Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vizită de lucru a ministrului Agriculturii în Ialomița: Despăgubirile pentru secetă, după 15 iunie 2020

Vizită de lucru a ministrului Agriculturii în Ialomița: Despăgubirile pentru secetă, după 15 iunie 2020

Fermierii din zona de Est a județului Ialomița s-au întâlnit marți, 26 mai 2020, cu Adrian Oros, ministrul Agriculturii. Aceștia au purtat discuții ample referitoare la modalitatea prin care vor primi despăgubiri pentru culturile care le-au fost calamitate și despre viziunea Ministerului Agriculturii în ceea ce privește creșterea capacității de irigații în această zonă.

Despăgubiri, după 15 iunie  Ialomița se află în acest moment pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește suprafețele calamitate din cauza secetei pedologice severe. Din peste 140 mii de hectare cultivate, aproximativ 130 mii de hectare au fost compromise în proporție de 100%, o arată ultimele estimări. În cadrul întâlnirii pe care a avut-o cu fermierii din zona de Est a județului, Adrian Oros, ministrul Agriculturii, a dat asigurări că vor fi oferite despăgubiri pentru toate suprafețele compromise. «În țară sunt aproximativ 2,9 milioane de hectare care au fost însămânțate, din care 1,4 milioane sunt calamitate într-un procent de peste 40%. Până în 15 iunie vom avea o sinteză a situației din fiecare județ, iar după această dată vor fi acordate și despăgubiri, în fiecare județ, pentru fiecare fermier. Nu putem însă să avansăm sume la momentul de față, însă ele vor exista!» a precizat Adrian Oros, ministrul Agriculturii. Din delegația care l-a însoțit pe ministrul Oros în Ialomița a făcut parte și deputatul liberal Gheorghe Tinel. «Este evident că se fac eforturi pentru sprijinul tuturor fermierilor ale căror culturi au fost compromise... Este o prioritate pentru Guvernul României și Ministerul Agriculturii!» a precizat deputatul liberal Gheorghe Tinel la întâlnirea cu fermierii.

26 Mai 2020, 16:20 (3371 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are 116 mii hectare de terenuri agricole calamitate
Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă
Ialomița: Peste 16 mii de hectare de terenuri agricole sunt afectate de secetă

Comentariile cititorilor:


O lamurire:
(13 Iunie 2020, 16:55)
Pentru necunoscatori: NU exista asigurare impotriva secetei. Nici o firma de asigurari nu asigura nici un fel de cultura impotriva secetei. De ce? Pentru ca seceta este de cativa ani un fenomen normal in Baragan
dufu:
(28 Mai 2020, 12:29)
Tupeul PNL fara nici un fel de scrupule aduna bani de la saraci prin taxe si impozite si împarte la smecheri arendasi bogati. Uite asa isi mai cumpara un jeep Humer, o vila, o vacanta pentru odrasele, un post de consilier. Nemernicie PNL care ingenuncheaza Romania.
Cetatean:
(27 Mai 2020, 13:58)
Asa sa tot faci afaceri ! Incasezi tot timpul si la pierdere si la castig, smecherie ! Restul sclavilor platiti taxe si impozite ca sunteti pe cont propriu !
Mimi:
(27 Mai 2020, 10:48)
Adica eu platesc impozite la statul roman si statul ii da la agricultori...Eu am alt domeniu de activitate si mi s a intamplat de multe ori sa pierd si statul nu m a despagubit....Ce dracu...nu i corect...!!!!!?
ciudat:
(27 Mai 2020, 08:29)
Deci statul roman este o firma de asigurari? Au avut fermierii astia mari (printre care si straini, arabi, francezi, olandezi) vreun contract cu statul ca sa fie despagubiti din cauza secetei? Pai rolul firmelor de asigurare care mai este atunci? Nu cumva ei trebuie sa acorde despagubiri in baza politei de asigurare? Sau poate fermierii nu si-ai asigurat culturile, asumandu-si riscul? Orice alta firma, in orice alt domeniu este despagubita de stat pentru pierderi??
Cu banii de despagubiri trebuiau urgentate lucrarile de aductiune a apei pe canale si obligati sa irige intensiv!
Cristi:
(27 Mai 2020, 08:01)
As vrea si eu la o intalnire cu fermierii, sa ii iau cu o nuia si sa ii alerg pe tot campul.
Agricultor :
(26 Mai 2020, 20:54)
Ca in românia. Iau si despăgubiri si banii pe recolta.....