la noi. Am lucrat la stat, iar acum ma chinui sa pun pe picioare o afacere, dar nu am loc de toate cumetriile si combinatiile care se fac. Poate daca acest judet nu o sa mai fie controlat de oamenii Partidului Rosu, se va mai schimba ceva... sper...
@@Radu:
(23 Mai 2020, 17:40)
Radule tata, tu din cate vad nu suporti pe nimeni. Oamenii astia daca nu erau profesionisti, zburau de mult din institutiile care le conduc. Hai sa nu mai aruncam cu vorbe, de aia nu avansam in tara asta ne uitam numai la capra vecinului.