Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Olimpiada Virtuală de Geografie

Olimpiada Virtuală de Geografie

Geografia a fost singura disciplină școlară pentru care s-a organizat o olimpiadă în adevăratul sens al cuvântului, când toate celelalte concursuri școlare de anul acesta au fost anulate din cauza pademiei provocată de noul Coronavirus. Pasionați de natură și drumeții, patru elevi din Ialomița, elevi ai Colegiilor Naționale «Mihai Viteazu» și «Grigore Moisil», din Slobozia și Urziceni, au reușit să organizeze etapa națională a Olimpiadei Naționale de Geografie, folosindu-se de internet. Chiar distanțarea socială i-a ținut departe unii de alții, atât participanții, cât și organizatorii bucurându-se de experiența trăită...

Rețeaua de participanți
«Geografia țării trebuie să înceapă cu geografia locului natal, ale cărui elemente proaspete, pline de imagini și de simțire, există în sufletul fiecărui copil și trebuie numai scoase la lumină, valorificate și rânduite» sunt cuvintele prin care își exprimă admirația pentru Geografie marele George Vâlsan. Tot din dragoste pentru această disciplină, Vlad Andrei Iagăr, Gabriel Alexe, Armand Hangu și Eduard Niță, elevi ai Colegiilor Naționale «Mihai Viteazu» și «Grigore Moisil», din Slobozia și Urziceni, au decis anul acesta să organizeze faza națională a Olimpiadei de Geografie. Acest concurs, ca toate celelalte competiții școlare, a fost anulat din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus. Chiar dacă Ministerul Educației și Asociațiile pentru Elevi au tratat cu indiferență inițiativa și au refuzat să o susțină în sensul promovării pentru a-i atrage pe participanți, Olimpiada Virtuală de Geografie s-a bucurat de participarea a peste 100 de elevi din 10 județe ale țării. Fiecare dintre cei patru temerari și-a pus la bătaie lista cu prieteni virtuali, cunoscuți din vremea când olim­piadele se des­fășurau pe stil vechi. «Participanții au fost elevi pe care i-am cunoscut la ce­lelalte olimpiade de Geografie la care am participat în anii trecuți. Ne-am îm­prietenit unii cu alții și anul acesta i-am rugat să ne ajute... Fiecare a luat legătura cu alți elevi pe care-i cunoștea și astfel am reușit să-i aducem pe participanți alături de noi! Toți s-au bucurat de faptul că ne-am gândit să organi­zăm singuri Olimpiada de anul acesta...» spune, plin de entuziasm, Vlad Andrei Iagăr, unul dintre organizatori. «Orice concurs de genul acesta te ajută să cunoști alți oameni și să legi prietenii... Ne-am bazat pe oamenii pe care i-am cunoscut și și-au dorit să fie alături de noi!» îl completează prietenul său Eduard Niță.

Și-au asumat rolul de profesori
Olimpiada Virtuală de Geografie a elevilor ialomițeni s-a desfășurat pentru clasa a VIII-a și toate cele 4 clase de liceu. Subiectele au fost realizate de organizatori, cu sprijinul studenților Facultății de Geografie, din Slobozia și Urziceni. Tot cu ajutorul lor, lucrările au fost corectate și notate. Din fața calculatoarelor, participanții au fost atent monitorizați pentru a nu exista posibilitatea ca aceștia să copieze răspunsurile la teste. «Am făcut singuri subiectele, având modelele din anii trecuți... A fost oarecum dificil, dar a meritat efortul, mai ales că am învățat lucruri noi. Eu le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat și au susținut acest proiect pe care l-am realizat. A fost mai greu să-i putem verifica pe participanți să nu copieze, dar au dat dovadă de fair-play și au rezolvat testele fără să se inspire din alte surse...» explică Armand Hangu. Marea provocare a reprezentat-o proba practică. Indiferent de clasa pentru care se organizează, Olimpiada Națională de Geografie are și o probă practică. Cu ajutorul unor ghizi, elevii explorează zona în care se desfășoară concursul școlar și trebuie să rețină informații despre locurile pe care le vizitează, urmând apoi să răspundă unor întrebări. Anul acesta, faza națională a Olimpiadei de Geografie ar fi trebuit organizată la București. Vizita în teren a obiectivelor istorice din Capitală s-a făcut cu ajutorul hărților virtuale și a informațiilor descoperite pe internet. Apoi elevii au răspuns întrebărilor pe baza respecti­velor informații pe care și le-au însușit. «Am folosit Google Maps pentru a putea străbate străzile Bucureștiului... Tot cu ajutorul acestei aplicații am observat și obiectivele istorice. Apoi am căutat informații despre ele. Mie mi-a plăcut cel mai mult istoria clădirii Teatrului Național. N-a fost dificil de pus în practică... Internetul s-a dovedit foarte util!» spune Gabriel Alexe. Inițiativa elevilor ialomițeni a fost unică la nivel național, Geografia fiind singura disciplină pentru care a fost posibilă organizarea unei etape naționale.

23 Mai 2020, 09:10 (584 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


admitaror ialomitean:
(24 Mai 2020, 11:28)
Copii extraordinari, felicitari si succes pe mai departe.
ialomitean:
(23 Mai 2020, 11:31)
Bravo, copii ! felicitari,voua si parintilor!