Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Laurențiu Nicu, noul șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Laurențiu Nicu, noul șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

De marți, 26 mai 2020, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou comandant. Acesta este locotenent-colonelul Laurențiu Nicu, care a fost împuternicit să exercite funcția de inspector șef al IJJ Ialomița pentru o perioadă de 6 luni.

Schimbare la solicitarea prefectului Reamintim că schimbarea produsă la nivelul conducerii Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vine după cea survenită la conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, șeful IPJ Ialomița fiind înlocuit prin «promovare» la nivelul IGPR cu Mircea Ion Rus, fost inspector șef al IPJ Cluj. Revenind la conducerea Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, locotenent-colonelul Laurențiu Nicu îl înlocuiește pe locotent-colonelul Marius Costel Dobre, noul comandant fiind împuternicit la șefia IJJ Ialomița pentru o perioadă de 6 luni. Să aducem în discuție că, la data de 15 mai 2020, prefectul de Ialomița, Tonița Manea, solicita ministrului Internelor, Marcel Vela, schimbarea din funcție a șefilor Poliției și Jandarmeriei, motivându-și această decizie prin faptul că cei doi ar fi refuzat implicarea în gestionarea măsurilor anti Covid-19 la nivelul localităților Țăndărei și Bărbulești pe perioada Stării de Urgență. «Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior» a precizat prefectul Tonița Manea.

26 Mai 2020, 13:25 (3064 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Paul:
(29 Mai 2020, 16:45)
Felicitari domnule comandant!!! Un om integru, care merita sa ajunga aici mai demult! 
Ialomitean:
(29 Mai 2020, 01:12)
De ce ,,domnul'' independent nu ai dorit sa publici opinia despre imputernicitul nicu laurentiu la comanda jandarmeriei ialomita? Credeti ca numai eu il cunosc ca nu este capabil sa conduca jandarmeria ialomita? Da! Este slab pregatit si este varianta cea mai proasta...ba nu ultima ar fi sa l numeasca dupa nicu laurentiu pe ion tudorache de la urziceni cu sotia lui...Da nicu laurentiu este slab pregatit, rau ca om, dusmanos, are o labilitate psihica avansata si este facut ofiter asa cum se spune in popor,,la apelul bocancilor'' si unde a fost pana acum era mult pentru el...dar cand deschizi usa prefectului atata amar de ani te alegi si tu cu un post. Dar poate nicu laurentiu a invatat ceva din vremea cand era milog pe la usa fostilor comandanti ai jandarmeriei ialomitene. Oricum ce a semanat aia va culege...succes si voua(independent) si lui
ciu matu:
(27 Mai 2020, 08:57)
Ciuma tot ciuma este, indiferent de culoare, rosie, galbena...asta face politica, asta fac politrucii, trafic de influenta in forma continuata. Niciodata nu vor avea loc in functii de conducere prin institutiile de stat profesionistii, ci doar marionete ale politicienilor. Fostii conducatori, schimbati acum, fusesera numiti tot politic (chipurile cu un concurs cosmetizat, cu sustinere rosie). Sunt unii comentatori care regreta fosta garnitura aflata pana acum la conducerea institutiilor vizate de schimbari, spunandu-ne ca fostii erau buni si competenti. Ok, atunci cum va explicati convoiul mortuar de 200 de rromi de la Barbulesti insotit de politisti si jandarmi? Au fost lasati liberi, sa faca tot ce vroiau desi era stare de urgenta si focar de infectie! Furturile din zona Sinesti - Malu gestionate prost de politie de ani de zile. La tandarei, rromilor care opresc noaptea masini ca in vestul salbatic, li se spune oficial "patrule cetatenesti". Ne-am dat drq, or avea spirit civic tiganii!? Profesionisti domne "organili" astia. Mai era un militar d`asta integru, pus de ciuma rosie pe la inmatriculari; ia cautati cateva articole in spate, scrie ca luase mita in 56 de cazuri, dar l-a albit justitia asta corecta si libera, scapata de sub bocancul lui livache.
Probabil schimbarile au fost dictate de seful de partid, ala care trage sforile, nu marionetele bagate la inaintare.
Suntem un popor trist, nu vedem adevarul si ne certam intre noi pentru ca fiecare are afinitati politice adverse; in realitate, toti politicienii astia perindati la putere de cateva zeci de ani au facut numai rele, indiferent de partid. Traiasca traseismul, slugarnicia si lipsa principiilor!
Mihai G:
(26 Mai 2020, 23:34)
Un incompetent promovat de-a lungul carierei pe criteriul ca era finul prim-adjunctului, a fost inlocuit de un altul făcut ofițer la apelul bocancilor, cu facultate la X si O si provenit din JAC. Oare ce e mai rău? Si oare nu mai exista ofițeri competenti in Jandarmerie?
Vax:
(26 Mai 2020, 22:43)
Fereasca Dumnezeu de mai rau! Desi e greu de crezut ca poate fi mai rau. Imaginea incompetentei s.a transmis de la guvern pana la IJJ Ialomita...
@urzicean:
(26 Mai 2020, 21:03)
e Febra Galbena boss!!! mai letala si asociata cu LuCovid! Oarbaaaaa !!!
urzicenean:
(26 Mai 2020, 18:35)
Păi asta a cam devenit iar o boala : de la ciuma rosie am ajuns la ciuma galbenă. De acum sigur ca va reusi sa stopeze extinderea bolii la urziceni si Bărbulesti. Brava doamna prefect asa le trebuie ... inainte defilam cu femeile galbene. VA MAI VOTEAZA PE VOI LUMEA DUPA 30 DE ANI. SINTETI LANFEL CA AILALTI. IMPOSTORI,..... PE FUNCTII DAR...FRUMOASE
Hastag:
(26 Mai 2020, 16:11)
Pai acum nu se mai face 10 august??? Aaaa nuuuu , ca e ai nostri la putere si astia face bine. Ca stie cum e cu raza , ca cu justitia, ca cu coruptia, ca cu oameni profesionisti fara criterii politice. Aha, da domle. Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare( Atentie) Offff tara tarisoara noastra, sa vezi furaciuni acum.
UN simplu cetățean:
(26 Mai 2020, 15:38)
Ciudat cum, la solicitarea doamnei prefect, atât șeful ijj cât și IPJ au fost schimbați din funcție! Nu prea are importantă cum, ci doar faptul ca aceștia au fost schimbati! Cu alte cuvinte, politicul a ajuns sa își întindă ramurile și prin instituțiile militare! Doi oameni, cu studii grele, cu experienta, au ajuns la mâna uneia se mai acum ceva vreme deschidea usa la intrare la prefectura! Am ajuns de rasul lumii, ne meritam soarta.
gigi friptu:
(26 Mai 2020, 14:17)
In tara asta, orice politruc ajuns fortuit intr-o functie mai importanta, poate solicita schimbarea unor meseriasi de la nivelul institutiilor statului iar decidentii se supun solicitarii fara analize, cercetari sau alte argumente. Ne mai miram ca tara asta condusa de 30 ani numai de catre politruci arata cum arata ! O fosta functionara de la pensii care calcula pensiile cetatenilor a ajuns sa decida soarta unor oameni in judeta ! Wow, Wow !!!!
VID:
(26 Mai 2020, 13:44)
Felicitari pentru noua comanda,este cunoscut faptul ca domnul locotenent colonel NICU LAURENTIU este un profesionist.Succes in continuare...