Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa distribuită ialomițenilor are probleme de potabilitate

Pericolul de la robinete

Apa distribuită ialomițenilor are probleme de potabilitate

Direcția de Sănătate Publică Ialomița trage un semnal de alarmă în ceea ce privește potabilitatea apei distribuită în rețelele publice. Un sfert din cele peste 500 de analize efectuate la apa care curge la robinetele ialomițenilor are probleme de potabilitate. În probele prelevate, în cursul anului trecut, au fost descoperite concentrații peste limita admisă a unor parametri precum clor, mangan, sodiu și chiar resturi de materii fecale.

Tratarea apei, marea problemă
Toate cele peste 500 de probe de apă analizate de specialiștii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost prelevate din stațiile de apă amenajate pe raza localităților ialomițene, fie din fonduri guvernamentale, fie din fonduri europene. Conform datelor cuprinse în Raportul privind ca­litatea apei la nivelul județului Ialomița, există numeroase probleme în ceea ce privește gradul de potabilitate al apei pe care locuitorii județului sunt nevoiți să o bea. Prin analizele efectuate de specialiștii DSP au fost identificate în apa furnizată populației concentrații peste limita admisă a unor parametri precum nitriți, nitrați, enterococi, sulf, mangan, fier, bacterii coliforme sau materii fecale. Marea problemă care generează depășiri ale parametrilor amintiți în rândul de mai sus o reprezintă lipsa interesului în ceea ce privește executarea corespunzătoare a lucrărilor de tratare a apei distribuită în rețelele publice. Stațiile de apă existente la nivelul județului Ialomița nu dispun de proceduri sau personal calificat care să reali­zeze, conform reglementărilor naționale și europene, procedurile de tratare a apei. Totodată, inspectorii DSP Ialomița au atras atenția și cu privire la lipsa echipamentelor necesare realizării operațiunilor de tratare. «Neconformitățile constatate au fost generate de lipsa unor proceduri în ceea ce privește tratarea apei, ineficiența procesului de tratare sau depășiri la sursă pentru unii parametri ce necesită aplicarea unor trepte suplimentare de tratare a apei...» se arată în Raportul întocmit și redactat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

28 Mai 2020, 15:05 (1651 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Aurel din cartier:
(30 Mai 2020, 12:21)
Ziaristul a mentionat:"ineficienta tratarii, lipsa de proceduri in tratarea apei.". Pe langa fabrica din Ciulnita ce aduce miasme pestilentiale,plus aroma de rahateala din zona MB 20,acum realizam ca si in apa avem reziduri de fecale.Primarul e mandru de realizari iar moraru de la consil judetean e mai tare.Fiecare asfalteaza,proiecteaza,abereaza,e o competitie pe cei doi,de zici ca ii dirijeaza Ceausescu!Harnici..!!Insa problemele reale din oras sau judet nu sunt tratate pentru rezolvare.Ei sustin proiecte cum ii taie capul!Nu vrem apa minerala carbogazoasa la robinete dar nici sa primim si sa mai si platim surse de infectii!
George.s:
(30 Mai 2020, 12:18)
Articol foarte tampit. Vorbeste de 500 analize facute in tot judetul, din care un procent important arata ca apa e nepotabila. Unde? In ce localitati? Nu cumva autorul articolului se face complice la imbolnavirea populatiei ascunzand locurile, localitatile unde oamenii beau apa infestata, nepunandu-i in garda?
Luminita:
(29 Mai 2020, 10:40)
Este normal sa platesti pentru apa potabila si sa primesti in schimb apa menajera? Este normal ca cetatenii acestui municipiu sa finanteze o societate comerciala care nu face altceva decat sa contribuie la degradarea sanatatii lor? Sunt intrebari la care nu am reusit sa gasesc raspuns. Ce fac institutiile statului care au atributiuni de control si sanctionare (DSP, Protectia Consumatorului)? Nu  pot sa inteleg lipsa de reactie a cetatenilor. 
colocatar cartier katanga:
(29 Mai 2020, 10:02)
Pe la noi prin cartier curge la robinet numai apa Borsec din creierii muntilor si uneori apa din muntii Alpi. Ne spalam la kukuleti si fofoloance numai cu apa tremala de isvor provenita din vulcanii noroiosi. 
Mary:
(29 Mai 2020, 09:36)
 Un adevăr bine ascuns de ani de zile! 
Să vie sesizat Avocatul Poporului și toată apa, așa zis " potabilă" , să fie taxată ca apă menajeră, iar diferența de bani să fie returnată de distribuitorul de apă către Asociațiile de Proprietari pentru a echilibra balanța de plăți. 
 Nu-i așa, domnule primar??!!!
Flatulențe pă fir :
(29 Mai 2020, 09:16)
Ca o gluma,in Slobozia,daca s-ar putea lua probe din energia electrica si acolo ar fi depasiri la nitriti,sulfiti,materii fecale, trihalometani...Cretinitatea amanarii construirii unei statii epurare,vs "subterana", sala variabila spectacole,mai nou autobuz(?),asta inseamna grija pentru cetatean.Primaria si consiliul judetean a avut la conducere de 20 ani doar manipulatori.Jongleouri financiari.Asa ca...Ei sunt legea...La vot se sta acasa...
mi-am luat izoleta noua:
(29 Mai 2020, 08:19)
Niste cetateni responsabili si cu adevarat suparati pe faptul ca apa de la robinet nu este potabila, luau cu asalt primaria si CJ si nu plecau de acolo pana la rezolvarea situatiei.  Auzi la ei, ''ne exista personal calificat pebtru tratarea apei''. Pai de ce nu s-au dus la AJOFM si recalificau un strungar, frezor, rabotor in aceasta meserie in 3 zile tak-pak.
Denisa:
(29 Mai 2020, 08:00)
Dan Noel era la DSP si cand ascundeau adevarul despre apa de la Slobozia. Acum o face pe lupul moralist. El este primul care trebuie sa dea socoteala.
Ha ha ha:
(28 Mai 2020, 20:04)
Cu dedicatie de la dumnezeu rasplata, de ce numai in comunele conduse de gusterii pnl. De ce sunt ocrotite de dumnezeu alea cu edili psd?
Chelbosul:
(28 Mai 2020, 19:16)
Ne am pregatit pt covid!!!nu fiți rai
cetatean:
(28 Mai 2020, 19:13)
Actuala conducere a DSP nu mai face parte din acelas partid cu Mocioniu a inceput sa spuna adevarul ,un adevar care a creat o serie de probleme de sanatate populatiei din intreg orasul .Cine raspunde si cine plateste pentru aceasta apa ? Ce zic oeganele de cercetare penala ,? Sa vina Mocioniul si Ionascu sa ii alegem din nou.